Samolot - jak przewozić niestandardowy bagaż?

Samolot - jak przewozić niestandardowy bagaż?

Podróże uczą nas wielu różnych, bardzo użytecznych umiejętności, w tym jak należy spakować nasze walizki, plecaki czy torby podręczne, aby zmieściły się w nich niezbędne rzeczy. Problem pojawia się dopiero gdy chcemy przewieźć rzecz zaliczaną do nietypowych, np. sprzęt do nurkowania, deskę snowboardową, narty czy gitarę. W jaki sposób należy przewozić w samolocie nietypowe bagaże, tak aby dotarły do celu w jednym kawałku, a my żebyśmy nie musieli wydawać majątku na dopłatę.

Wakacje w Turcji

Podróż samochodem – najlepszą opcją w przypadku bagaży nietypowych

Najwygodniejszym rozwiązaniem w przypadku transportu niecodziennych bagaży jest podróż samochodem. Wystarczy wybrany przedmiot czy sprzęt odpowiednio zabezpieczyć, np. zapakować go do pokrowca lub folii bąbelkowej czy też opakowania. Jeśli są to narty lub deska wystarczy umieścić je w specjalnym bagażniku na dachu pojazdu. Sytuacja komplikuje się, gdy podróżujemy pociągiem, autobusem, a zwłaszcza samolotem.

Przewóz bagaży w trakcie podróży lotniczej wiąże się z rygorystycznymi zasadami, które wynikają z zachowania wyjątkowych środków ostrożności. W naszym artykule radzimy, jak bezpiecznie przewozić nietypowe rodzaje bagażu: od sprzętu elektronicznego, po sprzęt narciarski na delikatnych pamiątkach skończywszy.

Kiedy mówimy o bagażu specjalnym?

Deska snowboardowa, kontrabas, rower czy inne ponadgabarytowe sprzęty są traktowane wyjątkowo przez niektóre linie lotnicze, gdyż trzeba na nie szczególnie uważać. Tanie linie praktykujące szybkie rozładunki nie wyrażają zgody na przewożenie sprzętu sportowego, ale i instrumentów muzycznych czy innych nietypowych pakunków jako zwykłego bagażu rejestrowanego lub nadbagażu. Uznaje się je za bagaże specjalne, za których przewóz musicie uiścić odpowiednie opłaty według tabeli.

Samolot – jak przewozić sprzęt elektroniczny np. laptop, tablet?

Zapewne nieraz na lotnisku widzieliście jak obsługa lotniska ładuje walizki do samolotu – są one przerzucane czy ciskane z dużej wysokości i w końcu z trzaskiem lądują na taśmie czy na pokładzie samolotu. Na myśl o tym, iż w takiej walizce znajduje się wasz drogi, profesjonalny aparat fotograficzny czy laptop cierpnie wam skóra? Dlatego wszelkie sprzęty elektroniczne warto mieć ze sobą w bagażu podręcznym. Pamiętajcie, aby urządzenia nie były włożone do plecaka, torby luzem, a były w pokrowcu, aby miały dodatkową warstwę ochronną. W trakcie kontroli bagażu podręcznego należy sprzęty wyciągnąć z torby i położyć osobno w plastikowym pojemniku.

Jak samolotem przewozić instrumenty muzyczne?

Nie wyobrażacie sobie wyjazdu bez gitary, tamburynu, małego ukulele? Niewielkie instrumenty możecie wsadzić do podręcznej torby, ale jeśli zapragniecie w egzotycznym kraju dać popis grając np. na saksofonie, to koniecznie zapakujcie go w futerał z włókna węglowego. Polityka linii lotniczych w kwestii przewozu instrumentów przekraczających gabaryty bagażu podręcznego jest różna. Niektóre linie traktują je jak „towarzysza podróży” – wtedy też będziecie musieli wykupić dodatkowy bilet lub mogą także umożliwić jego nadanie za dodatkową opłatą jako bagaż specjalny – będzie on traktowany z większą troską i ostrożnością niż zwykły. Czasem turyści mają obie te opcje.

