Amsterdam - co warto zobaczyć, czyli krótki city break

Amsterdam - co warto zobaczyć, czyli krótki city break

Co zobaczyć w Amsterdamie? Gdy słyszymy „Amsterdam” to od razu oczami wyobraźni widzimy kolorowe budynki niejako zawieszone nad wodą. Miasto to jest nazywane Wenecją Północy i trudno się temu dziwić, gdyż w Amsterdamie znajduje się ponad 1200 mostów i 160 kanałów, co ciekawe – liczba ta przewyższa samą Wenecję!

Wakacje w Turcji

Amsterdam przez niektórych uznawany jest za centrum rozpusty, gdzie odwiedzającym przyświeca głównie myśl „Sex, drugs and Rock & Roll“, jednakże naszym zdaniem będzie to bardzo krzywdząca opinia, bowiem miasto to ma o wiele więcej do zaoferowania niż rozsławioną na cały świat Dzielnicę Czerwonych Latarni czy znajdujące się co rusz coffee shopy, gdzie legalnie możemy kupić coś „zielonego”.

Co warto wiedzieć na temat pobytu w Amsteradamie, jak się przygotować na zwiedzanie i co warto zobaczyć? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym dzisiejszym wpisie. Tak na gorąco po krótkim naszym pobycie w tym mieście.

Amsterdam – Miasto rowerów

Zanim przyjedziecie do Amsterdamu, czyli planowanie wyjazdu…

Amsterdam to jedno z tych miejsc, które można zwiedzić i poznać w weekend, dlatego jeśli szukacie pomysłu na majówkę czy długi, letni weekend to właśnie Amsterdam będzie strzałem w 10! Macie już wybrany termin, zarezerwowany hotel czy hostel, teraz przychodzi czas na planowanie trasy zwiedzania. Zachęcamy was do stworzenia planu wycieczki, chociażby częściowego, jest to o tyle ważne, iż do niektórych obiektów obowiązuje zakup biletów wstępów wyłącznie online i to ze sporym wyprzedzeniem.

Najlepiej i najtaniej zarazem, polecamy kupić on-line bilety do muzeów.

Taką cieszącą się ogromną popularnością atrakcją jest Dom Anny Frank, dlatego jeśli zależy wam na jego zobaczeniu to musicie dużo wcześniej zamówić sobie bilety na stronie (bądźcie przygotowani, iż będziecie musieli również czekać w wirtualnej kolejce).
Sporą popularnością cieszy się także znajdujące się w samym centrum miasta, tuż obok głównego Placu Dam Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds.

Oczywiście, niektórzy będą się oburzać, iż w mieście, które słynie z perełek holenderskiej sztuki z najwyższej artystycznej półki – Muzeum królewskie Rijksmuseum ze Strażą Nocną Rembrandta czy Muzeum Van Gogha to właśnie filia londyńskiego Madame Tussauds staje się głównym punktem i jedynym, do którego udają się turyści wpadający do Amsterdamu na dwa czy trzy dni. Jeśli i wy planujecie zobaczenie i sfotografowanie się z największymi sławami to koniecznie zamówcie wcześniej bilet wstępu online. Zakup biletu przed wizytą gwarantuje nie tylko szybsze wejście (druga kolejka), lecz również niższą cenę (19,50 euro zamiast 25 euro).

Kolejna kwestia, jaką należy przeanalizować, zanim wybierzemy się na zwiedzanie, a która bezpośrednio wiąże się z planem dnia to ewentualny zakup karty miejskiej.

Jak podróżować po Amsterdamie?

Na początek proponujemy zainteresować się kartą miejską. Karta miejska – kiedy się przydaje, gdzie ją nabyć?

Zacznijmy od tego, jak działa taka karta miejska. Jeśli do tej pory w trakcie waszych podróży nie spotkaliście się z kartami miejskimi to od razu wyjaśniamy. Karta miejska upoważnia do darmowego wejścia do wybranych muzeów (lub daje nam rabat na zakup biletu wstępu) i innych atrakcji, np. degustacji lokalnych przysmaków, ponadto najczęściej mamy zniżki np. w różnych restauracjach, sklepach czy wypożyczalniach rowerów. Możemy również korzystać z wybranego środka lokomocji.

Amsterdam – barki

Organizując wycieczkę do Amsterdamu warto zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy – czy chcemy zwiedzać wybrane muzea, czy też po prostu wolimy w spokoju pospacerować po mieście, pozornie bez celu powałęsać się.

Kartę miejską w Amsterdamie możemy kupić na 1, 2 lub 3 dni – czas ważności karty liczy się od pierwszego skasowania lub wejścia do muzeum.

