Czy można używać telefonu w samolocie?

Czy można używać telefonu w samolocie?

Zapewne wielu z was chciałoby używać telefonu w samolocie i zastanawiacie się czy można. Podniebna podróż zazwyczaj trwa długo i chętnie zadzwoniłoby się do znajomych, pograło w gry, czy też skorzystało z internetu. Jak to więc jest z tym używaniem telefonu?

Wakacje w Turcji

Czy można używać telefon na pokładzie samolotu?

Tak. Można, ale jest pewne ograniczenie – na ten moment w większości linii lotniczych (zaraz powiemy dlaczego nie we wszystkich) nie można mieć włączonego telefonu. No może nie dosłownie włączonego. Można używać komórki/ smartfona ale tylko w trybie off line, tzn. takim, w którym można używać funkcji telefonu, które nie wymagają połączeń zewnętrznych – telefonicznych, transferu danych. Mowa o tzw. trybie flight mode (tryb off line) – można go łatwo przełączyć w każdym aparacie telefonicznym – poprzez wejście w menu i znalezienie ikony z samolotem.

Używanie telefonu w samolocie

Napisaliśmy, że w większości linii lotniczych nie wolno korzystać w trakcie lotu (także startów i lądowań) z pełnej funkcjonalności telefonu, natomiast niektóre linii już umożliwiają korzystanie np. z internetu poprzez Wi-Fi – np. Lufthansa, Air Canada, Aeroflot, Iberia, Quatar Airways. Natomiast jest to usługa dodatkowo płatna.

Kiedy należy przełączyć telefon w tryb off line?

We wszystkich lotach, którymi do tej pory się poruszaliśmy, flight mode należało włączyć przed startem samolotu i przez cały czas mieć włączony, aż do wylądowania i zatrzymania się samolotu. Oczywiście, najczęściej wszyscy wytrzymują z wyłączonymi telefonami tylko do momentu lądowania i kiedy czują się już bezpiecznie, uruchamiają telefony aby wysłać smsy, zadzwonić. I nic się złego nie dzieje, więc jest to bezpieczne.

Przeczytaj również: Czy w samolocie można używać telefonu?

Czy używać telefonu w trakcie lotu smolotem?

Oczywiście – jest bardzo wiele funkcji, które umilą nam podróż (czy też naszym dzieciom) – od robienia zdjęć (fajna pamiątka z podróży), po wszelkiego rodzaju gry, książki, itp. Ważne jednak, aby sprawdzić, które z funkcji działają off line. Niektóre opcje – np. aplikacje z książkami, muzyką, wymagają wcześniejszego pobrania treści do pamięci telefonu, tak aby móc z nich korzystać bez konieczności podłączenia do internetu. Musicie to sobie wcześniej sprawdzić.

Używanie telefonu na pokładzie tylko w trybie off line

Jak naładować telefon w samolocie?

Wiadomo, że dzisiejsze baterie nie pozwalają na aż tak dużą swobodę z korzystania ze smartfonów i możecie potrzebować naładować swój telefon. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest naładowanie urządzenia jeszcze na lotnisku, przed samym lotem. Natomiast już w samolocie polecamy skorzystać z power banków – można je brać na pokład. Ładujecie taki power bank, zabieracie do bagażu podręcznego i na pokładzie samolotu w każdym momencie możecie go użyć (tutaj możecie poczytać więcej o > Do czego przydaje się power bank?)

Warto więc wziąć swój (najlepiej) smartfon do samolotu!

Wakacje w Bułgarii