Czym najlepiej poruszać się po mieście na urlopie?

Czym najlepiej poruszać się po mieście na urlopie?

Gdy wypoczywacie na wakacjach to zapewne będziecie chcieli poznać okolicę. Jeśli planujecie wycieczkę na własną rękę to musicie wykazać się umiejętnością sprawnego poruszania się po miejscach, do których się wybieracie. W naszym wpisie przedstawimy Wam różne środki transportu, z których najczęściej korzystają turyści podczas swoich podróży. Mamy nadzieję, że po jego przeczytaniu nie będzie mieć trudności z wyborem najwygodniejszej dla Was formy transportu, a temat jak poruszać się po wybranym przez Was mieście i okolicy, nie będzie już taki trudny.

Wakacje w Turcji

Podróżowanie po dużych miastach – metro

Jeśli planujecie zwiedzanie dużej metropolii, np. w trakcie krótkiego city break’u to doskonałym rozwiązaniem będzie przejazd metrem. Metro jest bardzo szybką i wygodną forma transportu, ale niestety jego linie są dostępne wyłącznie w większych miastach świata.

Metro – dobra opcja poruszania się po mieście w trakcie zimy lub upału

Dlaczego warto wybrać metro?

Gdy zdecydujecie się na przejazd metrem to możecie być pewni, iż nie utkniecie w korku, a to w dużych miastach jest naprawdę sporą zaletą.

Warto tutaj też wspomnieć, że metro daje chłód, możliwość uniknięcia upałów w trakcie przejazdów, kiedy akurat jesteście w danym mieście w czasie upalnego lata. Tak samo w zimie, da schronienie przed mrozami na czas oczekiwania na transport.
Dodatkowo metro jest szybkim transportem, co więcej zazwyczaj kilku-wagonowe pociągi przybywają na wybraną stację w miarę punktualnie, a zatem nie musicie się martwić, że spóźnicie się np. na spektakl w teatrze czy rozpoczęcie zwiedzania muzeum (gdy macie zaplanowane zwiedzanie o konkretnej godzinie z przewodnikiem). Metro kursuje stosunkowo często, a stacje zazwyczaj są rozmieszczone w dość bliskiej odległości od siebie.

Analizując rozkład stacji metra zwróćcie uwagę, czy są one zlokalizowane w pobliżu wybranych przez Was atrakcji. Przeważnie metro umożliwia łatwy dojazd do najważniejszych obiektów turystycznych w danym mieście. Bilety bez trudu kupicie w automacie na stacji (automaty umożliwiają zmianę języka na angielski) lub w kasie przy wejściu na stację.

Poza licznymi zaletami, metro ma niestety kilka wad.

Przede wszystkim ten środek komunikacji bywa bardzo zatłoczony, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy to lokalni mieszkańcy wracają z pracy do domu. Musicie wtedy uważać na wasze pociechy (aby się nie zgubiły lub nie wysiadły na złej stacji) oraz na portfele i cenne rzeczy, bowiem ścisk sprzyja kradzieżom.

Metro niestety jest nieco droższe niż autobus lub tramwaj. Zanim kupicie bilet zapoznajcie się z aktualnym cennikiem oraz możliwością nabycia np. kart 2-3 dniowych, które bardziej się opłacają, jeśli będziecie się często przemieszczać po różnych dzielnicach miasta.

Utrudnieniem w trakcie podróży metrem może być także skomplikowany plan stacji metra, np. w ogromnych metropoliach, takich jak Londyn, Paryż, itp. oraz fakt, iż metro nie dociera we wszystkie zakątki miasta.

Nam niestety przeszkadza też zapach, często dość specyficzny…

A może lepiej po mieście przemieszczać się autobusem miejskim?

Podróżowanie autobusem miejskim to chyba jedna z najtańszych opcji przemieszczania się na wakacjach. Wystarczy nabyć bilet (tradycyjny lub e-bilet) i jedziemy! Autobus nie tylko zawiezie Was w wybrane miejsce, lecz również umożliwia zwiedzanie miasta zza szyby. Czasem, przypadkowo na trasie przejazdu zobaczycie monumentalny pomnik, przepiękny park czy zabytkowy budynek, o których nie wspominają wirtualne czy książkowe przewodniki turystyczne.

Gdy zdecydujecie się na przejazd autobusem musicie się liczyć z korkami oraz opóźnieniami. Co więcej, czasem sam zakup biletu może Wam sprawić nie lada problem – brak informacji w języku angielskim czy też niejasności związane z zakupem (kupujemy u kierowcy, na przystanku??). Problematyczne może być także znalezienie odpowiedniego przystanku, nie mówiąc już o tym, iż będziecie musieli wiedzieć, w którym miejscu należy wysiąść – wtedy najlepiej poprosić kierowcę (gdyby były trudności z komunikacją to wystarczy pokazać mu nazwę ulicy czy hotelu), aby poinformował Was, iż dojechaliście do celu) – jak mówi znane przysłowie „koniec języka za przewodnika”.

