Gdzie przechowywać pieniądze i cenne przedmioty na wakacjach?

Gdzie przechowywać pieniądze i cenne przedmioty na wakacjach?

Gdzie trzymać cenne rzeczy na urlopie? Jak unikać okradzenia? Zapewne nie raz słyszeliście od znajomych, przyjaciół, iż ktoś podczas swojego wypoczynku został okradziony, stracił pieniądze, portfel. A może niestety i Wam przydarzyła się taka przykra sytuacja? Strata cennych przedmiotów, pieniędzy potrafi zepsuć najwspanialszy wyjazd.

Wakacje w Turcji

Jeśli do tej pory nie mieliście takiej „wątpliwej” przyjemności to zachęcamy Was do zapoznania się z naszym artykułem, w którym dzielimy się z Wam sposobami na zabezpieczenie cennych rzeczy w podróży.

Miejcie bagaż i portfel zawsze na widoku, a najlepiej nie rozstawajcie się z nimi nawet na krótką chwilę.

Jeśli trzymacie cenne rzeczy w plecaku to dobrze, abyście nosili go z przodu (zakładamy go po prostu na odwrót), gdyż dzięki temu nikt niepostrzeżenie nie wyciągnie Wam portfela, paszportów czy innych ważnych dokumentów. Gdybyście uznali, iż taki sposób jest niewygodny to zawsze możecie dokumenty czy portfel nosić w wewnętrznej kieszeni bluzy lub kurtki – pod żadnym pozorem nie wkładajcie ich do tylnej kieszonki spodni.

Przydatnymi gadżetami w podróży są specjalne skrytki na pieniądze, np. w pasku do spodni czy jako opaska na nogę, które umożliwiają przewożenie nie tylko gotówki, lecz również paszportów czy innych cennych rzeczy bez rzucania się w oczy.

W kawiarni, restauracji czy w parku unikajcie zostawiania telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych na stoliku, krześle lub ławce, gdyż wystarczy moment nieuwagi, możecie się na chwilę zająć czymś innym i już danej rzeczy nie ma. Sprawni złodzieje potrzebują tylko kilku sekund.

Podróżując wynajętym autem pamiętajcie, aby nie zostawiać niczego cennego na widoku – np. nawigacji GPS, sprzętów elektronicznych, torebek czy plecaka, gdyż takie rzeczy mogą kusić przechodniów do włamania się. Cokolwiek może kusić, to lepiej to mieć w schowku lub bagażniku.

Bądźcie ostrożni zwłaszcza w tłoku.

Uważajcie na miejsce, gdzie jest duży tłum, np. pod atrakcjami turystycznymi, w metrze lub na bazarach. Kieszonkowcy polują na okazje, dlatego musicie być od nich sprytniejsi. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, unikajcie wkładania portfela czy dokumentów do zewnętrznych kieszeni plecaka oraz tylnej kieszeni spodni. Jeśli w restauracji wieszacie kurtkę, bluzę na wieszaku to koniecznie opróżnijcie ją, biorąc ze sobą cenne przedmioty.

Maroko – bazar handlowy to miejsca najczęściej dość tłoczne, gdzie często grasują kieszonkowcy

Zwracajcie uwagę na sztuczny tłum, który nagle, nie wiadomo skąd tak się zagęścił. To często celowe działanie złodziei – np. w trakcie wchodzenia do autobusów, pociągów, metra.

Nie logujcie się do konta bankowego z publicznego WiFi

W jednym z naszych artykułów omówiliśmy bezpieczne korzystanie z internetu na wakacjach, teraz pragniemy Wam jedynie przypomnieć, abyście zrezygnowali z logowania się do swojego konta czy aplikacji za pomocą ogólnodostępnych, publicznych sieci WiFi (np. w hotelowym lobby, restauracjach, centrach handlowych, itp.). bo są one dużo bardziej narażone na ataki i kradzież danych.

