Zapewne słyszeliście takie powiedzenie: „Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak” lub też w innej wersji: „Śniadanie zjedz sam, obiadem się podziel z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Zarówno z jednego, jak i drugiego możemy wyciągnąć następujący wniosek – śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, dlatego także na urlopie nie należy o nim zapominać.
Zacznijcie dzień od pysznego śniadania!
Odpowiednio skomponowane daje energię na cały poranek i południe, zwłaszcza jeśli zamierzacie spędzić cały dzień w biegu, np. zwiedzając najważniejsze zabytki w danym miejscu. Jak udowodniono osoby, które nie omijają tego posiłku, mają więcej energii do działania, lepszą pamięć i koncentrację, a zatem na długo zapamiętacie przeczytane czy też usłyszane na wycieczce wiadomości historyczne czy ciekawostki.
Nawet jeśli pragniecie się wyspać i będziecie spożywać swój pierwszy posiłek znacznie później niż przed siódmą czy ósmą rano to warto zadbać, o to, aby w ramach Waszego zakwaterowania (lub też za dodatkową opłatą) była możliwość rozpoczęcia dnia właśnie tym królewskim posiłkiem.
Jak wiadomo, tyle ile osób, tyle smaków, a zatem nie każdy spożywa na śniadanie te same rzeczy. Wszystko zależy od planu dnia, naszych upodobań, jak i miejsca, w którym przebywamy. Trudno mówić o uniwersalnym zestawie śniadaniowym, bo nawet w sieciowych hotelach w zależności od kraju podawane są różne potrawy na śniadanie, dostosowane do lokalnego odbiorcy.
Gdy będziecie przeglądać oferty biur podróży czy też noclegi w wybranych hotelach to warto znać typowe określenia nazywające zestawy śniadaniowe. Abyście nie zastanawiali się, jakie śniadanie kryje się pod mianem „śniadanie kontynentalne” lub „śniadanie angielskie” to w naszym artykule przybliżymy Wam ten temat i opiszemy typowe składniki wybranych śniadań. Smacznego! (jeżeli tak można powiedzieć).
O której zazwyczaj serwuje się śniadanie w hotelach?
Wszystko tak naprawdę zależy od polityki obiektu, w niektórych ośrodkach ranne ptaszki mogą pałaszować śniadanie już od godziny 6, jednakże przeważnie śniadanie w formie bufetu można zjeść w godzinach 7:00-10:00. Przy zakwaterowaniu powinniście zostać poinformowani o godzinach poszczególnych posiłków, często także w pokojach hotelowych na gości czekają specjalne biuletyny z najważniejszymi informacjami (np. godziny posiłków, godziny wykwaterowania, telefon do recepcji, zasady korzystania z pokojowego mini barku i związane z tym opłaty, itp.).
Na śniadanie warto pójść w ciągu godziny po przebudzeniu, dzięki czemu pozytywnie wpłyniecie na przyspieszenie metabolizmu Waszego organizmu.
Szwedzki stół – bufet, czyli dla każdego coś dobrego.
Jeśli jesteście łasuchami i lubicie mieć wpływ na to, co wybieracie to najlepiej szukajcie obiektów oferujących śniadanie w formie stołu szwedzkiego.
Wszystkie produkty są dostępne na stołach i ladach chłodzących, a turyści mogą wybierać i nakładać sobie ile chcą i co chcą. Ponadto, obsługa na bieżąco dba, aby niczego nie brakowało, tace i półmiski są uzupełniane przez cały czas. W zależności od standardu obiektu dostępnych jest wiele różnych przysmaków.
Zazwyczaj możecie się spodziewać przynajmniej dwóch rodzajów pieczywa (bułki, chleb, chleb tostowy), serów, wędlin, dżemów, warzyw, co więcej często możecie także zdecydować się na wybrane dania na ciepło jak: gotowane na twardo lub półmiękko jajka, jajecznica, kiełbaski, parówki czy naleśniki. Zdarzają się również hotele, w których o poranku podawane są słodkie ciasta (z taką praktyką najczęściej spotkacie się w krajach arabskich), w większości obiektów macie również do wyboru jogurty z różnymi musli, coraz częściej zdarza się, iż hotelarze są otwarci na potrzeby osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe i dla nich również są dedykowane specjalne dania. W ramach przystawek można sobie wziąć sałatki, świeże owoce lub owoce w słodkim syropie (np. brzoskwinie). Warto dodać, iż przeważnie w ramach śniadania bufetowego można znaleźć wybrane składniki z poszczególnych śniadań omówionych poniżej (np. kiełbaski, opiekane pomidory, itp.).
Niektóre hotele umożliwiają swoim gościom skorzystanie z „live cooking”, czyli gotowania na żywo. Możecie wtedy podejść do kucharza i poprosić np. o omlet bądź jajecznicę z wybranymi przez siebie dodatkami.
