Jak (nie) zachowywać się na plaży?

Jak (nie) zachowywać się na plaży?

Wyjazd nad morze to dla wielu osób wymarzona forma wypoczynku. To właśnie na plaży możemy się zrelaksować, zapomnieć o rzeczywistości, jednakże zbyt swobodne zachowanie również nie jest mile widziane. Głośna muzyka, śmiecenie czy palenie to tylko niektóre złe nawyki, jakich należy unikać na plaży. Nawet na urlopie, spędzając beztroski czas na plaży warto zwrócić uwagę na inne osoby oraz swoje własne zachowanie, aby nikomu nie przeszkadzać. Zgodnie z przysłowiem: „nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe”. Przecież każdy plażowicz przychodzi nad morze po to, aby wypocząć i odprężyć się. 

Wakacje w Turcji

Czego należy unikać i jakich zasad przestrzegać, aby nie być utrapieniem dla innych turystów? O pewnych zasady etykiety przypominamy w naszym najnowszym artykule.

Jedzenie na plaży? Pachnący kurczak czy kebab nie dla każdego jest rarytasem

Jak wiadomo po wielogodzinnym plażowaniu, uprawianiu sportów wodnych każdy może zgłodnieć. Niektórzy z chęcią pałaszują kebaba lub pieczonego kurczaczka z rożna z frytkami. Oczywiście, jeśli ktoś ma taką ochotę, to jak najbardziej, jednakże konsumpcja powinna odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych, czyli przy budce z kebabem lub w okolicznej knajpce, a nie na leżaku czy ręczniku, bo rozchodzący się wkoło zapach może drażnić inne osoby. Negatywnie ocenia się także inne zachowanie, a mianowicie dość powszechne nad polskim morzem grillowanie na plaży, które jest niedopuszczalne za granicą. Chyba nikt nie chciałby siedzieć w dymie i smrodzie spalonego węgla na plaży?

Grecja – piękna piaszczysta plaża w Georgioupolis

Przeczytaj również: Grecja – gdzie są piaszczyste plaże?

Mój jest ten kawałek plaży, czyli „parawaning”

Nad Bałtykiem możemy zauważyć typowo polski krajobraz – plaża podzielona parawanami na mniejsze skrawki, które stają się namiastką prywatnego gruntu. Rezerwacja miejsca czasem odbywa się bladym świtem. Wybierając „swój kawałek plaży” postarajcie się tak rozplanować przestrzeń, aby nie utrudniać dojścia do wody czy też wyjścia z plaży innym osobom. Gdy już plażujecie, to szanujecie prywatność wypoczywających z Wami na plaży – nie zaglądajcie za cudze parawany!

Grecja – piaszczysto-żwirkowa plaża na Kos

Przeczytaj również: Jak zaoszczędzić na ręcznikach plażowych?

Śmiecenie – zostawcie czyste miejsce po swoim plażowaniu

Jeśli wybraliście się na plaże z własnym prowiantem lub też kupowaliście jakieś przekąski, lody, napoje od wędrownych sprzedawców to pamiętajcie o tym, aby zawsze posprzątać po sobie. Nie oznacza to bynajmniej, że należy zakopać np. ogryzki z jabłek, pestki brzoskwini czy skórki po bananach (z myślą, że i tak kiedyś się rozłożą) w piasku czy też po prostu zostawić plastikowe opakowania i papierki na plaży. Po to ustawiono kosze, aby wrzucać do nich śmieci. Nawet jeżeli zauważyliście, że wszystkie śmietniki zostały zapełnione, to Waszym obowiązkiem jest posprzątać to, co przynieśliście. Zapakujcie zużyte opakowania do jednego woreczka i zabierzcie je z powrotem. Ta sama zasada dotyczy petów z papierosów – pod żadnym pozorem nie należy je zagrzebywać w piasku, chyba nie chcielibyście, aby np. Wasze dziecko podczas usypywania zamków z piasku czy inne zabawy natrafiło na takie „niespodzianki”.

Palenie na plaży

Dym papierosowy, tak jak dym z grilla będzie przeszkadzał innym wypoczywającym, a nawet mają oni prawo żądać, abyście przestali palić. Dym tytoniowy nie tylko jest nieprzyjemny, ale także bardzo niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie jeśli chodzi o małe dzieci, których przecież na plaży nie brakuje. Jeśli koniecznie musicie zapalić postarajcie się wybrać miejsce do tego przeznaczone, np. w strefie dla palących, gdzie nikomu nie będziecie przeszkadzać.

Na urlopie zwróćcie uwagę także na swoje dzieci

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem, dlatego rozumiemy, iż najmłodsi potrzebują troszkę wolności. Maluchy uwielbiają zabawy na plaży, mogą godzinami budować fortece z piasku, chlapać się w wodzie czy grać w piłkę, od czasu do czasu mogą głośniej krzyknąć czy biegać wkoło, jednakże wszystko ma swoje granice.

