Rejs wzdłuż wybrzeża Algarve w Portugalii – czy i gdzie warto popłynąć?

Rejs wzdłuż wybrzeża Algarve w Portugalii – czy i gdzie warto popłynąć?

Dopiero co mieliśmy okazję odkrywać południe Portugalii, a dokładnie Algarve od strony lądowej. Pożyczyliśmy samochód na 2 dni i przejechaliśmy praktycznie większość tego pięknego regionu. Musimy Wam jednak powiedzieć, że ten obraz byłby niekompletny bez rejsu wzdłuż klifowego wybrzeża, na który także się zdecydowaliśmy. Skąd popłynąć i co zobaczyć, jak również to z jakich przewoźników skorzystać, dowiecie się z dzisiejszego naszego wpisu.

Wakacje w Turcji

Dopiero rejs wzdłuż Algarve odkryje przed Wami całe piękno regionu

Śmiało możemy powiedzieć, że być w Algarve i nie popłynąć wzdłuż malowniczych klifów, powpływać do pięknych jaskiń, to jak stać przed witryną z lodami i nie wejść do środka po kilka gałek. To jak piękne jest wybrzeże widzieliśmy już w trakcie spacerów klifami, postojami na miejscach widokowych w trakcie jazdy samochodem, czy też kąpiąc się w oceanie i oglądając klify przy plaży.
To jednak tylko mała namiastka piękna, które można zobaczyć dopiero w trakcie rejsu, kiedy ukazują się te wszystkie ukryte miejsca, których nie da się ujrzeć inaczej, niż z pokładu łódki czy stateczku.

Algarve, Portugalia – rejs małą łódką lepszy od dużych łodzi i katamaranów
Algarve, Portugalia – wpływamy do Groty Kapitana

Najlepszą opcją jest rejs małą, kilkuosobową łódką motorową

Wprawdzie pięknie wyglądają wszystkie te duże łodzie, czy katamarany wycieczkowe, które pływają po oceanie pokazując turystom piękne klify, ukryte i dostępne wyłącznie od strony oceanu plaże, ale dają one tylko namiastkę (całkiem sporą oczywiście) tego co zobaczycie, jak popłyniecie bardzo małą łódką – taką 8-10 osobową. My tak zrobiliśmy.

Algarve, Portugalia – małe łodzie wpływają do trudno dostępnych grot i jaskiń

Małe łódeczki dzięki niskiemu poziomowi zanurzenia, niewielkim wymiarom, mogą wpływać do jaskiń i grot, a to jest dopiero przepiękne! Jest także bezpieczne, bo łódki te kursują jedynie przy dobrej pogodzie (a tej tu nie brakuje) i spokojnym oceanie.

Rejs wzdłuż Algarve z kapitanem Paulo Jorge

Dużym atutem małych łodzi jest jeszcze to, że macie „dla siebie” kapitana, którego dobrze słychać i możecie dowiedzieć się znacznie więcej na temat wybrzeża, a jak coś Was zaciekawi, to dodatkowo go zapytać.

Co warto zobaczyć podczas rejsu w Algarve?

Obowiązkowo w czasie rejsu dopływa się do najsłynniejszej (dodajmy, że zarazem najtłoczniejszej) jaskini Benagil. Trzeba przyznać, że jest przepiękna, ale koniecznym byłoby wybranie się o bardzo wczesnej porze, aby odkryć jej urok w pełni (np. wynajętym kajaczkiem), na co my niestety nie mieliśmy tyle czasu.

Algarve, Portugalia – widok z łódki na plażę Praia Nova
Algarve, Portugalia – słynna grota Benagil
Algarve, Portugalia – grota Benagil, słynna i tłoczna

Zobaczyliśmy jednak tak dużo pięknych plaż, jaskiń, łuków skalnych w trakcie rejsu do jaskini Benagil, że ta była już jedynie dopełnieniem całego piękna jakie widzieliśmy.

Algarve, Portugalia – okno świetlne jaskini Benagil

Po drodze widzieliśmy mniejsze i większe plaże, te które są dostępne tylko od strony oceanu, ale też te, do których można dostać się od strony lądowej. Ważne jednak aby pamiętać, iż na plażach lepiej przebywać nieco dalej od samych klifów, ponieważ w każdym momencie może coś z nich odpaść (o czym wszędzie informują liczne ostrzeżenia).

