Jak przygotować się do urlopu?

Jak przygotować się do urlopu?

Urlop bez stresu, czyli jak przygotować się na wypoczynek i jak najlepiej go wykorzystać? Urlop to czas odpoczynku, niezależnie od tego, czy wybieracie się w daleką podróż czy też zamierzacie spędzić ten czas np. w niedalekiej okolicy w gospodarstwie agroturystycznym.

Wakacje w Turcji

Niestety, część osób zamiast cieszyć się na myśl o urlopie przeżywa dodatkowe rozterki i bynajmniej nie wynikają one z tęsknoty za pracą, ale z innych, niespodziewanych sytuacji. Według badań przeprowadzonych przez angielski dziennik „Daily Mail” wakacje czy urlop w rodzinnym gronie u ponad połowy ankietowanych wywołują większy stres niż regularna praca. Zaskakujące, prawda? Dlatego w naszym wpisie pragniemy się z wami podzielić radami, jak wybrać się na urlop i zapomnieć o stresie i problemach dnia codziennego.

Kiedy najlepiej urlop w 2019?

Opracowanie planu przygotowań do przerwy urlopowej

Jeśli samodzielnie organizujecie swój wyjazd musicie zatroszczyć się o rozmaite sprawy: zarezerwować bilety lotnicze czy kolejowe, zabukować nocleg oraz ewentualny transfer z lotniska do hotelu. Ponadto, warto zawczasu sprawdzić okoliczne atrakcje i np. zarezerwować bilety. Jest to o tyle istotne, iż w przypadku zwiedzania bardzo obleganych miejsc obowiązują zapisy na konkretne godziny, a brak rezerwacji online nie tylko może nas kosztować stanie w wielogodzinnym ogonku do kasy, lecz w najgorszym razie może się zakończyć brakiem biletów.

Wbrew pozorom przygotowania do urlopu nie ograniczają się jedynie do spakowania walizki.

Planowanie urlopu warto zacząć ze sporym wyprzedzeniem, gdyż wtedy jest większe prawdopodobieństwo zakupu biletów lotniczych w atrakcyjnych cenach, o wiele korzystniejszych niż byśmy to zrobili np. na tydzień przed wylotem.
Wcześniejsze przygotowania pozwolą wam na bezstresowe połączenie codziennych obowiązków z załatwianiem wszystkiego, o czym musimy pamiętać. Jeśli zostawimy większość zadań na ostatni moment to zaczniemy urlop dodatkowo zmęczeni, a przecież nie o to nam chodzi!

Przeczytaj również: Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2019 roku?

Warto zaplanować każdy dzień wakacji, ustalić wstępny zarys pobyt, aby na miejscu móc maksymalnie wykorzystać czas na relaks i regenerację. Może się wam wydawać, że takie stworzenie planu jest mało spontaniczne, ale to właśnie z powodu nadmiaru spontaniczności pojawia się stres związany z wyjazdem i obawą o nieokreśloną przyszłość. Planowanie sprawia, że czujemy się bezpieczni, zapewnia nam komfort psychiczny.

Urlop – to ma być przyjemność, a nie suche odhaczanie punktów z listy

Tworzenie planu urlopu, ale z rozwagą!

Przede wszystkim zachęcamy, aby mimo ustalonego planu nie mieć zbyt wielkich oczekiwań. Nie należy przypisywać zwykłemu urlopowi ogromnej, wręcz uzdrawiającej mocy, bo możemy się niepotrzebnie rozczarować. Urlop to nie moment, aby po kolei odhaczać kolejne punkty z listy, jeśli w tym roku macie zamiar: zwiedzać i poznawać okolicę, wziąć udział w ciekawym wydarzeniu, np. koncercie, poprawić relacje z bliskimi, odwiedzić lub spędzić czas z przyjaciółmi, nadrobić zaległości w czytaniu książek czy oglądaniu ulubionego serialu, a przy tym nauczyć się czegoś nowego, np. jazdy konnej czy jazdy na rolkach to pozostaje kwestia, a kiedy znajdziecie czas na odpoczynek? Nie należy na siłę wymyślać sobie zadań, jeden dzień nicnierobienia też jest wspaniałym pomysłem i pomoże wam odzyskać witalność. Po prostu w ten jeden dzień odpuście kontrolę i pozwólcie sobie na spędzenie całego czasu wylegując się na leżaku na plaży czy po prostu przechadzając się pozornie bez celu po mieście.

Czas na aklimatyzację

Często nie wypoczywamy w pełni na urlopie, bo stresujemy się tym, że od pierwszego dnia nie wchodzimy w wakacyjny rytm i luz, a przecież czas leci nieubłaganie. Pamiętajcie, iż urlop wiąże się ze zmianą środowiska, która w pierwszym momencie jest nerwowa. Macie prawo czuć się nieswojo, nieco obco. Dlatego zaleca się, aby idealny urlop trwał dwa tygodnie lub dłużej, bo wtedy możemy się przystosować do nowych warunków i po niezbędnym czasie na aklimatyzację szybko zaczniemy regenerować siły.

Urlop bez służbowych spraw

Praca jest bardzo ważną częścią naszego życia, ale wyjeżdżając na urlop koniecznie o niej zapomnijcie. Regularne sprawdzanie skrzynki mailowej i służbowego telefonu podczas wyjazdu przyczynia się do tego, iż trudno nam będzie przestać myśleć o pracy i już w trakcie urlopu będziecie zamartwiać się zaległościami. Problemem może być także przekonanie, iż czas wolny wiąże się z zaniedbaniem obowiązków zawodowych – co jest nieprawdą, bo intensywną pracą zasłużyliście na odpoczynek. W rzeczywistości chwile poświęcone na odstresowanie się spowodują, że będziecie jeszcze bardziej zmotywowani i gotowi na nowe wyzwania.

Urlop – postaraj się oderwać od codziennych obowiązków z pracy

Poznawanie nowych miejsc – przełamać urlopową rutynę

Od lat wasz wypoczynek wygląda podobnie – jeździcie w jedno i to samo miejsce, gdzie znacie praktycznie każdy kamień i czujecie się tam jak w domu? Oczywiście to rozwiązanie jest dla waszej psychiki bardzo korzystne, bo wiecie, czego możecie się spodziewać, jednak zmiany mogą także przynieść wiele dobrego. Jak pokazują badania, lepiej odpoczywa się, gdy w znanym miejscu robimy coś nietypowego.

Fomentera – pięknie zacumowane jachty

Psychologowie polecają, aby na początku urlopu spędzać czas tak jak zwykle, natomiast pod koniec wakacji zrobić coś niespodziewanego. Możecie wybrać się w nieodwiedzaną do tej pory okolicę, iść na imprezę czy spędzić noc pod gołym niebem, na plaży lub w lesie. Po prostu skuście się i zróbcie coś, co przyniesie wam radość i co miło zapamiętacie.

Problem urlopowego stresu dotyczy nie tylko wyjazdów, ale także przeżywania różnego rodzaju świąt (np. Bożego Narodzenia, Wielkanocy), kiedy także oczekiwania i wysoko postawiona poprzeczka mogą popsuć nam najpiękniejsze chwile.

Wakacje w Bułgarii