Jak spędzać wakacje w mieście?

Jak spędzać wakacje w mieście?

Często zdarza się, że z powodu pracy lub innych przyczyn musimy spędzić wakacyjne miesiące w mieście. Dla wielu z nas taka perspektywa nie brzmi zbyt zachęcająco i wielokrotnie czujemy się przygnębieni i sfrustrowani. Jednak okazuje się, że wakacje w mieście mogą okazać się całkiem miłym doświadczeniem. Wszystko tak naprawdę zależy od nas i od tego jak zorganizujemy sobie ten upalny okres.

Wakacje w Turcji

Podpowiadamy kilka rozwiązań na miłe spędzenie wakacyjnego czasu w mieście

Wakacyjne miesiące to idealny czas by skupić się na zdrowym stylu życia. Piękna pogoda zachęca nas do aktywności fizycznej i sprawia, że automatycznie zaczynamy przywiązywać większą uwagę do naszego wyglądu. Doskonałym rozwiązaniem na zrzucenie paru kilogramów i poprawienie swojej kondycji fizycznej może okazać się jazda na rowerze lub rolkach. Miasta, w szczególności te większe, oferują bogactwo ścieżek rowerowych, często biegnących wśród drzew, parków, nad brzegiem rzek, z dala od zgiełku i codziennego hałasu. Wieczorem, po pracy, gdy zrobi się już nieco chłodniej taka wyprawa rowerowa lub szaleństwo na rolkach może okazać się doskonałym sposobem na rozładowanie negatywnych emocji i oderwanie się od codziennych obowiązków. Aktywność fizyczna podczas wakacji w dużej mierze zależy od nas i od tego co lubimy robić, bo tak naprawdę duże miasta mają nam wiele do zaoferowania. Możemy pobiegać, wybrać się na basen, pograć w tenisa lub squasha, są również kluby fitness oraz boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę lub w piłkę nożną. Ciekawym rozwiązaniem jest także paintball. Pozorowana walka wśród leśnych zarośli może okazać się niezapomnianym przeżyciem, podobnie jak gokarty, które potrafią dostarczyć ogromną dawkę adrenaliny. Wielbiciele spokojniejszych form aktywności mogą skusić się na wieczorny spacer uliczkami miasta, parku lub spokojniejszych rejonów miejscowości, często odkrywając nieznane miejsca lub widoki, zwracając uwagę na szczegóły, których zwykle nie dostrzegą w biegu dnia codziennego. Można także rozpocząć swoją przygodę z nordic walking, która obecnie jest jedną z najbardziej popularnych form rekreacji ruchowej. Taki marsz z kijkami w gronie przyjaciół i rodziny to super pomysł na spędzenie miłego popołudnia i zapewnienie sobie sporej dawki dobrego humoru.

Jeśli zarysowuje się przed nami możliwość weekendowego lub nawet jednodniowego wyjazdu warto wybrać się poza miasto i odwiedzić pobliskie rejony. Nic tak nie relaksuje jak spacer po spowitej w ciszy wiosce, przechadzka leśnymi ścieżkami czy łowienie ryb w okolicznym stawie. Kontakt z naturą, błogi spokój i czyste, pachnące leśnymi owocami i skoszoną trawą powietrze napawa nas optymizmem, pozwala nabrać dystansu i naładować akumulatory na następny tydzień. Podobnie jak sobotni piknik na skąpanej w słońcu łące. Pyszne śniadanie jedzone w miłej atmosferze, wśród zniewalających widoków to doskonały sposób na umilenie sobie wakacyjnego czasu. Jeśli nie mamy możliwości udania się poza miasto możemy pomyśleć o spotkaniu z przyjaciółmi i rozpaleniu grilla. Wieczorne rozmowy, wspólne spędzanie czasu w miłej atmosferze to również ciekawa propozycja dla „skazanych na miasto”.

