Jak zabrać wózek do samolotu?

Jak zabrać wózek do samolotu?

To, jak zabrać wózek do samolotu jest jednym z pierwszych pytań, które pojawiają się w głowach rodziców przed podróżą lotniczą z małym dzieckiem. Czy mam dobry wózek – to znaczy taki, który będzie można zabrać ze sobą i nie zostanie na lotnisku? Nie jest tak źle, wózki można zabierać w podniebne wojaże bez większych problemów, ale warto wiedzieć trochę na ten temat.

Wakacje w Turcji

Jaki wózek można zabrać do samolotu?

Można powiedzieć, że każdy wózek możecie zabrać w podróż lotniczą, ale nie każdy będzie dobrym rozwiązaniem, a już na pewno nie każdy będzie wygodnym rozwiązaniem.

Wózek dla dziecka na wakacje
Wózek jest bezwzględnie potrzebny na wakacjach – zabierz odpowiedni

Najgorzej mają, jeżeli tak można powiedzieć, rodzice bardzo małych dzieci, którzy potrzebują zabrać ze sobą tzw. „gondolk”. Te zazwyczaj są duże i nie zawsze łatwo się składają. W podróż lotniczą koniecznie trzeba zabierać takie wózki, które łatwo się składa, ale też są dość wytrzymałe na trudy transportu w lukach bagażowych (koniecznie muszą „solidnie” się trzymać po złożeniu, a nie „telepać”). Dobrze jest sobie pomóc w takiej sytuacji np. pasem do walizki, tak aby dobrze spiąć wózek jak będziecie go nadawać przy odprawie – do luku bagażowego.

Przeczytaj również: Czy można zabrać wózek do samolotu?

Lepiej mają rodzice starszych dzieci, które potrzebują tzw. spacerówek. W tym wypadku do samolotu najlepiej zabierać lekkie „parasolki”, które są lekkie, łatwo się składają i rozkładają. Nieco gorzej się sprawdzają spacerówki z wózków 3w1 – gdzie mamy funkcje gondolki, które mają też opcje spacerówki. Są większe, trudniej się składają.

Czy wózek wlicza się w ilość bagażu jaki przysługuje w cenie przelotu?

Spokojnie możecie zabrać wózek dla swojego dziecka bez żadnych dodatkowych opłat, jest on dodatkowym bagażem, który Wam przysługuje w cenie przelotu, jak tylko podróżujecie z małym dzieckiem.
Nie musicie się też martwić o łączną wagę Waszych bagaży, wózek liczony jest osobno i nie zalicza się do całości wagi bagażu, a dzięki temu nie musicie się ograniczać z pakowaniem walizek 😉

Kiedy oddajemy wózek przed podróżą samolotem?

Tutaj ważne – wózek gondolkę musicie nadać wraz z walizkami. Jak dobrze go zabezpieczycie, to nie powinien zostać uszkodzony w transporcie z walizkami. Niestety nie będziecie mogli go zabrać ze sobą do poczekalni i oddać tuż przed wejściem do samolotu. Dobrze jest pamiętać o tym, aby zabezpieczyć oddawaną gondolkę w taki sposób aby, poza możliwością „uszkodzenia”, nie uległa ubrudzeniu – w końcu w niej będzie spać Wasze dziecko (można np. owinąć workiem foliowym i spiąć wspomnianym pasem do walizek.

Przeczytaj również: Jaki wózek zabrać na wyjazd z dzieckiem?

Wózek spacerowy (czy to parasolka czy taki składany z wersji 3w1) jest zdecydowanie bardziej wygodny z tego względu też, że możecie go ze sobą zabrać prawie do samego samolotu. Nie musicie go nadawać wraz z walizkami, możecie go oddać dopiero tuż przed wejście do samolotu – złożone wózki spacerowe zostawia się przy schodach do samolotu, skąd obsługa zabiera je do luku bagażowego.

Kiedy otrzymamy wózek po wylądowaniu?

Wózki są wydawane tak samo jak walizki – odbierzecie je na taśmie gdzie pojawiają się walizki z danego lotu. Obsługa lotnicza dba oto, aby wózki były wydane w pierwszej kolejności, jeszcze przed walizkami. Dlatego jak tylko zostaną uruchomione taśmy transportowe, musicie przy nich być, aby odebrać swój wózek – czy to nadany przy odprawie, czy to oddany przy schodach na pokład.
To co najważniejsze – warto mieć solidny wózek, który po złożeniu wytrzyma trudy transportu w luku bagażowym. Bo to co najgorsze mogłoby się przydarzyć, to uszkodzony wózek po przylocie na miejsce.

Wakacje w Bułgarii