Algarve, Portugalia - co warto zobaczyć?

Algarve, Portugalia - co warto zobaczyć?

Algarve w Portugalii to, jak już zapewne zauważyliście po wcześniejszych wpisał, był jeden z kolejnych naszych kierunków, który mieliśmy okazję odwiedzić i teraz z czystą przyjemnością opisujemy go na naszym blogu wraz ze związanymi z tym portugalskim regionem tematami.

Wakacje w Turcji

Szczerze musimy przyznać, że mieliśmy wiele szczęścia co do tego, gdzie mieszkaliśmy oraz kiedy odwiedziliśmy ten portugalski kraniec Europy (chodzi nam o lokalizacje na mapie). Wspominaliśmy już, że nasze pierwsze spotkanie z Algarve po latach nie należało do najmilszych, ale wyjeżdżając, byliśmy zakochani, a wszystko wskazuje na to, że będzie to miłość na lata.

Dzisiaj chcielibyśmy się podzielić z Wami rekomendacją tych miejsc, które warto odwiedzić spędzając urlop na południu Portugalii.

Algarve – najlepiej mieszkać w centralnej części regionu

Przygotowaliśmy dla Was listę miejsc, które widzieliśmy i które możemy Wam polecić. Zanim jednak ją przedstawimy, to chcielibyśmy Wam podpowiedzieć abyście (jeżeli to będzie możliwe) przy wyborze miejsca pobytu, starali się znaleźć hotel (lub inne noclegi) mniej więcej pośrodku regionu – my mieszkaliśmy niedaleko miejscowości Armacao de Pera i to był strzał w dziesiątkę.

Przeczytaj również: Algarve – miłość od drugiego wejrzenia

Komunikacja w trakcie letnich wakacji nie jest na tyle wygodna, aby swobodnie zwiedzać, dlatego też pożyczyliśmy auto, a dzięki świetnej lokalizacji mieliśmy idealne miejsce wypadowe na wschód i zachód, do wszystkich atrakcji dość blisko. Zwiedzanie podzieliśmy na kilka wariantów – łodzią motorową, pieszo oraz samochodem.

Algarve, Portugalia, klif, kościółek
Algarve, Portugalia – kościółek na klifie

Jak najlepiej odkrywać Algarve?

Na początek warto powiedzieć, że dwutygodniowy pobyt to zdecydowanie za krótko aby móc dobrze poznać ten piękny region, a przy tym znaleźć jeszcze czas na odpoczynek. Chyba, że nastawicie się, że będziecie tylko zwiedzać to może poczujecie Algarve na tyle dobrze, że i tak uznacie, że to za krótko. Możliwości odkrywania uroków tego pięknego, portugalskiego regionu jest wiele – statkiem, pieszo, samochodem, na rowerze, kajakiem… i zapewne jeszcze trochę innych też znajdziecie.

Algarve, Portugalia, kajak, jaskinia
Algarve, Portugalia – wybrzeże można zwiedzać także kajakiem

Rejs wzdłuż wybrzeża Algarve

Naszym zdaniem koniecznie powinniście poznać Algarve od strony oceanu. Rejs wzdłuż wybrzeża to obowiązkowy punkt na liście „do zrobienia”. Dzięki tej opcji zobaczycie przepiękne, ukryte plaże, których część jest dostępna wyłącznie od oceanu – da się do nich dostać tylko łodzią lub np. kajakiem (tak dobrze czytacie – można pożyczać kajaki i pływać wzdłuż linii brzegowej).

Algarve, rejs, łódka, jaskinia,

Poza plażami – widoki cudownych klifów, których kształtom matka natura poświęciła wiele uwagi, wprawi Was w zachwyt. Niemniej jednak, największe wrażenie robią przepiękne jaskinie, do których (jeżeli popłyniecie małą łódką z doświadczonym sternikiem) wpłyniecie i to będzie niesamowite doświadczenie. Naprawdę warto.

Przeczytaj również: Rejs wzdłuż wybrzeża Algarve – czy i gdzie warto popłynąć?

