BlaBlaCar - czym jest, jak działa, jak korzystać?

BlaBlaCar - czym jest, jak działa, jak korzystać?

Czasem może się zdarzyć, iż w ostatnim momencie musicie znaleźć transport z jednego miejsca do drugiego. Sprawdzacie wszelkie możliwe połączenia i niestety nie jesteście zadowoleni, bo albo podróż będzie trwać wieki (kilka przesiadek, do tego długi czas oczekiwania na kolejny pociąg czy autobus), albo też koszt biletów będzie dość wysoki, nie mówiąc o uciążliwości wynikającej z braku bezpośredniego połączenia. Co zrobić, gdy nie możecie liczyć na własny pojazd, a komunikacja miejska też nie jest dla Was idealnym rozwiązaniem? Podpowiadamy inną opcję, a mianowicie pomysł, który od kilkunastu lat cieszy się niesłabnącą popularnością – współdzielenie pojazdu.

Wakacje w Turcji

Na czym polega podróżowanie BlaBlaCar? Czy jest bezpieczne i jak można znaleźć kierowcę, który zawiezie Was do celu – na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie.

BlaBlaCar – czyli jak działa współdzielenie pojazdu?

Dla niektórych podróżników najwspanialszym, niezapomnianym przeżyciem były wyprawy stopem, ten nieporównywalny z niczym innym dreszczyk emocji, niepewność, czy znajdzie się chętny kierowca, który zawiezie Was do celu. Obecnie czasy się nieco zmieniły i podróżowanie w ten sposób jest rzadkością. Zamiast stać na autostradzie i machać kartką z nazwą miejscowości szuka się okazji w internecie. Na odpowiedniej stronie internetowej ogłaszają się kierowcy podróżujący do wybranej miejscowości i mający w aucie miejsce, aby kogoś zabrać. Kierowca ustala symboliczną cenę za przejazd (najczęściej pokrywa ona część kosztów za paliwo), a Wy dzięki temu zyskujecie (najczęściej) komfortowe warunki przejazdu.

Najpopularniejsza strona internetowa umożliwiająca poszukiwania transportu nosi nazwę Blablacar i została założona w 2006 roku we Francji.

Jak narodziła się idea wspólnego podróżowania?

Pomysł na stworzenie takiego serwisu jest dziełem, jak to zwykle bywa, przypadku. Otóż w pewne Boże Narodzenie założyciel serwisu, Frédéric Mazzella, chciał pojechać na święta do swojej rodziny we Francji. Niestety nie miał on samochodu, a pociągi były przepełnione. Zauważył, iż w wielu pojazdach, oprócz kierowcy nie ma nikogo innego, zatem wymyślił, iż najlepiej będzie jak uda mu się znaleźć kogoś, kto jedzie w tym samym kierunku, dołoży się do paliwa i razem będą mogli podróżować do wspólnego celu. Wbrew jego oczekiwaniom w internecie nie było takiej strony, która by to umożliwiała. Tym sposobem powstała strona BlaBlaCar.
Obecnie z jej pośrednictwa korzysta ponad 70 milionów użytkowników w 22 krajach: w Beneluksie, Brazylii, Chorwacji, Czechach, Francji, Hiszpanii, Indiach, Meksyku, Niemczech, Portugalii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii. Oczywiście w Polsce również!

Skąd wzięła się nazwa serwisu BlaBlaCar?

Jak łatwo można się domyślić, nazwa odnosi się do rozmowy, a konkretnie – do tego, czy lubimy rozmawiać czy raczej jesteśmy milczący. Każdy użytkownik tworząc swoje konto, może zaznaczyć poziom swojej rozmowności, pierwszy stopień to Bla (małomówni, wolą skupiać się na widokach), poprzez BlaBla (lubią pogadać) aż do BlaBlaBla (buzia się im nie zamyka).

Jak zacząć korzystać z BlaBlaCar?

Blablacar to taki nowoczesny, płatny autostop. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce nazwę strony www.blablacar.pl (jeśli interesuje Was podróżowanie po naszym kraju, w przeciwnym razie musicie wybrać odpowiednie państwo), aby wyszukać przejazd nie musicie zakładać profilu, jest to konieczne dopiero przy rezerwacji miejsca. Podajecie dane dotyczące przejazdu, np. skąd oraz dokąd chcecie jechać, w jakim terminie (podajecie także wybraną godzinę).

BlaBlaCar – strona internetowa

Następny krok należy do Was, bowiem musicie skontaktować się z kierowcą, zarezerwować sobie miejsce w jego aucie i umówić się na zbiórkę o konkretnej godzinie w wybranym miejscu – zazwyczaj jest to jakiś charakterystyczny, łatwy do odnalezienia punkt. W dniu podróży, gdy podjedzie po Was kierowca musicie uregulować należność za przejazd i czas w drogę!

