Kiedy wypada ramadan i dlaczego powinno się to wiedzieć?

Kiedy wypada ramadan i dlaczego powinno się to wiedzieć?

Planując wyjazd urlopowy coraz częściej wiele osób decyduje się na wyjazd  np. do Emiratów Arabskich, aczkolwiek dzisiejszy wpis nie tylko tego kraju dotyczy.

Wakacje w Turcji

Powszechnie wiemy, że planując pobyt za granicą warto poznać, przynajmniej podstawowe, aspekty kulturowe kraju docelowego. Zazwyczaj brak tej wiedzy w wielu przypadkach prawie nie będzie miał większego znaczenia dla jakości naszego pobytu, ale są też miejsca, do których wyjazd bez uprzedniego poznania reguł (w tym przypadku religijnych) może się dla nas skończyć wieloma nieprzyjemnościami.

Ramadan to szczególny czas dla muzułmanów.

W tym czasie od świtu do zmierzchu nie mogą oni spożywać pokarmów, pić żadnych napojów, czy też korzystać z używek (np. papierosów). Ostatni posiłek mogą jeść przed samym świtem, a następny dopiero po zachodzie słońca. Ramadan przypada zawsze w dziewiątym miesiącu kalendarza muzłumańskiego, w którym to miesiącu rozpoczęło się objawienie koranu.

Ale dlaczego tak ważne jest aby podróżujący np. do Emiratów Arabskich wiedzieli kiedy wypada ramadan?

Ponieważ ramadan wypada w każdym roku w innym czasie „naszego kalendarza”, to przed planowaniem wyjazdu zawsze warto sprawdzić jak wypada w danym roku. Przykładowo w poprzednich latach ramadan był w poniższych terminach:
2015r. – 18 czerwca do 17 lipca
2016r. – 6 czerwca do 5 lipca
2017r. – 27 maja do 25 czerwca

Kiedy wypada ramadan w 2022 roku?

Ramadan w 2022 roku wypada od wieczora 1 kwietnia i trwać będzie do wieczora 30 kwietnia.

Dlaczego warto znać daty trwania ramadanu?

Każdy przebywający (nie tylko praktykujący muzułmanie) na terenie krajów arabskich, może narazić się nawet na niebezpieczeństwo, łamiąc zasady ramadanu.

Ponieważ muzułmanie mają ścisły post w trakcie dnia, zdecydowanie wam radzimy aby nie spożywać posiłków oraz pić napojów w miejscach publicznych. Wprawdzie nie oznacza to, że macie chodzić głodni – np. część restauracji jest otwartych, ale opuszcza w tym czasie rolety, aby nie było można widzieć tego co dzieje się w środku.
Szczególnie w Emiratach zasady obowiązujące w okresie ramadanu są bardzo restrykcyjne – za jedzenie i picie w miejscach publicznych można zapłacić karę, a w skrajnych przypadkach (np. będąc posądzonym o nakłanianie do picia i jedzenia innych) nawet trafić na miesiąc do więzienia!

Jadąc w celach turystycznych, możecie także napotkać trudności ze zwiedzaniem – niektóre atrakcje turystyczne związane z islamem mogą być zwyczajnie zamknięte. Warto to sprawdzić przed udaniem się w dane miejsce.

Ponadto wiele sklepów z pamiątkami, restauracje, czy też w ogóle sklepy są otwierane dopiero w późnych godzinach wieczornych – co warto wiedzieć planując np. zakup jedzenia czy napojów.

Ogólnie musicie być przygotowani na to, że wiele miejsc (sklepy, instytucje, punkty usługowe, itp. ) na czas ramadanu całkowicie zmienia swoje godziny otwarcia. A do tego wszystkiego obsługa zdecydowanie jest wolniejsza, nieco apatyczna, nie wspominając, że w hotelu nieco rozdrażniona – muszą obsługiwać turystów, patrzeć na jedzenie i picie, a sami poszczą…

Pamiętajcie również o tym, że w czasie ramadanu w najbliższych okolicach meczetów bywa w późnych godzinach wieczornych bardzo tłocznie i głośno, co nie do końca może dawać wam możliwość spokojnego wypoczynku. Warto to wziąć pod uwagę wybierając miejsce swojego pobytu.

Na koniec warto dodać, że ramadan to także pewne korzyści.
Jeżeli nie przeszkadzają wam wymienione powyżej ograniczenia, to czas ramadanu sprawia, że istotnie spadają ceny wyjazdów do Emiratów. Dzięki temu w bardzo przystępnych cenach możecie wybrać się do tego pięknego kraju.

Przykładowo można znaleźć obecnie wyjazdy na tydzień poniżej 2 tys. PLN za osobę!

fot. Emiraty Arabskie – super ceny w okresie ramadanu

Tak na przyszłość, poniżej możecie poczytać kiedy wypada ramadan w kolejnych latach:
– w 2023r. ramadan wypada od wieczora 22 marca do wieczora 20 kwietnia,
– w 2024r. ramadan wypada od wieczora 10 marca do wieczora 8 kwietnia 

Pamiętajcie, że warto poświęcić parę minut aby poznać zasady panujące w danym kraju przed wyjazdem, może to znaczne poprawić jakość waszego urlopu!

Wakacje w Bułgarii