Wiosna i lato to czas wzmożonych wypraw poza miasto i biwaków w lesie lub nad jeziorem. Każdy, nawet mniej zapalony amator nocy pod namiotem wie, że poza śpiworem, należy mieć jeszcze odpowiednio wyścielone podłoże. Najpopularniejsze są oczywiście karimaty, warto jednak wspomnieć, że w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się także materace i maty samopompujące.
Karimata – charakterystyka
Karimaty od lat wiodą prym, jeśli chodzi o wyposażenie namiotu. Nic więc dziwnego, że na rynku dostępne są różnego typu warianty o innej grubości, sprężystości i stopniu izolacji. Najczęściej karimaty wykonane są z piankowego tworzywa sztucznego z ewentualnym dodatkiem folii aluminiowej z zewnętrznej strony. Przy wyborze karimaty trzeba zwrócić uwagę na jej grubość. Oczywiście im grubszy produkt, tym lepszy komfort użytkowania. Należy jednak pamiętać, że grubość karimaty wpływa na jej gabaryty po złożeniu. Produkty mają najczęściej grubość wahającą się od 1 do 1,6 centymetra. Co ciekawe, ważny jest również kształt karimaty. Mogłoby się wydawać, że istnieje jedynie karimata prostokątna. Na rynku dostępne są jednak również takie z zaokrąglonymi rogami, które pozwalają zaoszczędzić kilkanaście gram na bagażu. Poza tym, istnieją także karimaty nieskładane, wykorzystywane głównie do izolacji od podłoża.
Niektóre produkty wyposażone są nawet w poduszki. Największą zaletą karimaty jest jej niska waga. Nic dziwnego, że osoby podróżujące z plecakiem wybierają właśnie ten produkt. Oczywiście można stwierdzić, że karimata turystyczna po złożeniu nastręcza pewnych trudności w przenoszeniu, bo wałek może mieć średnicę nawet 25 centymetrów, a długość 65. Nie mniej jednak jak widać jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla podróżników.
Materac turystyczny – charakterystyka
Alternatywą dla karimaty jest materac turystyczny, który jest lekki i daje ogromny komfort spania. Produkt doskonale izoluje od podłoża, a po spuszczeniu powietrza można łatwo schować go w torbie podróżnej. Niektóre modele materaców mogą mieć wysokość nawet 12 centymetrów, a to ogromna różnica, w porównaniu z karimatą. Najczęściej podróżnicy korzystają z materaca jeśli nocują przez cały czas w jednym miejscu. W przypadku pieszej wędrówki kilkukrotne pompowanie materaca może być problematyczne. Trzeba jednak wspomnieć, że materac w przypadku uszkodzenia nie nadaje się już do użytku. Należy więc zastanowić się czy takie wyposażenie jest odpowiednie do rodzaju naszej wycieczki.
Mata samopompująca – charakterystyka
Pewnego rodzaju połączeniem karimaty i materaca turystycznego jest mata samopompująca. Dają one wysoki komfort spania i doskonale izolują od podłoża. Dodatkowo, maty są lekkie i łatwo je schować w torbie. Mimo, że na razie nie dorównują popularnością karimatom i materacom, to są coraz częściej wybierane przez użytkowników, oczekujących komfortu podczas użytkowania. Minusem tego rozwiązania jest stosunkowo długi czas kompresji.