W Amsterdamie mamy do wyboru kilka różnych kart miejskich, najpopularniejsza to: Iamsterdam, jednakże można skorzystać z Amsterdam Card by Stomma, oraz zniżkowej karty, która uprawnia do wejść nie tylko w Amsterdamie, ale w całej Holandii – Holland Pass.

Karty te nie tylko nieznacznie różnią się ceną (cena kart za 2 dni wynosi od 80 do 84 euro), ale także uprawnieniami, jakie zyskujemy. Np. z kartą Iamsterdam możemy podróżować bez ograniczeń komunikacją miejską, z Amsterdam Card busami i statkami Hop on Hop off (wyłącznie zielone busy i łódki), które ostatni kurs mają ok. 18-19, ale za to zyskujemy darmowy wstęp m.in. do Rijskmuseum i Moco Museum – Banksy and More.

Dlatego zanim podejmiecie ostateczną decyzję zapoznajcie się z listą obiektów i ewentualnymi zniżkami. W przypadku Amsterdam Card w trakcie przemieszczania się busem hop on hop off możemy wysłuchać informacji nt. mijanych obiektów, dotyczy to także rejsu po kanałach, jednakże musimy się liczyć z tym, iż czasem przystanki autobusu czy łodzi są tak rozlokowane, że pewne odległości musimy pokonać na piechotę oraz to, że kursują one średnio co pół godziny.

Kartę miejską możecie nabyć w punktach informacji turystycznej, np. na Dworcu Głównym, na Lotnisku Schiphol, a nawet zamówić z wysyłką do wybranego przez siebie hotelu.

Amsterdam – Dworzec Główny

Przed zakupem karty koniecznie przeanalizujcie, czy zakup pojedynczych biletów wstępów nie będzie dla was korzystniejszy – np. gdy zależy wam na zobaczeniu jednego muzeum.

Oczywiście możecie, a nawet wypada, pozwiedzać miasto rowerem!

Amsterdam miasto rowerów

Gdzie parkować w Amsterdamie?

Jeśli zdecydowaliście się na nocleg na obrzeżach miasta to pozostaje kwestia dostania się do centrum. Od razu uprzedzamy, iż przyjazd własnym autem może nie tylko być powodem ogromnego stresu, ale sporym wydatkiem, bowiem parkowanie nie należy do najtańszych. Zostawiając auto np. w parkingu galerii handlowej opłata naliczana jest co pół godziny lub co 15 minut (ok. 2 e), za cały dzień możemy zapłacić nawet 55 euro!

Aby tanio i bezpiecznie zaparkować, blisko centrum w Amsterdamie, osobiście polecamy parking zlokalizowany tuż obok Dworca Głównego, który jest najtańszym parkingiem w okolicy Starówki – Oosterdoksstraat 150 (za cały dzień postoju zapłacimy tylko 20 euro). Niektórzy ryzykują zostawiając swoje pojazdy bezpośrednio na ulicy, jednakże w ten sposób można zarobić mandat, nie mówiąc o niebezpieczeństwie uszkodzenia auta (co jak twierdzą lokalni mieszkańcy także jest dość często spotykane).

Co warto zobaczyć w Amsterdamie?

Początki miasta sięgają XII wieku, kiedy to Amsterdam był małą rybacką wioską. Momentem przełomowym było wybudowanie mostu na rzece Amstel. Z czasem, dzięki strategicznemu położeniu osada rozwinęła się do poziomu jednego z najważniejszych miast naszego kontynentu.

Pierwsze, co od razu rzuca się w oczy to kolorowe, wąskie i nieco krzywe kamienice. Budynki delikatnie pochylają się do przodu i nie jest to spowodowane jedynie grząskim terenem, ale praktycznymi względami. Nachylenie kamienic pozwalało na łatwiejsze odprowadzanie wody z dachów oraz umożliwiało transportowanie mebli i sprzętów do mieszkań (linami zaczepionymi o haki – do dziś możemy zauważyć ten typowy element konstrukcyjny umieszczony niemal na każdej kamienicy). Dzięki takiej konstrukcji łatwiej było wciągnąć meble do mieszkań, a poza tym, transportowane przedmioty nie zahaczały o ścianę elewacji. Sprytne, prawda?

Amsterdam – krzywe domy

Zwiedzanie można zacząć od głównego placu miejskiego, czyli Placu Dam i znajdującego się na nim Pałacu Królewskiego. W centralnym punkcie wznosi się biały posąg – National Monument – który przywołuje tragiczny moment w dziejach Holandii i miasta – okupację niemiecką w czasie II Wojny Światowej. W zachodniej części placu jest zlokalizowany XVII -wieczny Zamek Królewski oraz przylegający do niego średniowieczny Nowy Kościół (Nieuve Kerk), będący miejscem koronacji królów.

