Bon turystyczny 500 plus - dla kogo i od kiedy?

Bon turystyczny 500 plus - dla kogo i od kiedy?

Bon turystyczny 500 plus będzie, według oficjalnych informacji na stronie Prezydenta RP, do wykorzystania na wyjazdy turystyczne dla naszych dzieci. Wsparcie finansowe w postaci tego świadczenia ma pomóc zarówno rodzinom, jak i polskiej branży turystycznej. Z tego wpisu dowiecie się dla kogo jest bon, kiedy i na jakich warunkach będzie można z niego skorzystać?

Wakacje w Turcji

Bon turystyczny na dziecko – jakie należy spełnić warunki?

Z tego co się dowiedzieliśmy, bon turystyczny 500 + będzie przysługiwał na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny. W sumie oznacza to, że będzie z niego mógł skorzystać każdy rodzic, który do końca roku 2021 wyjedzie wraz ze swoim dzieckiem (dziećmi) na wyjazd turystyczny w Polsce lub wyśle swoje dziecko na imprezę turystyczną (np. obóz). Ważne – wyjazd ten będzie musiał być na terenie naszego kraju, gdyż to właśnie wsparcie polskiej turystyki jest jednym z celów tego wsparcia. A jak wiemy, to branża turystyczna jest tą, która bardzo mocno odczuwa skutki pandemii koronawirusa.

Bon turystyczny 500 plus
Bon turystyczny 500 plus na dziecko – graf_4, fot. Prezydent.pl

Na cele związane z bonem, z Ministerstwa Rozwoju ze specjalnego funduszu COVID-19, do wykorzystania przewidziano aż 3,2 mld PLN. To ogromne środki, które mogą trafić do branży turystycznej. Czy i w jakim zakresie wykorzystają je polskie rodziny, to czas pokaże.

Bon turystyczny, dla kogo
Dla kogo bon turystyczny 500 plus na dziecko – graf_6, fot. Prezydent.pl

Gdzie będzie można wykorzystać bon 500+?

Tak jak już wspomnieliśmy, realizacja tego świadczenia będzie możliwa tylko w Polsce. Co ważne jednak, będzie to możliwe tylko u OPERATORA Z KATALOGU BAZY TURYSTYCZNEJ. Jak będzie wyglądała taka baza i co to w praktyce oznacza, tego jeszcze nie wiadomo.

Bon będzie w formie elektronicznej i będzie go można wykorzystać do opłacenia różnego rodzaju świadczeń turystycznych dla dzieci, m.in. takich jak np.: pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym, jak również obozy sportowe i rekreacyjne.

Przeczytaj również: Wakacje w Polsce – na rezerwację może być już za późno

Od kiedy bon turystyczny na wyjazd z dzieckiem?

Prezydent RP, prezentując założenia programu, wyraził nadzieję, że z tej możliwości będzie można skorzystać już w wakacje 2020. Czy tak się stanie? Tego jeszcze nie wiemy, wszystko zależy od tego ile potrwają prace przygotowawcze.

Patrząc jednak na sytuację wielu rodzin, które zostały dotknięte skutkami koronawirusa, mamy nadzieję, że już w tegoroczne wakacje te środki będą jednak dostępne. Na to liczy także branża turystyczna w Polsce, która czeka z niecierpliwością na turystów, a sezon już u progu.

Jak będzie można skorzystać z bonu turystycznego 500 plus?

Po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), osoba spełniająca kryteria przyznania bonu 500+ na swoje dziecko, otrzyma taki bon drogą elektroniczną.

Jak działa bon turystyczny
Jak działa bon turystyczny 500 plus na dziecko – graf_5, fot. Prezydent.pl

Tak otrzymany bon trzeba będzie przedstawić w momencie rezerwacji pobytu (świadczenia turystycznego), najpóźniej jednak w momencie zakwaterowania (początku świadczenia).

W celach informacyjnych będzie uruchomiona także specjalna infolinia, tak aby można było sprawnie dowiedzieć się jak skorzystać z bonu turystycznego dla dzieci.

Przeczytaj również: Wakacje 2020 a koronawirus

Na ten moment musimy jednak poczekać na zakończenie prac legislacyjnych, a w konsekwencji także przygotowania odpowiedniej platformy obsługującej cały program. Dlatego też śledźcie dalsze informacje, bo te mogą pojawić się już wkrótce.

Wakacje w Bułgarii