Wakacje z niemowlakiem

Wakacje z niemowlakiem

Gdzie wybrać się za granicę z małym dzieckiem, to jedno z najczęstszych pytań młodych rodziców, którzy planują swój pierwszy zagraniczny wyjazd. Dla wielu samo już planowanie takiego wyjazdu nastarcza wielu wątpliwości, nie tylko co do kierunków, ale też terminu, bezpieczeństwa i wszystkich kwestii organizacyjnych towarzyszących takiemu wyjazdowi. Mamy nadzieję, że ten wpis pozwoli odpowiedzieć na większość waszych pytań dotyczących zagranicznych wyjazdów z małymi pociechami.

Wakacje w Turcji

Gdzie na urlop z niemowlakiem?

Zacznijmy więc od najmłodszych. Wielu rodziców chciałoby możliwie szybko wybrać się na swoje wakacje, czasami mamy wrażenie, że im szybciej, tym lepiej. Szczerze mówiąc, to osobiście odradzamy takie wyjazdy z dziećmi młodszymi niż 6 miesięczne. Dajmy naszym dzieciom chwilę na zapoznanie się nowym światem, na którym się pojawili. Mamy tutaj na myśli także poznanie z potencjalnymi chorobami, czy dokładniej mówiąc – dajmy im czas na budowanie odporności. Nie narażajmy ich na zbyt duże ryzyko. Wyobraźcie sobie ile okazji na złapanie niepotrzebnej infekcji pojawia się w trakcie podróży – dworce, lotniska, hotele.

No to was zachęciliśmy…

Kiedy jednak jesteście zdecydowani na zagraniczny wyjazd z niemowlakiem, to na początek zalecamy bliższe destynacje – czyli w sumie w obrębie 2-3 godzin lotu. Można powiedzieć, że cała Europa jest do rozważenia.

Z naszego doświadczenia (sami podróżowaliśmy z małymi dziećmi, aczkolwiek nie z niemowlakami) i obserwacji możemy zdecydowanie polecić wam takie kierunki jak: Majorka i Kreta. Szczególnie tam znajdziecie piękne plaże, łagodne zejścia do wody, spokojne morze – gdzie mając nawet maluszka na rękach spokojnie możecie sobie brodzić w wodzie. Do tego naprawdę przyjazny klimat. Oczywiście dzieciak nic z tego nie będzie pamiętał, ale wypoczynek nad brzegiem morza z pewnością będzie dla niego przyjemniejszych niż spędzanie czasu w metropoliach, pośród betonowych budowli.

Majorka – plaża w Platja de Palma

Zdecydowanie odradzamy wam wyjazdy z niemowlakami do takich krajów jak Egipt, Maroko, Tunezja. Nie szczególnie też dobrym pomysłem są Wyspy Kanaryjskie – może nieźle wiać, a to maluszkom nie przypadnie do gustu.

Przeczytaj również: Majorka to jeden z najlepszych kierunków na wyjazd z dziećmi

Dlaczego na początek polecamy bliższe kierunki na wyjazd z małym dzieckiem?

Z bardzo prostego powodu – pozwoli to zobaczyć jak wasza pociecha znosi trudy podróży. Wyjazd ma być dla dziecka przyjemnością, więc nie powinno się męczyć (np. cały lot samolotem w płaczu), ale też nie powinno męczyć rodziców – czyli was. Jak zrobicie sobie test takiej wspólnej podróży, to będzie wszystko jasne, czy przy dalszym wyjeździe nie będzie niepotrzebnych stresów.

Podróże w ramach Europy mają jeszcze inne dodatkowe plusy – nie zmienia się istotnie flora bakteryjna (tak jak np. w Egipcie), menu z którego korzystacie jest w miarę zbliżone do naszego (ważne kiedy maleństwo jest jeszcze karmione piersią) lub macie dostęp do sklepów, w których z łatwością (przynajmniej w teorii) możecie kupić produkty dla dzieci (np. mleko modyfikowane).

Co zabrać na zagraniczny wyjazd z niemowlakiem?

W tym miejscu lista mogłaby być bardzo długa…, bo najlepiej zabrać wszystko co potrzeba 😉
Jeżeli wybierzecie się na wyjazd w Europie, to z pewnych rzeczy można zrezygnować i nie trzeba ich brać na wszelki wypadek, ponieważ łatwo będzie można je kupić na miejscu – np. leki.

Zacznijmy od kwestii pokarmowych. Jeżeli niemowlak karmiony jest wyłącznie piersią, to odpada wam całe zaplecze dotyczące mleka. Jeżeli jednak pije mleko modyfikowane, to koniecznie zabierzcie ze sobą zapas takiego mleka – za granicą, szczególnie w miejscowościach turystycznych jest ono bardzo drogie (wiadomo turysta potrzebuje, turysta zapłaci!).

