Egzotyczne wakacje z dziećmi

Egzotyczne wakacje z dziećmi

Gdy za oknem panuje jesienna słota, a termometr wskazuje coraz niższe temperatury chyba każdy z nas marzy o podróży do cieplejszych krajów. Niektórzy wolą także zamiast zimowego szusowania na nartach wylegiwanie się na piaszczystej plaży i kąpiel w cieplutkim morzu. Jeśli i wy z chęcią zamienicie ciepłe kurtki na bikini to uważnie przeczytacie nasz wpis o wyjazdach z dziećmi do egzotycznych krajów. O czym należy pamiętać, gdy chcemy zabrać nasze dziecko na wyjazd w odległe strony i jak się przygotować?

Wakacje w Turcji

Wyjazd jesienią lub zimą do ciepłych krajów to doskonała okazja, aby nieco podładować akumulatory i zapewnić sobie wystarczającą dawkę witaminy D, co więcej mamy pewność, iż poza sezonem możemy liczyć na najlepsze okazje cenowe oraz nie musimy się przejmować tłumami na plaży czy na basenie. Rodzice mniejszych pociech do listy argumentów przemawiających za jesiennym wyjazdem dodają także niższe koszty biletów dla dziecka (bowiem rosną one wraz z wiekiem malucha).

Gdy już jesteście pewni, iż egzotyczne wakacje to marzenie całej rodziny, mija pierwszy entuzjazm i pojawiają się wątpliwości, czy w trosce o dobro dziecka nie lepiej będzie jednak wstrzymać się z wyjazdem aż maluch podrośnie. Jak zaplanować egzotyczny urlop z małym dzieckiem, aby zminimalizować ewentualne ryzyko, zapewnić malcowi oraz sobie jak największy komfort, by w pełni cieszyć się wspólnymi chwilami na niezapomnianym urlopie?
Z góry należy wykluczyć spontaniczny wyjazd w inną strefę klimatyczną, gdyż przygotowania do egzotycznej przygody powinniście rozpocząć kilka tygodni wcześniej.

Egzotyczny wyjazd z dziećmi – z biurem podróży czy sami organizujemy taki wyjazd?

Przede wszystkim musicie zastanowić się, czy zamierzacie skorzystać z jednej z ofert biur podróży, co jest wygodniejszą opcją niż samodzielne szukanie miejsca docelowego, rezerwowanie noclegu i biletów lotniczych. My z własnego doświadczenia podpowiadamy, aby na rodzinne wakacje z dziećmi decydować się na wyjazd w ramach wycieczki zorganizowanej z biurem podróży.

Przeczytaj również: Długi lot z dziećmi – jak sobie radzić?

Jeśli nie macie sprecyzowanego miejsca, gdzie chcecie się udać, może warto bazować na poleceniach znajomych, którzy wraz ze swoimi dziećmi wypoczywali w danym hotelu czy regionie i byli zadowoleni. Możecie także poczytać w internecie opinie innych rodziców – ich wrażenia będą dla was bezcenne. Dzięki temu będziecie wiedzieć, czego możecie się spodziewać i zawczasu przygotujecie się na ewentualne trudności. Przy pierwszej rodzinnej egzotycznej wyprawie raczej zrezygnujecie z intensywnego zwiedzania, a skupcie się na oswajaniu malucha z nową dla niego sytuacją, poznaniu jego możliwości i upodobań podróżniczych.

Długa podróż samolotem z dzieckiem

W momencie samodzielnej organizacji wypoczynku weźcie także pod uwagę waszą znajomość języków obcych oraz to, czy dany język jest akurat w wybranym przez was kraju powszechnie używany – aby w razie awaryjnej sytuacji (np. choroba, wypadek, kradzież) swobodnie porozumiewać się z lokalną ludnością.

Wśród doświadczonych globtroterów panuje opinia, iż podróżowanie z dziećmi jest pod wieloma względami łatwiejsze, gdyż lokalni mieszkańcy wyrażają ogromną sympatię, życzliwość czy bardzo pozytywne nastawienie, z chęcią chcą pomagać takim wędrowcom.

Koniecznie, przed egzotyczną podróżą, skonsultujcie się z pediatrą!

Wyjazd na tropikalne wakacje nie może odbyć się bez konsultacji z lekarzem, który zna stan zdrowia małego podróżnika i może ocenić czy przypadkiem nie ma jakiś przeciwwskazań. Jeśli planujecie egzotyczny kierunek to konieczna będzie także wizyta w poradni medycyny podróży lub medycyny tropikalnej, w trakcie której zostaniecie zapoznani z zagrożeniami zdrowotnymi czy też poznacie zalecenia i wskazówki, jak ustrzec się nieprzyjemności. Pamiętajcie, aby podać lekarzowi nie tylko, jaki region czy kraj chcecie zwiedzać, ale także sprecyzować miejsce docelowe oraz czas wakacji. W niektóre regiony nie poleca się wybierać w czasie pory deszczowej.

