Santorini - czy i gdzie warto wypożyczyć auto?

Santorini - czy i gdzie warto wypożyczyć auto?

Na pytanie czy na Santorini warto wypożyczyć auto jest tylko (?) jedna odpowiedź. Po co pożyczać, skoro wysepka jest taka mała? A może jednak tym bardziej trzeba to zrobić, aby zobaczyć więcej niż tylko miejsca, do których dociera komunikacja publiczna (choć nie zawsze dociera…). Tak czy inaczej, kluczowe jest to czy na Santorini będziesz dłużej niż 1 dzień. A teraz jak to jest z tym pożyczaniem – warto czy nie? Poczytajcie.

Wakacje w Turcji

Kto nie powinien wypożyczać auta na Santorini?

Zaczniemy dość przekornie pisząc o tym, kto zdecydowanie nie powinien pożyczać auta podczas pobytu na Santorini. Zdecydowanie nie warto tego robić jeżeli nie lubicie jeździć po wąskich drogach (czy to w miasteczkach czy na mniej lub bardziej stromych podjazdach) i źle czujecie się na drogach o bardzo ostrych serpentynach. Tych praktycznie trudno uniknąć jeżdżąc po wyspie.

Santorini, Oia
Santorini – Oia – najpiękniejsze miasto na wyspie – warto zobaczyć w dzień i wieczorem

Z pewnością jazda autem po Santorini kiedy ma się chorobę lokomocyjną, to nie będzie w większości nic miłego (może po wschodniej stronie nie będzie tak źle, ale jak się zdecydujecie na jazdę do Oia – a to obowiązkowy punkt zwiedzania – czy wzdłuż wyspy między jej wysoką częścią klifową – to nie unikniecie ostrych, wąskich, długich serpentyn).

Przeczytaj również: Gdzie nocować na Santorini

Patrząc na nasze doświadczenia (z przeszłości) to zdecydowanie odradzalibyśmy jazdę po wyspie z dziećmi, które mają chorobę lokomocyjną.

Czy wypożyczyć samochód na Santorini?

Pomijając te mniej przyjemne aspekty, od których zaczęliśmy, to na pytanie czy warto wypożyczyć auto na Santorini zdecydowanie mówimy tak, jeszcze raz tak! Jeżeli tylko będziecie mieli taką możliwość, będziecie co najmniej kilka dni na wyspie, to koniecznie pożyczcie auto.

Santorini, Zachód słońca, Oia
Santorini – zachód słońca w miejscowości Oia

Wysepka jest mała, dzięki czemu w czasie ok. 45 minut będziecie mogli przejechać z jednego na drugi koniec Santorini.

Santorini, czas przejazdu po wyspie
Santorini – przejazd autem przez wyspę to ok 45 minut

Dzięki samochodowi będziecie mogli zwiedzić wszelki zakątki wyspy, jeździć na zachody słońca – czy to do Oia, Firy, Imerovigli czy też na kraniec gdzie jest latarnia morska Akriotiri.

Santorini, Zachód słońca, Akriotiri
Santorini – Zachód słońca – punkt widokowy przy latarni morskiej Akriotiri

Bez samochodu (o ile nie będziecie mieszkać w jednej z tych miejscowości) nie będziecie mieć takiej możliwości.

Na komunikację publiczną, jak to w Grecji, tak na 100% nie można liczyć. A szkoda nerwów na czekanie na autobusy kiedy taka piękna wyspa czeka. Oczywiście nie zawsze podczas podróży autem będziecie widzieć same piękne miejsca 😉

Santorini, Oia
Santorini – Oia – przepiękne widoki

Jeżeli pożyczycie auto to zdecydowanie unikniecie sporych wydatków na Taxi – ten środek lokomocji jest wyjątkowo drogi i kilka przejazdów Taxi może Was kosztować tyle co wynajęcie auta na 2-3 dni!

Przeczytaj również: Santorini – kiedy, co zobaczyć i czy warto pojechać choćby na krótką wycieczkę?

