Zdecydowaliście o kolejnym celu podróży, macie już kupiony i wydrukowany lub zapisany w telefonie bilet lotniczy, pozostaje ostatnia kwestia, czyli bagaż. W tym momencie niektórzy mają dylemat, gdyż zastanawiają się co wziąć jako bagaż do samolotu – walizkę, torbę, czy może plecak będzie najlepszy jako bagaż podręczny. A może wasza niewielka walizka po wielu odbytych podróżach nie jest w najlepszym stanie i planujecie zakup nowej?
Zatem koniecznie przeczytajcie nasz materiał, z którego dowiecie się, jaki bagaż doskonale sprawdzi się w każdej podniebnej podróży.
Jakiej wielkości bagaż do samolotu?
Warto znać regulamin linii lotniczych. Pierwszym krokiem, jaki powinniście zrobić zanim zaczniecie się pakować jest sprawdzenie regulaminu przewozu bagażu linii lotniczej, która obsługuje wasz lot, gdyż przewoźnicy zazwyczaj mają własne kryteria dotyczące wagi i wymiarów walizek. Pamiętajmy, iż określona w regulaminie wielkość bagażu obejmuje elementy takie jak rączki, kółka, uchwyty itd. Natomiast dopuszczalna waga bagażu podręcznego wynosi zazwyczaj między 8 a 10 kg. W momencie, gdy wasza walizka nie będzie spełniała określonych wymagań możecie słono zapłacić, a przecież można było takim niepotrzebnym wydatkom zapobiec.
Nie sugerujcie się również swoim wcześniejszym doświadczeniem, bowiem nawet jeśli kiedyś lecieliście daną linią lotniczą i wasz bagaż np. był uznawany za podręczny, zgodnie z nowymi zasadami, a te dość często się zmieniają, może być traktowany jako nadbagaż i będzie zachodziła konieczność uiszczenia za niego dopłaty oraz przewozu w luku bagażowym. Niektóre linie (np. Ryanair) same proponują, iż część bagaży podręcznych może bez dodatkowych kosztów zostać umieszczona wraz z bagażami rejestrowanymi, oczywiście musimy wyrazić na to swoją zgodę.
Bagaż podręczny musi się zmieścić pod fotelem lub w schowku nad głowami pasażerów.
Jaki bagaż podręczny będzie najlepszy do samolotu?
Najczęściej turyści preferują walizki, gdyż dają one ogromną wygodę pakowania rzeczy oraz przenoszenia z miejsca na miejsce, także w przypadku gdy mówimy o niewielkiej walizce.
Walizki podręczne wyposażone są w kilka rozmaitych przegródek (oraz regulowane pasy mocujące bagaż), do których możemy spakować różne, potrzebne rzeczy, m.in. odzież, sprzęt elektroniczny, dokumenty i wiele, wiele innych. Pamiętajmy jednak, iż zawartość naszego bagażu podręcznego musi być zgodna z procedurą bezpieczeństwa (warto zajrzeć do naszego wcześniejszego artykułu dotyczącego tej kwestii – link poniżej).
Przeczytaj również: Co można przewozić w bagażu podręcznym?
Mniejsze walizki podręczne, mają także wbudowane kółka, które zdecydowanie ułatwiają ich transport. Na rynku są dostępne walizki na 2 lub 4 kółkach. Naszym zdaniem stabilniejsze i wygodniejsze są te drugie.
Decydując się na wybór walizki, zwłaszcza tej z tworzywa, mamy pewność, iż mimo maksymalnego wypakowania rozmiar naszego bagażu nie ulegnie zmianie, a zatem bez obaw np. zmieści się do metalowej miary bagażu podręcznego na lotnisku.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę kupując walizkę? Jaka jest idealna walizka?
Jakie są wady pakowania bagażu podręcznego do walizki?
Przede wszystkim, jeśli planujecie krótki, weekendowy wypad połączony z intensywnym zwiedzaniem to walizka może nieco utrudniać szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce, wsiadanie do środków publicznego transportu, itp. Wtedy najlepiej spakować się do plecaka, w którym zmieścicie wszystkie niezbędne artykuły.
Sztywna konstrukcja walizek, z jednej strony jest ich zaletą, z drugiej wadą, bowiem w przypadku bardzo ograniczonej przestrzeni w luku nad głowami pasażerów może okazać się, iż nasza walizka po prostu nie będzie się mieścić. Dlatego jeśli zamierzacie podróżować wyłącznie z bagażem podręcznym i chcecie by była to walizka to raczej skłaniajcie się ku walizkom tzw. miękkim, które są elastyczne i łatwo je upchać do schowka. W roli bagażu podręcznego dobrze sprawdzają się też walizki półtwarde, gdyż zapewniają one rzeczom większą ochronę przed uszkodzeniem, a przy tym ważą nieco mniej niż te całe, a jak wiemy w przypadku bagażu kabinowego liczy się każdy kilogram.