Warto również dowiedzieć się, czy np. Wasz bilet autobusowy nie jest honorowany w innych środkach komunikacji miejskiej, bowiem kupując bilet kolejowy w Niemczech na wybranej trasie, nie musicie już kupować biletu autobusowego (ale zawsze należy upewnić się, czy faktycznie tak w danym mieście jest, gdyż różni przewoźnicy mogą mieć swoje ustalenia).

Wycieczka tramwajem po mieście? Czemu nie!

W wielu miastach bez trudu można przemieszczać się nie tylko autobusem, lecz również tramwajem lub nawet trolejbusem. Jazda tramwajem wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia opóźnień spowodowanych korkami, jednakże bardzo często torowisko jest współdzielone z innym uczestnikami ruchu (auta osobowe, autobusy, piesi przechodzący przez drogę), stąd też nie można go całkowicie wyeliminować. Należy jedynie pamiętać, iż w przypadku zablokowania toru, awarii, wykolejenia lub wypadku z udziałem tramwaju przejściowemu zatrzymaniu ulegają kolejne pojazdy znajdujące się na tej samej linii.

Poruszamy się po mieście – tramwajem

Zaletą tej formy transportu jest atrakcyjna cena biletów, które są w podobnej wysokości, jak te autobusowe (lub też nabywamy bilety autobusowo-tramwajowe umożliwiające przejazd zarówno, jednym pojazdem, jak i drugim). Linie tramwajowe przeważnie łączą centrum z peryferiami miasta, zatem bez trudu dojedziecie nawet w najdalsze okolice.

My najbardziej lubimy właśnie tramwaje, które łączą szybkość, z wygodą przemieszczania, a przy tym dają też szansę na oglądanie miasta przez okno, czego nie ma metro, a w autobusem nie jest tak szybko.

Opcja dla wygodnych, czyli taxi

Taxi to najwygodniejsza forma transportu, jednakże za luksus odpowiednio się płaci, a zatem jest to także najdroższa z możliwości. Podróżujecie „z drzwi do drzwi”, co jest bardzo istotne, w momencie gdy podróżujecie z większym, ciężkim bagażem. Taxi jest szybsze w porównaniu do transportu publicznego, nie musicie się liczyć z rozkładem jazdy.

Taxi – to najdroższa opcja poruszania się po mieście

Jeśli chcecie podróżować taksówką w obcym kraju, koniecznie zapoznajcie się z obowiązującym w danym kraju cennikiem, abyście nie padli ofiarą perfidnego oszustwa. Zanim wsiądziecie do taksówki ustalcie kwotę za przejazd, zadbajcie również o to, aby licznik kilometrów był włączony i odpowiednio ustawiony.

Najlepiej korzystajcie z taksówek zrzeszonych w korporacji lub też np. poleconych przez hotelową recepcję (być może taka taksówka będzie nieco droższa, ale macie pewność, iż dowiezie Was bez przygód w wyznaczone miejsce). Zdecydowanie nie korzystajcie z taksówek, które parkują w dziwnych miejscach (najczęściej w bocznych uliczkach dworców, lotnisk. Zdecydowanie też unikajcie tak zwanych taksówkarzy „łapaczy”, którzy chętnie oferują swoją usługę zaczepiając jeszcze na dworcu.

Uber jako tania opcja poruszania się po mieście

Konkurencja dla tradycyjnej taksówki, czyli przejazd uberem. Być może słyszeliście o tym stosunkowo nowym pomyśle, który z powodzeniem przyjął się w wielu krajach, także w Polsce.

Jak działa Uber? Można powiedzieć, że jest to taksówka, ale rezerwowana przez specjalną aplikację, umożliwiającą połączenie pasażera z kierowcami korzystającymi z aplikacji i dostępnymi w okolicy. Auto zamawiamy przez SMS lub wspomnianą aplikację, dzięki niej będziecie mogli również śledzić lokalizację zamówionego samochodu. Uber ma wielu zwolenników ze względu na niższą cenę niż tradycyjna taksówka, a podobny standard usług. Podróżując uberem nie musicie się martwić, iż nie macie drobnych pieniędzy na uregulowanie należności – cała transakcja odbywa się bezgotówkowo, internetowym przelewem. Uber umożliwia również wystawienie oceny kierowcy.

Niestety, takie rozwiązanie nie jest dostępne we wszystkich miastach. Ponadto, może się zdarzyć, iż zamówiony kurs nie dojdzie do skutku (zostanie anulowany po zamówieniu) – a wtedy zostaniecie na lodzie, co w przypadku dojazdu np. na lotnisko, może okazać się bardzo stresujące. Aby korzystać z ubera musicie mieć także założone konto i ściągniętą aplikację na swój telefon.