Akcesoria dla niemowlaka, które warto zabrać za granicę:

  • butelka lub dwie – do karmienia i picia (szczególnie przydatna także na plaży, spacerach),
  • wózek – można brać do samolotu, bez dodatkowej opłaty; koniecznie z parasolką dającą cień,
  • odpowiednie kremy z wysokim filtrem! Wasze dziecko z pewnością nie potrzebuje opalenizny, do niczego nie jest mu potrzebna, a delikatna skóra dzieciaczka może szybko zostać poparzona słońcem, które z pozoru może wydawać się słabe,
  • komplety ubranek, koniecznie czapeczki – bezwarunkowo przewiewne, bawełniane, tak aby dzieciak nie przegrzewał się,
  • przewijak turystyczny (mata) – do tego nakładki jednorazowe do przewijaka – np. takie łatwo dostępne w Rossmanie,
  • mokre chusteczki – wiadomo, przydają się w dużych ilościach 😉 – sami musicie policzyć ile paczek potrzebujecie,
  • pieluchy – również musicie policzyć ile będziecie ich potrzebować, plus zapas na 2-3 dni więcej, gdyby ich zużycie przewyższyło standardowe,
  • krem przeciw odparzeniom – nawet jeżeli wasz bobas nie ma takich skłonności, to wyjazd w cieplejszy klimat, może takie odparzanie wywołać,
  • uwaga! – mąka ziemniaczana. Ale po co (pytacie już teraz w myślach?! – widzimy to!)? Otóż małe dzieci mają skłonności do mocniejszego pocenia się, jak np. zbyt długo leżą w wózeczku w ciepłe dni, a tym samym szybko mogą dostać potówek. Wyglądają one jak uczulenie – na ciele pojawiają się liczne małe pryszczyki. Jeżeli takie zauważycie, to okłady z mąki ziemniaczanej zaraz po kąpieli, a następnie spłukanie takiego okładu, jest naprawdę pomocne. Możecie o tym poczytać więcej tutaj>> Potówki u dzieci – jak sobie z nimi radzić?
  • pieluchy do wody – tak tak, są takowe dla maluszków – dostępne np. w drogeriach,
  • 2-3 pieluszki tetrowe – np. do przykrycia jak maluszek utnie sobie drzemkę,
  • kocyk – przyda się w trakcie lotu – na pokładzie działa klimatyzacja i maluszkowi będzie przyjemniej ;-),
  • grzałka i garnuszek (już widzimy uśmiech na waszej twarzy…) – jeżeli nie chcecie latać po ciepłą wodę, w celu przygotowywania mleka dla waszego bobasa. W niektórych hotelach są czajniki, więc warto zapytać przed wyjazdem czy tak też jest w waszym hotelu. Oczywiście, jeżeli niemowlak jest karmiony piersią to nie ma tematu,
  • ręczniczek kąpielowy – własny, nie hotelowy – z kapturkiem. Świetnie sprawdzają się te z Ikei.

Trochę tego wypisaliśmy, ale wierzcie nam, ceny akcesoriów dla małych dzieci na miejscu, w zagranicznych kurortach są bardzo wysokie. Gdyby jednak okazało się, że jesteście w potrzebie, bo czegoś wam zabrakło, to warto podpytać gdzie znajdują się sklepy, w których zaopatrują się mieszkańcy – możecie o to podpytać np. na recepcji hotelu, w którym będziecie mieszkać.

Z małym dzieckiem nad morzem – chroń dziecko przed słońcem

Warto tutaj dodać, że napoje i mleko dla dziecka możecie zabrać na pokład samolotu, w takiej ilości, która bezpiecznie powinna wam wystarczyć na czas podróży (weźcie tutaj zawsze poprawkę, że samolot może być opóźniony – spakujcie sobie odpowiednio więcej).

Przeczytaj również: Jaki wózek na wakacje z małym dzieckiem?

Jakie dokumenty potrzebujecie dla dziecka na zagraniczny wyjazd?

Jeżeli mówimy o Europie – to dowód osobisty. Mamy na myśli podróż, w trakcie której nie opuszczacie granic Unii Europejskiej. W innym przypadku będziecie potrzebować paszport.
Dawniej było tak, że dzieci były wpisywane do paszportu rodziców. Obecnie muszą mieć jednak swój dokument.

Przeczytaj również: 11 rzeczy, które obowiązkowo należy zabrać jadąc z małym dzieckiem do ciepłych krajów!

Jak będziecie takowy wyrabiać, to w momencie składania wniosku o wydanie w/w konieczna jest obecność obojga rodziców.
Weźcie ze sobą także książeczkę zdrowia – są tam zawarte wszelkie informacje o szczepieniach i innych kwestiach zdrowotnych.

Kiedy na urlop? -> poza sezonem – łatwiej wówczas o wolne leżaki

Kiedy jechać za granicę z niemowlakiem?

Wiecie już gdzie jechać, co zabrać, to teraz równie ważne – kiedy? Mamy na to zdecydowanie jedną odpowiedź – poza sezonem!
Jak tylko możecie to zdecydowanie polecamy wam wyjazd w maju, czerwcu lub wrześniu, ewentualnie październiku.
Po pierwsze, a dla maluszka najważniejsze, jest zdecydowanie chłodniej – ciepło, ale nie upalnie. Po drugie, co ważniejsze dla was – jest dużo taniej i zdecydowanie mniej tłocznie (w hotelu, nad basenem, na plaży, wszędzie!).

Kiedy na urlop? Dlaczego poza sezonem?

Wierzcie nam, wyjazd poza sezonem ma same plusy – minusów nie widzimy.

Ubezpieczenie od rezygnacji

Wyjazd z małym dzieckiem zawsze stoi pod znakiem zapytania, nawet na kilka godzin przed wyjazdem. Maluszki mają taką umiejętność, że potrafią się rozchorować w najmniej odpowiednim momencie, skutecznie uniemożliwiając wyjazd. Nie chcąc stracić pieniędzy, warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu, które w razie takich problemów, zapewni wam przynajmniej częściowe odzyskanie poniesionych wydatków.

Życzymy udanego urlopu!

Wakacje w Bułgarii