Paszport tymczasowy - kiedy można wyrobić i na jakich warunkach?

Paszport tymczasowy - kiedy można wyrobić i na jakich warunkach?

Paszport tymczasowy – czym dokładnie jest? Gdy niektórzy mają już swój wakacyjny wypoczynek za sobą, inni z niecierpliwością na niego czekają – urlop poza sezonem to przecież bardzo dobry pomysł: jest mniej ludzi, ceny bywają niższe, a pogoda nadal dopisuje. Wystarczy wybrać miejsce, gdzie chcecie wypoczywać.. i w drogę! Jeśli planujecie pobyt w jednym z państw Unii Europejskiej to bez problemu możecie podróżować mając ze sobą jedynie dowód osobisty. Problem pojawia się, gdy znaleźliście świetną okazję last minute np. wczasy all inclusive w Egipcie, Turcji czy jeszcze dalej, a nie macie wyrobionego paszportu lub też Wasz paszport stracił swoją ważność. Co wtedy należy zrobić? Czy można nieco przyspieszyć procedury i otrzymać upragniony dokument wcześniej? Kto może starać się o paszport tymczasowy? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym najnowszym wpisie.

Wakacje w Turcji

Standardowy czas wyrobienia paszportu tymczasowego to 30 dni

Aż 30 dni (choć optymiści powiedzą tylko 30 dni) – tyle czasu musicie poczekać, aż do Waszych rąk trafi nowiutki paszport, z którym będziecie podróżować nawet na drugi kraniec Ziemi. Dla jednych to niedługo, ale dla tych, którzy nagle przypomnieli sobie, że już za kilka czy kilkanaście dni czeka ich wyjazd, a oni nie mają dokumentu, może to nawet oznaczać rezygnację z planów.

Przeczytaj również: Jak najszybciej wyrobić paszport?

Czas ucieka, najlepsze oferty zostają wyprzedane jak świeże bułeczki. I co wtedy? Przede wszystkim po złożeniu wniosku możecie online sprawdzić, czy przypadkiem Wasz dokument nie jest wcześniej gotowy (czasem już po 2 tygodniach można go odebrać).

Szybkie wyrobienie paszportu (kliknij w zdjęcie powyżej i poczytaj)

Czy można wyrobić paszport w trybie przyśpieszonym?

Na różnych portalach możemy znaleźć porady, jakimi wymieniają się zdesperowani turyści. Niektóre są całkiem zabawne w stylu „wyglądaj jakbyś nie spał całą noc” czy „czekaj już z samego rana na urzędnika”, ale czy faktycznie pomogą Wam w szybszym zdobyciu upragnionego dokumentu to kwestia dyskusyjna. Możecie próbować prosić urzędnika o wyjątkowe potraktowanie Waszej sprawy, ale pamiętajcie, że takie wyjaśnienia są na porządku dziennym w biurze paszportowym. Podsumowując, urzędnik nie ma obowiązku przyspieszania całej procedury, ale jeśli złożyliście wniosek np. przed sezonem wakacyjnym, kiedy nie ma tłumów, to Wasz dokument może być gotowy w znacznie krótszym czasie. W innym razie musicie się nastawić na nerwowe wyczekiwanie.
Innym sposobem jest złożenie w mniejszym mieście, gdzie prawdopodobnie będzie mniej osób zainteresowanych nowym paszportem, np. zamiast w Katowicach możecie próbować w Bytomiu lub Czeladzi. Musicie jedynie pamiętać, iż w tym mieście, w którym składaliście wniosek, będziecie również odbierać dokument.

Paszport tymczasowy – kto może złożyć wniosek?

Ostatnią deską ratunku jest złożenie wniosku o wydanie paszportu tymczasowego. Jego wyrobienie trwa o wiele krócej i jest idealnym rozwiązaniem jak termin Was goni. Jest jednak jeden haczyk. Niestety, nie każdy może się o niego starać. Musicie mieć wyjątkowy powód, niekoniecznie urlopowy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wymienia sześć powodów kiedy możecie starać się o paszport tymczasowy:

  • choroba lub pogrzeb kogoś z Twojej rodziny – należy załączyć dowód potwierdzający takie zdarzenie,
  • nagły przypadek, który jest związany z Twoją działalnością zawodową – (nagły wyjazd np. na szkolenie, konferencję) – koniecznie należy dostarczyć dowód takiego zdarzenia,
  • gdy nie można tymczasowo pobrać od Ciebie odcisków palców,
  • gdy już przebywasz za granicą, a Twój paszport stracił ważność albo został skradziony – wtedy paszport tymczasowy umożliwi Ci powrót do miejsca stałego pobytu,
  • gdy nie mieszkasz w Polsce, ale przebywasz w Polsce tymczasowo i chcesz wrócić do miejsca, w którym przebywasz na stałe. Na przykład: masz polskie obywatelstwo, ale na stałe mieszkasz w Stanach Zjednoczonych. Obecnie przebywasz w Polsce, nie masz ważnego paszportu i chcesz wrócić do Stanów Zjednoczonych,
  • gdy nie mieszkasz w Polsce i tymczasowo przebywasz za granicą, ale w innym państwie niż tym, w którym przebywasz na stałe i chcesz wrócić do miejsca, w którym przebywasz na stałe. Na przykład: masz polskie obywatelstwo, ale na stałe mieszkasz w Holandii. Obecnie przebywasz w Stanach Zjednoczonych, nie masz ważnego paszportu i chcesz wrócić do Holandii.

Jak widzicie, wyjazd urlopowy nie kwalifikuje się (niestety) do wydania takiego paszportu tymczasowego.

Ile wynosi opłata za złożenie wniosku i jakie dokumenty będą potrzebne przy złożeniu?

Aby otrzymać paszport tymczasowy konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosek w dowolnym punkcie paszportowym w kraju lub w polskim konsulacie za granicą oraz uiścić opłatę. W Polsce wynosi ona 30 zł.

Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego dostaniecie w punkcie paszportowym albo konsulacie – nie należy go samodzielnie drukować z internetu. Do wypełnionego podania powinniście dołączyć jedną kolorową fotografię paszportową. Istotne, aby była ona zrobiona nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Ponadto, nie możecie zapomnieć o dołączeniu dokumentów potwierdzających nagłe, losowe zdarzenie. Dobrze jest mieć ze sobą dowód osobisty. W niektórych przypadkach możecie być również poproszeni o odpis skrócony albo zupełny dowolnego polskiego aktu stanu cywilnego albo dokument, który potwierdzi, że macie polskie obywatelstwo – jeśli w Waszych danych będą rozbieżności albo urzędnik będzie miał wątpliwości, co do Waszej tożsamości czy obywatelstwa.

Jak długo się czeka na tymczasowy paszport i ile jest ważny?

Termin realizacji jest o wiele krótszy, dokument zostanie wystawiony najszybciej jak to możliwe, może to potrwać zaledwie parę dni. Termin ważności takiego paszportu wynosi zaledwie rok.

Warto również wiedzieć, iż niektóre państwa nie wpuszczają na swoje terytorium osób podróżujących z paszportem tymczasowym, dlatego koniecznie zapoznajcie się z zasadami obowiązującymi w kraju, do którego się wybieracie.

Czy można wyrobić paszport tymczasowy dla dziecka?

Jesteście za granicą i np. skradziono nie tylko Wasze paszporty, lecz również Waszych dzieci? Czy zatem możecie złożyć wniosek w ich imieniu?
Przy złożeniu wniosku muszą być oboje rodzice albo opiekunowie dziecka, których ustanowił sąd. W wyjątkowej sytuacji, wniosek może złożyć jeden z rodziców lub opiekunów, ale druga osoba musi udzielić pisemnej zgody. Taka zgoda musi zostać podpisana osobiście w punkcie paszportowym (niekoniecznie w tym, w którym chcecie składać wniosek), konsulacie lub w obecności notariusza.

Jeśli Wasze dziecko ma skończone 5 lat to również ono musi być obecne podczas składania wniosku.

Paszport tymczasowy to jedyne i ostateczne rozwiązanie, w niektórych przypadkach losowych – kradzież, zgubienie dokumentów za granicą, utrata ważności dokumentu, gdy już jesteście na wyjeździe, jednakże nie liczcie na to, iż w momencie wykupienia wycieczki last minute i braku aktualnego paszportu, będziecie mogli przekroczyć granicę posiadając właśnie taki dokument.

Wakacje w Bułgarii