Przed pierwszym wyjazdem wakacyjnym z biurem podróży zapewne macie wiele pytań jak to wygląda. Zastanawiacie się zapewne czy to jest dla Was, czy wszystko będzie dobrze, czy będziecie wiedzieć co robić, gdzie się udać. Dlatego też postanowiliśmy opisać jak wyglądają takie zorganizowane wakacje, kiedy to wszystko za Was organizuje ktoś inny.
Wybieramy kierunek wakacji
Przed wybraniem się do biura podróży możecie już mieć mniej więcej sprecyzowany kierunek wyjazdu, a może całkowicie będziecie chcieli oprzeć się na rekomendacji pracownika biura. Musicie też wiedzieć kiedy możecie jechać. Sprawdźcie również czy macie ważne dokumenty (dowód osobisty, paszporty) – nie żartujemy, ale często się zdarza, że osoby mają np. bardzo bliski koniec ważności dokumentów, a do wielu krajów możecie z tego powodu nie zostać wpuszczeni (np. część państw nie wpuszcza do siebie osób, których paszport ma krótszą ważność niż pół roku).
W obu jednak przypadkach przed wybraniem się do salonu sprzedaży wakacyjnych wyjazdów zdecydowanie powinniście mieć ustalony orientacyjny budżet na osobę, wiedzieć jak chcecie spędzać czas – czy to ma być wyłącznie wylegiwanie się na plaży, czy też przy hotelowym basenie, a może wręcz przeciwnie – chcecie zwiedzać i zobaczyć jak najwięcej. Im bardziej precyzyjnie będziecie mieć określone powyższe kwestie, to jest większa szansa, że zaproponowana oferta spełni Wasze oczekiwania.
Kupujemy wakacje w biurze podróży
Kiedy już wiecie gdzie chcecie jechać, co chcielibyście robić, a przy tym ile możecie na Wasz wyjazd wydać, to pora na udanie się na zakupy. Pamiętajcie jednak przy planowaniu swojego budżetu, iż warto na wakacjach mieć także pewną sumę na różne dodatkowe wydatki (pamiątki, wycieczki fakultatywne, itp.) – uwzględnijcie to w swoich możliwościach finansowych.
To ile dodatkowych pieniędzy będziecie musieli mieć na miejscu zależy także od tego, jaką opcję wyżywienia wybierzecie – czy all inclusive (kiedy macie jedzenie i napoje w cenie), czy może HB.
W biurze podróży będziecie mogli kupić wyjazd oraz wiele innych dodatkowych usług np.:
- dodatkowe ubezpieczenie (koniecznie dopytajcie jakie warunki ubezpieczenia macie w cenie danej oferty),
wynajem samochodu, - miejsca w samolocie,
- wycieczki fakultatywne (taką opcję np. oferuje TUI jeszcze przed wyjazdem na urlop, a niekoniecznie na miejscu pobytu urlopowego).
Z pewnością zostaną one Wam zaproponowane.
Przeczytaj również: O co pytać w biurze podróży?
W momencie zakupu oferty turystycznej otrzymacie umowę, dokumenty podróży (o ile nie będzie wskazane, że macie je sobie np. wydrukować z panelu Klienta kilka dni przed urlopem – jeżeli to ostatnie rozwiązanie, to otrzymacie do niego dostęp w niektórych biurach).
W otrzymanych dokumentach znajdować się będą najważniejsze informacje dotyczące Waszego wyjazdu (m.in. warunki uczestnictwa, terminy, uczestnicy, termin i godzina wyjazdu).
Jeżeli chodzi jednak o datę i godzinę wyjazdu, to warto 1-2 dni przed swoimi wakacjami dodatkowo sprawdzić czy oby na pewno coś się nie zmieniło (normalnie powinniście zostać poinformowani o takiej zmianie przez Wasze biuro, ale może np. nie odbieracie połączeń od nieznanych numerów). Pamiętajcie – to bardzo ważne, aby upewnić się czy godziny wyjazdu nie uległy zmianie.
Dzień wyjazdu na wakacje
W tym dniu stawiacie się o określonej godzinie i wyznaczonym na miejscu.
Dla potrzeb tego wpisu będziemy posługiwać się przykładem kiedy Wasz wyjazd uwzględnia lot samolotem.
Przeczytaj również: Pierwszy lot samolotem – co i jak, czyli co powinniście wiedzieć
Lecąc na wakacje samolotem musicie stawić się na lotnisku 2 lub 3 godziny przed wylotem. W większości przypadków będą to 2 godziny wcześniej, aczkolwiek w przypadku długich lotów (np. do Dominikany, Meksyku, na Kubę) na lotnisko będziecie musieli się stawić wcześniej o 3 godziny. Wynika to z faktu, że na długich trasach latają duże samoloty, zabierające większą liczbę pasażerów, a tym samym cały proces odprawy trwa dłużej.
Koniecznie pamiętajcie, aby w tym dniu dokładnie sprawdzić, jeszcze przed wyjściem z domu, czy macie wszystkie niezbędne dokumenty z biura podróży, dokumenty tożsamości (dowód lub paszport – w zależności co potrzebujecie).