Porozmawiajcie o wymaganych szczepieniach przed egzotycznym wyjazdem

W razie potrzeb lekarz może skierować was na niezbędne szczepienia. Nawet jeśli w wybranym przez was kraju szczepienia nie będą obowiązkowe, ale zalecane, to zastanówcie się nad ich zrobieniem, gdyż korzyści wynikające z uodpornienia mogą być przydatne także na co dzień Polsce, jak np. przeciwko żółtaczce pokarmowej czy meningokokom.

Warto mieć na uwadze fakt, iż nie istnieje szczepienie przeciwko malarii. Malaria jest przenoszona przez komary i można na nią zachorować po ukąszeniu, przebywając w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Gdyby waszym miejscem docelowym była Afryka oraz miejsca położone dalej na południe od Sahary czy też kraje zachodniej Oceanii, koniecznie zachowajcie szczególną ostrożność.

W momencie podróżowania do regionów o wysokim ryzyku zakażenia malarią lekarz może profilaktycznie zalecić przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Niestety, w przypadku małych dzieci nie zawsze jest to możliwe i wskazane. Wtedy pozostają inne środki ochronne jak: moskitiery, środki owadobójcze, czy szczelne zakrywanie ciała ubraniem.

Dzieci na egzotycznych wakacjach

Bezwzględnie przestrzegajcie tych reguł na egzotycznych wakacjach!

Podróż z dziećmi do tropikalnego kraju wiąże się także z przestrzeganiem zasad dotyczących higieny i spożywania pokarmów. Jak wiecie w ciepłym klimacie bardzo łatwo można zachorować na ciężkie zatrucie pokarmowe, które w przypadku dzieci może mieć ostry przebieg.

Tych zasad na egzotycznych wakacjach koniecznie trzeba przestrzegać:

  • zwracajcie uwagę, aby wasze maluchy piły wyłącznie butelkowaną wodę i butelkowane napoje (nigdy z lodem, gdyż to także woda, niewiadomego pochodzenia).
  • do mycia zębów i buzi używajcie wody przegotowanej (lub jeśli nie macie takiej możliwości to także butelkowanej).
  • nie podawajcie surowych warzyw i owoców, chyba że zostały one wcześniej sparzone i obrane.
  • starajcie się także nie kupować potraw z ulicznych straganów.
  • warto abyście, zawsze mieli ze sobą w torebce czy plecaku małą buteleczkę płynu dezynfekującego do rąk, gdyż dzięki jego stosowaniu unikniecie przenoszenia bakterii.
  • w ciepłym, tropikalnym klimacie musicie zadbać o to, aby wasza pociecha nie odwodniła się oraz by zawsze była chroniona przed słońcem (filtry UV, czapeczka).

Zabierzcie ze sobą apteczkę z podstawowymi lekami

Porozmawiajcie z lekarzem na temat tego, jakie leki powinny się znaleźć w waszej apteczce. Jeśli jedziecie na własną rękę koniecznie sprawdźcie, gdzie w pobliżu waszego hotelu znajduje się apteka, lekarz czy najbliższy szpital. O wyposażeniu apteczki wspominaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

Jakich miejsc egzotycznych wakacji należy unikać?

Nie należy zabierać dzieci do miejsc bardzo wysoko położonych (powyżej 4000 m npm), gdzie niższe stężenie tlenu w powietrzu może być dla nich niebezpieczne. Lekarze zalecają także, aby zabierać na egzotyczne wyprawy nieco starsze maluchy, które zakończyły serię obowiązkowych w Polsce szczepień przewidzianych w drugim roku życia.
Niech was nie skuszą niskie ceny czy rewelacyjne zdjęcia pochodzące z regionów objętych wewnętrznymi konfliktami, terroryzmem – jeśli dany kraj znajduje się na liście MSZ państw wysokiego ryzyka to unikajcie urlopu w tamtych stronach.

Ciepło w środku zimy czy też późną jesienią nie powinno być jedynym kryterium, które będzie przemawiać za kandydaturą wybranego przez was kraju. Aby wasze wakacje z maluchem były bezpieczne pamiętajcie o tym, by na miejscu było jak najmniejsze zagrożenie malaryczne. Koniecznie zwróćcie także uwagę na jak najwyższy poziom życia, higieny i jakości bazy turystycznej. Warto, abyście mieli także zagwarantowany łatwy dostęp do dobrej opieki medycznej (w przypadku podróżowania po Europie nie zapomnijcie o wyrobieniu karty EKUZ).

Pisarz i podróżnik Ryszard Kapuściński słusznie zauważył, iż „Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej”, naszym zdaniem warto zarazić swoje pociechy taką pasją, aby w przyszłości mogły doświadczać wielu wspaniałych wrażeń wynikających z odbytych podróży.

Wakacje w Bułgarii