Pierwszy wyjazd z niemowlakiem na urlop nad morze z pewnością jest dla rodziców wielką niewiadomą, bowiem jako opiekunowie często obawiamy się, czy nasze maleństwo już jest gotowe na taką podróż, mamy także wątpliwości dotyczące zmiany klimatu. Kiedy warto wypoczywać z niemowlakiem nad morzem, jak należy się przygotować do takiego wyjazdu oraz jakie korzyści dla dziecka niesie ze sobą taki wyjazd? W naszym artykule postaramy się rozwiać wasze wątpliwości związane z tym tematem.
Kiedy pierwszy wyjazd z niemowlakiem nad morze?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż tak naprawdę wszystko zależy od naszego uznania, odwagi i chęci. Jedni rodzice decydują się na wyjazd już z kilkutygodniowym szkrabem, inni czekają aż maluch będzie miał przynajmniej pół roku. Jeśli nasz pediatra nie widzi przeciwwskazań, dziecko prawidłowo się rozwija, a wy jesteśmy pewni, iż wyjazd nie będzie dla was zbyt wielkim obciążenie to warto spróbować.
Gdzie wybrać się z niemowlakiem nad morze?
Gdy będziecie zastanawiać się nad miejscowością, w której chcecie spędzić czas to zwróćcie uwagę na to, aby była to dość spokojna okolica, nieoblegana przez tłumy turystów. Spory ruch, spaliny i hałas będą jedynie drażniły waszą pociechę. Nad Bałtykiem mamy wiele mniejszych, bardzo malowniczych miejscowości, gdzie bez trudu możecie się poruszać z wózkiem. Raczej odradzamy podróże po świecie, zwłaszcza do krajów, gdzie występuje wysokie ryzyko zachorowań na różne infekcje (np. Egipt i tzw. choroba faraonów, czyli ostre zatrucie pokarmowe prowadzące do odwodnienia organizmu). Nieobojętne dla zdrowia i samopoczucia malucha są także znaczne zmiany klimatu.
Zdecydowanie odradzamy wam wyjazdy z małym dzieckiem w czasie, kiedy panują największe upały. Z jednej strony będzie to mało komfortowe dla was, a w szczególności dla waszego dziecka. Z drugiej – wysokie temperatury mogą narazić waszą pociechę na odwodnienie i inne dolegliwości.
Ponadto, jżeli już będziecie decydować się na wyjazd nad morze zagranicą, to koniecznie sprawdźcie również długość transferu, tak aby nie zmęczyć za bardzo podróżą swojego dziecka.
Jak zaplanować wyjazd z niemowlakiem?
Wygodna podróż własnym autem z małym dzieckiem. Jeśli tej pory nie mieliście okazji podróżować z maleństwem to raczej starajcie się wybrać miejsce położone niedaleko od waszego domu (2-3 godziny drogi), dzięki temu w razie niespodziewanych sytuacji możecie szybko wrócić. Wyjazd ma wam sprawić radość i być przyjemnością dla całej rodziny, a nie być powodem do zmartwień i stresu, dlatego tak istotne jest dobre przygotowanie się. Warto zastanowić się, z ilu rzeczy korzystacie codziennie przy pielęgnacji malucha i z których możecie zrezygnować. Jeżeli stworzona przez was lista niezbędnych rzeczy jest bardzo długa, w grę wchodzi jedynie wyjazd własnym samochodem z dużym bagażnikiem. Auto to najwygodniejszy środek transportu, bo możecie zabrać dowolną ilość bagaży, wózek czy nosidełko, ponadto możecie robić tyle przystanków, ile to będzie konieczne.
Pamiętajcie, aby przed wyjazdem zamontować w aucie rolety słoneczne. Wasz maluch musi obowiązkowo podróżować w foteliku. Zaplanujcie trasę tak, aby co dwie godziny robić przerwy, gdyż pozycja półleżąca może bowiem nadmiernie obciążać delikatny kręgosłup. Na dłuższą podróż możecie także zamiast fotelika użyć gondoli wózka– jednakże musi być ona stabilna i bezpieczna oraz posiadać specjalne pasy bezpieczeństwa.
W przypadku podróży samolotem z małym dzieckiem konieczne zabierzcie wszystkie potrzebne rzeczy, bo nie zawsze będziecie mogli je kupić na miejscu bo np. hotel będzie daleko od sklepu.
Jak zmiana miejsca może wpłynąć na zachowanie niemowlaka?