Jest jeszcze jeden ważny aspekt związany z wypożyczeniem auta – jeżeli nie będziecie chcieli mieszkać w popularnych miejscowościach, gdzie noclegi są dość drogie, to mając auto będziecie mogli mieszkać gdzie tylko zechcecie, a dojazd w dowolne miejsce będzie relatywnie szybki (tak jak wspomnieliśmy, na wyspie praktycznie wszędzie jest blisko).

Fira, Parking
Santorini – bezpłatny parking – Fira

Musimy tutaj dodać, że nie mieliśmy żadnego problemu ze znalezieniem wolnych miejsc parkingowych. Co ważne – bezpłatnych! Oczywiście w sezonie może nie będzie tak prosto (my byliśmy w październiku) ale jak dobrze się przygotujecie do jazdy po wyspie, to z miejscami nie powinno być tak źle, choć jak wracaliśmy na noc do swojego miejsca zamieszkania w Imerovigli to czasami trochę musieliśmy pokrążyć aby znaleźć wolne miejsce, ale zawsze coś było.

Jakie auto najlepiej wypożyczyć na Santorini?

Jak lubicie duże samochody, budżet nie stanowi dla Was ograniczenia, to mimo wszystko nie pożyczajcie większych samochodów. Na wyspie jest wiele miejsc gdzie, można powiedzieć, jeździ się na żyletkę. O ile patrząc na mieszkańców jak sprawnie poruszają się, nawet większymi autami, busami po wąskich uliczkach, to dla kogoś kto musi nagle poruszać się dużym autem, które dopiero co pożyczył, to może nie być zbyt komfortowe.

Świetnie natomiast sprawdzają się małe samochody, którymi można się wcisnąć praktycznie w najwęższą uliczkę, wyminąć na najwęższej drodze. My osobiście jeździliśmy po wyspie Seatem Ibiza – był w sam raz.

Santorini, wypożyczony Seat, Hertz
Santorini – wypożyczone auto w firmie HERTZ

Ponadto małe samochody świetnie sprawdzają się w małych miasteczkach podczas szukania miejsc parkingowych, których niestety nigdy za wiele. A wiadomo, jeżdżąc warto jeszcze mieć gdzie zaparkować.

Zauważyliśmy, że sporo osób pożycza quady – może i wygodnie, bo praktycznie wszędzie można nimi dojechać (np. część ukrytych miejsc jak Czerwona czy Biała Plaża ma szutrowe drogi dojazdowe), ale nie uważamy tego za zbyt bezpieczny środek lokomocji. My się nie odważyliśmy.

Gdzie wypożyczyć samochód na Santorini?

Zazwyczaj decydowaliśmy się na pożyczanie auta dopiero w trakcie pobytu, kiedy albo mieliśmy blisko do jakiejś wypożyczalni, albo samochód był nam podstawiany pod miejsce gdzie mieszkaliśmy.

Przeczytaj również: Co zabrać na Santorini na wyjazd

Tym razem jednak zdecydowaliśmy się nie korzystać z transferu, tylko auto pożyczyliśmy od razu na lotnisku – super wygodne rozwiązanie! Zapakowaliśmy się i mogliśmy od razu ruszyć do miejsca docelowego, gdzie mieliśmy zarezerwowany noclegi. Co ważne – dokładnie w to samo miejsce mieliśmy oddać auto w dniu wyjazdu, co idealnie się zgrało z naszym czasem – wymeldowania w hoteliku oraz godzinie kiedy mieliśmy pojawić się na lotnisku.

Santorini, Hertz, wypożyczalnia
Santorini – wypożyczalnia na lotnisku

Oczywiście jeżeli będziecie na dłuższym pobycie, na przykład wakacyjnym z jednym z biur podróży, to transfery do i z hotelu macie zapewniony, to w takim przypadku auto możecie sobie zamówić do hotelu.

Bez względu na to gdzie i jak pożyczycie sobie samochód, to gwarantujemy, że będziecie bardzo zadowoleni z takiej formy zwiedzania. My byliśmy zachwyceni!

Wakacje w Bułgarii