Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?

Czy wyobrażacie sobie wyjazd na wakacje wyłącznie z bagażem podręcznym? Choć na pierwszy rzut oka taka sztuka wydaje się niewykonalna, bo przecież każdy z nas ma tyle rzeczy do zabrania – ubrania, obuwie, kosmetyki, to jest to jak najbardziej możliwe! Wyjazd na urlop z bagażem podręcznym opłaca się zwłaszcza tym osobom, które latają tanimi liniami, gdyż w tradycyjnych liniach czy też w przypadku rezerwacji wypoczynku z biura podróży, bagaż rejestrowany jest wliczony w cenę całej wycieczki. W jaki sposób spakować się, aby wszystkie Wasze najpotrzebniejsze rzeczy zmieściły się w bagażu podręcznym i co można lub należy zabrać ze sobą? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym najnowszym materiale.

Wakacje w Turcji

Czego nie wolno przewozić ze sobą w bagażu podręcznym?

Przede wszystkim przy pakowaniu pamiętajcie o przepisach obowiązujących pasażerów podróżujących daną linią lotniczą – mamy na myśli odpowiednie wymiary bagażu. Warto zapoznać się z regulaminem konkretnej linii, którą będziecie lecieć, gdyż wymagania te nieznacznie różnią się u poszczególnych przewoźników.

Plecak, bagaż podręczny
Bagaż podręczny – jak się spakować?

Ponadto warto mieć na uwadze fakt, iż w Waszym plecaku, małej walizce czy niewielkiej torbie nie możecie przewozić np. płynów w opakowaniach powyżej 100 ml oraz kosmetyków powyżej tej wagi, a ich łączna waga nie może przekroczyć 1kg (koniecznie należy je spakować w przeźroczysty foliowy woreczek). Przepis ten nie dotyczy płynów (np. alkoholi, kosmetyków, napojów, itp.) zakupionych już w strefie bezcłowej, gdy przeszliście kontrolę bezpieczeństwa.

Przeczytaj również: Bagaż podręczny – co można, a czego nie wolno zabierać do samolotu

Jeśli zazwyczaj nosicie ze sobą – nożyczki do paznokci, pilniczek czy wielofunkcyjny scyzoryk to lepiej zostawcie je w domu, gdyż w bagażu podręcznym nie mogą się znajdować żadne ostre narzędzia, broń czy też przedmioty ją imitujące – np. zapalniczki, zabawki, atrapy. Klucze do domu z reguły nie stanowią problemu – chyba, że macie przy nich ostro zakończony brelok.

Uważajcie także na akcesoria do sprzętu fotograficznego – ostro zakończony statyw do aparatu nie może być przewożony w bagażu podręcznym.

Co obowiązkowo musi się znaleźć w Waszym bagażu podręcznym?

Jeśli lecicie wyłącznie z jednym bagażem to oczywistością jest, iż to właśnie w nim będziecie przewozić wszystkie wartościowe przedmioty, które musicie zabrać ze sobą na wakacje – pieniądze, dokumenty (paszport lub dowód osobisty), sprzęt elektroniczny (laptop, aparat fotograficzny, ładowarki, power banki czy tablet) oraz jedzenie.

Jedzenie, samolot
Co wziąć do jedzenia do samolotu

Przeczytaj również: Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany

Przy kontroli bezpieczeństwa sprzęt elektroniczny będziecie musieli wyciągnąć z bagażu i w osobnym, plastikowym pojemniku położyć na taśmę do prześwietlenia.

Jakie ubrania powinno się spakować na urlop, gdy lecicie bez bagażu rejestrowanego?

W przypadku podróży wyłącznie z bagażem podręcznym zanim włożycie wybraną rzecz do plecaka musicie się przynajmniej dwa razy zastanowić czy faktycznie będzie Wam ona potrzebna. Mały plecak lub niewielka walizka kabinowa zmusza Was do pakowania małych, lekkich i często uniwersalnych ubrań.

bagaż podręczny, pakowanie
Bagaż podręczny – jaki wybrać do samolotu? Plecak a może walizka

Koniecznie sprawdźcie, jakiej mniej więcej pogody możecie się spodziewać na miejscu, aby np. nie zabierać odzieży przeciwdeszczowej czy grubej kurtki. Najłatwiej jest się spakować, gdy lecicie do kraju, gdzie panuje jednostajny klimat (np. typowo ciepły, tropikalny czy też zimny).

Przeczytaj również: Najlepsza aplikacja z prognozą pogody, jaką do tej pory używaliśmy

Sytuacja komplikuje się, gdy Wasza wycieczka będzie odbywać się np. wiosną czy jesienią, a wybrany cel podróży cieszy się bardzo zmienną pogodą. Wtedy musicie pomyśleć nad spakowaniem odzieży wielofunkcyjnej, która sprawdzi się w dowolnych okolicznościach. Sprawdzonym rozwiązaniem jest ubiór na tzw. „cebulkę”.

