Capri – co warto zobaczyć i jakie pamiątki można przywieźć z tej ekskluzywnej wyspy celebrytów?

Capri – co warto zobaczyć i jakie pamiątki można przywieźć z tej ekskluzywnej wyspy celebrytów?

Urok i piękno tej niewielkiej wyspy chwalił już Homer, nazywając ją ziemią pełną kwiatów. Ulubiony kurort cesarzy rzymskich Oktawiana Augusta i Tyberiusza, czyli Capri po dzień dzisiejszy jest doskonałym miejsce wypoczynku dla elit, celebrytów i gwiazd. Dlaczego tak chętnie turyści oraz sławy przybywają na Capri? Mamy nadzieję, że nasz przewodnik i zdjęcia rozbudzą w Was chęć odbycia niezwykłej morskiej wyprawy na Capri.

Wakacje w Turcji

Niewielka, lecz urokliwa wyspa
Ta górzysta wyspa leży w Zatoce Neapolitańskiej – w piękny, słoneczny dzień jest doskonale widoczna z Neapolu, w bezpośrednim sąsiedztwie półwyspu Sorrento. Jej powierzchnia zajmuje jedynie 10 km kw. i znajdują się na niej tylko dwie miejscowości – Capri i wyżej położone Anacapri, które łączą malownicze górskie trasy. Linia brzegowa liczy 17 km, a miniaturowe plaże są niejako wciśnięte pomiędzy skały, dzięki czemu odpoczywający na nich turyści mają zapewniają intymność i tak pożądaną kameralność.

fot. Capri – widok z góry – WP

Wyspa rozkoszy i gwiazd
Na Capri zamieszkał cesarz Tyberiusz, po stracie swoich dwóch synów. Wtedy też władca kazał postawić na wyspie 12 willi, które nazwał imieniem któregoś z rzymskich bogów. Do dziś krążą legendy i opowieści o orgiach urządzanych dla niego w grotach, trwających po kilka dni wystawnych przyjęciach, które wydawał, mówi się także, iż Tyberiusz w okrutny sposób rozprawiał się ze swoim wrogami – kazał ich strącać ze stromych skał do morza. To właśnie, dzięki Tyberiuszowi ta urocza wyspa zyskała miano Wyspy Rozkoszy.

Taką willą, pamiętającą czasy Tyberiusza jest Villa Jovis. Do czasów współczesnych zachowały się jej ruiny, mieszczące się na Monte Tiberio, skąd rozciąga się zachwycający widok na Zatokę Neapolitańską.

Gdy dopływamy do portu już z daleka zauważymy malownicze skały, bujną roślinność oraz gdzieniegdzie wyłaniające się białe wille najbogatszych oraz luksusowe hotele z prywatnymi plażami. To właśnie na Capri przechadzają się wśród modnych butików znanych marek Danny De Vito, John Travolta czy Naomi Campbell. Swój dom mam tu także rodzina Mussoliniego oraz Sophii Loren. Dawniej na tej uroczej wyspie bywali Maksym Gorki, George Bernard Shaw, Claude Debussy, a nawet Włodzimierz Lenin (jego pobyt został upamiętniony pomnikiem doskonale widocznym z Ogrodów Augusta). Na Capri z przyjemnością swój urlop spędzała także Jacqueline Kennedy Onassis.
Aurę bogactwa widać już przy zejściu w porcie na ląd – wkoło wyspy cumują niezliczone, eleganckie statki, motorówki czy też inne jednostki pływające.

Osoby o zasobnym portfelu przybywają na Capri nie tylko by odpocząć od gwaru i zgiełku dnia codziennego, ale także by zaopatrzyć się w najmodniejsze kolekcje. To właśnie na wysoko położonej starówce Capri możemy udać się na elitarny shopping, odwiedzając m.in. sklepy Dolce&Gabbana, Prada, Armani czy innych projektantów. W pobliżu Piazzetty, na najbardziej eleganckiej ulicy Capri – La Campanina – znajduje się sklep z biżuterią Alberto&Lina, gdzie np. piękne ozdoby kupuje choćby Naomi Campbell, tu także nabyła swój pas ze złota Jackie Onassis.