Pamiętajcie, iż każdy przewoźnik ma własne zasady, dlatego jeśli zabieracie na wakacje ulubiony instrument to zwróćcie uwagę nie tylko na cenę biletów lotniczych, ale właśnie warunki dotyczące przewozu bagaży specjalnych. Np. tania linia lotnicza Ryanair za przewóz instrumentów muzycznych (kontrabas, harfa, itp.) pobiera opłatę w wysokości 237 zł (wcześniejsza rezerwacja) oraz na lotnisku – 312 zł.

Jak drogą lotniczą przewozić sprzęt sportowy?

Lubicie spędzać aktywnie czas na urlopie, dlatego zastanawiacie się, czy przypadkiem nie zabrać ze sobą sprzętu sportowego? Gdy znudzi się wam wylegiwanie na plaży to ciekawym urozmaiceniem może być runda tenisa ziemnego czy gra w golfa. Kije do golfa, narty, deski surfingowe czy rakiety tenisowe są równie delikatne i wrażliwe na upadek, uszkodzenia, co np. skrzypce, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich nadać jako zwykłego bagażu rejestrowanego. Wasz sprzęt sportowy musi być dobrze zabezpieczony i nadany jako bagaż specjalny. Wiążą się z tym dodatkowe opłaty, uzależnione od polityki konkretnego przewoźnika.

W regularnych liniach przyjęło się, iż za sprzęt sportowy płaci się dopiero gdy zostanie przekroczony całkowity limit wagi bagażu (w liniach LOT na trasach międzynarodowych: 200 zł za sprzęt do wspinaczki i 400 zł za większy, np. kajak).

Niestandardowy bagaż do samolotu – windsurfing i kite

Podróż tanimi liniami z bagażem specjalnym nie będzie należała do najtańszych, bowiem np. Ryanair, bez względu na pozostały bagaż, za przewóz nart liczy sobie 216 zł przy wcześniejszej rezerwacji lub 240 zł na lotnisku, przewóz sprzętu do golfa to koszt 141 zł (wcześniejsza rezerwacja) i 192 zł na lotnisku. Za przewóz sprzętu sportowego tymi liniami zapłacimy 168 zł, na lotnisku ta opłata wynosi 192 zł.

Osoby planujące wypoczynek na stoku powinny zastanowić się nad przewozem nart. Niektórzy przewoźnicy umożliwiają nadanie sprzętu narciarskiego jako normalnego bagażu rejestrowanego, ale pod jednym warunkiem – nie może on przekraczać dozwolonych limitów, razem z resztą bagażu. Co może być bardzo trudne, bo przecież narty z wiązaniami, a do tego ciężkie buty i kask sporo ważą, do tego dochodzą nasze ubrania, kombinezon narciarski, zimowe kurtki, zatem będziecie się musieli liczyć za dodatkową opłatę za nadbagaż według tabeli opłat swojego przewoźnika.

Deskę snowboardową, narty warto wysłać osobno jako bagaż specjalny.

Bagaż – snowboard do samolotu

Jak samolotem przewozić rower?

Choć wcześniej pisaliśmy o sprzęcie sportowym to na szczególną uwagę zasługują jednoślady. Jeśli planujecie wycieczki rowerowe w trakcie urlopu i koniecznie chcecie zabrać ze sobą swój ulubiony rower to pamiętajcie, że przed lotem musicie rozkręcić wasz pojazd, a po wylądowaniu i dotarciu – skręcić z powrotem. Dlatego warto sprawdzić, czy umiecie to zrobić, tak aby żadna „dodatkowa” śrubka wam nie została 😉

Bagaż – ulubiony rower

Gdy będziecie pewni, iż opanowaliście tę umiejętność to przychodzi pora na pakowanie. Wszystkie luźne części zawińcie w folię, najlepiej bąbelkową, po to by w trakcie podróży nie uszkodziły siebie nawzajem. Istotne jest także to, abyście spuścili powietrze z dętek, gdyż w przeciwnym razie mogą one eksplodować. Cały pakunek umieśćcie w torbie lub kartonie ze sklepu rowerowego. Najczęściej turyści właśnie w ten drugi sposób (ze względu na niższą cenę) pakują swoje rowery. Karton musi być wytrzymały i odpowiednio zabezpieczony, aby wytrzymał trudów podróży. Rowery nadajemy tak jak inny sprzęt sportowy jako bagaż ponadwymiarowy, uiszczając opłatę według cennika linii lotniczej.

