Pierwszy lot samolotem - co i jak, czyli co powinniście wiedzieć

Pierwszy lot samolotem - co i jak, czyli co powinniście wiedzieć

Przed wami pierwszy lot samolotem i zastanawiacie się jak to jest, jak wygląda organizacja na lotnisku i zapewne macie jeszcze wiele pytań. Postaramy się wam wszystko bardzo dokładnie opisać, tak abyście byli dobrze przygotowanie do swojej pierwszej podróży lotniczej. Sam lot jest zawsze taki sam, może być tylko dłuższy lub krótszy. Natomiast w zależności od tego czy będziecie lecieć z biura podróży, czy też w ramach indywidualnie zorganizowanego wyjazdu to pewne kwestie organizacyjne będą inne, o czym napiszemy. Ponieważ najczęściej odnosimy się do wyjazdów z biurami podróży, to zawsze od tej wersji będziemy zaczynać.

Wakacje w Turcji

Jak się przygotować do pierwszego lotu samolotem?

Zacznijmy nasze przygotowani do takiej podróży odpowiednio wcześnie. Może to zabrzmiało jak zbieranie się na wspinaczkę wysokogórską, ale to właśnie od tego jak się przygotujecie do tej podróży będzie zależał wasz komfort i spokój. Jeszcze przed wyjazdem musicie zebrać trochę informacji oraz zaopatrzyć się w odpowiednie rzeczy.

Poniżej znajdziecie odpowiedź na najczęstsze pytania, na które należy znać odpowiedź w trakcie przygotowań do pierwszego lotu.

Czy możecie podróżować samolotem?

No jak, przecież każdy może! Nie do końca tak jest.

W tym miejscu musicie wiedzieć, czy np. nie chorujecie na jakieś choroby, które wam uniemożliwiają taką podróż – może to być choroba serca, problemy z krążeniem. Dotyczy to również chorób właśnie odbywanych – z żadną „widoczną” chorobą zakaźną nie zostaniecie wpuszczeni na pokład samolotu – np. z ospą.

Może cierpicie na paniczny lęk przed lataniem? Oczywiście przed pierwszym lotem nie wiecie jak mocna jest to fobia, dlatego warto sprawdzić jak sobie z nią radzić i przygotować się na taką ewentualność.
Ponadto w przypadku, kiedy macie problemy z przebywaniem w pomieszczeniach zamkniętych przez dłuższy czas, to lot samolotem może w ogólne nie być możliwy do odbycia.

Przeczytaj również: Jak sobie radzić ze strachem przed lataniem?

fot. Walizki Puccini

Czy wiecie jaki bagaż możecie zabrać do samolotu w ramach swojego lotu?

Kiedy mówimy o bagażu, to informacje ile sztuk możecie zabrać, jakich wymiarów oraz wagi będzie bardzo ważne. W tanich liniach lotniczych bagaże są bardzo restrykcyjnie kontrolowane, ponieważ w zależności od ich ilości i parametrów będziecie musieli ponieść określone koszty. W przypadku lotu z biurem podróży te informacje także są istotne, może już nie tak restrykcyjnie egzekwowane, ale należy się liczyć, iż w sytuacji kiedy wasz bagaż będzie cięższy, niż w ramach danego lotu jest dopuszczalny, to zostaniecie obciążeni dodatkowymi kosztami.

Informacje dotyczące bagażu zawsze musi wam przekazać przewoźnik (możecie to znaleźć bardzo dokładnie opisane na stronach linii lotniczych), a lecąc z biurem – przy zakupie wyjazdu koniecznie dopytajcie o te kwestie. W zależności od linii lotniczych, dystansu na jaki lecicie, będą różne wymagania co do bagażu.

Paszport – jakie dokumenty potrzebny na wyjazd

Jakie dokumenty są potrzebne na lot samolotem?

Zawsze obowiązkowo musicie mieć ze sobą dokument tożsamości – tutaj w zależności gdzie lecicie, musicie mieć albo dowód osobisty, albo paszport. Do tego konieczny jest bilet lotniczy lub dokumenty podróży otrzymane przy zakupie wyjazdu.

Pamiętajcie jednak, że do niektórych krajów koniecznie musicie mieć wizę, a czasami także (to już bardzo specyficzne destynacja) podbitą książeczkę szczepień.

Co można zabrać na pokład samolotu?

To bardzo ważna informacja, do której kontrole na lotniskach przywiązują bardzo dużą wagę. Szczególnie obecnie, przy podwyższonych standardach bezpieczeństwa, nie ma co liczyć, że uda się nam jakość przekonać obsługę. Istnieje wiele ograniczeń co do rodzaju oraz ilości przewożenia pewnych rzeczy (w tym napojów, kosmetyków, jedzenia dla dzieci).

