Jak spakować plecak?

Jak spakować plecak?

Planujecie krótką, kilkudniową podróż i zastanawiacie się, co należy ze sobą zabrać i jak najlepiej się spakować. Wszystko zależy od tego, gdzie zamierzacie spędzić ten czas i w jaki sposób będziecie podróżować, bowiem te czynniki determinują rodzaj i wielkość bagażu. Jeśli lecicie tanimi liniami i nie chcecie nadawać dodatkowego bagażu rejestrowanego to najpotrzebniejsze rzeczy muszą się znaleźć w waszym plecaku lub niewielkiej walizce. O czym należy pamiętać, pakując się do plecaka i jakie rzeczy należy koniecznie zabrać ze sobą? O tym przeczytacie w naszym najnowszym artykule!

Wakacje w Turcji

Podstawowa zasada – dobrze rozłożony ciężar

Niezależnie od tego, czy wybieracie się na zwiedzanie jednego z europejskich miast czy też chcecie wędrować po mniej uczęszczanych, górskich szlakach to istotne jest, aby dobrze spakować plecak. Źle rozłożony bagaż, wbijające się w plecy przedmioty czy też ramiączka obcierające skórę pozbawią was przyjemności podziwiania najpiękniejszych zakątków, dlatego zanim wyruszycie koniecznie zadbajcie o własną wygodę.

Zwiedzanie z placakiem

Jak odpowiednio spakować plecak?

Spakowanie plecaka jest nie lada wyzwaniem, momentami przypominającym łamigłówkę, puzzle, gdzie wszystkie elementy muszą do siebie idealnie pasować. Jeśli zastanawiacie się, jak pomieścić potrzebne rzeczy to koniecznie zastosujecie się do naszych porad. Oczywiście, pakowanie nie jest łatwe i wymaga podjęcia wielu trudnych decyzji („czy faktycznie ta albo inna rzecz będzie niezbędna?”), ale trening czyni mistrza i na pewno za jakiś czas będziecie wiedzieli, w jaki sposób z powodzeniem zmieścić wybrane przedmioty.

Ograniczenie wagi plecaka – co za dużo, to niezdrowo!

Zapewne od razu myślicie: „przecież to nie takie proste!”. Jak najbardziej, jednakże zawsze miejcie na uwadze fakt, iż to wy będziecie musieli nosić ten plecak. Zanim spakujecie go połóżcie na podłodze, kocu czy łóżku wszystkie rzeczy, jakie planujecie zabrać. Następnie zastanówcie się, czy podróż bez niektórych z nich jest możliwa? Jeśli tak to od razu wyeliminujcie je z listy – dotyczy to zwłaszcza niepotrzebnych kosmetyków czy ubrań. Minimalizm to podstawa.

Następnie zróbcie tzw. pierwszą próbę pakowania. Przymierzcie zapakowany już plecak i sprawdźcie, czy taka waga wam odpowiada. Ponownie zróbcie selekcję rzeczy, które są ciężkie, sporych rozmiarów lub zbędne. Na koniec zważcie plecak.

Waga plecaka powinna wynosić maksymalnie 20-30% waszej wago ciała, jeśli nie zawieszacie na nim dodatkowych przedmiotów lub nie bierzecie innych toreb.

Ułożenie rzeczy w plecaku

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, rozłożenie rzeczy w plecaku przekłada się na komfort podróży. Na samo dno połóżcie rzeczy, które na końcu będziecie używać (tuż przed spaniem): śpiwór, koszulki na zmianę, niewielkie poduszki. Najcięższe przedmioty powinny się znaleźć w okolicach lędźwiowego odcinka kręgosłupa, dzięki czemu ciężar zostanie tak rozłożony, iż jego większa część powędruje na biodra.

Pamiętajmy, aby w plecaku nie było zostawionych pustych miejsc. Zadbajcie o to, by każda wolna przestrzeń była zapełniona. Jeśli zabieracie ze sobą naczynia, kubki to możecie w nie włożyć np. ubrania, to samo dotyczy obuwia – do środka możemy włożyć np. drobne przedmioty czy bieliznę. Gdy plecak już jest odpowiednio przygotowany to ściskamy go paskami kompresyjnymi. Zakładamy go na siebie i dopasowujemy również przy pomocy pasków.

Doczepienie niektórych przedmiotów do plecaka

Zapewne nieraz widzieliście turystów z doczepionymi do plecaka np. karimatami czy luźno zwisającymi kubkami lub butami. W taki sposób warto przewozić również ostro zakończone przedmioty typu np. kije trekkingowe. Uważajcie jednak na to, aby w trakcie przemieszczania się zawieszone kije nie machały. Dzięki temu oszczędzicie sobie problemów z przechodzeniem w drzwiach (np. pociągu), czy utrzymaniem równowagi na trasach, które nie są szlakami turystycznymi. Przyjmuje się, że na zewnątrz plecaka umieszcza się jak najmniej przedmiotów.

Do plecaka można zawiesić dodatkowe akcesoria

Tematyczne uporządkowanie plecaka

Aby nerwowo nie szukać drobnych, niewielkich rzeczy pogrupujcie je i zapakujcie w kolorowe woreczki lub foliowe torebki. Wtedy nie będziecie mieć problemu z odnalezieniem ich wewnątrz plecaka.

Prowiant i jedzenie na końcu

Nawet najwytrawniejszy podróżnik kiedyś musi się posilić, dlatego koniecznie znajdźcie w swoim plecaku miejsce na jedzenie. Pożywienie spakujcie na samym końcu, aby mieć do niego łatwy dostęp i by nie było konieczne wypakowywanie całej zawartości plecaka. Zwróćcie uwagę, aby kosmetyki czy inne chemiczne substancje, jakie ze sobą zabieracie, były jak najbardziej oddalone od jedzenia. Wszystkie produkty, zarówno kosmetyczne, jak i spożywcze, spakujcie w plastikowe torebki. Dzięki temu nie uszkodzicie żywności czy nie zabrudzicie sobie ubrań w trakcie podróży.

Potrzebne rzeczy pod ręką

Ostatnia kwestia to rzeczy, z których często będziemy korzystać: okulary słoneczne, mapa, aparat fotograficzny. Należy je rozmieścić w łatwo dostępnych miejscach – kieszeniach, przy zamkach szybkiego dostępu, dzięki temu ułatwicie sobie szukanie. Jednocześnie zadbajcie o to, by istotne i cenne przedmioty były dobrze chronione przed kradzieżą.

Co może się również przydać?

Gdy podróżujecie z plecakiem warto także pomyśleć o awaryjnych sytuacjach, w których mogą się przydać takie przybory jak: nitka, agrafka, mocna taśma samoprzylepna, sznurek, dzięki czemu bardzo szybko naprawicie np. uszkodzone ramiączka plecaka.

Przed podróżą warto jest zrobić ksero dokumentów – w razie zgubienia czy kradzieży mogą się one okazać na wagę złota. W zależności od waszego miejsca noclegowego powinniście także zatroszczyć się o szybkoschnący ręcznik, pościel, papier toaletowy czy podręczny zestaw sztućców turystycznych.

W przypadku, gdyby wasz plecak podróżował z wami jako bagaż podręczny koniecznie zapoznajcie się z listą rzeczy, jaką można przewozić w samolocie > Co można, a czego nie można zabrać na pokład samolotu?

Wakacje w Bułgarii