Czy zabieranie osób w ramach BlaBlaCar jest opłacalne?

Stawki za przejazd na danej trasie są z reguły podobne, jeśli chcecie zarobić i podacie astronomiczną kwotę to Wasza oferta podświetli się na czerwono i tym samym znajdzie się na dole wyników wyszukiwania – co raczej nie przysporzy Wam chętnych. Dlatego lepiej podać uczciwą kwotę. Oczywiście, w jakiejś części zwróci się Wam koszt podróży, gdy będziecie jechać w większej grupie – a przynajmniej rozłożą się koszty za paliwo, nie mówiąc już o niematerialnej korzyści, jaką jest możliwość zyskania ciekawego towarzysza, który umili Wam rozmową drogę.

BlaBlaCar – dodawanie oferty przejazdu

Czy podróż BlaBlaCar jest bezpieczna i jak znaleźć idealnego kierowcę?

W BlaBlaCar opinie są podstawą bezpiecznej podróży. Jak wiadomo podróżowanie z obcymi osobami zawsze wiąże się z ryzykiem, niezależnie od tego, czy jest się kierowcą czy też pasażerem. Z jednej strony możemy się liczyć z sytuacjami, iż kierowca nagle, w ostatnie chwili odwoła przejazd lub też – co gorsza – nie informując po prostu nie przyjedzie na wyznaczone miejsce. Jako pasażer możemy również być narażeni na różnego typu oszustwa (np. dowiezienie, ale w inne miejsce, obrzeża miasta). Dlatego, aby zminimalizować niepowodzenie przedsięwzięcia koniecznie rozważnie wybierzcie kierowcę!

Tak jak w przypadku innych serwisów świadczących np. usługi coachsurfingu zalogowani użytkownicy są weryfikowani nie tylko przez administrację portalu, lecz przede wszystkim przez osoby, które do tej pory skorzystały ze wspólnego transportu. Przy każdym koncie są wyświetlane opinie i oceny pasażerów.

Zanim skontaktujecie się z kierowcą poczytajcie opinie na jego temat, czy wcześniej zabierał kogoś ze sobą oraz jakie są wrażenia osób z nim podróżujących (nt. m.in. czystości w aucie, bezpieczeństwa i punktualności). Jeśli ma same pozytywne opinie to możecie spokojnie zarezerwować taki przejazd.

Uważnie przeczytajcie również preferencje kierowcy, gdyż dzięki temu dowiecie się, czy lubi on rozmawiać z pasażerami czy raczej woli jak śpią, czy w trakcie podróży usłyszycie muzykę, czy w pojeździe można palić, czy można zabrać zwierzęta, jak duży bagaż jest dopuszczalny itd., oraz jak wygląda pojazd (marka, kolor).

Jakie są zalety podróżowania BlaBlaCar?

BlaBlaCar oprócz atrakcyjnej ceny za przejazd oferuje także możliwość poznania nowych, czasem bardzo ciekawych osób, a taka podróż może być początkiem przyjaźni. Gdy wciągniecie się w interesującą rozmowę to nawet najdłuższa droga czy stanie w korku będą niczym mrugnięcie okiem. Wspólne przejazdy są tańsze i na pewno wygodniejsze niż podróż pociągiem.

Idea BlaBlaCar zyskała również uznanie wśród zwolenników ekologicznych rozwiązań, gdyż wspólna podróż eliminuje dodatkowe zanieczyszczenia powietrza.

BlaBlaCar – aplikacja na smartfony

Czy BlaBlaCar to dobry pomysł dla każdego turysty?

Decydując się na taki transport musicie się liczyć z tym, iż będziecie w gronie osób nieznajomych, a zatem jeśli jesteście nieśmiali, nie lubicie nawiązywać nowych znajomości to zamiast przyjemności będzie to dla Was dodatkowych stres. Podróż pociągiem lub autobusem jest z reguły anonimowa – możecie pogrążyć się w lekturze, słuchać swojej ulubionej muzyki, w tym przypadku jesteście poniekąd zmuszeni (aby nie urazić kierowcy) do określonego zachowania. Oczywiście, jeśli od razu zauważycie, że rozmowa się nie klei, albo po prostu nadajcie na różnych falach to jakoś będziecie musieli wytrzymać.

Jeśli nie boicie się nowych doświadczeń i jesteście otwarci na drugiego człowieka to BlaBlaCar będzie dla Was doskonałym pomysłem! Zawsze pamiętajcie o pozytywnym nastawieniu i uśmiechu!

Wakacje w Bułgarii