Miękka alternatywa, czyli torba podróżna do podróży lotniczej
Torba podróżna jako bagaż podręczny ma także spore grono swoich zwolenników. Uznaje się ją za tańszą opcję niż wcześniej opisana walizka. Budowa torby podróżnej nie jest sztywna, dlatego może zmienić swój kształt pod wpływem przewożonych przedmiotów. Tym samym, jeśli zbytnio ją wypakujemy i znacznie zmieni swoje wymiary, możemy narazić się na niepotrzebne koszty. Torba ma jednakże inną zaletę – jest lekka oraz zajmuje dużo mniej miejsca niż walizka.
Jakie są wady pakowania rzeczy do torby podróżnej?
Jak łatwo można zauważyć, torba nie oferuje takiej wygody pakowania, jak dobrej jakości walizka. Przeważnie torby mają jedną, główną komorę (oraz ewentualne kieszenie boczne), przez co wszystko przenoszone jest w jednym miejscu – trudniej będzie nam znaleźć konkretne rzeczy. Decydując się na torbę, zapomnijmy, iż nasze ubrania pozostaną po podróży idealnie wyprasowane. Wybierając torbę podróżną szukajmy takich modeli, które mają również wbudowane kółka, bowiem dzięki temu unikniemy przenoszenie na ramieniu naprawdę sporych ciężarów i odciążymy nasze plecy.
Warto tutaj jeszcze dodać istotny mankament torby podróżnej – nie nadaje się za bardzo na przewożenie rzeczy kruchych, łatwo tłukących się – np. alkoholu. W niektórych przypadkach, tj. zabrania naszego bagażu podręcznego do luku bagażowego, z pewnością w trakcie załadunku lub wyładunku, trunki mogą ulec uszkodzeniu, a tym samym zniszczyć część przewożonych przez nas rzeczy.
A może plecak jako bagaż podręczny?
Wasze idealne, wymarzone wakacje to takie z bardzo napiętym grafikiem, w trakcie których nocujecie w kilku miejscach? Zatem warto zastanowić się nad spakowaniem bagażu podręcznego do plecaka. Ze względu na ograniczone rozmiary związane z zasadami przewozu bagażu podręcznego, wyróżnia się również stosunkowo niewielką wagą, dzięki czemu możemy go zabierać na całodzienne wycieczki.
Konstrukcja plecaka wyklucza przewożenie w nim wyprasowanej odzieży, jednakże na wycieczce nie musicie przecież wyglądać jak na spotkaniu biznesowym. Plecaki podróżne są dość pakowne, przeważnie mają mnóstwo różnej wielkości komór, które pozwalają na przewożenie bardzo zróżnicowanego bagażu.
Jakie niedogodności mogą wynikać w trakcie podróży z plecakiem?
W przypadku plecaka obowiązuje ta sama zasada, która dotyczy torby podróżnej – musicie rozważnie pakować przedmioty, aby zostały utrzymane przepisowe wymiary. Jak wiecie, znacząco „napakowany” plecak zwiększa swoją objętość.
Jeśli nie lubicie zbytnio obciążać waszych pleców to poszukajcie modelu wśród plecaków na kółkach. Są one bardzo praktyczne i pozwalają na wygodne podróżowanie.
Ogólne zasady dotyczące wyboru bagażu podręcznego – o czym należy pamiętać?
Niezależnie od tego, jaką podjęliście decyzję to zawsze przed ostatecznym rozstrzygnięciem należy zwrócić uwagę na podstawowe kwestie: aby bagaż był wytrzymały, łatwy w przenoszeniu oraz funkcjonalny. Jeśli sporo podróżujecie to koniecznie zainwestujcie pieniądze w porządne, dobrej jakości bagaże, gdyż posłużą wam one dłużej niż produkty najtańsze, które są najczęściej przygotowywane z materiałów marnej jakości, które dość szybko ulegają zniszczeniu.
Gdy jesteście zdecydowani na zakup bagażu z kółkami, to dokładnie przyjrzyjcie się i sprawdźcie solidność wykonania kółek. Powinny być duże i grube. Obejrzyjcie także rączkę walizki lub torby – czy bez trudu się składa i wyciąga.