Spacery po portugalskich klifach w Algarve

W wielu miejsca można chodzić po ścieżkach na klifach – są bardzo bezpieczne, dobrze przygotowane do turystyki pieszej. Widoki jakie można podziwiać z duże wysokości są cudowne. Do tego w zależności od pory dnia, będziecie mogli podziwiać różne oblicze klifów, od lekko szarych i nieco ponurych, po cudownie złociste o kolorach jak spod pędzla największych mistrzów malarstwa dobrze znających się na grze świateł. A jeżeli do tego dodacie jeszcze zachwycające barwy oceanu, z których majestatycznie te klify wystrzeliwują w górę, to piękno tych obrazów jest nie do opisania (jedynie do zobaczenia!).

Algarve, Portugalia, ścieżka, klif
Algarve – ścieżka spacerowa po klifie

Z pewnością miłośnicy pieszych wycieczek i długich spacerów, będą zachwyceni. Oczywiście najlepiej spacerować wczesnym porankiem i późnym popołudniem – raz, że wówczas jest najchłodniej, a dwa – wówczas słońce najpiękniej maluje swoje obrazy.

Algarve, Portugalia, klif
Algarve – ścieżka widokowa – Kościółek na klifie przy Praia Nova
Algarve, ścieżka, klif, Portugalia
Algarve – ścieżka spacerowa na klifie – Praia Nova
Algarve – ścieżki spacerowe na klifach – przepiękne
Algarve, Portugalia, ścieżka, klif
Algarve – ścieżka spacerowa po klifie
Algarve, ścieżka, klif
Algarve – ścieżka widokowa na klifie

Zwiedzanie Algarve samochodem

Opcja odkrywania regionu samochodem wydaje się najwygodniejsza. Szczególnie jeżeli, tak jak wspomnieliśmy, będziecie mieszkać w centralnej części regionu. Wówczas będziecie mieć idealne miejsce wypadowe do zwiedzania tej części Portugalii – tak w kierunku wschodnim, jak i zachodnim. Zdecydowanie polecamy Wam wypożyczenie auta.

Algarve, auto, wypożyczalnia
Algarve – pożyczone auto do odkrywania południa Portugalii

Drogi są bardzo dobre (m.in. autostrada), dzięki czemu będziecie w wygodny sposób przemieszczać się wzdłuż południa i odkrywać uroki pięknych plaż oraz miasteczek. Oczywiście warto wcześniej dobrze wybrać miejscowości, które będziecie odwiedzać, ponieważ niektóre jednak do najpiękniejszych nie należą.

Przeczytaj również: Algarve w Portugalii – czy i gdzie warto pożyczyć auto?

Algarve – co warto zobaczyć?

W trakcie pobytu w tym pięknym regionie Portugalii, pożyczyliśmy auto na ponad 2 dni. To była bardzo dobra decyzja, która dała nam wiele możliwości zwiedzania. Dzięki czemu mogliśmy się wybrać zarówno na wschód, jak i zachodni kraniec Algarve. Poniżej znajdziecie nasze rekomendacje miejsc do okrycia.

Oto jakie miejsca (naszym zdaniem) warto zobaczyć w Algarve:

Silves – urokliwe miasteczko, którego odwiedzenia poleciło nam kilku rodowitych Portugalczyków. Na wzgórzu dominuje duży, czerwony zamek. Można go zwiedzać, ale my nie mieliśmy wystarczająco czasu. To co nas bardziej urzekło, to wąskie uliczki, artystycznie pomalowane budki (skrzynki) rozdzielcze.

Silves, Algarve, Portugalia
Algarve w Portugalii – Silves – przystrojone uliczki

Największą jednak atrakcją są wciąż widoczne dobrze zachowane domy obłożone płytkami azulejos – aczkolwiek czytając o Algarve, spodziewaliśmy się, że domów tak ozdobionych będzie znacznie więcej.