Chyba każdy z nas przyjeżdżając do nieznanego miejsca czuje się nieswojo, troszkę obco, również dla maluszka zmiana miejsca pobytu jest zupełnie nową sytuacją. Przez pierwsze dni urlopu maluch musi się „zaaklimatyzować”, dlatego dziecko może od czasu do czasu popłakiwać, być rozdrażnione, czy też mieć kłopoty z zasypianiem, a nawet gorączkować.
Jeśli jest to możliwe, pamiętajcie aby wasz tradycyjny rytm dnia został zachowany: karmienie, kąpiel i sen powinny mieć miejsce o tych samych porach, co w domu. Jedynie na spacery należy wychodzić częściej niż zazwyczaj. Druga kwestia, na którą koniecznie zwróćcie uwagę, to długość i intensywność spacerów. Nowe otoczenie i zewsząd dochodzące bodźce: szum fal, gwar bawiących się na plaży dzieci czy też odgłos wiatru mogą sprawić, że maluszek będzie miał tyle wrażeń, iż już po godzinnym czy dwugodzinnym pobycie nad morzem stanie się marudny. Nie męczcie go wtedy, dajcie mu możliwość wypoczynku w hotelowym pokoju w znanych mu warunkach.
Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą np. waszych rodziców (idealne rozwiązanie…), którzy w razie potrzeby zajmą się maluchem, abyście i wy mogli nacieszyć się sobą i wakacjami, by wieczorem wyjść na spacer czy do klubu.
Jak długi może być wypoczynek małego dziecka nad morzem?
Wczasy z niemowlakiem nad morzem nie powinny być krótsze niż tydzień, najlepiej gdybyście przeznaczyli na nie dwa tygodnie. Dłuższy czas pobytu wynika z wcześniej wspomnianego okresu zapoznania się dziecka z otoczeniem.
Ochrona malucha przed słońcem
W trakcie wypoczynku nad morzem koniecznie pamiętajcie, aby chronić skórę niemowlaka przed promieniami słonecznymi, nawet jeśli jest pochmurna pogoda i spacerujecie z nim w wózku. Noworodki i niemowlaki mogą mieć problemy z termoregulacją – szybko ulegają przegrzaniu i wyziębieniu, dlatego regularnie sprawdzajcie kark, oceniając, czy dziecku nie jest za chłodno lub za ciepło. Raczej unikacie spacerowania po plaży w godzinach od 10 do 16, kiedy słońce grzeje najmocniej. W tym czasie lepiej pozostać w cieniu.
Zdecydowanie unikajcie przegrzewanie swojego dziecka. Poza tym, że będzie niezadowolone to może nabawić się np. potówek.
Przeczytaj również: Potówki u dzieci – jak sobie z nimi radzić?
Dlaczego nad morze warto zabrać ze sobą chustę i namiot dla małego dziecka?
Gdy wybieracie się na piesze wycieczki lub też zamierzacie odpoczywać w miejscowości, w której dominują leśne lub piaszczyste, nieutwardzone dróżki to oprócz wózka zabierzcie ze sobą chustę lub nosidełko, gdyż dzięki temu łatwiej będzie się wam przemieszczać i będziecie mieć wolne ręce. W trakcie plażowania przyda się wam mały namiot lub półnamiot, w którym maluszek będzie wygodnie spał, chroniony przed promieniami słonecznymi.
Czy niemowlak może się kąpać w morzu?
Większość lekarzy uważa, iż już półroczny szkrab może się kąpać w Bałtyku. Co więcej, taka kąpiel ma wiele zalet, gdyż działa antybakteryjnie oraz pozwala zahartować organizm. Rodzice powinni jedynie zadbać o to, by tuż po kąpieli całe ciało maluszka zostało opłukane wodą z butelki lub też z plażowego prysznica, dzięki czemu zostanie usunięta sól.
W naszym przypadku kąpiele morskie miały zbawiennny wpływ na skórę naszego dziecka, które cierpiało na atopowe zapalenie skóry. Woda morska okazała się (przynajmniej takie mamy wrażenie) świetnym lekarstwem własnie na skórę atopową.
Jakie korzyści niesie ze sobą pobyt niemowlaka nad morzem?
Morski klimat ma dobroczynny wpływ na organizm malca, pod warunkiem, iż nad morzem nie panuje upał. Wyższe ciśnienie powietrza sprzyja absorpcji tlenu, a występujący w dużych ilościach jod jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia. W przypadku starszych dzieci raczkowanie, czy bieganie po piasku będzie nie tylko doskonałą zabawą, lecz również relaksem dla zmęczonych stóp.
Pamiętajcie, pobyt nad morzem dla małego dziecka może przynieść wiele korzyści, ale koniecznie wyjazd należy dobrze zaplanować i świadomie podejść do pobytu z małym dzieckiem w nadmorskich kurortach.