A co powiecie na jazdę po mieście skuterem lub rikszą?

Wypoczywając w krajach azjatyckich czy krajach Ameryki Południowej zobaczycie, iż najpopularniejszymi środkami transportu są skutery bądź riksze. Dotyczy to przede wszystkim dużych miast, gdzie poruszanie się autem lub autobusem wiąże się z ogromnym prawdopodobieństwem stania w korku. Skutery można bez trudu wypożyczyć w lokalnych wypożyczalniach, jednakże warto mieć na uwadze fakt, iż w danym regionie kultura jazdy (!) może być nieco inna niż ta, którą tak doskonale znamy z Europy.

Bari – zaparkowana kultowa Vespa

Podróż rikszą warto potraktować jako ciekawe, nowe doświadczenie z podróży. Tym środkiem transportu na pewno pokonacie pewne odcinki trasy dużo szybciej niż na piechotę, a do tego wspomożecie finansowo ludzi wykonujących tę ciężką, fizyczną pracę. Wybierając rikszę bądźcie jednak ostrożni, gdyż w niektórych miastach działają grupy oszustów, którzy oferują całodniową wycieczkę po okolicy do rzekomo najbardziej atrakcyjnych punktów w mieście, po czym okazuje się, że kurs obejmuje  3-4 pseudoatrakcje, w tym wizytę w jednym lub kilku sklepach z wątpliwej jakości pamiątkami czy drobiazgami. Jak łatwo się jest domyślić, rikszarze otrzymują prowizję od właścicieli sklepów jeśli dowiozą Was oraz zmuszą do wejścia i zrobienia zakupów w jednym z takich sklepów. Nie mówiąc już o tym, iż ceny są tam bardzo zawyżone.

Przejazd przez miasto mini pociągiem turystycznym lub autobusem

O zwiedzaniu miasta z pokładu autobusu typu Hop-On Hop-Off wspominaliśmy w jednym z naszych artykułów. W przypadku podróżowania z dziećmi wspaniałą atrakcją będzie przejazd turystyczną kolejką, która umożliwia zobaczenie najciekawszych atrakcji w mieście. W przeciwieństwie do busa hop on off na trasie nie możemy wysiadać ani w dowolnym miejscu wsiadać, ale w trakcie przejazdu będziemy mogli usłyszeć opowieści o wybranych zabytkach (np. w języku angielskim).

Mini pociąg w Armacao de Pera – jeździliśmy nim w Portugalii

Przejazd taką kolejką jest nieco droższy niż zakup tradycyjnego biletu autobusowego, jednakże macie gwarancję poznania miasta, dzięki czemu później będziecie wiedzieli, które miejsca chcecie z bliska odwiedzić.

Przeczytaj również: Sightseeing – co to jest i dlaczego warto?

City sightseeing – City Tour by bus – takim jeździliśmy na Majorce

Przejażdżka rowerowa po mieście

Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas na urlopie to zapewne najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie roweru. W dużych miastach, gdzie dostępne są liczne ścieżki rowerowe wypożyczenie roweru to doskonały pomysł, aby szybko i w miarę tanio przemieszczać się z jednego punktu do drugiego. W wielu miastach istnieją specjalne stacje rowerowe, które umożliwiają wypożyczenie roweru za pomocą aplikacji i jego zwrot w dowolnym miejscu. Jeśli znaleźliście nocleg przez serwis Airbnb czy Couchsurfingu to także zawsze możecie poprosić swojego gospodarza o możliwość pożyczenia roweru.

Rowery do wynajęcia w Montpellier – korzystaliśmy!

A może warto wypożyczyć auto “na minuty” i poruszać się po mieście na własnych zasadach?

Coraz częściej na ulicach miast można spotkać samochody do wynajęcia na minuty (w Polsce np. Traficar, Panek), co daje Wam dużą swobodę przemieszczania i płacenia tylko za czas użytkowania, a nie tylko za “wynajęcie” auta (tak jak ma to miejsce w tradycyjnych wypożyczalniach np. Europcar). Dodatkowo bardzo wygodne jest to, że auto możecie zostawić w dowolnym, ale oczywiście dozwolonym przepisami, miejscu. Co równie ważne, za parkowanie takimi samochodami w miastach nie będziecie musieli dodatkowo płacić, jest to w cenie. A poruszając się autem ze standardowej wypożyczalni, opłaty jednak trzeba uiszczać.

Podróżowanie po obcych miastach i odkrywanie nowych miejsc jest fascynującą przygodą. Mamy nadzieję, że i Wy w trakcie Waszego urlopu doznacie wielu niesamowitych wrażeń!

Wakacje w Bułgarii