Co zabrać do sanatorium?

Co zabrać do sanatorium?

Jan Kochanowski w swojej fraszce „Na zdrowie” słusznie zauważył: „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, zdrowie jako smakujesz, aż się zepsujesz” i faktycznie bardzo często doceniamy je dopiero wtedy, gdy zaczyna nam coś dolegać. Dlatego warto dbać o swoją kondycję i ogólny stan zdrowia. Dobrym rozwiązaniem, łączącym w sobie wypoczynek oraz specjalistyczną kurację uzdrowiskową jest wyjazd do sanatorium. Pakując swoją walizkę, należy pamiętać o zabraniu kilku niezbędnych rzeczy, które przydadzą się w sanatorium w trakcie pobytu.
Co powinniście mieć ze sobą? Jakie rzeczy są potrzebne w trakcie pobytu w sanatorium? Na te pytania odpowiemy w naszym dzisiejszym wpisie.

Wakacje w Turcji

Sanatorium – idealne, aby podreperować swój stan zdrowia

Wyjazd do sanatorium jest doskonałą okazją, aby zadbać o swoje zdrowie, zrelaksować się i wypocząć w miejscu, gdzie panuje łagodny, sprzyjający klimat. Obiekt ten wykorzystuje walory rekreacyjne, przyrodnicze i naturalne, takie jak: wody mineralne, wody termalne, borowina, ozon, radon, sole mineralne oraz inne czynniki biofizyczne środowiska. Kuracjusze mogą tu odzyskiwać sprawność po przebytych urazach oraz operacjach, czy zwyczajnie podreperować swoje zdrowie.

Turnus rehabilitacyjny w sanatorium pozwala szybciej powrócić do formy oraz stanowi doskonały relaks na łonie przyrody, w nowym, malowniczym otoczeniu – najczęściej sanatoria zlokalizowane są w górach lub nad morzem. Polskie sanatoria są dostosowane do współczesnych standardów: bardzo często są nowoczesne i oferują ogromną gamę zabiegów leczniczych, m.in. kąpiele solankowe, sesje polegające na wdychaniu jodu, picie naturalnie zmineralizowanej wody, masaże, gimnastyka to tylko niektóre aktywności.

krynica, stary dom zdrojowym, sanatorium
Krynica-Zdrój – Stary Dom Zdrojowy – zabytkowe sanatorium w centrum

Ponadto, bardzo często obiekty tego typu znajdują się w pobliżu: parków zdrojowych, pijalni wód mineralnych, tężni, obiektów rekreacyjnych i sportowych, a zatem po zabiegach możecie spacerować, jeździć na rowerze czy uprawiać nordic walking. W sezonie wakacyjnym bardzo często w takich miejscach są organizowane wystawy, festiwale czy też przedstawienia teatrów ulicznych.
Obecnie na terenie Polski działa 45 miejsc uznawanych za uzdrowiska. Są one zlokalizowane na terenie całego kraju, jednakże najczęściej możemy je spotkać na południu i północy. Wynika to z ukształtowania geograficznego kraju, a także obecności źródeł oraz dostępu do morza. Co roku tłumy odwiedzają najpopularniejsze miejscowości uzdrowiskowe, do których zalicza się: Krynicę-Zdrój, Kudowę Zdrój, Ciechocinek, Świeradów-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój, Nałęczów, Busko-Zdrój czy Kołobrzeg.

Przeczytaj również: Co warto zobaczyć będąc tylko jeden dzień w Krynicy?

Co zabrać do sanatorium? Dokumenty i wyniki badań.

Pakując swoją walizkę czy torbę obowiązkowo należy zabrać swoje dokumenty osobiste. Przede wszystkim są to: dowód osobisty, skierowanie na leczenie sanatoryjne (jeśli pobyt odbywa się w ramach refundacji NFZ), legitymację ubezpieczeniową lub wycinek z renty/emerytury. Jeśli jesteście opiekunem małego kuracjusza, to koniecznie zabierzcie legitymację szkolną Waszej pociechy.

Pamiętajcie, aby mieć wszystkie wymagane dokumenty, gdyż w przeciwnym razie możecie zostać nieprzyjęci.

Powinniście mieć ze sobą również dokumentację medyczną wraz z aktualnymi wynikami badań. Jeśli stale przyjmujecie konkretne leki to koniecznie musicie mieć ich zapas (lub receptę, którą będziecie mogli zrealizować na miejscu), gdyż uzdrowiska udostępniają leki, ale wyłącznie w przypadku nagłej sytuacji, pomocy doraźnej. W trakcie rozmowy z lekarzem pełniącym opiekę nad kuracjuszami musicie powiadomić go o swoich chorobach.

Do sanatorium koniecznie trzeba zabrać pieniądze na mniejsze i większe wydatki

Nawet jeśli Wasz wyjazd odbywa się w ramach refundacji NFZ to i tak musicie być przygotowani na dodatkowe wydatki, a mianowicie zostaniecie poproszeni o pokrycie kosztów Waszego zakwaterowania (dopłata dotyczy m.in. np. pokojów 1-osobowych oraz pokojów o podwyższonym standardzie), opłaty klimatycznej. Należności należy uregulować w pierwszym dniu pobytu.
Na miejscu możecie również skorzystać z dodatkowych atrakcji – są organizowane dancingi, wycieczki fakultatywne, ich koszt również musicie sami pokryć.

