Jeśli do tej pory nie mieliście okazji odpoczywać na wakacyjnym urlopie to może warto rozważyć wyjazd we wrześniu. Choć miesiąc ten przede wszystkim kojarzy się z końcem lata, wakacji i sezonu urlopowego, a dla dzieci oznacza powrót do obowiązków szkolnych, to z roku na rok coraz więcej turystów wybiera go jako termin wymarzonego i długo wyczekiwanego wyjazdu.
Warto dodać, iż czas ten jest idealny na organizację wyjazdu, niekoniecznie poza granicami naszego kraju. W jaki sposób można wypoczywać w przepięknych regionach Polski? Podpowiemy Wam kilka naszych propozycji.
Wrześniowy urlop nad morzem
Latem miejscowości leżące u wybrzeży Morza Bałtyckiego tętnią życiem, na plaży czasem trudno jest znaleźć miejsce, aby rozłożyć swój ręcznik, matę czy też parawan. Gdy przyjedziecie nad Bałtyk we wrześniu wiele atrakcji jest jednak w dalszym ciągu dostępnych dla gości, ale z reguły można zaobserwować mniejszą liczbę turystów. Pogoda często nadal pozwala na plażowanie czy nawet kąpiel w morzu (zdarza się, iż wrzesień w Polsce bywa nawet bardziej pogodny niż lipiec i sierpień).
Przeczytaj również: Kiedy na urlop? Poza sezonem!
Poza sezonem spada nieco popyt na usługi hotelowe i restauracyjne, a zatem możecie liczyć się z niższymi cenami.
Sopot, Międzyzdroje, a może Trójmiasto? Możliwości jest naprawdę sporo, bowiem polskie wybrzeże Bałtyku ma 770 kilometrów długości, tym samym wielokrotnie więcej do zaoferowania niż te kilkanaście najpopularniejszych i najbardziej znanych miejscowości, które są tak chętnie wybierane na wakacyjny wypoczynek przez Polaków. Jeśli cenicie sobie spokój to warto poszukać miejscowości o bardziej kameralnym obliczu.
Jedną z takich propozycji jest położona nieopodal Trójmiasta – Rewa. Pobyt w tej miejscowości umożliwia nie tylko wylegiwanie się na plaży, lecz również wycieczki do Gdyni czy Gdańska. Turyści, którzy lubią długie spacery brzegiem morza będą zachwyceni urokliwym Jarosławcem, gdzie szerokie plaże rozciągają się nawet na kilkadziesiąt metrów. Wydmowe, porośnięte lasem wybrzeże umożliwia rowerowe, rodzinne wycieczki, np. na trasie Jarosławiec – Darłówko.
Również w Sarbinowie czy Gąskach nie powinniście spodziewać się gigantycznych tłumów na plażach, a z pewnością nie będziecie się nudzić. W Sarbinowie do obejrzenia jest XIX -wieczny kościół ze stacjami Drogi Krzyżowej autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Z kolei w Gąskach możecie zobaczyć zabytkowy, XIX-wieczny zespół parkowy i latarnię morską wybudowaną w latach 1866-67.
Nieco bardziej popularną miejscowością jest Mrzeżyno. Miejscowość ta jest nastawiona przede wszystkim na spokojną turystykę rodzinną.
Co można robić nad Bałtykiem we wrześniu? Właściwie to samo, co latem. Z powodzeniem można organizować wycieczki piesze i rowerowe, uprawiać sporty wodne, a przede wszystkim zwiedzać ciekawe obiekty, podziwiać zabytki czy też wybrać się na spotkanie z matką naturą w okalających nadmorskie miasteczka kompleksach leśnych. Temperatury mogą być nieco niższe, ale i tak nie będziecie się nudzić. Jedno jest pewne – wrześniowy pobyt nad morzem gwarantuje wspaniały wypoczynek.
Mazury we wrześniu
Wrześniowy wypoczynek możecie również zaplanować w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Za wyborem takiego terminu przemawiają podobne argumenty, jak w przypadku wypoczynku nad morzem. Urlop nad pięknym jeziorem, otoczonym przez przyjemnie, szumiące lasy, a do tego wszechobecna, kojąca cisza i spokój, dzięki którym naładujecie akumulatory na cały rok. Czyż to nie jest niezwykle kusząca perspektywa?
We wrześniu na Mazurach można spotkać osoby uprawiające rozmaite sporty wodne: żeglarstwo, kajakarstwo czy windsurfing, a mniejsza liczba turystów przyciąga nad jeziora także wędkarzy.
Ostatnie tygodnie astronomicznego lata to także doskonały czas na piesze wędrówki i rowerowe wycieczki, a ponadto zwiedzanie i poznawanie najwspanialszych obiektów, m.in., np. planetarium i obserwatorium, w mieście gdzie żył i pracował Mikołaj Kopernik, czyli Fromborku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, czy spacer po starówce w Olsztynie.