Wakacyjny czas to także doskonała okazja na nadrobienie „książkowych zaległości”. W zaciszu naszego balkonu możemy oddać się lekturze ulubionej książki, lub sięgnąć po te, na które do tej pory nie mieliśmy czasu. To także idealny moment na to, by obejrzeć nowe filmy, poszerzyć swoje horyzonty, skłonić się do pewnych refleksji, przemyśleń ukazanych w szklanej rzeczywistości, na które zwykle nie zwracamy uwagi skupieni na swoich obowiązkach. Podczas wakacji możemy pomyśleć o zdobywaniu nowych doświadczeń i rozwijaniu się. Kursy językowe, tańca, fotografii, malarstwa… istnieje naprawdę wiele możliwości samorozwoju i to do nas należy decyzja czy chcemy pielęgnować swoje pasje. Wakacje spędzane w mieście umożliwiają nam skoncentrowanie się na naszych zainteresowaniach i zdobywanie wiedzy w kierunku, który nas interesuje. To chwile, które możemy poświęcić na zagłębianie się w tajniki historii, geografii lub innych dziedzin, które nas ciekawią, a na które wcześniej wciąż nie znajdywaliśmy czasu.

fot. Lekcje fotografii – pomysłem na wakacje w mieście?

 

Letnie miesiące zachęcają nas do odrobiny szaleństwa, a słoneczne dni napawają radosnym nastrojem. Warto zatem spożytkować tę dobrą energię na coś nowego i sprawić sobie odrobinę radości. Można na przykład posadzić pachnące zioła na balkonie, stworzyć ciekawe kompozycje kwiatowe, kupić nowe meble ogrodowe, świece i w miłej atmosferze spędzać pogodne wieczory z ukochaną osobą. A gdyby tak rozpocząć kulinarne odkrycia? Świeże owoce i warzywa sprzyjają kuchennym podbojom. Pyszne ciasta, sałatki, soki, oryginalne desery i mrożone kawy na pewno wprawią nas w doskonały humor i sprawią, że choć na chwilę poczujemy wakacyjne klimaty.

Co ciekawe, pozostając w mieście możemy je tak naprawdę odkryć na nowo. Pędząc z domu do pracy często nie zwracamy uwagi na jego piękno i wyjątkowy charakter. Letnie dni mogą zatem okazać się doskonałą okazją do zagłębienia się w historię tego miejsca, zapoznanie się z przeszłością starych kamienic, malowniczych uliczek. Taka przechadzka meandrami naszej miejscowości może okazać się niezapomnianym przeżyciem. Wizyta w bibliotece, przeglądanie starych książek, rozmowa ze starszymi mieszkańcami może okazać się wspaniałą wyprawą, która uzmysłowi nam w jakim cudownym miejscu mieszkamy. Możliwe, że uda nam się odkryć ciekawe szlaki turystyczne biegnące wokół naszej miejscowości lub jakieś ustronne miejsca, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Być może znajdziemy jakąś uroczą kawiarenkę, w której nigdy wcześniej nie byliśmy lub zachwyci nas jakieś ciekawe muzeum, do którego wcześniej nie mieliśmy zamiaru pójść? Kto wie jakie tajemnice odsłoni przed nami miejscowość, którą wydaje nam się, że tak dobrze znamy?

Wakacje w mieście mogą okazać się ciekawym i wzbogacającym nas doświadczeniem. To doskonały czas by docenić to, co się ma i spojrzeć na swoje miasto z nowej perspektywy. I tak naprawdę tylko my zdecydujemy czy tak faktycznie się stanie, czy zmarnujemy ten czas narzekając. Mając przed sobą wizję spędzenia lata w mieście, warto zastanowić się co tak naprawdę nas interesuje, co chcielibyśmy zrobić, aby efektywnie wykorzystać ten czas.

Czy zależy nam na rozwijaniu swoich pasji czy na poprawieniu sprawności fizycznej, a może na pielęgnowaniu więzów przyjaźni? Decyzja należy do nas.

Wakacje w Bułgarii