Internet na wakacjach – nie do końca bezpieczne są publiczne sieci WiFi, nie korzystaj jak nie musisz

Hakerzy mogą w ułamku sekundy ogołocić Wasze konta z oszczędności, dlatego naprawdę należy uważać!

Przeczytaj również: Jakie są zagrożenia z korzystania z internetu na wakacjach?

Zadbajcie o bezpieczeństwo swojej karty kredytowej!

Sporo mówi się o tym, aby zwracać uwagę na otoczenie podczas płacenia kartą kredytową czy też w trakcie wypłacania gotówki z bankomatów, jednak obecnie zagrożenie stanowi także nowoczesna technologia, a konkretniej złodzieje wyposażeni w czytniki, które umożliwiają odczytanie danych na odległość z Waszej karty kredytowej.

Taka sytuacja może mieć miejsce w np. środkach komunikacji miejskiej, dlatego warto zaopatrzyć się (nie tylko na czas podróży, ale także na co dzień) w portfel, posiadający specjalną wkładkę ochronną – RFID STOP (blokuje sygnał próbujący odczytać i ukraść dane lub pieniądze).

Ponadto, na wypadek kradzieży przed wyjazdem ustalcie limity na swoim koncie – nie tylko limity dzienne na wypłaty z bankomatów czy też limity płatności, lecz również limit płatności internetowych.

Kontrolujcie powiadomienia z banku.

Zanim wyruszycie na urlop to sprawdźcie, czy macie ustawione powiadomienia sms z konta bankowego, a przebywając na wczasach nie lekceważcie przychodzących wiadomości z banku (sms, email), gdyż one zawierać dane na temat Waszych wydatków – weryfikujcie, czy zgadza się ich ilość i wartość.

Pamiętajcie jednak, że nie wszystko co otrzymujecie drogą elektroniczną, a wygląda jak korespondencja z Waszego banku, nią jest. Zawsze bardzo uważnie, bezpiecznie jest podchodzić z podejrzliwością do każdej informacji z banku, która nie przychodzi w czasie kiedy się możemy jej spodziewać, albo jesteśmy w niej proszeni o logowanie np. w celu weryfikacji konta. Jak macie jakiekolwiek wątpliwości to zawsze lepiej najpierw skorzystać z infolinii i upewnić się czy to nie jest oszustwo.

Bądź ostrożny korzystając z bankowości internetowej

Uporządkujcie swoje portfele przed wyjazdem.

Patrząc na różne portfele można powiedzieć: „pokaż mi swój portfel, a powiem Ci kim jesteś” i faktycznie sporo jest w tym stwierdzeniu prawdy, bowiem na co dzień nosimy w nim nie tylko pieniądze, ale również inne rzeczy, np. karty do różnych miejsc: biblioteczną, na siłownię, kartę zdrowia, bilet autobusowy, karty zniżkowe (lojalnościowe do sklepu, gdzie robimy zakupy czy tankujemy auto), do tego dochodzą drobniaki, banknoty, a także karty płatnicze, dowód osobisty lub dowód rejestracyjny swojego pojazdu, prawo jazdy czy legitymacja studencka. Sporo tego…

Dlatego przed wyjazdem uporządkujcie stan portfela i wyjmijcie część rzeczy, które nie przydadzą się Wam na wakacjach i po prostu zostawcie je w domu. Karty płatnicze możecie przełożyć do innego miejsca. Dzięki temu, jeśli niestety dojdzie do kradzieży albo zgubienia portfela, to stracicie jedynie pieniądze, a nie dokumenty, o które trzeba będzie starać się od nowa. Dobrym rozwiązaniem, które zawsze sprawdza się w trakcie naszych wakacji jest posiadanie przynajmniej dwóch portfeli – jeden na lokalną walutę, a drugi, z polskimi monetami i resztą pieniędzy na wyjazd, leży bezpiecznie w sejfie.

Sejf w hotelowym pokoju

Przeczytaj również: Sejf w pokoju hotelowym – czy jest bezpieczny, czy warto go używać?

