Jaka jest najlepsza walizka do samolotu?

Jaka jest najlepsza walizka do samolotu?

Jaką wybrać walizkę do samolotu? To pytanie pojawia się praktycznie przed każdą podróżą lotniczą. Nie ma na nie jednak jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ to jaką walizkę będziecie potrzebować zależy od wielu kwestii. W tym wpisie podpowiemy jednak jak najlepiej dobrać walizkę do Waszych konkretnych potrzeb.

Wakacje w Turcji

Walizka do samolotu czy do luku bagażowego?

Na początek warto rozdzielić temat walizek na 2 rodzaje. Ponieważ w trakcie wyjazdów możecie potrzebować albo walizkę jako bagaż podręczny albo jako bagaż główny (nadawany do luku bagażowego) albo też obie naraz.

Oczywiście niektóre osoby podróżują z różnymi bagażami, niekoniecznie samymi walizkami, ale też torbami, plecakami, a do tego walizkami, albo w ogóle bez tych ostatnich.

Ponieważ dzisiaj skupiamy się na walizkach, to im przyjrzyjmy się bliżej.

Walizka do samolotu jako bagaż podręczny

Coraz częściej można spotkać się z używaniem małych walizek (tzw. kabinówki) jako bagażu zabieranego na pokład samolotu. W tym przypadku koniecznie należy się upewnić czy wymiar takiego bagażu będzie dopuszczalny przez daną linię lotniczą, ponieważ (niestety) nie ma jednego standardu co do wymiaru kabinówek. Możecie to łatwo sprawdzić na stronach internetowych poszczególnych linii lotniczych, a w przypadku wyjazdów kupionych w biurach podróży (loty czarterowe) należy o to zapytać u pracownika biura.

Plecak, bagaż podręczny
Bagaż podręczny – do walizki kabinówki spakujecie się bardzo wygodnie

Dla wielu osób, które podróżują tylko z bagażem podręcznym (dość popularne rozwiązanie wybierane przez podróżujących tanimi liniami lotniczymi), posiadania całego swojego bagażu w małej walizce jest o tyle wygodne, że łatwo ją spakować i w miarę utrzymać swoje rzeczy w odpowiednim stanie (na przykład nie pomną się aż tak bardzo jak w plecaku, czy torbie), a także będą bardziej bezpieczne na ewentualne uszkodzenia – np. przewożenie elektroniki. Oczywiście pod warunkiem, że wybrano walizkę z twardszego materiału np. plastikową czy z poliwęglanu.

Przeczytaj również: Bagaż podręczny – najczęściej zadawane pytania

Walizki kabinowe dostępne są zarówno w wersjach twardych, jaki i nieco miększy – ze wzmocnionego materiału. Jeżeli jeszcze nie macie takiej walizki, a planujecie jej zakup to zdecydowanie polecamy te z twardszych – plastikowe, a najlepiej z poliwęglanu.

My osobiście podróżujemy zazwyczaj z co najmniej dwoma bagażami, gdzie jako bagaż podręczny preferujemy plecak (taki z odpowiednią ilością kieszeni, przegródek i odpowiednim miejscem na laptopa).

Walizka do samolotu jako bagaż główny

Mówiąc o walizkach w celu zabrania w podróż lotniczą, to zazwyczaj mamy od razu na myśli większe walizki, które finalnie lądują w luku bagażowym i po nadaniu ich w trakcie odprawy nie mamy już do nich dostępu, dopiero na lotnisku docelowym.

W przypadku tych walizek również polecamy Wam te twardsze. Ponieważ jest to zakup na lata, lepiej wydać nieco więcej i kupić te z poliwęglanu, a nie plastikowe. Te ostatnie są mniej odporne i mogą pękać (pamiętajcie, że w luku bagażowym w trakcie lotu jest bardzo zimno, a plastik zazwyczaj źle znosi niskie temperatury).

Kupując droższą, poliwęglanową walizkę macie szansę, że posłuży Wam dobrych kilka lat (oczywiście wszystko zależy również od tego, jak często podróżujecie…) . My mamy za sobą już dobrze ponad 50 tysięcy kilometrów podróży lotniczych, średnio latamy 3-4 raz w roku i jedna z naszych walizek służy nam od początku. Wiadomo, jest porysowana, nie wygląda może jak taka prosto z salonu, ale wciąż daje radę 😉

Pamiętajcie jednak, że walizki poliwęglanowe są wytrzymałe, ale muszą być dobrze wypełnione, tak aby „nie mogły się” za bardzo wgniatać, bo wówczas także mogą się uszkodzić.