Przy tej okazji koniecznie musimy was uczulić na loty do krajów muzułmańskich, niektórych krajów Ameryki Południowej. W każdym z tych przypadków dokładnie sprawdźcie jakie leki można zabrać, aby nie zostać posądzonym o przewożenie zabronionych substancji, co jest karalne.

Przeczytaj również: Bagaż podręczny – co można, a czego nie wolno zabierać do samolotu?

Co można zabrać do samolotu – np. jakie płyny w bagażu podręcznym?

Co zabrać na pierwszy lot samolotem?

Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że dobrze jest zabrać na podróż samolotem poniższe rzeczy, które zapewnią komfort w podróży:

  • wygodne ubranie – szczególnie takie, które nie jest za ciasne, nie jest wykonane ze sztucznych materiałów. Dobrze też, abyście mieli wiele kieszeni, w których można przechować dokumenty, pieniądze, itp.. Ponadto w przypadku ubrań na lot – pamiętajcie, że w samolocie jest raczej chłodniej, niż cieplej i na czas podróży lepiej mieć też coś cieplejszego (np. wygodne spodnie dresowe, rozpinaną bluzę). W przypadku lotów między strefami klimatycznymi, koniecznie zadbajcie o odpowiednie ubranie na przebranie – czy to z zimowego na letnie, czy też odwrotnie (w końcu ciężko np. w krótkich spodenkach wracać do Polski, gdzie panuje zima…),
  • wygodny bagaż podręczny  – zapytacie jak bagaż podręczny może być wygodny? Otóż może.
    Chodzi o to aby miał wiele schowków, gdzie będziecie mieli w łatwy sposób dostęp do różnych rzeczy. Powinien być także na tyle duży (pamiętajcie o ograniczenia wielkości), że schowacie do niego wszystko to co będziecie chcieli mieć ze sobą w samolocie. Dodatkowo musi być łatwy w przenoszeniu (np. plecak) lub przewożeniu (np. walizka kabinówka na kółkach),
  • coś do czytania, słuchania, oglądania… – innymi słowy to, co będzie waszą rozrywką w trakcie lotu (szczególnie ważne przy dłuższych trasach). Bo przecież możecie mieć mało rozmownego sąsiada w podróży, albo śpiocha, albo siedzącego w książkach, itp. Na dłuższych lotach najczęściej będziecie mieć do dyspozycji tzw. rozrywkę pokładową – na ekranach zamontowanych w oparciach siedzeń można oglądać filmy, grać w gry,
  • niezbędne lekarstwa – koniecznie, ale to koniecznie weźcie do bagażu podręcznego, te lekarstwa, które musicie zażywać. Nawet jeżeli podróż jest krótsza niż odstępy między braniem określonych leków, to nie umieszczajcie ich w bagażu rejestrowanym, który przewożony jest w luku samolotu. Bo co jak lot się opóźni, albo zostaniem wam zgubiony bagaż?
  • coś do jedzenia – koniecznie jadąc w dłuższą podróż, trzeba zabrać ze sobą odpowiedni prowiant. Tak samo do samolotu. A o tym co można zabrać do jedzenia na pokład możecie poczytać w naszym poście Co zabrać do samolotu do jedzenia,
  • coś na uspokojenie – to tak na wszelki wypadek. Jeżeli bardzo obawiacie się lotu, to poproście waszego farmaceutę lub lekarza o jakieś lekarstwa, tak tylko aby je mieć, jeżeli zajdzie taka konieczność. Zapewne wiele osób uśmiechnie się w tym miejscu, ale często niektórzy podróżni proszą na pokładzie o lampkę wina lub innego alkoholu. Dodajmy tutaj, że wszystko w umiarze jest akceptowalne.
Dominikana – lotnisko Santo Domingo

Ile wcześniej należy być na lotnisku przed lotem?

W zależności od rodzaju lotu (bliższy, dalszy) na lotnisku powinniście się stawić z odpowiednim wyprzedzeniem, które pozwoli na sprawne odprawienie się przejście przez kontrolę. W przypadku długich lotów, kiedy leci się wielkimi samolotami, a tym samym osób do odprawy jest znacznie więcej, możecie mieć wskazanie na stawienie się ok. 3 godziny przed planowanym odlotem. Najczęściej będziecie się spotykać z sytuacją, kiedy macie być ok. 2 godziny wcześniej.

Pamiętajcie tutaj jednak o odpowiedniej organizacji czasu. Jeżeli planujecie wylot z Warszawy i nie macie gdzie pozostawić swojego samochodu, wybierzcie sprawdzony i bezpieczny parking na Okęciu. Parking jak ten przy Szyszkowej 45 udostępnia specjalny samochód transferowy, który dowiezie pasażerów wraz z bagażami o każdej porze dnia i nocy z parkingu na lotnisko i z powrotem.