Rejs statkiem wkoło wyspy
Aby poznać i docenić piękno Capri koniecznie należy zdecydujcie się na rejs wokół wyspy. W marinie można bez problemu nabyć bilety u lokalnych agencji turystycznych i prywatnych przewoźników (ok. 15-20 euro od osoby, w zależności od trasy rejsu).

fot. Capri – skały w morzu

Chętnie odwiedzaną grotą jest Koralowa Grota. Wpływa się do niej, aby zobaczyć tutejszy skarb, czyli koral w naturalnym środowisku – okazałe, czerwone koralowce wyłonią się z toni, gdy lekko zawieje wiatr i odsłonią się skały tuż poniżej lustra wody.

fot. Capri – rejs – widok na skalisty brzeg

Kolejną grotą jest słynna Grotta Azzurra, czyli Lazurowa Grota. Położona na zachodnim wybrzeżu wyspy, zgodnie ze swoją nazwą zachwyca turystów swoją lazurową poświatą. Ciekawostką jest fakt, iż w dawnych czasach tubylcy omijali to miejsce szerokim łukiem, bowiem rybacy wierzyli, że jest ono nawiedzone przez duchy.
Na uwagę zasługuje również Biała Grota, która swoja nazwę bierze od koloru wody w jej wnętrzu, jest on bowiem wynikiem odpowiedniego stężenia minerałów.

fot. Capri – Grota Maryi

Faraglioni
Podziwiając zatokę i morze zaobserwujemy wystające formacje skalne, czyli Faraglioni. Jak wierzą niektórzy, zgodnie z grecką mitologią Faraglioni to Sirenum Scopuli (syrenie wyspy). W trakcie wyprawy po złote runo Jazon wraz z Argonautami musieli w drodze powrotnej przeprawić się właśnie obok Sirenum Scopuli – trzech małych, skalistych wysp zamieszkanych przez syreny. Śpiew syren hipnotyzował żeglarzy, przez co tracili oni zmysły i podpływali bliżej, tym samym stając się pożywieniem dla niebezpiecznych kusicielek. Czy faktycznie mitologiczne Sirenum Scopuli to akurat te skałki tuż obok Capri? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, jednakże cała opowieść jeszcze bardziej dodaje uroku tej malowniczej włoskiej wyspie. Z Faraglioni łączy się jeszcze jedna legenda, otóż jedna z nich swoim kształtem przypomina bramę – Faraglione di mezzo. Statki wycieczkowe bez trudu mogą pod nią przepływać, a wtedy osoby zakochane powinny się tuż pod nią pocałować, dzięki czemu zagwarantują sobie szczęście.

Spacer po Capri
Do serca Capri, czyli głównego placu Piazza Umberto I prowadzą dwie drogi: piesza lub kolejką linową. W zależności od naszej kondycji czy też czasu (w przypadku grup zorganizowanych zazwyczaj wjeżdża się na górę właśnie kolejką Funicular, a np. w ramach czasu wolnego można zejść na dół schodami) możemy wybrać najlepsze rozwiązanie. Stacja początkowa Funicular znajduje się tuż przy porcie, rozpoznamy ją po ustawiającej się, długiej kolejce. Wjazd na górę zajmuje ok. 2-3min, pamiętajmy jednak, iż w letnich miesiącach musimy uzbroić się w cierpliwość, oczekując na wejście do wagonika, który wwiezie nas na górę.

fot. Capri – widok z góry na miasto pośród skał

Odważniejsi turyści mogą także wjechać jeszcze wyżej – na najwyższe wzniesienie wyspy – Monte Solaro (596 m n.p.m.), dokąd poprowadzono wyciąg krzesełkowy (wjazd – 10 euro). Ze szczytu rozciąga się przepiękna panorama Zatoki Neapolitańskiej.

fot. Capri – uliczki

Z głównego placu Piazza Umberto I mamy do wyboru różne trasy spacerowe, turystyczne i widokowe, które pozwolą nam rozkoszować się miasteczkiem Capri.

fot. Capri – ogrody Augusto

Koniecznie warto odwiedzić Giardini di Augusto – Ogrody Augusta. Wstęp jest płatny (ok. 2euro). Bogactwo barw kwiatów i zapachów przy widoku atramentowego i lazurowego morza pozwoli nam przenieść się w inną, magiczną rzeczywistość. Z Ogrodów Augusta będziemy mogli podziwiać nie tylko zatokę, Faraglioni, ale także piękną, historyczną, brukowaną drogę – Via Krupp.