Silves, Algarve
Algarve w Portugalii – Silves
Silves, uliczka, Portugalia
Algarve w Portugalii – Silves – brukowana uliczka
Silves, Algarve, zamek, rycerz
Algarve w Portugalii – Silves – rzeźba przed wejściem do zamku
Silves, Algarve, Portugalia, ratusz
Algarve w Portugalii – Silves – Ratusz
Silves, Algarve, Portugalia, kafejka
Algarve w Portugalii – Silves – mała kafejka
Algarve w Portugalii – Silves – jedna z uliczek prowadzących do zamku
Silves, Algarve, Portugalia
Algarve w Portugalii – Silves – jedna z klimatycznych, brukowanych uliczek
Silves, Algarve, Portugalia, zamek
Algarve w Portugalii – Silves – restauracja przy zamku

Lagos – miasto z piękną promenadą, wzdłuż której dumnie stoją przepiękne palmy. Do tego klimatyczna starsza część miasta z licznymi knajpkami i restauracjami. W Lagos znajduje się też pomnik słynnego odkrywcy – Henryka Żeglarza, którego postać skierowana jest ku oceanowi, niejako wskazując wielką pasję tego wielkiego żeglarza.

Lagos, Algarve, promenada,
Algarve w Portugalii – Lagos – piękna promenada wzdłuż kanału portowego
Lagos, forteca,
Algarve w Portugalii – Lagos – most zwodzony do fortecy – obecnie muzeum
Lagos, Algarve, kościółęk
Algarve w Portugalii – Lagos – kościółek
Lagos, Algarve, stare miasto, restauracja,
Algarve w Portugalii – Lagos – część Starego Miasta
Lagos, Alga
Lagos, Algarve, uliczka
Algarve w Portugalii – Lagos – brukowana uliczka i WV Ogórek
Algarve, Lagos, schody
Algarve w Portugalii – Lagos
Lagos, Algarve
Algarve w Portugalii – Lagos – wyprawa kajakowa na zwiedzanie wybrzeża
Lagos, replika karawelii
Algarve w Portugalii – Lagos – replika 1 do 1 prawdziwej karawelii portugalskich odkrywców
Lagos, Algarve, pomnik Henryka Żeglarza
Algarve w Portugalii – Lagos – pomnik Henryka Żeglarza

Przylądek Świętego Wincentego – spokojnie można go nazwać „prawie końcem Europy”, przez bardzo długo uznawany za koniec świata, co obalili dopiero Wielcy Odkrywcy. Szczerze mówiąc to dla tych pięknych widoków, którymi uraczyła nas droga ale i sam przylądek (znajduje się na bardzo wysokim klifie), warto byłoby tam wrócić jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz…

Algarve, Przylądek Św. Wincentego
Algarve w Portugalii – Przylądek Św Wincentego – latarnia morska

Na samym przylądku znajduje się latarnia, restauracja i wiele pięknych punktów widokowych. My byliśmy na miejscu ok. 19 tej i niestety kiedy zbliżała się pora najpiękniejszych widoków – tj. zachodu słońca, to musieliśmy akurat wracać. A jak było widać po ruchu samochodów w kierunku przylądka, to spektakl musiał być wyjątkowy – jechał samochód, za samochodem. Kiedyś tam wrócimy, nawet dla samego zachodu słońca.

Algarve, kamper
Algarve w Portugalii – Przylądek Św Wincentego – przepiękne miejsca na podróż kamperem

Warto tutaj wspomnieć, że na licznych parkingach, w tym takich półdzikich, widzieliśmy mnóstwo kamperów. Może kiedyś i nasz tam zaparkujemy… Naszym zdaniem Przylądek Św. Wincentego to punkt obowiązkowy do zobaczenia.

Algarve, klify
Algarve w Portugalii – Przylądek Św Wincentego – przepiękne widoki na klify

Tavira – kolejna perełka na naszej trasie zwiedzania. Położona na dwóch brzegach rzeki Gilao. Warto zobaczyć obie strony, z których każda ma coś pięknego do zaoferowania. Zaczynając od starego miasta na lewym brzegu – z ruinami Castelo de Tavira, pięknym kościołem Santa Maria górującymi nad miastem (trzeba nieco podejść w górę, a następnie zejść w kierunku rzeki o ile zaczniecie zwiedzanie od lewego brzegu).

