Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Planując urlop, zazwyczaj myślimy tylko o przyjemnych jego aspektach. My również tak mieliśmy, a teraz z perspektywy czasu mamy dreszcze na samą myśl, jak wiele ryzykowaliśmy podróżując za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. Na szczęście nigdy nic poważnego nam się nie przydarzyło i nie odczuliśmy braku ubezpieczenia. Chcemy jednak abyście byli świadomi tego, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. O tym w dzisiejszym wpisie.

Wakacje w Turcji

Bezpiecznie na urlopie

Myśląc o bezpieczeństwie na urlopie, w pierwszej kolejności przychodzą nam myśl takie kwestie jak dbanie o bezpieczeństwo w podróży, uważne wybieranie miejsc noclegowych, wszelkich tras i miejsc pod kątem zwiedzania. Sprawdzamy również kierunki, do których się wybieramy – czy np. nie ma w danym miejscu zagrożeń (np. epidemiologicznych, terrorystyczny).

Jadąc na wyjazd sportowy, myślimy o sprzęcie – czy jest dobrze przygotowany? Zwracamy uwagę na odpowiedni wybór ubrań, tak abyśmy byli dobrze zabezpieczenie przed wszelkimi niedogodnościami związanymi z pogodą (przecież nikt nie chce się na wyjeździe rozchorować).

Chcemy być także pewni, że nie zostaniem okradzeni – weryfikujemy czy w hotelu jest sejf, czy są odpowiednie przechowalnie sprzętu, czy parking jest strzeżony, itp.

Na sam koniec jednak, o ile w ogóle, zostawiamy kwestie naszego bezpieczeństwa (zdrowotnego, finansowego) po jakimś nieszczęśliwym zdarzeniu – np. skręceniu nogi, zachorowaniu na poważniejszą chorobę, poważniejszym wypadku. Wprawdzie na terenie Polski jesteśmy zabezpieczeni (najczęściej poprzez odpowiednie ubezpieczenie NNW w szkole, pracy, czy też w ramach innych ubezpieczeń np. w ramach dodatkowego ubezpieczenia na życie).

Jadąc jednak za granicę już tak dobrze ubezpieczeni nie jesteśmy, o ile nie posiadamy odpowiedniego zabezpieczenie w ramach posiadanych już pakietów ubezpieczeniowych.

Kiedy potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia turystycznego?

W sumie to mówimy głównie o wyjazdach zagranicznych. Planując tego rodzaju wyjazd urlopowy koniecznie sprawdźcie swoje zabezpieczenie w zakresie ubezpieczeń jakie posiadacie. Zwróćcie również uwagę, że nawet podróżując po Unii Europejskiej, karta EKUZ nie zabezpiecza Was wystarczająco w zakresie leczenia i korzystania ze służby zdrowia na terenie Unii. Czasami można mieć mylne wrażenie, że mając kartę EKUZ nic nam nie grozi.

Można powiedzieć, że w praktyce jadąc zagranicę, zawsze potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, a już na pewno musimy być świadomi, w jakim zakresie jesteśmy zabezpieczeni.

Przecież mam ubezpieczenie w pakiecie oferty kupowanej w biurze podróży…

Kiedy planujemy wyjazd z biurem podróży to czujemy się bezpieczniej. W końcu w ramach kupionej oferty mamy ubezpieczenie NNW. Z jednej strony tak, z drugiej… pytanie jest jakie to ubezpieczenie daje nam zabezpieczenie?

Reklama

Biura podróży (a dokładniej organizatorzy wyjazdów) muszą w ramach swojej oferty mieć dodane takiego ubezpieczenie, ale nigdzie nie jest wskazane w jakiej wysokości, co sprawia, że najczęściej otrzymujemy ubezpieczenie z minimalną sumą ubezpieczenia.

Co ważne, to jakiej wysokości ubezpieczenie potrzebujemy istotnie zależy od kraju, do którego się wybieramy. Swego czasu pisaliśmy na przykład o wysokości kosztów leczenia w przypadku urazów narciarskich , która daje pewien pogląd na jakie koszty jesteśmy narażeni, choćby w takich przypadkach.

Wysokość sumy ubezpieczenia

To właśnie wysokość kwot gwarantowanych jest dla Was najważniejsza. Wskazują one na to, do jakiej wysokości kosztów, m.in. w przypadku kosztów leczenia w wyniku NNW, otrzymacie zwrot poniesionych wydatków.

Oczywiście ubezpieczenie obejmuje więcej aspektów niż tylko koszty leczenia, ale te zazwyczaj (o ile zaistnieje konieczność) są najczęściej największym zaskoczeniem dla podróżujących.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne?

Tak jak wspomnieliśmy, w wielu przypadkach kupując ofertę turystyczną, mamy wliczone ubezpieczenie turystyczne. Niemniej jednak, zwróćcie uwagę, że wiele biur podróży zachęca do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Dlaczego? Sami wiedzą, że to podstawowe ubezpieczenie nie jest wystarczające. Ma niskie wysokości sum gwarantowanych, często nie obejmuje żadnych sportów ekstremalnych (np. jazdy na nartach).

Kiedy organizujecie swój wyjazd we własnym zakresie, to takie ubezpieczenie musicie zapewnić sobie we własnym zakresie, czy to kupując właśnie w biurze podróży, u konkretnego ubezpieczyciela.

W obu powyższych przypadkach, kiedy będziecie chcieli kupić ubezpieczenie czy też się doubezpieczyć, to trzeba przyznać, że staniecie przed nie lada wyzwaniem. Jak się przegląda oferty polis ubezpieczeniowych, to trochę czasu trzeba poświęcić na odnalezienie się w gąszczu ofert, zakresów ubezpieczenia.

Obecnie z pomocą przychodzą nowe technologie, takie jak porównywarki ubezpieczeń. Nie tylko pomagają znaleźć odpowiednie ubezpieczenie, ale też dają łatwe możliwości porównania ubezpieczeń od różnych ubezpieczycieli. My korzystamy i polecamy np. rankomat.pl – sprawdźcie sami jak to działa.

Wystarczy wejść na stronę porównywarki ubezpieczeń, wpisać kryteria ubezpieczenia jakie nas interesują i od razu uzyskacie czytelne zestawienie ubezpieczeń do wyboru. W ten sposób zyskacie nie tylko możliwość zakupu ubezpieczenia w atrakcyjnej cenie, ale także zaoszczędzicie sporo czasu.

Kiedy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Tutaj nie ma takiej zależności, że im bliżej wyjazdu tym drożej. Ważne jednak, że należy mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową przed wyjazdem. Wprawdzie istnieją opcje, kiedy możemy takie ubezpieczenie wykupić już na wyjeździe (jak na przykład zapomnimy zrobić to przed), ale jak się możecie domyślać – lepiej nie ryzykować.

Przy tej okazji warto też wspomnieć o ubezpieczeniu od rezygnacji – np. kiedy się rozchorujemy przed wyjazdem, to takie ubezpieczenie pokryje nam koszty wyjazdu urlopowego kupionego w biurze podróży. W tym jednak przypadku takie ubezpieczenie musi być kupione znacznie wcześniej i w zależności od biura musi być kupione najpóźniej kilka dni od dnia kupienia oferty, a jak dotyczy to last minute, to w dniu zakupu wyjazdu.

Na koniec chcielibyśmy Was koniecznie zachęcić do dokładnego sprawdzania przed wyjazdem jakie macie ubezpieczenie i czy czujecie się z nim w pełni zabezpieczeni.

 

Wpis powstał we współpracy z

Wakacje w Bułgarii