Gdzie jechać na wakacje 2020?

Gdzie jechać na wakacje 2020?

Gdzie spędzić tegoroczne wakacje? To zapewne jedno z częściej powtarzających się pytań w ostatnim czasie, z którym się spotykamy. Patrząc na to jak tłumnie zapełniły się turystyczne miejscowości w czerwcowy długi weekend, widać że mocno stęskniliśmy się za wyjazdami. Dlatego też w tym wpisie powiemy Wam gdzie radzimy jechać na wakacje 2020, jakie miejsca wybierać na urlop 2020.

Wakacje w Turcji

Gdzie najlepiej spędzić wakacje 2020?

Przyzwyczajeni do tego, że nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do wyjazdów, mieliśmy zaplanowane kilka kierunków – m.in. Turcję z początkiem czerwca, później Wyspy Kanaryjskie na początku wakacyjnego sezonu, a na koniec wakacji krótki wypad do Włoch. Po drodze może jeszcze udałoby się nam wcisnąć krótki city break w którejś z europejskich stolic. Plan na sezon 2020 był wyjątkowo ambitny. Wszystko było pięknie zaplanowane, miejsca dobrze „obczytane”.

Fuerteventura
Wyspy Kanaryjskie muszą poczekać, zapewne do wakacji 2021

Koronawirus zmienił jednak wszystko, tak u nas, jak u Was. Co tu dużo mówić, tegoroczne wakacje będą zupełnie inne, a już w szczególności – będą w innych, niż większość z nas planowała, miejscach. No właśnie, to gdzie w takim razie pojechać na tegoroczny, letni urlop?

Przeczytaj również: Wakacje 2020 a koronawirus

Naszym zdaniem zdecydowanie powinno się zostać w Polsce.

Dlaczego wakacje w tym roku lepiej spędzić w Polsce?

Odpowiedzi na pytanie dlaczego lepiej spędzić wakacje w Polsce jest bardzo wiele. Niestety większość z nich wiąże się z bezpieczeństwem, które powinno być zawsze dla Was priorytetem – czy to związane z obecną sytuacją epidemiologiczną, czy kiedyś (o czym w ogóle już nikt nie mówi) także dotyczące zagrożeń terrorystycznych.

Oto dlaczego naszym zdaniem powinno się wakacje 2020 w Polsce:

  • jest bezpieczniej – mamy tu na myśli, że jesteśmy u siebie, korzystamy z naszej służby zdrowia i w każdym momencie, zwyczajnie możemy wrócić do domu (chociażby nawet na kwarantannę, gdyby zaszła tak potrzeba,
  • wiemy na czym stoimy – to znaczy, wszystko co chcemy wiedzieć o miejscu, do którego chcemy jechać, dowiemy się po prostu tam dzwoniąc,
  • możemy tam dojechać, bez żadnych problemów, własnym środkiem transportu – praktycznie wszędzie dojedziecie swoim samochodem, przez co do minimum możecie ograniczyć kontakty (jeżeli uznacie to za stosowne) z innymi podróżnymi.
Rynek Główny, Kraków, kamienice
Rynek Główny w Krakowie – a może wybierzecie się na zwiedzanie polskich miast?

Gdzie spędzić wakacje w Polsce?

To gdzie pojechać na wakacje w Polsce, mając na myśli położenie geograficzne, to w sumie bardziej kwestia Waszych preferencji – czy lubicie góry, czy też może, czy bardziej odludne, a może nieco tłoczniejsze miejsca. Tu nie mamy jakiś specjalnych rekomendacji.

Natomiast to co ważne, pod kątem gdzie spędzić letni urlop, to miejsce w rozumieniu miejsc noclegowych.

W przypadku wyboru noclegów, zdecydowanie odradzamy Wam duże hotele, gdzie będzie sporo osób z różnych stron kraju. Niestety, mimo tego, że jesteśmy fanami opcji all inclusive, dużej ilości atrakcji (to głównie ze względu na dzieci), to zdecydowanie teraz odradzamy tego rodzaju obiekty. Jak wróci „normalność”, to chętnie do takich miejsc wrócimy, ale teraz nie.

Zdecydowanie polecamy Wam małe pensjonaty, niewielkie gospodarstwa agroturystyczne, a już najlepiej niezależne domki lub indywidualne apartamenty do wynajęcia. W tych ostatnich niestety będziecie musieli (najczęściej) poświęcić też czas na robienie niektórych posiłków (zapewne śniadań, bo na obiad i kolację zawsze można się gdzieś wybrać).

Przeczytaj również: Wakacje 2020 w Polsce – na rezerwacje może być już za późno!

Odradzamy Wam najbardziej popularne miejscowości turystyczne, gdzie rzeka turystów z pewnością będzie płynąć swoim rytmem, tak jak to bywało w poprzednich sezonach. Wystarczy popatrzeć co ten długi czerwcowy weekend działo się na głównych deptakach popularnych miejscowości… Niestety. Ku naszemu zdziwieniu, wygląda na to, że większość zapomniała o epidemii, tak jakby się całkiem skończyła tydzień temu.

My w tym roku zdecydowanie zostajemy w Polsce, będziemy odkrywać polską wieś oraz wpadniemy też nad polskie morze.

Wakacje 2020, polskie morze
Kiedy jechać nad polskie morze – na wakacje 2020!

A co z wakacjami za granicą?

Jeżeli jednak bardzo chcecie jechać za granicę, to naszym zdaniem w pierwszej kolejności powinniście wybrać (jeżeli macie taką możliwość) opcję z dojazdem własnym. Jak możecie unikać masowych środków transportu – autobusy, pociągi, samoloty – to lepiej to zróbcie.

Naszym zdaniem dobrze byłoby też odroczyć wyjazd za granicę na możliwie późny termin, na przykład koniec wakacji, a jak nie ograniczają Was obowiązki szkolne, to nawet na wrzesień. Do tego czasu wiele się jeszcze może wyjaśnić, zmienić (oby na lepsze).

Hotel Melia, Bułgaria, Złote Piaski
Hotel Melia***** z opcją all inclusive – Bułgaria Złote Piaski – z bogatą ofertą SPA – to na ten moment nie za dobre miejsce na urlop

Widać, że branża turystyczna robi wszystko aby wystartować z początkiem wakacji, ruchy te jednak są wciąż mniej lub bardziej niedoprecyzowane, a tym samym początek wakacji nie będzie przebiegał w „normalnych” warunkach. Wystarczy zobaczyć, że wciąż nie wiadomo na jakich zasadach będą latać samoloty (czy z częściowy, czy może pełnym obłożeniem), które obiekty turystyczne w pełni się otworzą i z jakim zakresem usług, jak będzie z ubezpieczeniem turystycznym (czy to, które wykupicie będzie obejmowało również zachorowanie na koronawirusa?). Pytań bez konkretnych odpowiedzi na ten moment jest zbyt wiele, a wakacje już tuż tuż.

Wakacje w Bułgarii