Czy można przewozić butle z gazem na pokładzie samolotu?

Wybieracie się na wakacje pod namiotem, z dala od cywilizacji, stąd chcecie zabrać ze sobą kuchenkę gazową. Niestety, przewiezienie paliwa do niej nie będzie możliwe! Wynika to z faktu, iż na wysokości przelotowej, gdzie panuje inne ciśnienie, gaz jest nieprzewidywalny, a w związku z tym ryzyko jest zbyt duże. Jedynym rozwiązaniem jest zabranie kuchenki z pustą butlą (z odkręconym zaworem) i potem już na miejscu napełnienie jej. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku przewozu sprzętu do nurkowania.

Sprzęt do nurkowania

Jak na podróż samolotem zabezpieczyć i przygotować deskę windsurfingową?

Jesteście zapalonymi miłośnikami pływania na desce windsurfingowej? Wasz wymarzony urlop to wypoczynek nad morzem, gdzie możecie do woli rozkoszować się pływaniem na fali? Zatem koniecznie zadbajcie, aby wasza deska doleciała na miejsce bezpiecznie. Tak jak inne sprzęty sportowe musicie ją nadać jako bagaż specjalny.

Koniecznie zadbajcie o to, by końce deski (rufa, dziób) i krawędzie były chronione. Możecie to zrobić przy pomocą piankowej rury izolacyjnej i taśmy klejącej. Do pokrowca na deskę włóżcie także piankę do pływania – tym samym będziecie mieć więcej miejsca w torbie, a jednocześnie będzie to stanowiło dodatkową ochronę. Zamek pianki musi być na zewnątrz, aby nie porysować deski. Wiele firm produkuje specjalne pokrowce służące do transportu lotniczego, które zapewniają dobrą ochronę końców i burt deski.

Jak przewozić w samolocie delikatne pamiątki?

Podróżni często decydują się na zakup regionalnych pamiątek wykonanych np. z porcelany. Jeśli i wy zazwyczaj wracacie z wyjazdów z nową ceramiką i podobnymi suwenirami, to najlepiej zaopatrzcie się w zestaw nadmuchiwanych ochraniaczy. Co prawda służą one do przewozu butelek wina, ale większość pomieści np. glinianą figurkę czy niewielki wazonik. Pomocny może być też zapas folii bąbelkowej. Niektórzy sprzedawcy przy zakupie od razu pytają, czy mogą nam dany przedmiot opakować, wtedy też możemy poprosić o dodatkową folię.

Małe przedmioty można wziąć ze sobą na pokład samolotu, większe należy kilkukrotnie owinąć folią, papierem, ubraniami i tak możecie umieścić w bagażu rejestrowanym. Rozwiązaniem jest także wysłanie dużych lub bardzo delikatnych pamiątek do domu pocztą – czasem już w trakcie zakupu w sklepie zostajemy poinformowani o takiej opcji.

Sporych rozmiarów pamiątki możemy także nadać jako dodatkową sztukę bagażu specjalnego po wcześniejszym znalezieniu opakowania o odpowiednich gabarytach i zapełnieniu go ochronnymi wypełniaczami, co na urlopie będzie nie lada wyzwaniem.

Szkółka windsurfingu i wypożyczalnia sprzętu to zawsze dobra alternatywa

Zanim podejmiecie ostateczną decyzję o przewozie bagażu specjalnego, zwłaszcza sprzętu sportowego, zastanówcie się, czy faktycznie musicie go zabierać ze sobą, skoro większość akcesoriów sportowych bez problemu możecie wynająć na miejscu i która z tych opcji będzie dla was korzystniejsza finansowo.

Wakacje w Bułgarii