Tavira, Algarve, Portugalia, most Romański
Algarve w Portugalii – Tavira – widok na Most Romański

Jednym z bardziej znanych i lubianych miejsc spacerowych jest, łączący dwie strony miasta, most Rzymski. Przechodząc nim na prawy brzeg, szybko wpadniecie w gąszcz wąskich uliczek, aczkolwiek nie aż tak czarujących jak lewobrzeżna część miasta. Warto jednak zatrzymać się w jednej z typowo portugalskich restauracji (te indyjskie lepiej ominąć… wiemy, po własnym doświadczeniu), ale ostrzegamy – jest drogo.

Tavira, Algarve, Portugalia
Algarve w Portugalii – Tavira – kościół da Misericórdia
Tavira, A
Algarve w Portugalii – Tavira – brukowana uliczka
Tavira, Algarve,
Algarve w Portugalii – Tavira – zabytkowe zabudowania
Tavira, Algarve
Algarve w Portugalii – Tavira – widok z Romańskiego Mostu na Stare Miasto
Tavira, Algarve, azulejo
Algarve w Portugalii – Tavira – tradycyjne azulejo
Tavira, Algarve, azoulejo
Algarve w Portugalii – Tavira – przepiękne azulejo – ozdobne płytki ceramiczna na domach
Tavira, Algarve, Portugalia
Algarve w Portugalii – Tavira – Plac Republiki
Tavira, Algarve, Portugalia,
Algarve w Portugalii – Tavira – jedna z uliczek Starego Miasta
Tavira, Algarve, Portugalia
Algarve w Portugalii – Tavira – jedna z urokliwych uliczek
Tavira, Algarve, Portugalia
Algarve w Portugalii – Tavira – jedna z wąskich uliczek z małą kafejką
Tavira, Algarve, Portugalia
Algarve w Portugalii – Tavira – Kościół Santa Maria de Castelo
Tavira, Algarve, Portugalia
Algarve w Portugalii – Tavira – piękne zdobione nazwy ulic
Tavira, Algarve, P
Algarve w Portugalii – Tavira – jedna z uliczek prowadzących na Stare Miasto
Tavira, Algarve, Portugalia, zamek
Algarve w Portugalii – Tavira – fragment murów ruin zamku
Tavira, Algarve, Portugalia
Algarve w Portugalii – Tavira – Camera Obskura – sferyczne obserwatorium
Tavira, Algarve, Portugalia
Algarve w Portugalii – Tavira – brukowany Most Romański

Olhao – to taki trochę przerywnik na trasie zwiedzania Algarve. W lipcu trafiliśmy na czas kiedy miasto było przepięknie przystrojone parasolkami. Wyglądało jako z kolorowej bajki, co nadało mu wyjątkowy nastrój i z pewnością wpłynęło na ocenę, że warto tam wpaść. Plaży niestety nie ma, promenada długa, taka poprawna, jeżeli to dobre określenie. Ale ten wystrój z parasolkami…, wąskie uliczki zrobiły swoje.

Algarve w Portugalii – Olhao – gra słońca, cieni i kolorowych parasolek
Algarve w Portugalii – Olhao
Algarve w Portugalii – Olhao – schowane pośród uliczek resturacje i kawiarnie
Algarve w Portugalii – Olhao – przepiękna ławka – azulejo
Algarve w Portugalii – Olhao – katamaran-dyskoteka
Algarve w Portugalii – Olhao – klimatyczna kafejka blisko kościółka
Algarve w Portugalii – Olhao – kościół Matriz de Nossa Senhora do Rosário
Algarve w Portugalii – Olhao – leniwie zaparkowana Vespa – symbol ciepłych krańców Europy
Olhao, Algarve, parasolki
Algarve w Portugalii – Olhao – pięknie przystrojone uliczki z dachm z kolorowych parasolek

Faro – kto nie słyszał o Faro ręka do góry. W sumie dla wielu jest to punkt transferowy – lotnisko i dalej w Algarve. A szkoda. Warto przynajmniej wybrać się na kilkugodzinny wypad do stolicy Algarve. Wprawdzie jest to już bardziej duże miasto, aczkolwiek ma stare miasto – co ciekawe wchodzi się do niego przez… bramę, którą niektórzy mylą z wejściem do kościoła. A na górze bramy co? Oczywiście bocianie gniazda.