Jesienna wycieczka w góry
Jeśli lubicie aktywny wypoczynek to czemu nie wybrać się do jednej z górskiej destynacji turystycznych. We wrześniu na górskich szlakach nie jest tak tłoczno jak w sezonie, a pogoda zazwyczaj wciąż dopisuje, tworząc wymarzone warunki do spokojnych, całodniowych wędrówek. Na górskich trasach pojawiają się także amatorzy kolarstwa oraz rekreacyjnej jazdy na rowerze, a na niektórych zboczach natkniemy się się także na pasjonatów wspinaczki.
Jaki kierunek wybrać? Zacznijmy od Karkonoszy i Szklarskiej Poręby, która od lat rywalizuje z Karpaczem o zaszczytne miano najważniejszego ośrodka turystycznego w polskich Karkonoszach. W Szklarskiej Porębie możecie odbyć podróż w czasie, dzięki wizycie w Żelaznym Tyglu Walońskim – średniowiecznym skansenie, który prezentuje codzienne życie i pracę w dawnych czasach. Ale nie tylko, bowiem zarówno starsi, jak i młodsi mogą wspaniale spędzić czas np. w rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada lub w Parku Dinozaurów.
Nieopodal Szklarskiej Poręby, na granicy z Karpaczem znajduje się Miasteczko Western City, gdzie poczujecie się jak na prawdziwym Dzikim Zachodzie – drewniane budynki m.in. “Chaty Traperskiej”, Biura Szeryfa z więzieniem, „Banku”, “Kuźni”, oraz oczywiście tradycyjny “Saloon” tworzą unikalny klimat. Jesteśmy przekonani, iż miłośnicy westernów będą zachwyceni taką wycieczką.
Gdy mówimy o Karkonoszach to trudno nie wspomnieć o Karpaczu. Miasto to rokrocznie przyciąga ponad 2.5 miliona ludzi, pragnących wypocząć u stóp majestatycznych Karkonoszy. Miłośnicy górskich wędrówek z pewnością wybiorą jeden ze szlaków., tym bardziej, iż np. na Równię pod Śnieżką spokojnie dojdzie osoba bez większego przygotowania fizycznego, należy jednak pamiętać o odpowiednim, ciepłym stroju.
Numerem jeden wśród lokalnych atrakcji jest zabytkowy, drewniany kościółek w stylu norweskim, czyli 800-letnia protestancka świątynia Wang, która jest nie tylko miejscem modlitwy, ale także została udostępniona zwiedzającym. Turyści mogą tutaj posłuchać ciekawych opowieści związanych z mitologią nordycką.
W tym regionie nie brakuje urokliwych, naturalnych krajobrazów, bowiem miłośnicy przyrody mogą podziwiać bogactwo fauny i flory w Karkonoskim Parku Narodowym, licznych parkach krajobrazowych oraz rezerwatach przyrody. Taką malowniczą atrakcją jest stworzony na rzece Łomnicy Dziki Wodospad.
Jeśli na urlop zabieracie ze sobą pociechy to z pewnością będą one zachwycone zwiedzaniem Muzeum Budowli z Klocków Lego, gdzie można zobaczyć m.in. obserwatorium na Śnieżce zbudowane z najsłynniejszych klocków świata. W okolicy znajduje się także Park Bajek czy też Muzeum Zabawek z imponującą kolekcją Henryka Tomaszewskiego, twórcy teatru pantomimy.
Osobiście jesteśmy zauroczeni Krynicą-Zdrój, o czym już z pewnością wielokrotnie mogliście się przekonać czytając naszego bloga. Krynica we wrześniu leniwie zaczyna witać jesień, zmienia kolory na rudo-żółte, a spacery po krynickim Deptaku to czysta przyjemność. A jak wiemy, w ostatnim czasie została udostępniona odnowiona część bulwarów, z licznymi leżankami, ławkami oraz piękną grającą fontanną. Jeżeli do tego dodamy jeszcze czas jaki możecie spędzać na wędrówkach po krynickim parku, czy też okolicznych szlakach, to pobyt w Krynicy okaże się bardzo dobrą opcją na wrześniowy urlop. Ponadto po spacerach, czy górskich wędrówkach, będziecie mogli się oddać błogiemu relaksowy w przytulnych kawiarniach i restauracjach, w większości skupionych na Deptaku.
Zapewne nawet nie przypuszczalibyście, że nasz kraj może być tak atrakcyjny, a to tylko kilka sugestii. Polska jest naprawdę doskonałą propozycją na wrześniowy urlop. W miesiącu tym można spodziewać się stosunkowo pięknej, słonecznej pogody, dni są jeszcze długie, więc w czasie wypoczynku można w pełni korzystać z rozmaitych atrakcji. A nawet w przypadku lekkiego pogorszenia aury zawsze możecie zwiedzać muzea czy też udać się na basen lub termy.