Zdradzimy wam pewien sekret… Jeżeli macie wykupione miejsca w samolocie, to spokojnie możecie być nawet 30 minut później, niż zakładany czas, ponieważ kolejka do odprawy biletowo-paszportowej trochę się zmniejszy, a wy i tak czy będziecie odprawienie, jako pierwsi, czy jako ostatni, to macie swoje wybrane miejsca. Oczywiście ta podpowiedź nie sprawdzi się jeżeli planujecie wpaść przed wylotem na dłuższe zakupy w strefie wolnocłowej.

Gdzie na lotnisku powinniście się stawić przed pierwszym lotem?

Oczywiście nie ma znaczenia, czy to pierwszy, czy też kolejny wasz lot. Natomiast w przypadku małych lotnisk łatwiej się odnaleźć, a w przypadku dużych (np. w Paryżu, Londynie) warto wcześniej sprawdzić, z której części lotniska będziecie mieć wylot, tak aby później nerwowo nie biegać po lotnisku szukając miejsca odprawy. Przykładowo w Krakowie – jest terminal międzynarodowy i osobno dla lotów krajowych, co ma znaczenie, bo są one od siebie nieco oddalone i zajmuje trochę czasu przejście z jednego do drugie (a z bagażem nie jest lekko…).
Tak samo sprawdźcie gdzie możecie zostawić na parkingu wasz samochód (jeżeli jedziecie swoim) lub gdzie jest przystanek autobusu, kolejki miejskiej, którą dotrzecie na miejsce odlotu.

fot. Tablica odlotów -godziny lotu

Co robić po przybyciu na lotnisko?

W dniu wylotu, dobrze przygotowani do podróży przyjeżdżacie na lotnisko i co macie zrobić? Są standardowe czynności do wykonania, które pozwolą wam sprawnie poruszać się na lotnisku.

Oto co powinniście zrobić jak już dojedziecie na lotnisko:

1. Sprawdzamy na tablicach odlotu numeru stanowisk odprawy biletowo-paszportowej. Jak tylko wejdziecie na lotnisko przeczytajcie na którym stanowisku będzie miała miejsce odprawa dotycząca waszego lotu. Doczytajcie także, czy lot jest punktualny i nie ma informacji o opóźnieniu. Jak nie, to w momencie uruchomienia odprawy, o przekazanej wam – przy zakupie biletów lub wyjazdu w biurze podróży – godzinie powinna rozpocząć się odprawa (check-in).

2. Udajemy się do podanego na tablicy stanowiska odpraw. Tam, jak jest już trwa odprawa (check-in), stajemy w kolejce w celu otrzymania kart pokładowych oraz nadania swojego bagażu. Jeszcze do niedawna w trakcie odprawy byliśmy proszeni o biletu lub dokumenty podróży, teraz coraz częściej wystarczy dokument tożsamości. To w trakcie tej odprawy musicie przypilnować czy macie te miejsca, które kupiliście (jeżeli to zrobiliście). Niestety ostatnio linie lotnicze oraz biura podróży praktykują umieszczanie pasażerów nie obok siebie, o ile nie wykupiono wyboru miejsc w samolocie.

WAŻNE: pamiętajcie aby zawsze pilnować swoich dokumentów oraz kart pokładowych, które są potrzebne na różnych etapach podróży.

Przeczytaj również: Wybór miejsc w samolocie

Bagaż podręczny – kontrola bezpieczeństwa

3. Po otrzymaniu kart pokładowych przechodzimy do części, gdzie odbywa się kontrola bezpieczeństwa. W tym miejscu zostanie poproszeniu o przedstawienie dokumentu toższamości oraz kartę pokładową, a następnie sprawdzany jest bagaż oraz rzeczy osobiste. Należy je umieścić w odpowiednim miejscu w celu przejazdu przez urządzenia kontrolujące (prześwietlające). Do specjalnych pojemników będziecie musieli przełożyć swoje podręczne rzeczy – m.in. okulary, portfel, pasek, klucze, urządzenia elektroniczne (telefony, aparaty, tablety, itp.). A wy zostaniecie poproszeni o przejście przez bramkę bezpieczeństwa.

To tutaj możecie stracić te rzeczy, które są zabronione do wnoszenia na pokład, a które mimo to zabraliście – np. większa ilość kosmetyków, napoje, itp.

Poczekalnia na lotnisku

Jeżeli nic nie zainteresuje służb lotniska, zabieracie swoje rzeczy i idziecie do części, w której będziecie czekać na swój lot. Najczęściej znajduje się tam poczekalnia, strefa bezcłowa, kawiarnie, restauracje.
W niektórych przypadkach, jest jeszcze kontrola paszportowa – kiedy opuszczamy Unię Europejską, ale też np. lecąc do Bułgarii.

WAŻNE: udając się do sklepu w strefie wolnocłowej zawsze musicie mieć ze sobą kartę pokładową, która jest niezbędna przy zakupach. Bez niej nic nie zostanie wam sprzedane.

