Urlopowe wyjazdy, zwłaszcza poza granice swego kraju, są jednym z najbardziej rozwijających i zapadających na długo w pamięci momentów, jakie nas w życiu spotykają. Niezależnie od tego, czy zamierzacie spędzić błogi tydzień opalając się na plaży czy też chcecie poznać i zobaczyć jak najwięcej, to musicie mieć na uwadze fakt, że każde państwo ma swoje własne, często całkiem odmienne, zwyczaje i tradycje, czasami także przepisy prawa.
Zagraniczna podróż będzie doskonałą lekcją na temat kultury, historii i mieszkańców danego kraju, jednakże to Wy, niczym pilni uczniowie, musicie się do niej dobrze przygotować. Podróżowanie często daje Wam możliwość spotkania ludzi o odmiennych niż Wasze przekonaniach, wierzeniach czy stylu życia. Dlatego tak ważne jest, abyście w trakcie wakacyjnych eskapad byli otwarci na nowości, tolerancyjni i zachowali szacunek dla tego, co jest inne. Bądźmy podróżnikami z klasą, a nie stereotypowymi „Januszami” z internetowych memów i dowcipów.
Postarajcie się czerpać z podróży jak najwięcej!
Przede wszystkim liczy się Wasze pozytywne nastawienie i szczera chęć do nauki. Obcowanie z egzotyczną kulturą, tradycjami, a nawet regionalną kuchnią jest niezwykle przyjemne i pozwala zrozumieć, że to, czego nie znamy, co jest odmienne, wcale nie oznacza, że jest gorsze. Pamiętajcie, że Wasza otwartość na świat i ludzi oraz nieocenianie ich modelu życia, jest gwarancją udanej podróży, z której przywieziecie same tylko najlepsze wspomnienia. Natomiast bycie nieznośnym, wiecznie narzekającym i krytykującym turystą, któremu nic nie pasuje i wciąż ma o coś żal i pretensje, nigdy nie popłaca. Przecież czekaliście na ten urlop cały rok i czy warto szukać, czasem na siłę – przysłowiowej dziury w całym?
Zachęcamy, abyście z odpowiednim szacunkiem traktowali niedawno poznaną kulturę i religię, a lokalni mieszkańcy docenią ten gest. Podczas zagranicznych podróży każdy z nas jest ambasadorem naszego kraju, dlatego zadbajmy o to, aby Polska była pozytywnie kojarzona.
Poczytajcie i dowiedzcie się więcej na temat odwiedzanego kraju
Gdy planujecie wyjazd w nieznane miejsce to pierwszą rzeczą, jaką powinniście zrobić to poszukanie informacji i zgromadzenie podstawowej wiedzy na temat kraju lub krajów, które odwiedzicie. W ten sposób lepiej go poznacie, dowiecie się więcej na temat przeszłości czy też ciekawych atrakcji, do których obowiązkowo powinniście się wybrać. Współcześnie, mając internet i smartfon w zasięgu ręki takie szperanie nie powinno Wam sprawić żadnego problemu.
O czym warto jeszcze pamiętać, gdy wybieracie się na urlop? Poniżej przeczytacie kilka przydatnych wskazówek, taki podróżny savoir-vivre w pigułce.
Poznajcie podstawowe zwroty w języku gospodarzy
Przyjęło się, iż językiem międzynarodowym jest język angielski, którym posługuje się co szósta osoba na świecie, a zatem jeśli go znacie to nie będziecie mieli większych problemów z dogadaniem się w dowolnym regionie, jednakże warto przed wyjazdem poznać kilka podstawowych zwrotów, zwłaszcza grzecznościowych używanych w danym kraju. Dzięki temu zjednacie sobie przychylność mieszkańców, a nawet znajomość tych kilku słów może być przydatna, gdy zgubicie drogę – a lokalni nie będą znali języka angielskiego, czy też gdy będziecie chcieli podziękować za posiłek w restauracji, pożegnać się czy przywitać się. Ten drobny gest pokazuje, że jesteście zainteresowani kulturą odwiedzanego kraju – przypomnijcie sobie, z jaką sympatią podchodzicie do obcokrajowców, którzy uczą się języka polskiego.
Zwróćcie uwagę na odpowiedni strój w niektórych miejscach
Gdy wybieracie się na urlop do jednego z krajów europejskich lub też zamierzacie wypoczywać w eleganckim kurorcie przy plaży, to bez obaw możecie zabrać ze sobą te ubrania, które zazwyczaj nosicie. Trudności napotkacie dopiero, gdy planujecie wyprawę do kraju bardziej egzotycznego, gdzie na przykład obowiązują określone rygory dotyczące ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to głównie krajów arabskich, ale także niektórych państw w Afryce i Azji.
Przeczytaj również: Kiedy wypada ramadan i dlaczego warto to wiedzieć?
Koniecznie sprawdźcie przed egzotycznym wyjazdem, czy w danym kraju są jakieś ogólnie obowiązujące reguły i spakujcie się odpowiednio. W ostatnich latach dość popularnym kierunkiem turystycznych wyjazdów są Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie panują określone zasady dotyczące przyzwoitego ubioru, które dotyczą także turystów. Panowie nie powinni publicznie nosić szortów przed kolano, ani pokazywać gołego torsu. Panie natomiast muszą zrezygnować z noszenia krótkich spódniczek i sukienek, a także mocno wyciętych szortów i koszulek z głębokim dekoltem.