Przeczytaj również: All inclusive – czy jest i jakie są jego rodzaje?
Śniadanie w formie bufetu gwarantuje, iż nie wyjdziecie z restauracji głodni.
Bywa, iż przy wejściu na salę restauracyjną możecie być proszeni o podawanie swojego numeru pokoju – dzięki czemu osoby, które nie wykupiły śniadań nie skorzystają z darmowego jedzenia.
Śniadanie angielskie (english breakfast)
Co jada się w ramach śniadania angielskiego? Potrawy wchodzące w jego skład są wysoko kaloryczne, zatem jeśli jesteście na diecie i liczycie każdą kalorię, to uważajcie! Śniadanie angielskie składa się przeważnie ze smażonych jajek, fasoli (z sosem pomidorowym, potrawa ta przypomina nieco naszą grochówkę), smażonych pieczarek, tłustego i mocno wysmażonego boczku, małych kiełbasek i grillowanego z serem pomidora. Do tego tost, kawa lub herbata i sok.
Ale to nie wszystko, bowiem standardowo można się również skusić na zupę mleczną na ciepło lub na zimno – najczęściej będzie to owsianka, czasem musli zalane mlekiem. Anglicy uwielbiają naleśniki, zatem na stole nie może zabraknąć naleśników z różnymi dodatkami, np. cukrem i cytryną.
Śniadanie amerykańskie (american breakfast)
Śniadanie amerykańskie jest równie kaloryczne jak angielskie i składa się przeważnie z jajek (sadzonych na bekonie, na miękko lub na twardo, jajecznica), smażonego bekonu, kawałków smażonej wieprzowiny, małych kiełbasek. Jeśli lubicie słodkości to z pewnością przypadną Wam do gustu naleśniki (pan cake) z sosem klonowym lub wafle. Do tego tost, kawa (np. w stylu amerykańskim) lub herbata, mleko czekoladowe czy sok. Opcjonalnie będziecie mogli zjeść płatki z mlekiem.
Choć w naszej kulturze ziemniaki kojarzą się z obiadem to czasem w ramach śniadania amerykańskiego możecie zostać poczęstowani właśnie ziemniakami pokrojonymi w kostkę, talarki lub starte na grubej tarce, które zostały podsmażone.
Śniadanie kontynentalne (continental breakfast)
Śniadanie kontynentalne jest w porównaniu do poprzednich bardzo minimalistyczne. Jeśli zdecydujecie się na taki wariant śniadaniowy to w ramach posiłku otrzymacie tosty lub dowolne pieczywo, dżem, ser żółty i wędlinę, kawę lub herbatę oraz sok. W wersji rozszerzonej można spotkać również ciepłe dania – jajecznicę, parówki oraz zupy mleczne.
Jaki napój wybrać do śniadania?
W zależności od tego, czy śniadanie jest serwowane do stolika, czy też możecie się sami obsłużyć, również napoje będziecie mogli sobie sami przynieść lub też obsługa poda Wam, np. dzbanek z kawą czy herbatą. Wszyscy Ci, którzy nie wyobrażają sobie poranka bez kawy, nie muszą z niej rezygnować, bowiem w wielu hotelowych restauracjach możecie napić się pysznej, świeżo parzonej kawy z automatu. Naukowcy jednak radzą, aby w celu poprawienia nawodnienia organizmu lepiej popijać wodę z cytryną. A może zdrowy sok, np. z pomarańczy lub multiwitamina? Ponadto, do śniadania możecie wybrać kakao lub mleko (na ciepło lub na zimno).
Wybrane śniadania regionalne
A teraz pragniemy podzielić się z Wami wiadomościami na temat niektórych regionalnych śniadań. Śniadania narodowe i regionalne charakteryzują przyzwyczajenia i tradycje żywieniowe mieszkańców danego kraju regionu czy też grupy kulturowo wyodrębnionej.
Śniadanie myśliwskie
Jeśli wypoczywacie w leśniczówkach lub jesteście na polowaniu to być może będziecie mieli okazję spróbować śniadania myśliwskiego. To śniadanie jest także często wybierane na wyjazdach integracyjnych. Śniadanie myśliwskie przypomina bardziej obiad, bowiem na stole króluje bigos myśliwski serwowany na gorąco, z kociołka ustawionego nad ogniskiem, pieczeń z sarny lub jelenia często podawana z rożna, kiełbaski pieczone nad paleniskiem (indywidualnie na kijach), pasztety z dziczyzny np. z zająca, dzikie ptactwo np.: przepiórki, bażant, kaczka, pieczywo – jasne i ciemne, podpłomyki, wypieki regionalne oraz liczne marynaty – grzyby, ogórki, jako dodatek do pieczonego mięsa można użyć chrzanu, musztardy lub ketchupu. W ramach deseru mogą pojawić się jagody z bitą śmietaną. Nie bądźcie zdziwieni, gdy zostaną także podane alkohole, zwłaszcza wódki: krupnik polski na gorąco, żubrówka, wódka myśliwska lub starka.