Tak wyglądają karty pokładowe

4. Sprawdzamy z którego „gate’u” będziemy wchodzić do autobusu, który zawiezie nas do samolotu. Na większych lotniskach, z danego „gate’u” będziecie wchodzić bezpośrednio do samolotu poprzez specjalny korytarz tzw. rękaw. Przed przejściem przez dany „gate” zostaniecie ponownie poproszeni o dokument i kartę pokładową.

5. Wchodzimy na pokład samolotu. Na kartach pokładowych czasami jest zaznaczone, którym wejściem lepiej wchodzić w przypadku posiadania danych miejsc, co warto sprawdzić, tak aby nie przepychać się przez cały samolot. Przed wejściem możecie zostać poproszeniu o pokazanie kart pokładowych.

Samolot – ekrany z rozrywką pokładową

Jak wygląda lot samolotem?

Kiedy już dotarliśmy do samolotu, to pokładzie samolotu należy znaleźć swoje miejsce, umieścić bagaż podręczny w szafce nad głową lub przed naszymi nogami (jeżeli się zmieści).

Przed każdym lotem personel pokładowy przeprowadza rutynowe szkolenie instruktażowe z zachowania się na pokładzie oraz okoliczność ewentualnej ewakuacji. Zdecydowanie za pierwszym razem warto dokładnie oglądać i słuchać prezentacji (przy kolejnych lotach również!).

Zaleca się aby przez cały czas podróży mieć zapięte pasy, na okoliczności nieprzewidzianych turbulencji, aczkolwiek są one bardziej powszechne na dalekich trasach transkontynentalnych.

W trakcie lotu można zrobić zakupy w sklepikach pokładowych. Sklepik w tym przypadku należy rozumieć jako przewożony na wózku zestaw produktów do kupienie – są to najczęściej kosmetyki, biżuteria, zabawki, słodycze – na zasadach strefy bezcłowej. Szczególnie godne polecenia są tutaj zakupy perfum.

Jak wygląda jedzenie i picie na pokładzie samolotu?

W przypadku krótkich lotów zapewne większość korzysta z własnego prowiantu, aczkolwiek zawsze możecie dokupić sobie ciepłe oraz zimne napoje (w tym alkoholowe) i przekąski. Płatność w samolocie może być gotówką (najczęściej oprócz złotówek zapłacicie także w euro) lub płatność kartą! (Tak, możecie płacić kartą płatniczą na pokładzie samolotu!).
Na dłuższych trasach zawsze serwowane są dodatkowo ciepłe posiłki.

Lotnisko

Co robić po wylądowaniu?

Po przylocie na miejsce, jak już samolot wyląduje będziecie przewiezieni do lotniska. Na miejscu wejdziecie na halę, gdzie będą miejsca odbioru bagażu (należy znaleźć tą taśmę, na której będą bagaże z waszego lotu – na ekranach nad taśmami wyświetlają się odpowiednie informacje na ten temat – jaki lot, skąd przyleciał samolot, jakie linie).

Miejsce odbioru bagażu po locie samolotem – lotnisko Punta Cana na Dominikanie

Jeżeli wymagana jest kontrola paszportowa, to przed wejściem na halę zostanie wam sprawdzony stosowny dokument.

Za jakiś czas po wylądowaniu na taśmach zaczynają pojawiać się bagaże. Jak tylko je odbierzecie, to należy udać się do wyjścia prowadzącego na halę przylotów.

Na hali przylotów w przypadku wyjazdu z biurem podróży musicie poszukać przedstawicieli danego biura, którzy przekażą wam wszystkie niezbędne informacje co do dalszej podróży – m.in. otrzymacie dokumenty informacyjne o pobycie, a co najważniejsze – wskażą gdzie musicie się udać w celu przejazdu do miejsca docelowego pobytu (np. hotelu). Zazwyczaj autokary, busy biur podróży są zlokalizowane na parkingach, na określonych stanowiskach (ważne abyście dokładnie zapamiętali nr stanowiska, gdzie stoi przeznaczony dla was autokar lub inny pojazd. Jest to dlatego ważne, że najczęściej na lotniskach (szczególnie w sezonie) jest bardzo dużo pojazdów i jest duże zamieszanie.

W przypadku lotu na własną rękę, już we własnym zakresie musicie zatroszczyć się o dalszy etap podróży – np. sprawdzając wcześniej jak dostać się z lotniska do miejsca docelowego (kolejką miejską, busem, autobusem, metrem, a może wynajętym samochodem? – ale to już tematy na zupełnie inny wpis).

Nie pozostaje nam nic innego niż tylko życzyć wam udanego i spokojnego pierwszego lotu samolotem! Szerokiego nieba!

Wakacje w Bułgarii