Dziecko na plaży – zwracajmy uwagę także na jego zacchowanie

Rodzice są od tego, aby zwrócić im uwagę i przypilnować pociech. Jeśli wyjeżdżacie na rodzinny urlop to musicie wziąć pod uwagę, że nie będzie on tak beztroski jak bez nich i zawsze przynajmniej jedno z Was powinno czuwać nad nimi, dla ich bezpieczeństwa i spokoju innych osób. Dobrze, abyście przed urlopem, a także czasem w jego trakcie, przypomnieli swoim pociechom, że nie są same na plaży, a sypanie się piaskiem czy zaglądanie za parawan innych wypoczywających może spotkać się z nieprzyjemnymi reakcjami.

Głośne słuchanie muzyki

Słuchanie szumu morza nie jest dla Was? Wolicie natomiast wsłuchiwać się w takty ulubionej muzyki – jeżeli nie nastawiacie głośników na cały regulator, nie ma problemu. W przeciwnym razie, pamiętajcie że obok Was siedzą i odpoczywają inni, którym głośne dźwięki mogą przeszkadzać. To, jakiej muzyki słuchacie w tym momencie nie ma najmniejszego znaczenia. Wyobraźcie sobie, że każdy plażowicz włączy swoją muzykę bardzo głośno – plaża zamiast oazą spokoju stanie miejscem, gdzie nie da się wytrzymać. Najlepiej gdybyście słuchali muzyki, mając założone słuchawki, wtedy nie musicie się martwić, że komuś będziecie przeszkadzać.

Bułgaria – Złote Piaski – plaża

Głośne rozmawianie przez telefon

Siedząc na plaży raczej odradzamy prowadzenie prywatnych czy zawodowych spraw przez telefon. Osoby zajmujące miejsce obok, chcąc nie chcąc, słyszą Waszą konwersację. Jeżeli musicie porozmawiać, po prostu odejdźcie w ustronne, odosobnione miejsce.
Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku Waszych prywatnych rozmów z innymi osobami. Nie mówimy tutaj, aby cały dzień spędzać w kompletnym milczeniu, ale weźcie pod uwagę fakt, iż inni plażowicze nie muszą uczestniczyć w Waszych rodzinnych dyskusjach, kłótniach, sporach, a już pod żadnym pozorem nie należy na głos komentować np. figury czy strojów innych osób na plaży.

Czy zabierać psa na plażę?

Miłośnicy czworonogów nie wyobrażają sobie wypoczynku bez swoich pupili, jednakże jeśli planujecie wyjazd z pieskiem to powinniście wcześniej sprawdzić aktualne przepisy regulujące pobyt psa na plaży w miejscu, gdzie chcecie się udać. W sezonie letnim, czyli od czerwca do września (w niektórych gminach nawet od maja do października) w większości nadmorskich miast obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania psów na plażę strzeżoną. Porządku i przestrzegania tego przepisu chronią ratownicy, a złamanie tego zakazu może Was kosztować karę pieniężną.

Wasz ulubieniec może spacerować po plaży strzeżonej w wyznaczonych do tego godzinach (najczęściej nocnych i wczesno porannych) i specjalnych miejscach, czyli tak zwanych „psich plażach”. Ponadto, jeśli przyjedziecie poza sezonem to zdecydowana większość plaż będzie dostępna dla Was bez ograniczeń. Gdy zabieracie psa na ogólnodostępną plażę musicie zwrócić uwagę, aby nie utrudniał on życia sąsiadom, leżącym obok. Aha, i jeszcze jedno: zawsze po nim sprzątajmy.

Majorka – plaża Platja de Muro – jedna z najpiękniejszych plaż

Przeczytaj również: Majorka do przede wszystkim piękne plaże!

Odpowiedni strój na plażę

Nawet jeśli macie doskonałe ciało (lub jeśli uważacie je za takie) to nie przesadzajcie z bardzo skąpym strojem. Nagość możecie eksponować, ale na plaży nudystów, na zwykłej plaży razem z Wami opalają się i bawią także małe dzieci, które niekoniecznie powinny oglądać Wasze wdzięki topless lub w stringach. Wasz strój powinien odpowiadać ogólnie przyjętym zasadom i nie wywoływać u innych poczucia niesmaku. Na polskich plażach opalanie się bez biustonosza może nie zostać dobrze przyjęte. Pamiętajmy, że w każdym kraju są inne zasady plażowania i na zachodnich plażach takie opalanie nikogo nie dziwi. Topless absolutnie zakazane jest w krajach muzułmańskich.

Nadużywanie alkoholu może być niebezpieczne

W upalnie dni z chęcią sięga się po pyszne, zimne piwko, jednakże także w tym przypadku należy być ostrożnym. Po spożyciu alkoholu należy uważać z kąpielami w morzu. Po drugie, jak wiemy osoby pod wpływem alkoholu mogą mówić nieco głośniej, a nazbyt wylewny sposób zachowania może zakłócać spokój innych plażowiczów.

Krzaki lub wydmy to nie toaleta!

Przypominamy pozornie o oczywistości, aby w razie potrzeby udać się do toalety, a nie – jak to ma wiele osób w zwyczaju – szukać pobliskich krzaków. Wyobraźcie sobie, że ktoś obok może rozłożyć sobie koc lub leżak, a w upalny dzień morska bryza sprawi, że rozchodzący się zapach będzie nie do wytrzymania.

Na koniec ostatnia zasada obowiązująca na plaży – koniecznie musicie się dobrze bawić, ale tak aby nie przeszkadzać innym!

Wakacje w Bułgarii