Gdzie jechać na urlop?

Gdzie jechać na urlop?

Opcje wyjazdów w dzisiejszych czasach mamy wręcz nieograniczone. W zależności od naszych własnych możliwości (finansowych, czasowych, zdrowotnych, itp.) możemy spędzać urlop praktycznie w każdej części świata. Dlatego też odpowiedź na pytanie gdzie jechać na urlop zależeć będzie od odpowiedzi na wiele poniższych pytań. Od tego, naszym zdaniem powinniście zacząć planowanie miejsca swojego urlopu. Poczytajcie.

Wakacje w Turcji

Dlaczego chcemy jechać na urlop?

To w sumie najważniejsze z pytań, od którego powinniście zacząć planowanie. Właśnie – dlaczego i po co chcecie jechać na urlop? Czy marzycie o leniwym odpoczynku od codziennej bieganiny, a może wręcz przeciwnie – chcielibyście spędzić swój urlop aktywnie i w ekscytujący sposób, bo na co dzień macie dość „nudną”, monotonną pracę?
Szczerze odpowiedzcie sobie – dlaczego ja chcę jechać na urlop? Po co mi on?

Dominikana - Saona - raj na ziemi
Saona – Dominikana – raj na ziemi

Z kim planujemy wyjechać na wspólny urlop?

Najczęściej urlop spędzamy z kimś – czy to we dwoje, czy z dziećmi, a może z przyjaciółmi. Zazwyczaj ktoś nam towarzyszy. Dlatego też miejsc na urlop powinno być dopasowane do wszystkich uczestników wyjazdu – tego gdzie, wszyscy będą czuli się dobrze. Dzięki temu Wasz urlop będzie udany, bo jak wszyscy będą zadowoleni, to tak samo i Wy 😉

Kiedy planujemy (możemy) jechać urlop?

Czasami możemy zaplanować czas swojego urlopu, a czasami jego termin będzie zależał od innych czynników. Na przykład jak mamy dzieci w wieku szkolnym, to urlopy najczęściej pokrywać się będą z czasem wolnym w szkole. Kiedy jesteśmy singlami, czas wyjazdu może być zależny od naszej pracy – nauczyciele, wykładowcy również swój urlop muszą dopasować do rytmu szkoły, czy uczelni. W innym przypadku czas naszego wypoczynku może wynikać z sezonowości branży, w której pracujemy – np. w biurach podróży ciężko o urlopy w wakacje.

Przeczytaj również: Kiedy na urlop? Poza sezonem!

Czym będziemy podróżować?

Znamy wiele osób, które nie wyobrażają sobie wyjazdu na urlop innym środkiem lokomocji niż autem, do którego spakują połowę swojego domu. Są też osoby, które panicznie boją się latać i wszelkie kierunki wyjazdu, które są dostępne tylko drogą lotniczą (mowa o czasie i ekonomii dojazdu), z założenia je odrzucają. Niektórzy zapewne, także ze względów zdrowotnych, będą musieli odrzucić pewne opcje – np. kilkunastogodzinna opcja przejazdu autokarem nie będzie wskazana dla osób z problemami z kręgosłupem, czy też chorobą lokomocyjną.

Autobus
Podróż autobusem – nie dla wszystkich to będzie wygodna opcja

Dlatego planując wyjazd urlopowy dobrze jest się zastanowić i w zależności od ilości osób, które będą z nami podróżować – uwzględnić także kwestie transportowe.

Ile czasu będziemy mieć na urlop?

Zdarza się tak, że nie mamy tyle urlopu ile byśmy chcieli i na przykład możemy się wybrać tylko na tydzień. Wówczas wiadomo, że (zazwyczaj) wyjazd na drugi koniec świata nie będzie najlepszy rozwiązaniem (kosztowny, męczący, zmiana czasu, itp.). Tak samo na taki wyjazd, gdzie mocno będzie Was ograniczał czas, będziecie wybierać takie środki transportu, które szybko pozwolą pokonywać odległości – raczej wybierzecie samolot, niż autokar.

Kiedy jednak tego czasu na urlop będzie więcej – wówczas Wasza elastyczność planowania miejsca wyjazdu urlopowego będzie większa – kierunków więcej do wyboru, większa elastyczność doboru środków transportu – szybszych, wolniejszych, tańszy, itp.

W jakiej kondycji fizycznej (zdrowotnej) jesteśmy?

Inne miejsce urlopu powinny wybierać osoby w dobrej formie (np. zwiedzanie, miejsca gdzie trzeba wiele chodzić – np. odległość od hotelu do plaży, czy to jaka jest droga do tej plaży – mogą to być m.in. strome schody na klifach).
Z kondycją powiązane często jest to, w jakim klimacie dobrze się czujemy. Osoby w dobrej formie nie będą miały większych problemów w miejscach gdzie jest wiele różnic wzniesień, czy w czasie urlopu będzie dużo śniegu.