Algarve w Portugalii – Faro – zabudowania na Starym Mieście
Algarve w Portugalii – Faro – wybrzeże portowe
Algarve w Portugalii – Faro – uliczka prowadząca na Stare Miasto
Algarve w Portugalii – Faro – Stare Miasto
Algarve w Portugalii – Faro – Stare Miasto
Algarve w Portugalii – Faro – restauracja na Starym Mieście
Faro, Algarve
Algarve w Portugalii – Faro – jedna z lokalnych restauracji
Algarve w Portugalii – Faro – jedna z pięknie brukowanych uliczek Starego Miasta
Faro, Algarve
Algarve w Portugalii – Faro – klimatyczna restauracja. Jedzonko tutaj było pyszne
Algarve w Portugalii – Faro – Kościół Santa Maria
Algarve w Portugalii – Faro – port z małymi łódkami i motorówkami
Algarve w Portugalii – Faro – Kościół Santa Maria
Faro, Algarve
Algarve w Portugalii – Faro
Faro, Algarve
Algarve w Portugalii – Faro – Arco da Vila – wygląda jak kościół – wejście na Stare Miasto
Faro, Algarve
Algarve w Portugalii – Faro – Arvo da Vila ze słynnym bocianim gniazdem
Faro, Algarve, brukowana uliczka
Algarve w Portugalii – Faro – jedna z bocznych uliczek

Ta starsza część miasta pięknie wybrukowana, centrum przy porcie tętni życiem 😉

Do plaży jednak daleko, bo miasto znajduje się nad dużym rozlewiskiem, przez co plaża jest nieco oddalona.

Carvoeiro – to dość popularne turystycznie miasteczko, z plażą ukrytą między dwoma wznoszącymi się klifami, dzięki czemu z obu stron można podziwiać piękne widoki. Warto wspiąć się na lewy klif – czy to wjeżdżając, czy też wchodząc krętymi schodkami od strony plaży. Plaża jest mała, z lekko ziarnistym piaseczkiem, ale trzeba przyznać, że ma swój dość magnetyczny urok!

Carvoeiro, plaża, Algarve
Algarve w Portugalii – Carvoeiro – piękny klif strzegący plaży – niestety takie wakacje nie w 2020 roku
Carvoeiro, plaża, Algarve
Algarve w Portugalii – Carvoeiro – piękna plaża między klifami
Algarve, Carvoeiro, schody
Algarve w Portugalii – Carvoeiro – jak to jest, że nawet odrapane schody zachwycają
Carvoeiro, Algarve, Portugalia
Algarve w Portugalii – Caroveiro – tarasy widokowe na klifie i plaża
Carvoeiro, Algarve, Portugalia
Algarve w Portugalii – Carvoeiro – punkt widokowy na klifie

Plaża de Nossa de Senhora da Rocha – przejechaliśmy sporo kilometrów przez Algarve, ale powiemy szczerze, że tak pięknej plaży jak ta, a może bardziej precyzyjnie jak ta, do której przejdziecie wyżłobionym w klifie tunelem (samo przejście robi wrażenie!) tj. Plaża Nova (Praia Nova), to nie spotkaliśmy.

Algarve, Portugalia, tunel w klifie
Algarve, Portugalia – tunel w klifie łączący dwie plaże

Koniecznie powinniście zobaczyć obie te plaże, a klif je dzielący ma na swoim szczycie piękny kościółek oraz piękną ścieżkę widokową wzdłuż Praia Nova.

Algarve, Praia Nova, Portugalia, zejście z klifu
Algarve, Portugalia – Plaża Nova
Algarve, Portugalia, klify, kościółek
Algarve – kościółek na klifie

Zapewniamy Was, że to miejsce skradnie Wasze serca! Powinniście koniecznie je odwiedzić.

Na koniec musimy to powiedzieć raz jeszcze – Algarve jest cudowne, piękne. Można się zakochać!

Wakacje w Bułgarii