Co robić po przyjeździe na lotnisko?
Jak tylko przyjedziecie na lotnisko, w pierwszej kolejności na tablicy odlotów powinniście sprawdzić stanowiska odprawy dla Waszego lotu, w tym także na którym terminalu się one znajdują (na mniejszych lotniskach nie będzie to aż takie problematyczne, ale na większych warto dokładnie sprawdzić tą informację, tak aby nie krążyć między terminalami).
Kiedy już wiecie gdzie będzie trwała odprawa, to udajecie się do wskazanych stanowisk i ustawiacie w kolejce. W trakcie odprawy, pod podejściu do danego stanowiska, zostaniecie poproszeni o dokumenty tożsamości oraz dokumenty podróży (o te coraz częściej możecie nie być pytani, ale lepiej je mieć ze sobą w przypadku jakichkolwiek trudności).
W trakcie odprawy:
- otrzymacie bilety lotnicze z kartami pokładowymi (koniecznie ich pilnujcie zarówno przed wejście do samolotu, ale też po wyjściu – na nich są często doklejone informacje o nadanym bagażu),
- nadacie bagaże (pamiętajcie aby przed wyjazdem zważyć bagaże i starać się nie przekraczać dozwolonej wagi – informacje o przysługującym Wam limicie wagi na każdy bagaż otrzymacie w trakcie kupna w biurze podróży). Bagaż podręczny zabieracie ze sobą. Jeżeli macie np. wózek dla dziecka (małą spacerówkę), to też możecie go zabrać ze sobą i dopiero oddać obsłudze już przy samym samolocie. Otrzymacie go z powrotem na lotnisku docelowym – albo będzie wydany na taśmie transportowej (o tym dalej) albo w punkcie przewozu bagażu niestandardowego.
Teraz czas na kontrolę bezpieczeństwa
Kiedy macie już bilety, karty pokładowe, bagaże nadane to musicie się udać do kontroli bezpieczeństwa. W jej trakcie będziecie musieli przejść przez specjalną bramkę wykrywającą m.in. metalowe przedmioty. Dlatego przed jej przejściem należy do specjalnych pojemniczków wyłożyć wszelkie metalowe przedmioty, zegarki, paski, a także elektronikę (telefony, power banki, laptopy, aparaty fotograficzne, tablety, itp. należy wyciągnąć z bagażu podręcznego).
Wy przechodzicie przez bramkę bezpieczeństwa, a Wasz bagaż w tym czasie przejeżdża przez specjalne urządzenie prześwietlające jego zawartość. Niestety dalej nie będziecie mogli zabrać ze sobą żadnych napojów, więc przed kontrolą musicie się pozbyć wszelkich napojów, które będą w opakowaniach powyżej 100 ml (wyjątek stanowią rodzice podróżujący z małymi dziećmi).
Przeczytaj również: HB, FB, All inclusive – rodzaje wyżywienia w hotelach
Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku najczęściej traficie do strefy ze sklepami bezcłowymi (jak cokolwiek będziecie chcieli kupić to musicie mieć ze sobą kartę pokładową). Najczęściej jednak są to drogie sklepy, nie to co kiedyś…
Za strefą wolnocłową lub – będąca jej częścią – jest poczekalnia, skąd dalej udacie się już do konkretnych bramek („gate’ów) z których albo przejdziecie, albo zostaniecie zawiezieni już do samolotu. Informacje, z którego gate’u będziecie udawać się do Waszego samolotu również musicie sprawdzić na tablicy informacyjnej – liczne ekrany są umieszczone w widocznych miejscach. Zwróćcie uwagę na godzinę, o której planowo ma się zacząć „borading”, czyli możliwości przejścia już do samolotu, tak aby w ferworze zakupów w strefie bezcłowej przypadkiem nie uciekł Wam samolot. Wierzcie nam – to się zdarza!
Do samolotu dostaniecie się:
- pieszo, gdy samolot stoi blisko wyjścia z lotniska,
- autobusikiem podstawionym pod gate, kiedy do samolotu jest nieco dalej, albo
- specjalnym rękawem prosto z wyjścia z lotniska (takie rozwiązania najczęściej są na dużych, międzynarodowych lotniskach).
Przy opuszczaniu lotniska (w trakcie boardingu) zostaniecie poproszeni ponownie o dokumenty tożsamości i karty pokładowe (dlatego tak, jak podkreślaliśmy na początku – dokumenty te są bardzo ważne!). Aby wiedzieć, czy do samolotu należy wejść przednim lub tylnym wejściem możecie sprawdzić na kartach pokładowych (na wielu jest to zaznaczane).