fot. Capri – ogrody Augusta

Pamiątki z Capri
Przypływając na Capri należy być przygotowanym, iż ceny będą znacznie wyższe niż w innych regionach kraju. Dotyczy to zarówno posiłków spożywanych w tamtejszych kawiarniach czy restauracjach, jak również pamiątek. Jeśli chcemy nabyć regionalną pamiątkę to warto skusić się na biżuterię z korala. U lokalnych jubilerów możemy kupić ręcznie robione kolczyki ze złota czy srebra z różnymi odcieniami korali (czerwonym, różowym).

Panie z pewnością nie ominą lokalnej, bardzo znanej perfumerii Carthusia, gdzie wytwarza perfumy w bardzo małych ilościach, według dawnych receptur opracowanych przez Kartuzów w XV wieku. Esencje zapachów można powąchać nawet przechodząc obok sklepu, gdyż przed budynkiem są ustawione pojemniki z poszczególnymi aromatami. Warto dodać, iż większość zapachów tworzy się w oparciu o zioła i kwiaty rosnące na Capri, takie jak rozmaryn czy dzikie goździki.

Interesująca jest legenda dotycząca założenia tego sklepu. Otóż, zgodnie z przekazem w 1380 roku przeor zakonu, zaskoczony wiadomością o niespodziewanym przybyciu na wyspę królowej Joanny Andegaweńskiej, ułożył bukiet z kwiatów z klasztornego ogrodu. Kwiaty stały trzy dni w tej samej wodzie i kiedy mnich je wyrzucał, zauważył, że woda nabrała pięknego zapachu.
W taki sposób powstał pierwszy zapach. Dopiero kilka wieków później, w 1948 r., ówczesny przeor Kartuzów odnalazł stare formuły zapachowe i po uzyskaniu zgody papieża przekazał je turyńskiemu chemikowi, który stworzył firmę Carthusia.

Elegantki mogą także zaopatrzyć się w bardzo wygodne, robione na zamówienie sandały w jednym z trzech zlokalizowanych na wyspie butików Amadeo Canfory. Sandały tej marki zamawiały Grace Kelly, Maria Callas czy księżna Małgorzata. Oryginalne sandały z miękkiej skóry, ozdabiane koralami, kamieniami turkusu, czy kryształami Swarovskiego z logo Canfory są noszone przez panie na całym świecie. Co więcej, na poczekaniu możemy wybrać model, który zostanie przygotowany wyłącznie dla nas. Realizacja zamówienia trwa tylko pół godziny!

Zależy wam na unikalnym prezencie? Spacerując wąskimi, urokliwymi uliczkami z pewnością znajdziecie sklepy lokalnych twórców, którzy oferują rozmaite rzeźby, ręcznie robione koronki i hafty oraz oryginalną ceramikę. Często warsztaty rzemieślnicze przylegają do sklepów, zatem możemy zobaczyć proces tworzenia dzieł, które później są wystawione na półkach.

Jak dostać się na Capri i kiedy warto przyjechać?
Tak jak wspomnieliśmy na początku, pobyt na Capri nie należy do najtańszych, dlatego aby poznać Capri i nie zbankrutować warto wybrać się na wycieczkę jednodniową np. z Sorrento czy Salerno lub Neapolu, skąd pływają promy na Capri. Podróż promem trwa ok. 1h (z Neapolu). Bilet na prom możemy zarezerwować online za pośrednictwem polskojęzycznej wyszukiwarki połączeń: directferries.pl. Jeśli koniecznie chcemy spędzić więcej czasu na samej wyspie, ale też zależy nam na atrakcyjnych cenach to wybierzmy się poza sezonem letnim. Zazwyczaj Capri najbardziej jest oblegane od maja do końca września, zatem jeśli przyjedziemy np. późną jesienią lub zimą to zobaczymy przepiękne krajobrazy, temperatura może nawet wynosić ok. 15 st, jedynie niektóre restauracje czy hotele mogą być zamknięte.

Wakacje w Bułgarii