Zanzibar - jaką walutę zabrać?

Zanzibar - jaką walutę zabrać?

Planując wyjazd na Zanzibar, jednym z pierwszy i najważniejszych pytań jakie mieliśmy było to jaką walutę zabrać, czy euro, czy dolary a może funty? Szybko znaleźliśmy odpowiedź, ale to nie wszystko co powinno się wiedzieć na temat pieniędzy, które najlepiej zabrać na Zanzibar. O tym co jeszcze warto wiedzieć dowiecie się z tego wpisu.

Wakacje w Turcji

Jakie pieniądze zabraliśmy na Zanzibar?

Wszędzie można się spotkać z informacją, że najlepiej, lecąc na tą piękną wyspę, wziąć ze sobą dolary amerykańskie. W sumie to nic zaskakujące. To właśnie dolar w dużej mierze jest najbardziej uniwersalną walutą świata, szczególnie kiedy podróżujemy w bardziej odległe zakątki.

Przeczytaj również: Zanzibar – czy i kiedy warto pojechać?

Na Zanzibar, jak się dowiedzieliśmy, należy wziąć jednak specjalne dolary. Co mamy na myśli? Otóż musicie zabrać dolary amerykańskie wydane po 2006 roku. My mieliśmy trochę z 2006 i z późniejszymi datami, ale zdecydowanie zalecamy Wam zabierać te z datami nie starszymi niż 2007, ponieważ dolarów z 2006 nie zaakceptowano nam np. przy chęci zapłacenia nimi za wizę wjazdową na Zanzibar.

Ile pieniędzy wziąć na Zanzibar?

Ceny na Zanzibarze nie należą do najniższych.

Ogólnie na wyspie widać bardzo dużą biedę, co też ma wpływ na to jakie pieniądze powinniście ze sobą zabrać.

Jeżeli lecicie z biurem podróży (tak jak my), to powinniście mieć ze sobą tak z 200 dolarów – na wizę, drobne pamiątki. A jak do tego planujecie dodatkowe zwiedzanie, to warto wcześniej zorientować się ile będą kosztowały poszczególne wycieczki.

Zanzibar – bazar z pamiątkami

Ważne, aby wziąć głównie małe nominały, ponieważ 50, czy 100 dolarów to już bardzo duże kwoty i często spotkacie się z tym, że nie będą mieli jak Wam wydać… Dlatego zdecydowanie weźcie sobie 1-, 5-dolarówki.

Drobne (szczególnie 1-dolarówki) przydadzą się Wam praktycznie w każdym miejscu. W hotelach, gdzie będziecie musieli opłacić taksę klimatyczną (właśnie 1 dolar za dobę), na napiwki (a te wiadomo są bardzo mile widziane, bo jest biednie i każdy „dolar się liczy”.

Zanzibar – targ w Stone Town

Jak wybierzecie się na jakąkolwiek wycieczkę, to mając mniejsze nominały będzie mogli wygodnie zrobić zakupy, ponieważ – wierzcie nam – nawet wydanie z 50 dolarów może być problem nie do przejścia.

Przykładowe ceny na Zanzibarze:

  • wiza – 50 dolarów
  • karta w hotelu – 1 dolarach
  • znaczek na kartkę do Polski – 2 dolary
  • pamiątka – magnesik – 2,5 dolara
  • pamiątka – 2 mydełka cynamonowe – 5 dolarów
  • pamiątka – kawa „Kilimanjaro” – 10 dolarów
  • przyprawa kupiona na plantacji – np. pieprz, goździki – 3 dolary, a z plantacji ekologicznych – 5 dolarów

Czy na Zanzibarze można płacić kartą?

W niektórych miejscach zapewne tak, ale my na nie trafiliśmy. Tam gdzie był terminal, to mimo to udawano, że nie działa albo wręcz go chowano. Tak było na przykład na lotnisku, kiedy chcieliśmy zapłacić za wizę (właśnie – wiza kosztuje 50 dolarów i warto mieć banknoty o nominale nie wyższym, bo nawet mogą nie chcieć wydać ze 100…).

Sklep na Zanzibarze

Jaki jest przelicznik dolarów na Szylinga Tanzańskiego?

Podczas naszego pobytu – czerwiec 2019 – za jednego dolara amerykańskiego dostawaliśmy 2 300 szylingów tanzańskich. Co ważne, warto na początek wymienić część dolarów, ponieważ nawet jak Wam zabraknie waluty, to często można dopłacać w dolarach. Natomiast kiedy zostaną Wam szylingi tanzańskie, to przelicznik w drugą stronę – na dolary, nie jest już tak korzystny.

Przeczytaj również: Zanzibar – co zabrać ze sobą?

Na Zanzibar weźcie również euro. A dlaczego? – zapytacie.

Jest pewien powód, dla którego na wyspę warto wziąć euro. Sami ocenicie czy warto.

Otóż zaraz po przylocie, jeszcze w trakcie oczekiwania w busie na transfer do hotelu, pojawiają się w nimi młodzi mieszkańcy Zanzibaru, dzierżący w rękach monety euro z nadzieją, że ma się euro w banknotach, na które mogą się wymienić. O co w tym chodzi? Otóż, zapewne w pracy w hotelach, barach otrzymują oni napiwki, nie zawsze w tanzańskich szylingach ani w dolarach, a w euro właśnie (myślimy, że otrzymują je m.in. od Niemców, Francuzów). Monety euro są dużo mniej warte (kwestia wymiany w kantorach) niż papierowe, dlatego tak im zależy na wymianie.

Zanzibar, plaża
Zanzibar – co warto zobaczyć?

Przeczytaj również: Zanzibar – co warto zobaczyć?

Patrząc, jak wiele radości sprawiło to jednemu z mieszkańców, kiedy w naszym busiku okazało się, że 2 osoby miały jakieś banknoty euro i dokonali wymiany, to warto się z Wami tą wiedzą podzielić. Może zechcecie wziąć kilka banknotów o nominałach 5 euro. Z pewnością będziecie mogli sprawić przyjemność takim właśnie osobom, jak tej opisanej powyżej, a w żaden sposób nie będziecie stratni.

Wakacje w Bułgarii