Jedna z pięknych plaż Algarve, dostępna tylko od strony oceanu

Poza plażami formacje skalne przyjmują tak wiele kształtów, że można w nich dostrzec wiele postaci, zwierząt, co zresztą skrzętnie wykorzystują Portugalczycy wskazując na określone skały i ich nazwy, takie jak Duży Słoń, Godzilla, Twarz.

Algarve, Portugalia – skała Duży Słoń
Algarve, Portugalia – skała Godzilla
Algarve, Portugalia – formacja skalna – ludzka twarz

Na trasie rejsu zobaczyć można także przepiękne łuki skalne.

Gra świateł – wody, nieba i kolorytu skał – to coś co odkrywa się wpływając do małych i większych jaskiń, z których niektóre mają także „świetlne okna” (najsłynniejsze takie okno, to oczywiście otwór w jaskini Benagil).

Algarve, Portugalia – niesamowita gra świateł – ocean, klify, niebo
Algarve, Portugalia – przepiękne łuki skalne – klify

Możecie także zobaczyć śmiałków skaczących ze skał do bajecznie kolorowej wody.

Algarve, Portugalia – skoki do wody z klifów – plaża Carvahlo

Gdzie kupić i skąd wypłynąć w rejs w Algarve

My akurat możemy Wam polecić miejsce, z którego sami płynęliśmy – Praia da Sra. da Rocha, gdzie skorzystaliśmy z oferty lokalnego biura (szczerze mówiąc, to lepiej tak, niż kupić rejs w biurze podróży, z którym np. pojedziecie na wakacje. Po prostu jest taniej.).

Algarve – box nr 3 – rejsy wzdłuż wybrzeża

Nasz rejs kupiliśmy w Ines Margarida i popłynęliśmy z kapitanem Paulo Jorge, który ma bardzo duże doświadczenie w pływaniu, co dało się zauważyć jak prowadził łódkę w ciasnych jaskiniach, zawracając w takich miejscach, gdzie praktycznie na centymetry przepływaliśmy, czasami wręcz uważając na to aby nie zawadzić głową.

Przeczytaj również: Algarve, Portugalia – co warto zobaczyć?

Możemy Wam szczerze polecić tego przewoźnika, a wspomnienia i wrażenia z rejsu będziecie mieć gwarantowane.

Algarve – rejsy z Ines Margarida
Kapitan Paulo Jorge – bardzo doświadczony

Wypływa się z plaży – Praia da Sra. da Rocha i płynie na zachód, nieco za jaskinię Benagil, po drodze odwiedzają tak liczne plaże, jaskinie, że wręcz ciężko to wszystko spamiętać. Dlatego koniecznie zabierzcie ze sobą aparat lub dobrze naładowany smartfon, bo zdjęcia będziecie robić praktycznie bez przerwy. Cały rejs trwa ok. 1 godziny 15 minut.

Ile kosztuje rejs wzdłuż klifów południowej Portugalii?

Taki rejs nie jest najtańszy, ale też nie można powiedzieć (w porównaniu do innych atrakcji), że jest bardzo drogi. Koszt za osobę dorosłą to 20 Euro, a za dziecko – 12,5 Euro.

Algarve, Portugalia – ceny za rejs małą łódką wzdłuż wybrzeża
Algarve – bilet na rejs wzdłuż wybrzeża

Wierzcie nam jednak, że lepiej odpuścić inne atrakcje, ale na rejs wybrać się obowiązkowo. Widoki, które zobaczycie z pewnością zostaną Wam na zawsze.

Algarve, Portugalia – wybrzeże można zwiedzać także kajakiem
Algarve, Portugalia – plaża Marinha
Algarve, Portugalia – podczas rejsu wpływaliśmy do bardzo małych jaskiń

Mamy nadzieję, że zdjęcia choć trochę oddały urok tego pięknego rejsu. Szczerze polecamy Wam taką atrakcję jak tylko będziecie w Algarve!

Wakacje w Bułgarii