Noclegi - jak i kiedy rezerwować?

Noclegi - jak i kiedy rezerwować?

Wyjazd na krótki urlop, majówkę, letni czy zimowy wypoczynek wymaga od nas, jako organizatorów nie tylko znalezienia różnego rodzaju atrakcji, ale przede wszystkim zakwaterowania, bo przecież trzeba też gdzieś mieszkać. Zazwyczaj decydujemy się na hotel lub hostel. W jaki sposób najkorzystniej możemy wynająć pokój? Kiedy warto szukać noclegów i gdzie? Na te pytania odpowiemy w naszym wpisie.

Wakacje w Turcji

Rezerwacja noclegu przez internet
W wyborze miejsca zakwaterowania pomogą nam różne wyszukiwarki internetowe. Najpopularniejsze portale pośredniczące w rezerwacji takiej usługi to: Booking.com, agoda.pl, tripadvisor.com, Airbnb.com czy trivago.pl. Umożliwiają one znalezienie noclegu w wybranym przez nas terminie i z uwzględnieniem istotnych dla nas kryteriów, np. odległość od centrum czy dworca PKP, standard, możliwość zjedzenia śniadania – ew. za dopłatą (tzw. opcja Bed &Breakfast). Strony te są polskojęzyczne, dlatego nie będziemy mieli żadnych problemów z przeczytaniem opisów czy też dokonaniem rezerwacji.

fot. witryna Booking.com – rezerwacja noclegów przez internet

Radzimy, abyście przed ostateczną decyzją sprawdzili cenę wybranego hotelu na kilku portalach, bo mogą się one znacznie różnić. Nie stresujcie się także informacjami, iż zostało ostatnie miejsce w danym hotelu – wiadomość ta raczej ma nas skłonić do podjęcia szybkiej, lecz niekoniecznie przemyślanej decyzji.

fot. witryna Airbnb.com – rezerwacja noclegów online

Zapoznajcie się szczegółowo z opisem oferty, nie wszystkie portale czy dany pokój ma klimatyzację, oraz jakie jest jego wyposażenie, więc warto się upewnić, czy pokój na pewno spełnia nasze wymagania. Przypominamy również o wydrukowaniu i zabraniu ze sobą opisu oferty– artykuł na ten temat mogliście wcześniej przeczytać na naszym blogu (“Wydrukuj ofertę z katalogu, którą kupiłeś i zabierz ją ze sobą“).

fot. witryna Trip Advisor – rezerwacja noclegów online

Minusem rezerwowania przez portal jest zazwyczaj konieczność uregulowania należności za pobyt jeszcze przed przyjazdem, a w przypadku rezygnacji – zazwyczaj brak zwrotu pieniędzy.
Inną możliwością jest zarezerwowanie noclegu bezpośrednio przez stronę internetową hotelu. W tym przypadku warto wcześniej upewnić się, czy tańszą opcją nie będzie rezerwacja przez wspomnianą wcześniej wyszukiwarkę, gdyż bywa iż bezpośrednie rezerwowanie jest nawet o 30% droższe.
Rezerwacja noclegu wcześniej ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest przede wszystkim pewność, iż nie musimy się martwić o nocleg, niestety w przypadku opóźnień (np. pociągu, korków po drodze) i niedotarcia do hotelu na czas naraża nas ona na nieprzewidziane koszty. Wadą wcześniejszej rezerwacji jest również fakt, iż tak naprawdę nie wiemy, jak wygląda zakwaterowanie- opisy nie zawsze oddają prawdziwe oblicze hotelu czy jego położenia względem plaży, centrum. Ponadto, taka rezerwacja uniemożliwia spontaniczną zmianę planów oraz trasę podróży, dlatego w przypadku wyjazdu objazdowego, lepiej jest dokonać rezerwacji w trakcie podróży.

Znalezienie zakwaterowania po przyjeździe na miejsce
Dla niektórych turystów jest to ciekawe przeżycie zapewniające pewną dawkę adrenaliny, zwłaszcza w sezonie. Rezerwowanie na miejscu może być dla nas bardziej opłacalne niż przez internet, gdyż popularne wyszukiwarki nie obejmują wszystkich hoteli znajdujących się w danym miejscu, szczególnie tych tańszych, jednakże weźmy pod uwagę, iż w sezonie ceny na miejscu także mogą się różnić od tych online.

fot. widok aplikacji Trip Advisor (zrzut ekranu z telefonu)

Jeśli mimo wszystko chcemy rezerwować nocleg tuż po przyjeździe i obejrzeniu okolicy to warto skorzystać z rekomendacji przewodnika lub portalu typu Trip Advisor, aby ustalić, które hotele mają dobrą reputację, a które omijać szerokim łukiem (możecie do tego celu użyć aplikacji na swoim smartphonie).

Gdy mamy obawy, czy w danym miejscu będą noclegi zawsze możemy zadzwonić i upewnić się, aby nie jechać niepotrzebnie. Rezerwacja na miejscu z jednej strony daje nam możliwość przekonania się na własne oczy, jak wygląda pokój czy najbliższa okolica, czasem możemy także negocjować warunki i cenę (np. jeśli podróżujemy większą grupą poza sezonem i zostajemy kilka dni), jednakże zajmuje troszkę czasu, który byłby zaoszczędzony przy rezerwacji online.

Wakacje w Bułgarii