Ciekawostką jest fakt, iż nazwa miasta Amsterdam bierze się właśnie z tego placu. Słowo „Dam” oznacza dosłownie tamę, a zatem Amsterdam to po prostu tama na rzecz Amstel.

Współcześnie plac Dam jest punktem spotkań mieszkańców miasta, organizowane są na nim różne wydarzenia artystyczne czy kulturalne, w przeszłości był on kluczowym miejscem w rozwoju miasta, gdyż znajdował się tu budynek wagi i to tutaj rozładowywano towary.

Amsterdam – kanały, prawie jak w Wenecji

Z placu Dam warto udać się na spacer po malowniczych, wąskich uliczkach. Pamiętajcie, iż kanały i kamienice są bardzo do siebie podobne, zatem wbrew pozorom wcale nie tak trudno się pogubić. Nieopodal dworca głównego znajduje się słynna Dzielnica Czerwonych Latarni, która ożywa wieczorem oraz nieco orientalny Chinatown, gdzie z maleńkich sklepików i restauracji unosi się zapach azjatyckiej kuchni.

Chinatown należy do dzielnicy Nieuwmarkt, wystarczy, że wejdziecie na ulicę Zeedijk, a w ułamku sekundy odbędziecie podróż do innej szerokości geograficznej. Ciekawym miejscem, który z pewnością nie przegapicie, jest buddyjska świątynia Fo Guang Shan Holland zbudowana w stylu architektury chińskiej. Nawiązaniem do kultury Azji jest również znajdujący się na jeziorze IJ pałac-restauracja wyglądem przypominający pagodę (adres obiektu: Oosterdokskade 8) – warto go zobaczyć zwłaszcza wieczorem, gdy będzie pięknie oświetlony.

Po drugiej stronie jeziora IJ rozpościera się Północny Amsterdam. Jest to dzielnica o nowoczesnej archiktekturze, gdzie znajduje się górujący nad miastem biurowiec z punktem widokowym A’DAM Lookout. Na śmiałków, którzy wjadą by podziwiać panoramę czeka jeszcze jedna atrakcja – podniebna huśtawka – w trakcie unoszenia wznosi się poza kraniec budynków, zatem tylko dla osób o mocnych nerwach, za huśtawkę płacimy osobno.

Muzea w Amsterdamie – co warto zobaczyć?

Jeśli lubicie zwiedzać muzea to 2 czy 3 dni to zdecydowanie za mało! W mieście znajduje się kilkadziesiąt różnych muzeów, prezentujących ekspozycje o rozmaitej tematyce. Począwszy od muzeów sztuki (zarówno dawnej, jak i współczesnej), nauki (Muzeum NEMO), statków i marynistyki, torebek czy nawet tulipanów. W pierwszej trójce najczęściej polecanych i odwiedzanych znajdują się Rijksmuseum, dom Anny Frank i muzeum Van Gogha, ale tak naprawdę to od waszego gustu zależy, gdzie chcecie spędzić czas, by dowiedzieć się czegoś nowego.

Amsterdam – Dzielnica Muzeów

Museumplein, czyli dzielnica muzeów

Najważniejsze muzea są skupione na jednym terenie, nazywanym przez lokalnych mieszkańców placem muzeów. Pierwszą i najważniejszą placówką kulturalną tego obszaru stanowi Rijksmuseum, czyli holenderskie muzeum narodowe. Zachwycający, monumentalny budynek został zaprojektowany przez architekta Pierre Cuypersa, a jego budowa zakończyła się w 1885 roku.

Rijksmusem

Będzie obowiązkowym punktem dla miłośników sztuki, zwłaszcza malarstwa holenderskiego. To właśnie tu możemy zobaczyć najważniejsze i najbardziej znane dzieła Rembrandta, m.in. Straż Nocną, czy też obrazy Jana Vermeera znanego na przykład z filmu „Dziewczyna z Perłą” (w tym słynny obraz „Mleczarka”).

Pozostałe muzea znajdujące się w tej dzielnicy to: Muzeum van Gogha z najsłynniejszymi jego dziełami, w tym „Słonecznikami”, muzeum sztuki współczesnej Stedelijk, Muzeum Diamentów czy Muzeum sztuki nowoczesnej – MOCO (gdzie możemy zobaczyć grafiki i street art takich twórców jak: Banksy, Andy Warhol i inni).
Przy muzeach rozciąga się ogromny plac z oczkiem wodnym oraz niewielki, zielony park, gdzie możemy na chwilę zatrzymać się, by odpocząć.

