Pomysły na aktywny urlop

Pomysły na aktywny urlop

Letni czas to doskonała okazja by w końcu pomyśleć o sobie, swoim zdrowiu i samopoczuciu. Gdy piękna pogoda za oknem stwarza idealne warunki do uprawiania wszelakich sportów warto zadbać o nasz organizm i rozpocząć zdrowy, aktywny tryb życia. Podpowiadamy jak wakacyjną porą zrzucić zbędne kilogramy i poprawić kondycję fizyczną.

Wakacje w Turcji

Zawsze należy przygotować się do aktywnego wypoczynku na wakacjach

Niezwykle ważne jest by starannie przygotować się do tego „wakacyjnego przedsięwzięcia” i zastanowić się jaka dyscyplina sportu sprawiałaby nam największą przyjemność. Sport, który będziemy uprawiać powinien być dopasowany do naszego temperamentu, wieku, stanu zdrowia, a także czasu, którym dysponujemy. Warto pamiętać, że aktywność fizyczna powinna dawać nam radość, napawać energią i entuzjazmem. To ma być miło spędzany czas, bez przymusu czy presji wywieranej ze strony rodziny czy znajomych.

Ruch to zdrowie, gwarancja zgrabnej sylwetki i jędrnego ciała, dlatego też mając możliwość aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu warto z tego skorzystać. Musimy jednak pamiętać, że jeśli podejmujemy takie „wakacyjne wyzwanie” niezwykle ważne jest by ćwiczyć systematycznie. Bardzo pomocne jest opracowanie sobie planu i strategii działania, rozpisanie ćwiczeń czy schematu treningu, a także jasne określenie celu, który chcemy osiągnąć.

Od czego zacząć swoją aktywność na urlopie?

Jeśli nigdy wcześniej nie uprawialiśmy sportu lub też nie mamy ulubionej dyscypliny można rozpocząć swoją przygodę od marszu. To doskonała aktywność fizyczna, dla osób w każdym wieku i co najważniejsze nie potrzeba do niego żadnych wcześniejszych przygotowań ani specjalnego stroju czy sprzętu. Tak naprawdę wystarczy odrobina chęci i wyjście z domu, a to niekiedy patrząc na nasz tryb życia naprawdę dużo. Marsz poprawia nasz metabolizm, polepsza ogólną kondycję i przyspiesza proces odchudzania. Maszerując parkowymi alejkami czy brzegiem rzeki można się zrelaksować i dotlenić, zapewniając sobie w ten sposób dobry i zdrowy sen.

Jeśli wolimy inne rodzaje aktywności warto pamiętać, że trzeba zaczynać od niezbyt ciężkich treningów. Intensywne ćwiczenia w przypadku, gdy nie uprawialiśmy wcześniej żadnych sportów, mogą zakończyć się bolesnymi urazami i kontuzjami. Dlatego też należy zacząć od krótszych ćwiczeń trwających pół godziny, co drugi dzień. Po paru tygodniach można nasz trening wydłużyć do godziny, maksymalnie półtorej, trzy razy w tygodniu.

Korzystając z dobrodziejstw lata możemy zacząć uprawiać pływanie. Sprzyjają ku temu wspaniałe otwarte akweny wodne, oczywiście strzeżone, pod bacznym okiem ratownika. Gdy aura za oknem nie sprzyja można wybrać się na kryty basen, których nie brakuje, zwłaszcza w większych miastach. Zawsze warto zasięgnąć porady trenera w kwestii doboru odpowiedniego dla nas stylu i dystansu, a także tempa, w jakim powinno się go pokonywać. Pływanie to nie tylko doskonała zabawa, ale także jedna z najbardziej ogólnorozwojowych dyscyplin sportowych. Wzmacnia nasz kręgosłup, hartuje organizm, poprawia kondycję fizyczną i co najważniejsze pozwala odprężyć się po ciężkim dniu pracy rozluźniając spięte mięśnie.

Wycieczka rowerowa – poza szlakiem

Wyprawa rowerowa z przyjaciółmi to wspaniały pomysł na spędzenie letniego popołudnia. Ale warto również pamiętać, że regularna jazda na rowerze to także idealny sposób na zachowanie szczupłej sylwetki i wzmocnienie kręgosłupa, serca czy mięśni nóg. Poza tym przejażdżka rowerem po całym dniu pracy to czysta przyjemność, która pozwala nam się zrelaksować, zapomnieć o problemach i cieszyć się kontaktem z naturą.