Gdzie siadamy w samolocie
W samolocie numery miejsc są oznaczane jako nr rzędu oraz literką oznaczającą konkretny fotel. Informacja ta jest zapisana na kartach pokładowych. I tak np. 18 B oznacza, że w rzędzie 18 będziecie mieć miejsce B. Miejsca w samolocie nadawane są w trakcie odprawy, kiedy otrzymujecie bilety oraz karty pokładowe. Ostatnimi czasy jest też opcja w niektórych biurach podróży (oczywiście – za dodatkową opłatą), że możecie sobie interesujące Was miejsca wybrać już w trakcie kupna wyjazdu wakacyjnego. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ wówczas nie ma znaczenia jak szybko dotrzecie do stanowisk odprawy pasażerów i nie musicie stać w długiej kolejce, a możecie do odprawy podejść na samym praktycznie końcu. Wiele osób, które nie mają wykupionych miejsc chce być jak najwcześniej na lotnisku i ustawić się na początku kolejki, tak aby móc poprosić o dobre miejsca, kiedy jest ich znaczny wybór.
Przeczytaj również: Które miejsca w samolocie wybrać?
Nad Waszymi miejscami w samolocie są odpowiednie schowki, gdzie należy umieścić bagaż podręczny na czas podróży. A mniejszy bagaż – np. niewielki plecak – możecie umieścić pod fotelem przed Wami.
A co po przylocie na miejsce wakacji?
Po przylocie udacie się do budynku lotniska (najczęściej autobusikami podstawionym pod samolot), a po wejściu na lotnisko musicie udać się do miejsca gdzie na taśmach będą wyjeżdżały Wasze bagaże.
W przypadku lotów między strefą UE a innym państwami, będziecie po wejściu na lotnisko poproszeni o paszporty, a dopiero po tej kontroli będziecie mogli wejść do miejsca gdzie odbiera się bagaże.
Na dużych lotniskach dobrze jest sprawdzić na tablicach informacyjnych, na której z taśm będą jeździć bagaże z Waszego lotu. Bo może ich być nawet kilkadziesiąt.
Po odbiorze bagażu udajcie się na halę przylotów i tam powinniście znaleźć przedstawiciela biura podróży, z którego usług korzystacie, a ten poinformuje Was gdzie znajdują się autobusy czy inny rodzaj transportu do Waszego hotelu (najczęściej jest to najbliższy parking). Powinniście również otrzymać podstawowe dokumenty informacyjne, w tym także informacje o miejscu i dacie spotkania z rezydentem.
Jak już znajdziecie się w autobusie, który będzie miał Was zawieźć do miejsca zakwaterowania, to jeszcze przed wyjazdem powinien do Was przyjść rezydent i przekazać najważniejsze informacje (m.in. ile się jedzie do poszczególnych hoteli, kiedy będzie spotkanie organizacyjne – w jego trakcie dowiecie się o hotelu, dodatkowych wycieczkach fakultatywnych, możliwości wynajmu samochodu, itp.).
Po przyjeździe do hotelu zostaniecie zakwaterowani i będziecie mogli zacząć urlop 😉 Warto wiedzieć jednak, że rezydent (najczęściej) nie wejdzie z Wami do hotelu (może w ogóle z Wami nie jechać autobusem) i to Wy sami będziecie musieli się zameldować. Ważne jest też to, że przyjeżdżając do hotelu przed rozpoczęciem doby hotelowej (np. o 8.00 rano) to nie otrzymacie od razu pokoju. W tym przypadku będziecie musieli poczekać na swój pokój – najczęściej do godziny 14.00 Jeżeli wiecie, że Wasz przyjazd będzie tak wcześnie, to przygotujcie się na takie rozwiązanie – miejcie w Waszym bagażu, gdzieś na wierzchu, najważniejsze przybory toaletowe i ubrania na zmianę. Odświeżcie się, przebierzcie i ruszcie (po oddaniu bagażu do specjalnej przechowalni – najczęściej zaraz przy recepcji) na poznawanie hotelu i okolicy. Najczęściej od razu też będziecie mogli korzystać z usług hotelowych (jeżeli będzie to opcja all inclusive to otrzymacie specjalne opaski na ręce, które należy nosić przez cały pobyt. Dzięki temu obsługa hotelu wie, że macie do tego prawo).
Przeczytaj również: Czy przyjeżdżając w nocy lub nad ranem od razu otrzymamy pokój hotelowy?
Po otrzymaniu pokoju możecie zacząć swój urlop!
Co mamy zrobić kiedy nasz pobyt zbliża się do końca?
Wiadomo, że każdy urlop się kiedyś kończy. Kiedy będzie zbliżał się dzień wyjazdu, to koniecznie 1 dzień wcześniej sprawdźcie na tablicy informacyjnej o której macie wyjazd z hotelu. Do tego czasu musicie zdać pokój i być gotowi na transfer. Czasami godziny wylotu ulegają zmianie, dlatego tak ważne jest abyście to sprawdzili.
W dniu wyjazdu o podanej na tablicy / w segregatorze informacji danego biura/ godzinie wyjazdu macie czekać na recepcji lub przed hotelem na Wasz transport. Jak tylko zostaniecie odebrani, to po przewiezieniu na lotnisko musicie zachować się dokładnie tak samo jak przy wylocie – szukacie stanowisk odprawy dla Waszego lotu i tak dalej.
Udanego urlopu!