Krynica, Willa Biała Róża,
Krynica-Zdrój – Willa Białej Róży – Kawiarnia Maleńka

Wiadomo jest też, że podczas pobytu często poznaje się znajomych i zwyczajne wyjścia kawkę i ciasteczko również wymagają posiadania odpowiednich „środków w portfelu”.

Dobrym zwyczajem jest również drobny upominek dla personelu z zabiegów, w podziękowaniu za obsługę – czekoladki, kawa z pewnością będą mile widziane.

Jakie ubrania zabrać ze sobą do sanatorium?

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie prognozę pogody. Jednocześnie zachowajcie zdrowy rozsądek, jak wiadomo aura może nam spłatać figla i nawet latem, zwłaszcza w górach może być chłodno. Dostosujecie garderobę do pory roku i położenia uzdrowiska. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Stawiajcie raczej na komfortowe, bawełniane sportowe ubrania.

Przeczytaj również: Jak spokojnie się pakować i nic nie zapomnieć?

Pakując walizkę lub torbę musicie wziąć pod uwagę, że może być trudno o możliwość zrobienia większego prania, dlatego raczej zabierzcie tyle kompletów, aby starczyło na cały pobyt. Oczywiście, niektóre drobne rzeczy, np. bieliznę, możecie „ręcznie”przeprać.

Zimą z pewnością będziecie potrzebować ciepłej odzieży wierzchniej: dobrze sprawdzą się ciepłe, nieprzemakalne i oddychające ubrania np. typu Gore-tex lub Vibram.

W walizce powinny się także znaleźć wygodne buty do dalszych spacerów lub wędrówek po parkowych alejkach.
Możecie mieć także przygotowany bardziej elegancki strój, który założycie na wieczorne dancingi czy wieczorną kolację zapoznawczą.

Bardzo ważne jest też to, że (o ile nie wykupicie „jedynki”) to będziecie dzielić pokój z inną osobą, a to oznacza, że powinniście mieć stosowny strój do spania, tak aby nie czuć się skrępowanym.

Kosmetyczka z niezbędnymi środkami higienicznymi bezwzględnie do spakowania do sanatorium

Sanatorium to nie hotel, a zatem raczej nie możecie oczekiwać, iż w łazience będziecie mieli szampon do włosów czy żel do kąpieli, dlatego warto zabrać ze sobą te i inne kosmetyki (środki higieny osobistej, kremy, itp.). Wprawdzie praktycznie wszystko możecie kupić na miejscu, ale dla własnego komfortu najlepiej zabrać swoje ulubione kosmetyki z domu. Wierzcie nam – w wieli uzdrowiskach ceny są nieco wyższe niż standardowo, a tym samym dokupienie kosmetyków na miejscu może zwyczajnie Was więcej kosztować.

Stroje sportowe na basen i zabiegi sanatoryjne

Przyjeżdżając do sanatorium nastawiacie się głównie na różnego rodzaju zabiegi lecznicze, dlatego nie możecie zapomnieć o stroju kąpielowym, czepku, klapkach i dodatkowym ręczniku (lub kilku). Może się Wam przydać także szlafrok.
Oczywiście dodatkowe ubrania (w tym sportowe) powinny być tak przemyślane aby były jak najbardziej użyteczne w szczególności do zabiegów, które na Was będą czekać na miejscu.

basen, sanatorium
Basen to często jedna z opcji dostępna w ramach rekreacji w sanatoriach

Rozrywka, czyli książki, krzyżówki, karty do gry… również przydadzą się w trakcie turnusu

Pobyt w sanatorium to nie tylko zabiegi i leczenie, ale także czas wolny, który jakoś będziecie musieli sobie zagospodarować. Aby przez te 3 tygodnie się nie nudzić, warto spakować dobrą książkę (lub czytnik), krzyżówki czy tablet. W integracji z innymi kuracjuszami pomogą Wam również gry zespołowe: karty, kości, UNO.

Dodatkowe akcesoria, które mogą się przydać w sanatorium

Przed wyjazdem możecie zadzwonić i zapytać się, jakie sprzęty są dostępne na miejscu, dzięki czemu nie będziecie musieli zabierać ze sobą np. turystycznego czajnika, żelazka czy suszarki.

Jeśli macie problemy z zasypianiem lub też bardzo łatwo się budzicie, to koniecznie pamiętajcie o opasce na oczy i zatyczkach do uszu (gdyby Wasz współlokator chrapał lub prowadził nocny tryb życia).

Ponadto jeżeli używać okularów, ciśnieniomierza, glukometr lub innych niezbędnych akcesoriów, to koniecznie je sobie przygotujcie przed wyjazdem, tak aby nie zapomnieć ich zabrać, co mogłoby Wam obniżyć wygodę pobytu.

Tak przygotowani na wyjazd będziecie się mogli w pełni cieszyć odprężającym pobytem, bez niepotrzebnego stresu. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, iż pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie mają ogromny wpływ na efekty sanatoryjnej kuracji.

Wakacje w Bułgarii