Algarve w Portugalii - czy i gdzie warto pożyczyć auto?

Algarve w Portugalii - czy i gdzie warto pożyczyć auto?

Odwiedzając Algarve zdecydowanie warto pożyczyć auto, bo zwiedzanie krańca Europy lokalnymi środkami wprawdzie jest możliwe, ale do łatwych nie należy. Ponadto pożyczenie auta da Wam wolność wyboru miejsc, które chcecie zobaczyć, a tych – wierzcie nam – jest bardzo dużo. Za posiadaniem auta choćby na jeden dzień przemawia też to, że odwiedzając ten piękny region aż żal byłoby wrócić i nie zobaczyć nic ponad hotel i najbliższą plaże, ewentualnie miasteczko, w którym mieszkacie.

Wakacje w Turcji

Jazda samochodem po Algarve w Portugalii

Poruszanie się samochodem po tej części Portugalii to czysta przyjemność, to nie to samo co chociażby jazda po greckich wyspach, gdzie bez nawigacji i środków na chorobę lokomocyjną często lepiej się nie wybierać.

Drogi w Algarve są bardzo dobre, świetnie oznaczone i nawet bez nawigacji (ale tą zdecydowanie polecamy mieć – np. w telefonie Google Maps) można jeździć bez żadnych obaw. Kierowcy są uprzejmi, nie widać (przynajmniej my nie zauważyliśmy) piratów drogowych, jeździ się naprawdę spokojnie. Do tego autostrada (uwaga: płatna, mimo iż nie ma bramek), mimo iż w wielu miejsca jest wielokolorowa od nowych łat to jednak bardzo wygodna i bezpieczna.

Warto dodać, że wszędzie będziecie mieć w miarę blisko – np. przejazd z Sagres (zachodni kraniec) do Taviry (praktycznie wschodni kraniec) to autostradą ok. 1,5 godziny i ok. 140 km

Algarve – małe odległości (Google Maps)

Autostrada w Algarve – wygodne poruszanie się z krańca regionu na kraniec

Dzięki autostradzie (A22) na południu Portugalii bardzo sprawnie będziecie przemieszczać się z jednego na drugi koniec Algarve. Pamiętajcie jednak, że ta portugalska autostrada jest płatna i koniecznie musicie mieć wykupiony viatol (opłata serwisowa to ok. 1,5 Euro za dzień), gdzie za każdy przejechany kilometr zostanie naliczona określona opłata. Jak wypożyczycie auto w wypożyczalni, to na jego wyposażeniu będzie już odpowiednie urządzenie, a Wy zostaniecie jedynie poproszeni o potwierdzenie, czy ma zostać ono aktywowane – wówczas zostanie Wam pobrana za każdy dzień użytkowania opłata serwisowa, a po kilku tygodniach potrącona zostanie opłata z Waszej karty kredytowej za przejechane kilometry.

Aby wypożyczyć auto musicie mieć kartę kredytową

Praktycznie warunkiem podstawowym (poza posiadaniem prawo jazdy oczywiście) możliwości wypożyczenia auta jest posiadania karty kredytowej. Z niej w trakcie wypożyczenia zostania pobrana (poza opłatą za samo wypożyczenie) kaucja oraz po jakimś czasie (tak jak pisaliśmy wyżej) potrącona zostanie kwota za autostradę. Kaucja po zwrocie samochodu jest oczywiście oddawana.

Przeczytaj również: Algarve, Portugalia – co warto zobaczyć?

Warto mieć nawigację w telefonie

Jeżeli zdecydujecie się na odkrywanie Algarve samochodem, to polecamy Wam używanie wgranej w telefon aplikacji Google Maps – to naszym zdaniem najwygodniejsza opcja korzystania z nawigacji. Pamiętajcie jednak o 2 rzeczach – jakimś uchwycie, który zamontujecie w aucie (np. do umieszczenia w nawiewie), tak aby wygodnie korzystać z nawigacji oraz z dodatkowego źródła zasilania – power banku, bo nie zawsze w aucie może być odpowiednie (działające!) gniazdko USB czy inne do zasilania. Ponieważ nawigacji szybko zużywa baterię w telefonie, to takie dodatkowe zasilanie jest niezbędne, bo nie będzie nic gorszego niż przyjazd w piękne miejsce, gdzie nie będziecie mogli zrobić zdjęć bo właśnie Wasz telefon się rozładował (oczywiście, o ile nie będziecie mieć też aparatu fotograficznego 😉 ).

Przeczytaj również: Aplikacje przydatne na wakacjach

Gdzie parkować w miastach w Algarve

W większych miastach niestety strefy parkowania są płatne. Godzina parkowania kosztuje ok. 1 Euro i często nie na dłużej niż 3 godziny. Opłatę za parkowanie należy uiścić w parkometrach – ważne jednak abyście mieli drobne, bo można płacić tylko monetami!

Ceny za parkowanie w Algarve – parkomat w Lagos

Są oczywiście też miejsca gdzie parkingi są bezpłatne np. w Faro przy murach okalających Stare Miasto jest bardzo duży, bezpłatny parking (Parking Gratuito przy Largo de Sao Francisco). Możecie takich szukać nieco dalej od centrum miast, plaż czy atrakcji turystycznych.

Bezpłatny parking w Faro

Wypożyczenie samochodu w Portugalii jest drogie

Niestety nie wszystko jest tak piękne, jak by się chciało. Będąc w sezonie (my akurat na początku lipca) trzeba się liczyć z wysokimi cenami za wypożyczenie auta na zwiedzanie Algarve (wprawdzie jest warto, ale drogo…).

Przykładowo za pożyczenie małego samochodu (my mieliśmy Renault Clio) na 2 dni musieliśmy zapłacić 154 Euro. Do tego jeżeli będziecie potrzebować fotelik dla małego dziecka należy doliczyć 10 Euro, a jak podkładkę dla dziecka starszego to 5 Euro za każdy dzień używania.

Algarve – pożyczone auto do odkrywania południa Portugalii

Ważna jest jeszcze jedna kwestia dotycząca cen za wypożyczenie auta – np. w Europcar, ceny stają się jeszcze w wyższe w szczycie sezonu (jest jeszcze drożej – w tym roku ceny wyższe zaczynały się od soboty 13-tego lipca. Nam się „udało” pożyczyć auto tuż przed zmianą cennika).

Dlatego planując wypożyczenie auta w Algarve koniecznie sprawdźcie możliwość wypożyczenia jeszcze przed wyjazdem z Polski, korzystając w tanich wyszukiwarek, ale też pamiętajcie koniecznie aby pożyczane auto miało pełne ubezpieczenie (tak mieliśmy w Europcar), bo nie warto oszczędzać kilkunastu Euro na ubezpieczeniu, bo skutki mogą być bardzo kosztowne.

Autem przez Algarve – no może takim to nie

Zdecydowanie jednak zachęcamy Was do pożyczenia auta, nawet na krótko i odkrywania pięknych plaż, ładnych miasteczek.

Algarve – parking blisko Przylądka Św Wincentego

A już najbardziej polecamy Wam wybranie się samochodem na kraniec wyspy – na Przylądek Świętego Wincentego (w wielu miejsca tuż przed samym przylądkiem będziecie mogli zaparkować i podziwiać piękne klify). Naprawdę warto!

Wakacje w Bułgarii