Ważna rada: miejcie w portfelu pieniądze tak ułożone, aby w trakcie płacenia nie było widać, ile ich jeszcze zostało. Unikajcie płacenia w często uczęszczanych miejscach wysokimi nominałami, ułożonymi w grube pliki – to może zwrócić uwagę złodzieja.

Dokumenty i pieniądze warto mieć w różnych miejscach.

Bardzo ważne jest, abyście rozmieścili posiadane środki płatnicze w różnych miejscach, gdyż dzięki temu po zgubieniu czy kradzieży portfela będziecie mieli dodatkowe zabezpieczenie i nie zostaniecie z niczym. Najlepiej kartę płatniczą i dowód osobisty mieć w jednym, pewnym miejscu, a przy sobie nosić tylko trochę gotówki. Gdy wychodzicie na basen czy na plażę nie musicie zabierać ze sobą całego portfela, wystarczy drobna kwota, która będzie potrzebna na zapłacenie za leżak i parasol (jeśli jest płatny), kupienie lodów, owoców czy czegoś do picia na ochłodę.

Może wywoła to u Was uśmiech na twarzy, ale my najczęściej mamy pieniądze porozdzielane i schowane np. w „starych skarpetkach” odłożonych już do rzeczy do prania, czy też w kieszonce walizki, która zamknięta stoi w pokoju (całej walizki, żaden złodziej nie będzie chciał ze sobą brać!).

W przypadku utraty karty – od razu ją blokujcie!

Pamiętajcie, aby przed wyjazdem zapisać sobie dane kontaktowe do banku (gdybyście nie mieli czasu i możliwości na szybkie wyszukanie w internecie). Jeśli niestety przydarzyła się Wam taka przykra sytuacja i straciliście kartę koniecznie ją zablokujcie – możecie to zrobić za pomocą serwisu transakcyjnego lub dzwoniąc na specjalny numer. Gdybyście tak do końca nie byli pewni, czy przypadkiem Wasza karta nie zapodziała się w torebce, bagażniku to możecie ją tymczasowo zablokować, przez aplikację w swoim telefonie lub kontaktując się ze swoim bankiem przez infolinię.

Kopie ważnych dokumentów wyślijcie emailem.

Jeszcze nie tak dawno ważne dokumenty kserowało się, aby w razie ich utraty móc je odtworzyć, obecnie paszport, bilety czy numer telefonu do naszego banku wystarczy zeskanować (lub sfotografować) przed wyjazdem, a następnie przesyłać e-mailem na własny adres lub umieścić w bezpiecznej, wirtualnej chmurze. W awaryjnej sytuacji, mając dostęp do internetu (a to raczej nie problem praktycznie wszędzie na świecie) możecie je bez trudu „odzyskać’.

Dobry kamuflaż to podstawa, nie wyróżniajcie się z tłumu.

Wytrawni podróżnicy wiedzą, iż będąc na urlopie, zagranicznym wyjeździe (zwłaszcza w nieco uboższe regiony świata) nie należy się obnosić z drogimi, markowymi akcesoriami czy ubraniami. Luksusowe obuwie, opatrzony znanym logotypem zegarek czy bluza z ogromnym napisem, sugerująca, iż możemy sobie na wiele pozwolić, podobnie jak najnowszy sprzęt fotograficzny czy inne kosztowne akcesoria (m.in. telefon komórkowy) są jasnym sygnałem: jestem wartościowym celem. Im mniej biżuterii tym lepiej.

Masz dobry i drogi aparat, lepiej się z nim nie obnoś, a wręcz nieco go “ukryj”

W trakcie swoich wyjazdów lepiej założyć ubrania, dzięki którym nie będziecie się rzucać w oczy, niektórzy globtroterzy nawet jak mają ze sobą nowe modele aparatów czy telefonów to chowają je w lekko już podniszczonych futerałach, czy wręcz oklejają delikatnie taśmami.

Pamiętajmy, że często okazja czyni złodzieja, dlatego nawet na urlopie należy być ostrożnym, by nie prowokować nieprzyjemnych sytuacji.

Wakacje w Bułgarii