Puccini, walizki
Duże i pakowane walizki to podstawa w podróży z małymi dziećmi

Ze względu na częste podróże posiadamy kilka walizek o różnych wielkościach. Natomiast jeżeli Wy nie potrzebujecie mieć kilku walizek, to jednym z dobrych rozwiązań mogą być walizki, które da się powiększać (kwestia rozsunięcia dodatkowego zamka – niektórzy producenci oferują takie walizki – warto taką opcję rozważyć).

Przeczytaj również: Jaki bagaż kupić na wyjazd?

Nie kupujcie walizek materiałowych! Te szybciej się zniszczą i będą wyglądać na mało estetyczne – często „mocno pozaciągane” nitki odstają tu czy tam. Dodatkowo przewożenie w nich delikatnych rzeczy – np. butelek, czy innych kruchych pamiątek – jest mocno ryzykowne.

Bez względu na to, na jaką walizkę się zdecydujecie to dobrze aby miała:

  • zamek z szyfrem TSA,
  • kółka (nigdy nie kupujcie walizek bez kółek!),
  • wysuwaną rączkę.

Wymiar walizki do samolotu – bagaż podręczny

W większości przypadku dopuszczalna jest walizka kabinowa o wymiarach 55 x 40 x 23 centymetrów. Aczkolwiek, tak jak wspomnieliśmy na początku, nie ma jednego standardu dla wszystkich linii lotniczych.

Wymiary bagażu podręcznego szczególnie restrykcyjnie weryfikowane są przez tanie linie lotnicze, które w przypadku przekraczania ich wymiarów doliczą dodatkowe opłaty, a w niektórych przypadkach taki bagaż zostanie przekierowany do luku bagażowego i nie będzie go można zabrać na pokład.

Ważne jest też to, że schowki w samolocie mają określone wymiary i to z tych względów te wymiary są bardzo istotne.

Wymiar walizki do samolotu – bagaż główny

W tym przypadku sprawa jest prosta. Praktycznie wszystkie walizki, które są dostępne w sklepach, są w dobrym wymiarze, nie musicie się tym przejmować. Możecie kupić dowolną walizkę, a ta przejdzie na lotnisku.

walizki, podróż, lotnisko
Walizki w podróży

Ważne jednak, aby pamiętać, iż poza kwestią samego wymiaru bagażu do samolotu, ważna jest także jego waga. Dlatego też nie warto przesadzać z wielkością walizki, bo może wówczas kusić aby ją solidnie wypełnić, a wówczas może przekraczać dopuszczalną wagę bagażu głównego.

Przeczytaj również: Walizki – jak oznaczyć, jak spakować?

Zazwyczaj waga bagażu, który ląduje w luku bagażowym może mieć od 15 do maksymalnie 30 kg (niektóre linie dopuszczają nieco cięższe, ale to rzadkość). Najczęściej ograniczenie to 20 kg. Co ważne, w większości linii mając np. dwie walizki, można sumować ich wagę. Np. jeżeli dopuszczalna waga jednej walizki to 20 kg, a mamy dwie w ramach naszych biletów – to możemy mieć w jednej 15 kg, a w drugiej 25 kg. Oczywiście, ważne aby nie przekraczać jednostkowo dopuszczalnej maksymalnej wagi. Powyższe przydaje się szczególnie w podróżach z dziećmi – te mają zazwyczaj lżejsze walizki, to dorośli mogą mieć cięższe.

Puccini, walizki, cena
Walizki Puccini – dobre okazje na powakacyjnych wyprzedażach

Dobrze jest przemyśleć zakup walizki, posprawdzać różnych producentów oraz dobrze zweryfikować jakość i materiały, z których walizka jest zrobiona. Natomiast jeżeli chodzi o czas kiedy najlepiej jest kupić walizki w dobrej cenie, to zdecydowanie polecamy po okresie wakacyjnym – wówczas zaczynają się atrakcyjne wyprzedaże.

Wakacje w Bułgarii