Jeśli zamierzacie zwiedzać świątynie, miejsca lokalnego kultu, także odpowiednio się ubierzcie – przeważnie wymagane jest zakrycie ramion, czasem głowy, panowie muszą mieć zakryte kolana, np. panie planujące wstęp do greckich klasztorów Meteory, jeśli mają na sobie spodnie muszą przepasać się specjalną chustą, dostępną przy wejściu. Wchodząc do meczetu będziecie musieli zdjąć buty (w niektórych obiektach – np. w meczecie Hasana II w Casablance w Maroku otrzymacie specjalne worki na nie), w meczecie poruszajcie się tylko po wyznaczonych dywanami lub wskazanych przez przewodnika trasach. W ten sposób okażecie szacunek należny każdej kulturze i wyznaniu.
Bądźcie tolerancyjni, przestrzegajcie lokalnej etykiety i prawa
Ta wskazówka bezpośrednio wiąże się z poprzednią. Poza zasadami dotyczącymi ubioru powinniście znać także podstawowe normy kulturowe i wzorce zachowań. Zapewne słyszeliście o – dla nas wręcz absurdalnych – karach więzienia za publiczne całowanie się czy dotykanie, jakie mogą spotkać zbyt wylewnych turystów w Dubaju. Będąc we Włoszech, a konkretniej w miejscowości Vigevano (nieopodal Mediolanu) musicie uważać, gdzie będziecie siadać, bowiem można dostać wysoki mandat za samo… siedzenie w cieniu posągów…
To nie jedyne włoskie miasto, gdzie pozornie „zwykłe” siedzenie może na sporo kosztować, bowiem w Wenecji w wielu punktach obowiązuje zakaz siadania – nie można tego robić na przykład na Placu Św. Marka czy na schodach Mostu Rialto. Co więcej, za pokazanie się na weneckiej ulicy w stroju kąpielowym grozi 200 euro. Zabroniona jest także w centrum tego miasta jazda na rowerze – taka przyjemność może nas kosztować 100 euro. Należy również uważać co i gdzie we Włoszech kupujemy, gdyż jeśli nabywamy podróbki od ulicznych handlarzy to możemy otrzymać mandat w wysokości nawet 7 tysięcy euro!
Przeczytaj również: Jakie pamiątki z wakacji? Czego nie można przywozić?
Bądźcie otwarci na nowości w trakcie podróżowania
Niezależnie gdzie jesteście, powinniście zachować otwartość na odmienność, dotyczy to np. jedzenia. Podróżując macie jedyną w swoim rodzaju szansę na spróbowanie lokalnych przysmaków, dlatego zamiast skupiać się na tym, że lokalne jedzenie jest tak różne od tego, które znacie (a Wy już tęsknicie za schabowym z kapustą i ziemniakami) to lepiej szukajcie pozytywów i być może traficie na swój ulubiony smak. Oczywiście europejski żołądek nie będzie przyzwyczajony do wszystkich potraw czy przypraw, dlatego rozważnie eksperymentujcie z kuchnią (np. kuchnia dalekowschodnia może zdrowo powywracać żołądek do góry nogami…).
Rozsądnie róbcie zdjęcia osobom i obiektom
Wiadomo, że najpiękniejszą i najlepszą pamiątką są unikalne zdjęcia z podróży, które uwieczniają Waszą przygodę. Zanim jednak zrobicie zdjęcia upewnijcie się, że nie przysporzą Wam kłopotu i nie będą naruszeniem lokalnych norm czy przepisów prawa. Pamiętajcie, że niektóre miejsca mają duże znaczenie dla mieszkańców, więc robienie sobie sugestywnych lub nieodpowiednich fotek może być dla nich obraźliwe (np. w obozach zagłady). Zabronione jest również fotografowanie obiektów wojskowych, przejść granicznych, pałaców władców czy też niektórych obiektów sakralnych w środku.
W przypadku fotografowania spotkanych ludzi zawsze powinno się pytać o zgodę, jeśli takowej nie otrzymacie uszanujcie ich prawo do prywatności i nie róbcie im ukradkowych zdjęć. Bądźcie ostrożni zwłaszcza w krajach muzułmańskich, gdzie panują surowe zasady kulturowe, które mogą dotyczyć także uwieczniania wizerunku. Warto bowiem wiedzieć, iż w krajach arabskich, aby sfotografować kobietę w tradycyjnym stroju (abaja), należy zapytać o zgodę jej męża lub brata. Przypadkowa fotka dla Was może być błahostką, a np. dla niektórych plemion zamieszkujących Tanzanię zrobienie komuś zdjęcia oznacza… odebranie duszy.
Niebezpieczne jest fotografowanie w krajach, gdzie panuje reżim, co doświadczył na własnej skórze Amerykanin Kenneth Bae. Został on bowiem skazany na 15 lat robót za – jak twierdzą aktywiści – robienie zdjęć głodującym dzieciom w Korei Północnej.
Najważniejsze, aby we wszystkim zachować umiar i wiedzieć, kiedy zrezygnować z pstryknięcia zdjęcia.
Jak powiedział Henry Miller:
Cel podróży nigdy nie jest miejscem, ale nowym spojrzeniem na sprawy
i to jest najcenniejsze w podróżowaniu – możliwość poznania wyjątkowych zakątków z innej perspektywy, czego Wam życzymy w trakcie Waszego urlopu.