Trekking, Nepal
Trekking w Nepalu – na wymagające wyjazdy trzeba mieć kondycję – zdj. Jarek Durbas

Co lubicie robić na urlopie?

Nie ma nic gorszego niż dobrać miejsce urlopu nieodpowiadające Waszym oczekiwaniom co do formy spędzania czasu i okoliczności wypoczynku. Osoby ceniące ciszę i spokój zdecydowanie powinny omijać duże miasta, czy też obiekty hotelowe, które mają po kilkaset pokoi. Ci, z Was, którzy lubią aktywnie spędzać czas nie powinni jechać na odludne zakątki świata, gdzie jest hotel, mała plaża i wszędzie na okołu busz. Ci zaś, którzy lubią nocne życie, gwar, liczne towarzystwo – koniecznie powinni wybierać takie miejsca, gdzie będą miały masę rozrywek.

Tak samo jest z klimatem – jak lubicie pływać, opalać się w pełnym słońcu, godzinami leżakować – koniecznie powinny wybierać miejsca o pewnej pogodzie, ciepłym morzu (pamiętajcie – raczej nie ocean, bo ten nawet w środku lata potrafi być zimny – np. wybrzeża Portugalii).

Algarve, Praia Nova, Portugalia, zejście z klifu
Algarve, Portugalia – Plaża Nova – strome zejście między klifami

Lubicie zwiedzać – sprawdźcie czy będzie co, szczególnie z poziomu miejsca gdzie planujecie urlop. Bo to, że pojedziecie np. do Egiptu, wcale nie będzie oznaczać, że zobaczycie piramidy – może Wasz hotel zwyczajnie będzie za daleko od tej atrakcji turystycznej.

Czy macie paszport?

Tak, tak, niektóre kierunki bez paszportu będą dla Was niedostępne. Co więcej, do niektórych Państw nie będziecie mogli wjechać, jeżeli Wasz paszport będzie miał krótszy termin niż 6 miesięcy. Dlatego dopytajcie, sprawdźcie dokładnie jakie dokumenty i z jakim terminem ważności będą Wam potrzebne.

Budżet, czyli pieniądze na urlop…

To niestety najczęściej jest kluczowa kwestia. W wielu przypadkach mocno ogranicza ona cele wyjazdów urlopowych. Owszem, można zawsze szukać tanich opcji pojechania do danej destynacji np. łącząc tanie linie lotnicze, z Uberem, noclegami w hostelach czy też na kampingach. Wszystko można, ale zawsze wiąże się to z określonym budżetem. Dlatego dokładnie określcie swoje możliwości zarówno związane z samym koszem organizacji wyjazdu (czy to kupna w biurze podróży, czy kosztów organizacji we własnym zakresie). Do tego dodajcie budżet jaki potrzebować będziecie na miejscu, ale też wydatki jakie będziecie musieli ponieść także przed wyjazdem – często trzeba coś dokupić np. wizę, ubezpieczenia, kremy, ubrania, nowy bagaż, itp.
To wszystko składać się będzie na całościowy budżet urlopowy.

Czy chcecie swój urlop zorganizować sami?

Z jednej strony szeroka oferta różnych organizatorów wyjazdów oferowanych przez biura podróży, z drugiej bardzo duże możliwości organizacji urlopu we własnym zakresie sprawiają, że macie tutaj swobodnych wybór czy chcecie sami sobie zorganizować wyjazd, czy na miejscu we własnym zakresie będziecie zapewniać sobie noclegi oraz wyżywienie, czy też na koniec – czy też na własną rękę będzie zwiedzać. Wszystko możecie zrobić sami, albo ktoś to może zrobić za Was.

Biuro podróży
Travelplanet.pl – biuro podróży, ale też agencja turystyczna (oferuje produkty innych biur)

Dlatego musicie sobie odpowiedzieć na pytanie jak lubicie, a także na jakie rozwiązania Was stać. Niekoniecznie jest tak, że organizacja urlopu na własną rękę będzie tańsza. Wręcz przeciwnie, może właśnie ze względu na posiadany budżet będziecie mieć możliwość organizacji własnego wyjazdu z atrakcjami i opcjami, które nie są dostępne (ale też są droższe) w biurach podróży. Tak, wiemy – można też korzystać z biur, które organizują wyjazdy szyte na miarę – ale może chcecie wszystko zorganizować sami? Po prostu, bo tak lubicie?

Powyższe odpowiedzi powinny ułatwić łatwiejszy wybór miejsca urlopu, czy też dać podpowiedź (jeżeli zakup wyjazdu będzie u organizatora), jakie kierunki, termin wyjazdu powinien Wam zaproponować. Pamiętajcie, że te pytania ułatwią podjęcie decyzji urlopowych o każdej porze roku, a nie tylko na wakacje.

Wakacje w Bułgarii