Walizki - jak oznaczyć, jak spakować?

Walizki - jak oznaczyć, jak spakować?

Jadąc na urlop z pewnością w wielu przypadkach podróżujecie z walizkami. Dlatego dzisiaj przedstawimy Wam kilka bardzo istotnych wskazówek jak oznaczyć, jak zabezpieczyć i nie stracić właśnie walizek w trakcie urlopu.

Wakacje w Turcji

Jak oznaczyć walizkę?

Z jednej strony możecie zapytać po co w ogóle oznaczać, przecież dobrze znacie swój bagaż. Jeżeli jest on bardzo charakterystyczny (rzadko spotykany wzór, kolor), to może i tak. Aczkolwiek jak się popatrzy na taśmę z bagażami na lotnisku, to wiele walizek jest praktycznie nie do odróżnienia – najczęściej szare, czarne, tych samych marek. Łatwo wówczas o pomyłkę.

Walizki, oznaczenie, wózek
Walizki z zawieszkami

Wiemy co mówimy bo i nam się zdarzyła historia, kiedy na lotnisku, stojąc na końcu taśmy nie doczekaliśmy się naszej walizki (mimo, iż miała kolorową zawieszkę – jak się później okazało, osoba, która nasz bagaż zabrała, myślała, że to jakieś oznaczenie umieszczone przez obsługę lotniska).

Oto jak możecie oznaczyć walizkę:

  • zawieszki z opisem czyj jest bagaż – im bardziej oryginalne, kolorowe, rzadko spotykane, tym lepiej, ale jak widać po naszym własnym przykładzie, nie zawsze to wystarczy, specjalne kolorowe taśmy, spinające Waszą walizkę – bo taka sama walizka, z taką samą taśmą to już mało prawdopodobne i szybko znajdziecie swój bagaż,
  • specjalne nakładki z grafiką – tutaj ciężko powiedzieć jak są one wytrzymałe, ale pewnie tylko kilka wyjazdów mogą znieść (można je łatwo kupić na aukcjach internetowych),
  • wszelkie tasiemki, sznurki, naklejki – to już według Waszej własnej wyobraźni – ważne aby były tak przymocowane, aby nie odpadły w trakcie załadunku i rozładunku bagażu,
Walizka, pasy, ceny
Pasy zabezpieczające i oznaczające walizkę – AliExpress
Osłonki na walizkę
Materiałowe osłonki z grafiką na walizki – AliExpress

W każdym z przypadku koniecznie swoją walizkę miejcie podpisaną – czy to na zawieszce, czy na pasie, to w razie jakichkolwiek problemów, jest szansa, że ją odzyskacie. To dzięki zawieszce udało nam się dość sprawnie i szybko odzyskać nasz bagaż, omyłkowo zabrany przez jednego z podróżnych, bo miał identyczną walizkę jak my.

Miejcie swoją walizkę na oku

Oczywiście na tyle ile jest to możliwe. Z pewnością podróżując autokarem i zatrzymując się na licznych przystankach, czy też w trakcie transferów z lotniska, gdzie autokary rozwożące zatrzymują się pod różnymi hotelami – warto zerknąć czy akurat (nawet przez pomyłkę) ktoś nie bierze właśnie Waszej walizki.
Podobnie podróżując pociągami, kiedy trzymacie walizki w miejscu do tego wyznaczonym, a nie w schowku nad głową (bo np. macie walizkę o większych gabarytach), to obowiązkowo patrzcie na swój bagaż na każdej stacji.

Przedział, pocią
Tradycyjny przedział w pociągu – miejsce na walizki nad głowami, w Pendolino jest inaczej

Gdzie walizki w Pendolino? Właśnie o podróży Pendolino warto wspomnieć, że miejsce na walizki jest dość niefortunne, bo na początku i końcu wagonów, więc nie ma łatwej możliwości obserwowania swojego bagażu. Ponieważ wagony w większości są bezprzedziałowe (za wyjątkiem strefy ciszy), to nie ma możliwości umieszczenia dużych walizkę nad głową (mieszczą się tylko małe walizki). W tym przypadku opcją jest posiadanie „linki z szyfrem” i przypięcie swojej walizki. W innym przypadku można narazić się nie tylko na omyłkowe zabranie Waszego bagażu, ale wręcz celową kradzież.

Przeczytaj również: Jak nie stracić bagażu w pociągu?

Co ważne, pozostawienie swojego bagażu bez opieki może sprawić, że zainteresują się nim służby pilnujące bezpieczeństwa na lotniskach, dworcach. Warto o tym pamiętać

Jak spakować walizki aby się nie pogniotły w podróży

Najważniejsze w pakowaniu walizek jest to, aby były w miarę dobrze wypełnione. W innym przypadku mogą łatwo ulec zniszczeniu – albo będą pogniecione, albo nawet popękają.

Pakowanie, walizka
Jak spakować walizkę? Najważniejsze – lekkie rzeczy u góry, a ciężkie na dole

Druga ważna zasada przy pakowaniu walizek, to ułożenie rzeczy od najcięższych na dnie walizki (przez dno rozumiemy spód walizki blisko kółek), tak aby w trakcie przemieszczania się ciężkie rzeczy nie opadały w dół, tworząc puste przestrzenie w górnej części walizki – wówczas również może ulegać łatwiejszemu zgniataniu.

Jak kodować walizki?

Pamiętajcie, że każdy kod inny niż fabryczny będzie lepszy. Dlatego koniecznie zaraz po zakupie nowej walizki ustawcie sobie nowy szyfr. Dzięki temu unikniecie dostępu do Waszego bagażu przez osoby niepowołane, kiedy akurat nie będziecie mieć walizki w zasięgu wzroku – np. w trakcie załadunku.

Przeczytaj również: Jak zmienić kod w walizce?

Nie martwcie się tym, że służby kontrolne nie będą mogły otworzyć Waszej walizki, bo jeżeli tylko Wasz szyfr ma zamek TSA, to służby mają odpowiednie klucze, aby bez uszkodzenia bagażu, móc go otworzyć (właśnie – zwróćcie uwagę przy zakupie walizki czy ma zamek TSA).

Wakacje w Bułgarii