Jakie buty trekkingowe warto wybrać?

Jakie buty trekkingowe warto wybrać?

Każdy, kto czynnie uprawia turystykę, powinien posiadać dobrej jakości buty trekkingowe. W końcu jest to wyposażenie, które nie tylko zwiększa nasze możliwości podczas wykonywania różnych aktywności fizycznych, ale też sprawia, że borykamy się z mniejszą liczbą różnych kontuzji. Jednak kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby najpierw dokonać odpowiedniego zakupu i wiedzieć, czym powinno się kierować podczas wybierania butów trekkingowych.

Wakacje w Turcji

Gdzie warto kupić buty trekkingowe?

Jeśli nie mamy czasu na poznawanie specyfiki prawidłowo zaprojektowanych butów trekkingowych lub też nie chce nam się później przeglądać tysięcy ofert w poszukiwaniu tej idealnej pary obuwia, to możemy po prostu przejrzeć asortyment dostępny na stronie internetowej https://woliniusz.pl/pol_m_Marki_Salomon_Buty-Salomon-184.html. Tym bardziej że buty Salomon, które można tam nabyć, są dostępne w różnych wzorach, kolorach, ale też typach. Dlatego można dopasować je do swoich aktualnych potrzeb i przede wszystkim do sposobu, w jaki chcemy eksploatować nasze buty.

Choć oczywiście nie da się ukryć, że warto wzbogacić swoją wiedzę na temat obuwia trekkingowego. Wszelkie przydatne wskazówki będzie można znaleźć w dalszej części tego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje butów trekkingowych

Zazwyczaj buty wchodzące w skład trekkingowych dzielą się w zależności od pogody, w trakcie której należy w nich chodzić. Dlatego też można znaleźć w sklepach modele przeznaczone do noszenia w wiosennych oraz jesiennych warunkach, ale też takie sprawdzające się przez cały rok. Inną grupą są buty, które najczęściej można spotkać pod nazwą trzysezonowe. Zawsze podczas kupowania obuwia należy przeczytać opis produkty, wskazujący na to, jakie materiały zostały wykorzystane do jego stworzenia. Dzięki temu można ocenić, czy buty będą wodoodporne oraz zapewnią komfort podczas użytkowania ich zimą.

Podeszwa butów trekkingowych

Zazwyczaj obuwie tego typu powinno posiadać podeszwy wykonane z twardej gumy lub nawet z różnych jej mieszanek, aby zyskać większą trwałość tworzywa. W zależności od zastosowania należy dobrać odpowiednią podeszwę, a więc podczas wspinaczek najlepiej będzie wybrać modele zawierające specjalne strefy wspinaczkowe oraz antypoślizgowe. W zależności od nawierzchni trzeba dopasować również jej sztywność np. gdy zamierzamy chodzić w miejscu, gdzie znajduje się większa liczba kamieni, to lepszym rozwiązaniem będzie sztywna podeszwa.

Sekretna membrana w butach trekkingowych — czym jest?

Jeśli znajdziemy w sklepie buty trekkingowe zawierające dopisek wskazujące na obecność membrany, to należy je bardzo poważnie rozważyć. Dlaczego? Przede wszystkim przez to, że będą one gwarancją na to, że będziemy mogli swobodnie poruszać się tam, gdzie znajduje się dużo wody — zarówno w miejscach, gdzie jest dużo kałuż, śniegu, jak i mokrej trawy. Wyjątkiem mogą być jedynie pustynne rejony. Poza tym stopy mogą swobodnie oddychać, dzięki czemu aktywność fizyczna staje się jeszcze przyjemniejsza.

Długość buta

Innym istotnym kryterium wyboru butów trekkingowych jest ich długość względem kostki. W sklepach można znaleźć produkty niskie oraz te powyżej kostki. Aby świadomie zdecydować, który wybór będzie trafniejszy trzeba wiedzieć, że:

  • niskie obuwie będzie idealnym wyborem, kiedy planujemy wędrówki w dobrych warunkach pogodowych, a sama droga nie będzie zbyt długa,
  • wyższe modele staną się lepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy naszym celem stają się kilkudniowe piesze podróże z plecakiem. Co ciekawe wycieczki z dzieckiem znajdującym się w nosidełku również wymagają noszenia dłuższych butów trekkingowych.
Wakacje w Bułgarii