Pakując odzież miejcie na uwadze fakt, iż bawełniane ubrania są cięższe od specjalistycznych koszulek i zajmują o wiele więcej miejsca.

Najlepiej, abyście zabrali ze sobą takie elementy garderoby, które są przewiewne, oddychające oraz niegniotące się.

Jak zaoszczędzić miejsce w plecaku/walizce podręcznej?

Warto kierować się jedną, podstawową zasadą, a mianowicie nie woźcie ze sobą powietrza! Każde wolne miejsce powinno być maksymalnie wykorzystane. Przed pakowaniem radzimy, abyście wszystkie ubrania wyprasowali – oczywiście uważajcie na odzież funkcjonalną, której nie należy prasować! Wyprasowane ubrania zajmują bowiem znacznie mniej miejsca.

Przeczytaj również: 10 najważniejszych rzeczy, które warto zabrać do samolotu

Bieliznę i lekkie t-shirty możecie zrolować, by wypełnić powstałe luki podczas pakowania. Gdy zabieracie ze sobą dodatkową parę krytego obuwia (np. obuwie sportowe) to skarpetki możecie włożyć do niej.

Pamiętajcie również, że nie musicie brać bielizny i koszulek na każdy dzień, bo przecież zawsze możecie je przeprać na miejscu.

Pakowanie bagażu podręcznego krok po kroku

Zaczynacie od wykorzystania przestrzeni na dnie bagażu, gdzie znajduje się nieco utrudniający pakowanie, wystający szkielet uchwytu (jeżeli pakujecie się do walizeczki).

Ubrania najlepiej zwijać w rolki, dzięki czemu zostaną wypełnione wszelkie nierówności na spodzie bagażu. Zwinięte w rolki rzeczy zajmują mniej miejsca, niż spakowane w „kostkę”.

Na dnie walizki lub plecaka należy także spakować najcięższe przedmioty.

Gdy pierwsza warstwa jest gotowa na wierzchu możecie rozłożyć płasko rzeczy, które nie chcecie, aby się pogniotły (choć naszym zdaniem najlepiej z nich zrezygnować). Istotne jest, aby przestrzeń walizki była równomiernie wypełniona.

Do pakowania możecie używać także rozmaitych organizerów czy saszetek, które pomogą Wam nieco zapanować nad bałaganem w walizce.

Bagaż podręczny, organizer
Bagaż podręczny – warto używać organizery – torebki, kosmetyczki

Sprzęt elektroniczny i kosmetyki spakujcie na samym wierzchu (lub w innym bardzo łatwo dostępnym miejscu – np. kieszenie boczne plecaka, itp.), co znacznie ułatwi znalezienie ich w trakcie kontroli bezpieczeństwa – obowiązkowo będziecie musieli je wypakowywać. A jeżeli schowacie je zbyt głęboko, to aby się do nich dostać będzie musieli wyciągnąć część zawartości Waszego bagażu, co będzie dość czasochłonne i mało komfortowe, gdy inni pasażerowie będą oglądać co tam więcej macie w bagażu.

Kontrola bezpieczeństwa, lotnisko
Strefa kontroli bezpieczeństwa na lotnisku

Jak ubrać się do samolotu, gdy lecicie wyłącznie z bagażem podręcznym?

Przy wybieraniu stroju na czas podróży, zastanówcie się, które ubrania są najcięższe lub też zabierają najwięcej miejsca w walizce. Mogą to być buty trekkingowe, gruba kurtka czy bluza. Warto założyć wygodne spodnie i kurtkę, wyposażone w liczne kieszenie, gdyż w trakcie podróży będziecie mogli mieć pod ręką drobne i często używane rzeczy (bilety wejściowe, portfel, telefon, power bank, dokumenty, itp.) i nie będziecie musieli za każdym razem szukać ich w plecaku.

Przeczytaj również: Jaki bagaż do samolotu?

Ciekawym gadżetem, który kiedyś widzieliśmy, jest np. specjalny płaszcz wyposażony w kieszonki, który umożliwia przenoszenie m.in. sprzętu elektronicznego czy drobnych przedmiotów jako dodatkowego bagażu, jedynym minusem jest jego cena, ponieważ jego zakup to wydatek rzędu ok. 250 dolarów.

Podróżowanie tylko z bagażem podręcznym to nie tylko ogromna oszczędność pieniędzy i czasu, ale także wygoda, gdyż nie ogranicza Was dodatkowy, spory bagaż rejestrowany, dlatego zachęcamy Was, abyście chociaż raz spróbowali podróżować w ten sposób i wybrali się na dłuższy urlop wyłącznie z niewielkim bagażem podręcznym. Przekonacie się wtedy, ile do tej pory niepotrzebnych rzeczy woziliście ze sobą!

Wakacje w Bułgarii