Czy wiecie co zabrać na plażę?

Czy wiecie co zabrać na plażę?

W upalne, słoneczne, letnie dni swój czas wolny, niezależnie od tego czy jest to urlop czy też weekend wiele osób najchętniej spędza nad wodą. Może to oznaczać wyjazd nad pobliskie jezioro, basen czy też nad rzekę.

Wakacje w Turcji

Gdy termometr wskazuje około 30 stopni Celsjusza nie mamy siły (ani ochoty) na nic innego, jak tylko leżenie na plaży lub pluskanie się w przyjemnej, chłodnej, przynoszącej orzeźwienie wodzie. Co należy zabrać ze sobą na plażę – przed wyjściem koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika, aby niczego nie zapomnieć!

fot. Plaża na Formenterze

Strój kąpielowy i dwa ręczniki

O tym, że na plażę zakładamy strój kąpielowy chyba nikomu nie trzeba przypominać, ale warto zwrócić uwagę, aby w naszej plażowej torbie znalazła się również bielizna, bo przecież po kąpieli nie musimy czekać aż kompletnie wyschniemy, tylko wystarczy się w nią przebrać. Na mokry kostium przyda się także woreczek zamykany strunowo, dzięki czemu nie zamoczysz innych rzeczy w torbie. Ponadto zabierzmy ze sobą coś na wypadek gdybyśmy chcieli urządzić sobie długi spacer po plaży – w tym wypadku sprawdzi się T-shirt z krótkim rękawkiem, dla pan – luźna sukienka lub pareo.

Gdy wybieramy się na basen czy plażę powinniśmy także zabrać ze sobą dwa ręczniki (jeśli idziemy z dziećmi to możemy mieć także mały ręczniczek do rąk) – mniejszy oraz większy. Tym mniejszym wytrzemy się po kąpieli, natomiast większy będzie służył do wylegiwania się na gorącym piasku. Większy ręcznik do plażowania dobrze, aby był dość charakterystyczny, abyśmy nie mieli problemu ze znalezieniem naszego miejsca, np. po powrocie ze spaceru czy obiadu.

fot. Plaża – Złote Piaski w Bułgarii – leżaki po 70 PLN!

Zamiast ręcznika, gdy wiemy, iż na danej plaży są płatne leżaki, a my nie chcemy z nich korzystać, możemy jeszcze przed urlopem zaopatrzyć się w składaną matę, przypominającą leżak (w internecie znajdziemy je na allegro koszt to ok. 35 zł) lub też piankową matę, która także sprawdzi się w przypadku kamienistej plaży.

Klapki lub buty ochronne – szczególnie na plażach żwirkowych i kamienistych

Przed wyjazdem dokładnie zapoznajmy się z opisem plaży – czy jest to plaża piaszczysta czy kamienista. Na plażę piaszczystą spokojnie możemy przyjść w klapkach czy japonkach, natomiast w momencie gdybyśmy mieli wypoczywać na plaży kamienistej warto zabrać ze sobą także zabudowane buty ochronne do pływania, które zabezpieczą nasze stopy nie tylko przed ostrymi krawędziami kamieni czy skał, ale lecz również przed jeżowcami.
Klapki przydadzą się zwłaszcza, gdy piasek jest bardzo rozżarzony i przejście zaledwie kilku metrów z leżaka do wody bez nich może spowodować bolesne oparzenia.

Okulary słoneczne i nakrycie głowy to nieodzowny element wakacji w ciepłych krajach

Bez okularów słonecznych i kapelusza czy czapki nie powinno się dłużej przebywać na słońcu. Odradzamy zakup tanich okularów u ulicznych sprzedawców, gdyż nie chronią one oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Kapelusz, czapka czy chusta (najlepiej w jasnym kolorze) zapewni nam ochronę przed przegrzaniem, które w najgorszym razie może doprowadzić do udaru słonecznego. Na udar najczęściej narażone są osoby starsze i dzieci, dlatego pilnujmy, aby nasze maluchy miały cały czas zakrytą główkę.

Woda mineralna i drobne przekąski

W trakcie opalania z pewnością będziemy mieli ochotę, aby czegoś się napić – najlepiej zimnego oraz coś przekąsić. Jeśli nie chcemy przepłacać u obnośnych sprzedawców to zatroszczmy się o to wcześniej. Warto zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej lub niesłodzoną, zimną herbatę. Napoje możemy schłodzić w domu, a następnie przelać je do termosu, dzięki czemu dłużej będą utrzymywać orzeźwiającą temperaturę. Dobrym rozwiązaniem jest także zabranie ze sobą przenośnej lodówki, do której możecie włożyć np. lody, owoce czy inne produkty. Pamiętajmy, iż na słońcu jedzenie szybko się psuje, dlatego jeśli nie mamy takiej lodówki to nie warto zabierać ze sobą np. kanapek z wędliną czy też czekoladowych batoników lub ciasteczek z czekoladą, które bardzo szybko się rozpuszczą. Doskonałą przekąską będą ciasteczka zbożowe oraz soczyste owoce (mandarynki, winogrona). Po jedzeniu, aby oczyścić ręce warto mieć w torebce plażowej chusteczki odświeżające.

Książka, odtwarzacz muzyki, karty do gry – rozrywka na wakacjach

Smażenie się na leżaku może dla niektórych być nudne, dlatego możecie zabrać ze sobą interesującą książkę, ulubioną muzykę (na odtwarzaczu mp3 lub w telefonie) czy też np. krzyżówki. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas z pewnością postawią na piłkę plażową, frisbee, zestaw do badmintona. Przy sprzyjających warunkach – spokojne morze przyda się także materac do pływania.

Zabawki dla dzieci

Spędzacie urlop z najmłodszymi – koniecznie pamiętajcie o zabawkach i akcesoriach, które umilą im czas na plaży. Mogą to być wiaderka z łopatkami, foremki do piasku, grabki. Pod okiem osoby dorosłej dzieci mogą także pływać z dmuchanym kołem czy też w rękawkach do pływania. Udaną zabawę gwarantują pistolety na wodę.

fot. Kremy Nivea do opalania

Kremy z filtrem

W plażowej torbie nie może zabraknąć kremów, emulsji czy też olejów do opalania z filtrem, które chronią naszą skórę przed promieniowaniem.

Jesteśmy przekonani, iż dzięki naszej liście nie zapomnicie niczego, a wyjście na plażę będzie w 100% udane!

Wakacje w Bułgarii