Śniadanie wiedeńskie
Gdy będziecie wypoczywać nad pięknym, modrym Dunajem to warto spróbować typowego śniadania wiedeńskiego, które obejmuje jajka na miękko w szklance, bułki, talerz wędlin, dżem lub miód oraz do picia kawa ze śmietanką lub herbata, sok bądź woda.
Śniadaniowa podróż do Chin
A teraz pragniemy zaprosić Was w kulinarną podróż do Państwa Środka, gdzie mieliśmy okazję zjeść nieco inne śniadania, niż te europejskie. Co nas zaskoczyło w trakcie pobytu w Chinach – przede wszystkim to, że nie je się sera żółtego ani masła. Same dania także bardziej przypominają nam obiadowe.
Śniadanie pekińskie
Każdy region w Chinach ma swoją unikalną tradycję gotowania, a spoiwem łączącym wszystkie kuchnie jest ryż. Na śniadanie w wersji pekińskiej składa się właśnie smażony ryż lub drobny, cienki makaron podawany z rozmaitymi dodatkami jak rozdrobnione sadzone jajko, groszek, marchewka i inne dodatki. Uzupełnienie posiłku stanowią warzywa z parownika, w tym słodkie ziemniaki, nadziewane słodkie bułeczki gotowane na parze w koszykach bambusowych, świeże owoce. Standardowo tak jak w Europie pije się soki owocowe, kawę oraz produkt, z którego słyną Chiny, czyli herbatę.
Można też załapać się na jajka sadzone, omlet lub jajka na twardo gotowane w herbacie lub sosie sojowym – wyglądem przypominają tzw. czarne „jajka stuletnie”, ale na szczęście nie pachną tak intensywnie, ale już sam wygląd wywaru zniechęca do ich konsumpcji. Zamiast owsianki możecie zostać poczęstowani popularną w Pekinie zupą pomidorową, która jest nieco bardziej słodka od tej doskonale nam znanej.
Chińskie śniadanie
Jedną z tradycyjnych potraw podawanych na śniadanie w Chinach są baozi, czyli bułki na parze z różnymi farszami. Do słonych farszy należą np. mięsny (wołowy, kaczy i wiele, wiele innych), z kapustą grzybami i tofu, a do słodkich zalicza się baozi wypełnione „koglem moglem” albo słodką pastą z fasoli.
Oprócz wspomnianej wcześniej zupy pomidorowej Chińczycy jedzą zupę z ryżu ugotowanego z dużą ilością wody (praktycznie rozgotowanego) i różnymi dodatkami np. mięsem, cebulą, jajkiem, kiszonkami, jest to tzw. ryżówka. Na śniadanie możecie także zjeść miantiao, czyli makarony pod różnymi postaciami – smażone, z warzywami, z mięsem.
Wracając do tematu hotelowych śniadań, chcemy omówić dość istotną kwestię, czyli co otrzymacie gdy np. wcześnie wyjeżdżacie z hotelu (np. na zorganizowaną wycieczkę) i kuchnia jest zamknięta?
Gdy wypoczywacie w ramach wycieczki z biurem podróży i np. wykupiliście u swojego rezydenta wycieczki fakultatywne, na które zbiórka odbywa się, zanim zacznie działać kuchnia to możecie się starać o otrzymanie pakietu śniadaniowego (breakfast box). Są to paczki śniadaniowe, które personel hotelu przygotuje dla Was wcześniej, abyście mogli coś zjeść w terenie. Taki pakiet obejmuje kanapkę lub sandwicha, napój zimny, owoce i słodką przekąskę. Chęć otrzymania breakfast box zazwyczaj należy zgłosić dzień wcześniej na recepcji hotelu, a będziecie mogli je odebrać najczęściej w restauracji hotelowej jeszcze przed jej oficjalnym otwarciem.
Niektóre hotele stosują jeszcze inne rozwiązanie, czyli opcję grab&run. Na czym ona polega? Otóż jeśli z różnych przyczyn nie możecie skorzystać ze śniadania, to w hotelowym lobby lub w samej restauracji w godz. 05:00-07:00 są oferowane bezpłatne przekąski śniadaniowe np.: croissanty, owoce, tosty oraz kawa i herbata.
Wspólne spożywanie śniadania z rodziną powinno być jedną z przyjemniejszych chwil w ciągu dnia, dlatego dobrze wykorzystajcie ten czas, aby potem pełni energii i zapału przeżywać wakacyjne przygody.