Jak wypocząć na urlopie?

Jak wypocząć na urlopie?

Jak głosi przysłowie abchaskie: „Człowiek nie może pracować bez odpoczynku, ale odpoczynek bez pracy nie daje zadowolenia“, dlatego tak ważny jest urlop, kiedy to możemy na chwilę zapomnieć o codzienności, pilnych terminach, trudnych klientach, ważnych spotkaniach, by w końcu naładować akumulatory i zrelaksować się. Jak najlepiej wykorzystać urlop, by dni wolne nie były stracone? By wrócić wypoczętym i pełnym energii, a nie jeszcze bardziej wykończonym niż przed nim? W naszym najnowszym wpisie opowiemy, jak efektywnie wypoczywać na urlopie.

Wakacje w Turcji

Czy Polacy potrafią wypoczywać na urlopie?

Według statystyk Polacy nie potrafią odpowiednio korzystać z urlopu – jak podają badania marnują aż 27 proc. urlopu i nie wykorzystują wszystkich przysługujących im dni urlopowych. Smutne jest, że tylko 13 proc. pracowników po powrocie do swoich obowiązków faktycznie czuje się wypoczętych. Co zatem zrobić, aby dobrze spędzić czas wolny? Poniżej przedstawiamy kilka porad.

Przede wszystkim należy zastanowić się, jak wygląda dla Was idealny wypoczynek? Musi on przynosić satysfakcję i przyjemność. Jak wiadomo, każdy z nas jest inny, jedni regenerują siły wylegując się na plaży nad morzem, inni natomiast nie wyobrażają sobie urlop bez wspinaczki po górach, jazdy na rowerze. Przed urlopem warto zastanowić się, jaka jest Wasza ulubiona forma wypoczynku.

Urlop, relaks
Jak oderwać się od pracy na urlopie?

Na urlopie koniecznie zapomnijcie o pracy

Temat ten szerzej omawialiśmy w jednym z wcześniejszych wpisów, teraz jedynie pragniemy przypomnieć, iż na urlopie należy całkowicie wyrzucić z głowy myślenie o pracy. Gdy ostatniego dnia będziecie wychodzić z budynku zamykając drzwi, pożegnajcie się z życiem zawodowym na najbliższe kilka dni. Niech na urlopie Wasze myśli i działania skupiają się na aktualnych sprawach, cieszcie się nowym otoczeniem, spędzajcie czas z rodziną i znajomymi. Tylko w taki sposób odpoczniecie fizycznie i psychicznie, a to jest najważniejsze!

Przeczytaj również: Jak na urlopie nie myśleć o pracy?

Wasz urlop powinien być odskocznią od rzeczywistości

Tak zaplanujcie sobie czas na urlopie, abyście mieli przynajmniej kilka dni na relaks. Wiele osób stara się na urlopie zrealizować inne, niecierpiące zwłoki (ich zdaniem) sprawy – remont mieszkania, prace porządkowe w ogródku czy na działce. Pozwólcie sobie na miłą odmianę, może to być weekendowy wyjazd w góry, wypoczynek w SPA albo wycieczka do interesującego, wcześniej nieznanego Wam miejsca. Niech Wasz urlop będzie miłym wspomnieniem, a nie tylko kieratem pełnym dodatkowych zadań. Jeśli w porę nie przystopujecie i nie zrezygnujecie z niektórych zamierzeń to po powrocie do pracy będziecie się czuli całkowicie wypompowani z energii, a przecież nie na tym polega wypoczynek na urlopie!

Urlop, plan
Jak przygotować się do urlopu? Może śmieszne pytanie, ale lepiej znać na nie odpowiedź! 

Przeczytaj również: Jak przygotować się do urlopu?

Maraton zwiedzania – nie tym razem.

Uwielbiacie zwiedzać i nie wyobrażacie sobie urlopu bez wizyty w licznych zamkach, muzeach czy zabytkowych kościołach? Jak najbardziej popieramy taką formę wypoczynku, jednakże czasem zgodnie z przysłowiem – co za dużo, to niezdrowo. Dobrze jest zobaczyć interesujące miejsca, ale bieganie od jednej atrakcji do drugiej, a przy tym w pośpiechu robienie zdjęć, będzie jedynie odhaczaniem kolejnych pozycji na Waszej liście/mapie, a nie relaksem. Zamiast tego wybierzcie 2-3 obiekty, które Waszym zdaniem są warte uwagi i na spokojnie je obejrzyjcie. Dajcie sobie chwilę, aby np. zrobić sobie krótką przerwę i usiąść w parku, zjeść lody. Jeśli na co dzień żyjecie w biegu, przynajmniej na urlopie nieco zwolnijcie.

Z pewnością miłym wspomnieniem będzie rodzinne podziwianie zachodu słońca nad morzem czy pozornie bezcelowy spacer po mieście. Jeśli macie taka możliwość to warto również tak ustalić termin powrotu z wycieczki, by mieć choć 1 spokojny dzień na rozpakowanie się i psychiczne nastawienie na powrót do pracy.

Męcząca rutyna także na urlopie?

Rutyna daje nam poczucie bezpieczeństwa, ale czasem warto odważyć się i coś zmienić. Od wielu lat wyjeżdżaliście w jedno i to samo miejsce, gdzie doskonale znaliście okolicę, czuliście się prawie jak w domu? Może przyszedł czas, aby ten urlop spędzić nieco inaczej. Poznać inny region? Nie pozwólcie, aby wygoda i stare przyzwyczajenia zdominowały Wasze wakacyjne plany. Świat jest piękny i jest w nim naprawdę wiele do zobaczenia, dlatego warto przełamać rutynę!

Saona, rejs
A może tak jak my, na chwilę oderwiecie się od spokojnego życia i zabawicie na Dominikanie?

Aktywności na urlopie, czyli jak spędzić czas?

Bardzo często życie, zarówno zawodowe, jak i prywatne wymaga od Was określonego wzorca zachowań, musicie dostosować się do panującego w firmie dress code’u, na urlopie pożegnacie się z eleganckimi garniturami czy garsonkami. Wypoczynek w takiej sytuacji będzie oznaczał bycie na luzie, co nie musi wiązać się z nicnierobieniem. W końcu będziecie mogli znaleźć czas, aby poćwiczyć, wybrać się na rowerową wycieczkę czy popływać. Warto zastanowić się, jakie aktywności przynoszą Wam odprężenie i nawet po urlopie starać się regularnie je uprawiać.

Rower, zwiedzanie
Zwiedzanie na rowerze

Jak długość urlopu jest optymalna?

Nie bez znaczenia jest długość odpoczynku. Z reguły Polacy wybierają się na urlop, który trwa od 8 do 14 dni. Dlatego warto pamiętać, aby w trakcie dwutygodniowy urlop sama podróż nie trwała dłużej niż 3-4 dni. Natomiast w przypadku 7-8 dniowego nie wybierajcie destynacji, w których strefa czasowa znacząco różni się od naszej, abyście nie potrzebowali kilku dni na aklimatyzację.

Zachęcamy, abyście wypoczywali aktywnie, na świeżym powietrzu, postarajcie się znaleźć czas zarówno na słodkie lenistwo, jak również i na sport. Wykorzystajcie urlop, walory danego wakacyjnego miejsca na maximum, aby w pełni odpocząć i nabrać sił do dalszej pracy i działania.

Wakacje w Bułgarii