Bezpieczna i tania podróż do Norwegii. Dowiedz się, jak ją zorganizować

Bezpieczna i tania podróż do Norwegii. Dowiedz się, jak ją zorganizować

Jeśli właśnie planujesz podróż do Norwegii, mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek. Dzięki nim zaoszczędzisz nie tylko nieco pieniędzy, ale i czasu. Dodatkowo podpowiadamy, od czego zacząć swoją wyprawę. Najważniejsze jednak, aby pobyt w Norwegii zbyt wiele nie kosztował oraz oczywiście był bezpieczny w dobie panującej pandemii. Zatem, w drogę!

Wakacje w Turcji
Norwegia, podróże
Bezpieczna i tania podróż do Norwegii

Transport do Norwegii

Sposób dotarcia do Norwegii oraz poruszania się po kraju, gdy już będziemy na miejscu, to dwie różne kwestie. Zacznijmy od podróży do Norwegii. Tutaj zależeć będzie wszystko od naszych indywidualnych preferencji oraz przyjętego budżetu. Do dyspozycji mamy następujące rozwiązania.

1. Własny samochód + prom

Z Polski do Norwegii niestety nie ma bezpośredniego połączenia promowego, dlatego w takiej opcji podróży należy udać się najpierw do Dani (Hirtshals) i stamtąd dopiero do Norwegii. Koszt podróży w jedną stronę dla dwóch osób oraz samochodu to ok. 900 – 1000 zł.

2. Lot + wynajęty na miejscu samochód

Co zaskakujące, ceny biletów lotniczych do Norwegii bywają naprawdę atrakcyjne. Koszt podróży w dwie strony dla jednej osoby zaczyna się już od 199 zł (jednak to najczęściej opcja obejmująca jedynie bagaż podręczny, zatem sprawdzi się raczej w krótkich wyprawach). Wynajęcie samochodu na miejscu także nie należy do drogich (to koszt od ok. 200 – 230 zł za dobę). Dodatkowo, możemy skorzystać tutaj z opcji dostawy auta wprost na lotnisko, a później jego odbioru z lotniska, gdy będziemy udawać się w podróż powrotną. Oferty wypożyczalni samochodów, jak ta na https://sunndalbilutleie.no/pl/, w pełni dostosowane są do potrzeb podróżujących, także w zakresie językowym.

3. Lot + transport publiczny

Jeśli nie wynajem samochodu, to może środki komunikacji miejskiej? Tą opcję jednak odradzamy, przede wszystkim ze względu na fakt, że norweski transport publiczny jest po prostu drogi, a wiele miejsc trudno jest dostać się bezpośrednio, korzystając jedynie ze środków lokalnej komunikacji publicznej. Koszt transportu z lotniska do Oslo to ok. 100 zł. Na poruszanie się lokalnymi środkami transportu publicznego trzeba przeznaczyć min. 60 zł / dzień. Dodatkowo, obecnie obowiązuje w Norwegii nakaz noszenia maseczek w środkach transportu publicznego oraz w taksówkach.

Jakim środkiem transportu poruszać się po Norwegii?

Jak już zapewne się domyślasz, nieszczególnie polecamy transport publiczny, przede wszystkim ze względu na wysoki koszt takiego rozwiązania. Jednak podróżowania promem raczej nie unikniesz. Ceny przepraw promowych są różne i zależą głównie od tego, jakie odległości są pokonywane.

Poruszając się po Norwegii warto pamiętać, że tutaj niektóre drogi, tunele, czy mosty są dodatkowo płatne (warto zwracać uwagę na znaki drogowe informujące o tym). Opłaty za przejazd można dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zarejestrowanie się w specjalnym serwisie internetowym i dokonywanie opłat online na bieżąco. Drugi to czekanie na rachunek z Norwegii. Ten może przyjść nawet po kilku miesiącach, ale wybór formy uiszczania płatności nie wpływa na ich wysokość.

Noclegi

W Norwegii możemy zatrzymać się w pokoju hotelowy, w wiejskiej chacie lub też na kempingu. Możliwości jest całkiem sporo. Najbardziej popularnym rozwiązaniem wśród turystów są jednak kempingi. Ich cena różni się w zależności od miejsca, jednak jest najczęściej koszt w granicach od 160 do 300 NOK (68 – 128 zł) za dobę dla dwóch osób oraz samochodu. Tutaj jednak trzeba czasem doliczyć dodatkową opłatę za prąd oraz prysznic.

Dla porównania, zakwaterowanie w pokoju hotelowym (2- lub 3- gwiazdkowym) to koszt w wysokości ok. 505 zł / osobę / noc. Z kolei decydując się na hostel / domek wiejski, nocleg będzie nas kosztował od 400 do 700 NOK / dobę dla dwóch osób (170 – 300 zł).

Wyżywienie

Ceny żywności również nie należą w Norwegii do najtańszych. Chleb kosztuje tutaj ok. 11 zł, piwo zakupione w sklepie 13 zł (zamówione w barze 30 zł), kawa w kawiarni 17,50 zł. Jeśli planujemy jadać w niedrogich restauracjach i barach typu fast food, a jedynie raz lub dwa razy podczas tygodniowego pobytu wybrać się do lepszej restauracji, przewodniki turystyczne polecają przyjąć budżet na jedzenie w wysokości ok. 195 zł / osobę / dzień.

Do Norwegii z zaświadczeniem

W związku z aktualną sytuacją pandemii Covid-19, od 9. listopada br. podróżni z Polski (turyści, goście) chcący wjechać na terytorium Norwegii muszą dysponować zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu Covid-19 (PCR lub antygenowy w jednym z języków: norweskim, szwedzki, duńskim, angielskim, niemieckim, francuskim). Test należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do Norwegii.

Wakacje w Bułgarii