Jednym z kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę szukając wycieczki czy dłuższego wyjazdu jest cena. Ogromna konkurencja na rynku sprawia, iż biura podróży wręcz prześcigają się w coraz atrakcyjniejszych ofertach. Powinniśmy jednak wiedzieć, iż nie zawsze opłaca się kupować wycieczki u tańszych, mniej znanych touroperatorów. Jak zatem dokładnie sprawdzić biuro podróży, by bezpiecznie wybrać destynację wymarzonego urlopu?
Chętnie podzielimy się z wami naszym doświadczeniem!
Z jakim biurem jedziemy na wakacje?
Przede wszystkim musimy zdecydować się na to, w jakim biurze podróży chcemy zarezerwować wyjazd. Wybór jest naprawdę ogromny, począwszy od organizatorów wycieczek zagranicznych, czyli biur podróży, gdzie w salonach firmowych kupimy tylko ofertę danego touroperatora, na multiagencjach (inaczej agencjach turystycznych), które grupują propozycje większości biur podróży skończywszy. Możemy także zamawiać wczasy przez internet korzystając z wyszukiwarek i portali turystycznych –np. serwisu wakacje.pl, czy stron poszczególnych biur podróży, jako takich.
W przypadku zakupu oferty przez internet bardzo często tylko tą drogą będziecie mogli owe oferty modyfikować, czy też składać reklamacje. Niestety, patrząc na liczne skargi klientów, musicie sobie wyobrazić jak ciężko czasami jest dodzwonić się na infolinię danego biura w sezonie… Dlatego też, jeżeli nie ma różnicy w cenie (taka sama oferta powinna kosztować on-line i w biurze dokładnie tyle samo), to dla Waszej wygody (tak właśnie, wygody!) obsługi już po zakupie wycieczki, wakacji, itd. – lepiej abyście to zrobili bezpośrednio w biurze.
Właściwy wybór biura podróży to podstawa
Media rokrocznie w sezonie letnim informują nas o upadku biur podróży i turystach, którzy muszą na własną rękę organizować sobie powrót do kraju czy też którzy bezpowrotnie stracili pieniądze za wykupione wczasy. Jednocześnie nie warto popadać w panikę, bo upadek firm dotyczy zaledwie kilku do kilkunastu biur, a w Polsce jest ich ponad trzy tysiące. Aby ustrzec się przed takim wakacyjnym koszmarem warto wcześniej sprawdzić biuro podróży. Jeśli w naszym otoczeniu mamy krewnych lub znajomych, którzy często podróżują to zapytajmy ich o opinie i wrażenia, poczta pantoflowa to bardzo często bardzo dobre, sprawdzone źródło. Również możecie poszukać informacji w internecie. Jeśli będą one w większości pozytywne (zawsze znajdą się osoby niezadowolone), to śmiało możemy podejmować decyzję o wyjeździe. W przypadku gdyby jednak wśród opinii czy wpisów pojawiły się głosy, iż biuro jest nierzetelne w kontakcie z klientami, to warto zachować ostrożność.
Weryfikacja legalności działania biura podróży
Przede wszystkim, jeśli swój urlop chcecie spędzić z mniejszym, nieznanym biurem, to trzeba zweryfikować czy działa ono legalnie. W jaki sposób należy to zrobić? Wystarczy wyszukać go w centralnym rejestrze, który jest prowadzony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Znajdziemy tam podstawowe informacje o biurze oraz o tym, na jaką wysokość jest ubezpieczone. Jest to bardzo istotne, gdyż w krytycznej sytuacji, to ubezpieczyciel jest odpowiedzialny za pokrycie wierzytelności biura. Dla pewności możemy także sprawdzić finanse biura w Krajowym Rejestrze Sądowniczym. Wiadomo, iż zawarte tam informacje będą dotyczyć wcześniejszego okresu, ale w ten sposób otrzymamy ogólny obraz. Pomocne mogą okazać się informacje prasowe zamieszczane w internecie, w tym np. coroczne rankingi (np. ranking biur podróży Rzeczpospolitej), dzięki czemu zawczasu możemy ustrzec się przed złym wyborem.
Doświadczenie danego biura podróży i jego obecność na rynku
Kolejnym wyznacznikiem będzie wieloletnie doświadczenie i obecność na rynku, które znacznie przemawiają na korzyść wybranego przez nas biura podróży. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista: im dłużej znajduje się ono na rynku, tym więcej mamy opinii na jego temat. Ugruntowana pozycja biura pozytywnie świadczy o jakości usług – oznacza to, iż danej firmie zaufało wiele turystów. Z naszego osobistego doświadczenia możemy Wam z czystym sumienie polecić oferty biur TUI, Itaka oraz Grecos’a. Aczkolwiek, koniecznie zawsze upewnijcie się co do konkretnej oferty, nawet u tak dobrych biur, jak te wskazane. Szczerze trzeba sobie powiedzieć, że im tańsza oferta, tym szansa, że będziecie mniej niż bardziej zadowoleni… takie prawa rynku, nie ma nic “za darmo”.
Przeanalizowanie konkretnej oferty biura podróży
Pierwsze koty za płoty, czyli wybraliśmy biuro podróży, teraz przyszedł czas na znalezienie interesującej nas oferty. Warto wcześniej wiedzieć, co chcemy kupić. Przed ostateczną decyzją zróbcie także porównanie cen za podobny wyjazd, oferowany przez inne biura podróży.
Nie dajmy się zwieść super tanim ofertom, gdyż mogą one mieć ukryte haczyki, np. hotel o bardzo niskim standardzie. Naszą czujność powinny także zbudzić atrakcyjne wyjazdy sprzedawane właściwie bez żadnych ograniczeń, a do tego jeszcze ze sporym wyprzedzeniem. Czasem podekscytowani pozornie astronomicznym rabatem od razu podpisujemy umowę, zapominając o dokładnym sprawdzeniu warunków, co może kosztować nie tylko sporo nerwów, ale także pieniędzy (dodatkowe, ukryte opłaty np. za klimatyzację). Poszukajmy także w sieci opinii o wybranym przez nas miejscu.
Na urlop czekamy najczęściej cały rok, dlatego warto poświęcić trochę czasu na wyszukanie i sprawdzenie wiarygodności biura podróży, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko nieudanych wakacji.
Przy okazji tematu polecamy Wam wpis O co pytać w biurze podróży? , który obejmuje (naszym zdaniem) najważniejsze pytania jakie koniecznie powinniście zadać kupując ofertę w biurze (a mówimy to z doświadczenia nie tyle kupującego turysty, co sprzedawców w biurach podróży).
Mamy nadzieję, że nasz tekst pozwoli Wam zaplanować wyjazd waszych marzeń!