Przeczytaj również: Wycieczka rowerowa z dziećmi – co warto wiedzieć?

Wysiłek fizyczny na rowerze likwiduje wszelki stres, co więcej dodaje nam energii i poprawia nastrój. Jazda po malowniczych i spokojnych zakątkach naszej miejscowości dostarcza niezapomnianych wrażeń i daje nam nieopisane uczucie lekkości i wolności. Wybierając się na przejażdżkę rowerową należy koniecznie założyć kask, który skutecznie chroni nas przed urazami głowy. Pamiętajmy bezpieczeństwo przede wszystkim.

Przeczytaj również: Wycieczka rowerowa – jak się przygotować i co zabrać?

Rolki to także dobry sposób na relaks. Co ważne by rozpocząć jazdę na nich nie potrzeba specjalnych przygotowań, umiejętności czy niesamowitej kondycji fizycznej. Wystarczy odrobina przeznaczonej do tego typu aktywności przestrzeni, świeże powietrze i pozytywne nastawienie. Regularna jazda na rolkach przynosi nam wiele korzyści. Wzmacnia mięśnie, zwiększa wydolność układu oddechowego i krążenia, poprawia koordynację ruchową i  przyspiesza przemianę materii, dlatego też szczególnie polecana jest osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Co więcej taka przejażdżka napawa nas energią i  sprawia, że tryskamy dobrym humorem niczym małe szalejące dzieci.

Jazda na rolkach na wakacjach

Bardzo ważne jest by rozpoczynając naszą przygodę z rolkami dobrać ich odpowiedni model. Na starcie możemy zaopatrzyć się w rolki rekreacyjne. Należy pamiętać by buty były dopasowane, a  materiał, z którego zostały wykonane przepuszczał powietrze, trzeba także zwrócić uwagę na twardość i rozmiar kółeczek. W tym celu warto poprosić sprzedawcę by pomógł nam dobrać najlepszy dla nas model. Wyruszając na „rolkową wyprawę” trzeba zaopatrzyć się w kask i ochraniacze.

Bieganie – sposób na aktywne wakacje

Bieganie do kolejny sport, o którym warto pomyśleć wakacyjną porą. Ta dyscyplina doskonale wpływa na nasze serce, pozwala schudnąć i zapobiega wielu chorobom. Co ciekawe podczas biegania nasz mózg lepiej się dotlenia dzięki czemu lepiej pracuje, a nasza skóra pięknie się prezentuje w wyniku lepszego ukrwienia. Ponadto ruch chroni nas przed demencją starczą i chorobą Alzheimera. Ta najbardziej naturalna forma sportu to także doskonały lek na problemy i sposób na oderwanie się od szarej, przytłaczającej rzeczywistości. Wytwarzające się podczas biegania endorfiny zwane „hormonami szczęścia” sprawiają, że naprawdę czujemy się radośni, zrelaksowani i pogodni. Trzeba jednak pamiętać, że bieg po twardym podłożu jest niekorzystny dla naszych stawów, dlatego też warto dla naszego zdrowia i wygody sprawić sobie dobre, amortyzujące wstrząsy buty, specjalnie przeznaczone do biegania.

Tenis to następna z letnich propozycji. Obecnie mamy do wyboru coraz więcej kortów tenisowych na świeżym powietrzu i naprawdę warto w z nich skorzystać. Ogromną zaletą tenisa jest to, że naukę tak naprawdę możemy rozpocząć w każdym wieku. Świetna zabawa na korcie zapewnia nam wzmocnienie mięśni, poprawia koordynację ruchową, refleks, a  także poprawia poziom zaangażowania i skupienia. Wakacyjne popołudnia spędzone na korcie tenisowym to gwarancja wspaniałej rozrywki i zbawiennego wpływu dla naszego samopoczucia i zdrowia.

Podsumowując, uprawianie sportu latem to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu i towarzyszące naszym sportowym zmaganiom słońce, niezależnie od dyscypliny, którą wybierzemy, to gwarancja nie tylko dobrego humoru, ale także poprawy kondycji i wzmocnienia odporności. Prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia samemu lub w gronie przyjaciół zapewniamy sobie doskonały sposób na spędzenie ciekawych i pełnych wrażeń wakacji.

Wakacje w Bułgarii