Dom Rembrandta

Jeśli zapragniecie dowiedzieć się nieco więcej o życiu i twórczości Rembrandta to zachęcamy do wizyty w jego dawnej pracowni i kamienicy, którą artysta zamieszkiwał w latach 1639 -1658. W odrestaurowanych i odtworzonych pomieszczeniach możemy zobaczyć warsztat Rembrandta oraz poznać metody jego pracy. W trakcie zwiedzania mamy do dyspozycji audioprzewodnik (darmowy), który w interesujący sposób opowiada o życiu twórcy.

Amsterdam – Dom Rembrandta

Dom Rembrandta, zwany inaczej Rembrandthuis znajduje się w centrum Amsterdamu, przy ulicy Jodenbreestraat 4, będąc w tej okolicy warto również wstąpić na położony tuż obok pchli targ na Waterlooplein, gdzie możemy kupić pamiątki, starocie, odzież.

Muzeum Morskie

Muzeum Morskie w Amsterdamie

Zmęczył was gwar i ścisk w ścisłym centrum, a może z chęcią dowiecie się więcej na temat holenderskiej floty w czasach Kampanii Wschodnioindyjskiej? To tak zaplanujcie czas (przeznaczcie na zwiedzania przynajmniej 3-4 godziny), aby zobaczyć Muzeum Morskie (Het Scheepvaartmuseum), które może się pochwalić eksponatami związanymi z eksploracją mórz i oceanów, w tym historycznymi przyrządami pomiarowymi czy makietami statków i jachtów.

Amsterdam – interaktywna wystawa dla dzieci w Muzeum Morskim

Podróżujący ze swoimi pociechami także nie będą zawiedzeni, bowiem jedna z wystaw jest specjalnie skierowana do młodszych odbiorców i przypomina grę planszową, z której dzieci (i dorośli mogą dowiedzieć się, jak wyglądało marynarskie życie na statku). Do muzeum przynależy zacumowana obok replika statku z 1749 roku, gdzie możemy wejść, by zobaczyć i przekonać się, jak wyglądały kajuty czy sypialnie – bardzo ciasne i niskie.

Amsterdam – interaktywna wystawa dla dzieci w Muzeum Morskim
Amsterdam – interaktywna wystawa dla dzieci w Muzeum Morskim

Nowością w tym muzeum jest projekcja krótkiego filmu „Dare to Discover” czyli wirtualna podróż po XVII wiecznym Amsterdamie w specjalnych okularach, w trakcie której poczujemy się, jakbyśmy faktycznie znajdowali się w tamtych czasach. Obok galeonu znajduje się także złota, bogato zdobiona barka królewska.

Centrum nauki NEMO

Z Muzeum Morskim sąsiaduje Centrum Nauki Nemo o bardzo futurystycznym, przypominającym statek wyglądzie. Z dachu obiektu możemy podziwiać (za darmo) panoramę miasta. NEMO jest jednym z najnowocześniejszych muzeum w mieście, gdzie turyści mogą m.in. przeprowadzać eksperymenty.

Obowiązkowy rejs po kanałach Amsterdamu

Kanały i rejsy po kanałach

Będąc w Amsterdamie obowiązkowo musicie wybrać się w rejs kanałami, które w całości zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dzięki temu zobaczycie miasto z innej perspektywy. Polecamy rejs barkami wycieczkowymi z audioprzewodnikiem (np. w ramach opcji hop on hop off).

Amsterdam – przydatne informacje

Dzielnica Czerwonych Latarni

Jeśli podróżujecie z dziećmi to uważajcie, gdy będziecie spacerować w okolicach Starego Kościoła, gdyż to właśnie na jego tyłach zaczynają się witryny, w których panie prezentują swoje wdzięki, poszukując klientów.
Warto wiedzieć, iż na terenie Dzielnicy Czerwonych Latarni w Amsterdamie obowiązuje zakaz robienia zdjęć (ulicy, wystaw), a osoby które nie zastosują się do tego mogą się narazić na zabranie telefonu/aparatu czy nawet zniszczenie sprzętu.

Kanały

Jak zapewne zaobserwujecie, w większości miejsc kanały nie są odgrodzone barierkami czy innymi słupkami, od drogi, chodnika, dlatego gdybyście chcieli się przechadzać po zmroku zachowajcie ostrożność. Jak głosi jedna z anegdot miejskich kanały mają 3 metry głębokości – metr wody, metr mułu i metr rowerów!

Przyjeżdżając nawet z krótką wizytą do Amsterdamu, wraca się do domu z myślą o powrocie do tego urokliwego, zaskakującego na każdym kroku miasta. My tak właśnie mamy, a dopiero co wróciliśmy, ot taki przyjemny city break właśnie zaliczyliśmy 😉

Wakacje w Bułgarii