Przygotowania przed lotem samolotem - procedury, o który nie wiecie

Przygotowania przed lotem samolotem - procedury, o który nie wiecie

Uwielbiacie zwiedzać, odkrywać nowe zakątki, najchętniej całe życie spędzilibyście w drodze. Jedynym minusem w trakcie Waszych podróży jest przelot i czas jaki musicie poświecić na dojazd do lotniska, odprawę, a potem już na oczekiwanie na start. Czy zastanawialiście się może, dlaczego tak długo musicie czekać, zanim samolot odbije się od ziemi? Jeśli tak, to w naszym artykule znajdziecie odpowiedź. Jesteście ciekawi, a zatem koniecznie przeczytajcie nasz tekst do końca!

Wakacje w Turcji

W czasie, kiedy Wy nadajecie swoje bagaże główne, przechodzicie przez odprawę osobistą czy też spokojnie spacerujecie po sklepach w strefie bezcłowej obsługa lotniska i załoga pokładowa przygotowują samolot do startu, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik i abyście mogli bezpiecznie dolecieć do celu. Chcecie wiedzieć, jak wyglądają takie procedury i co wchodzi w ich skład? Już wyjaśniamy..

Planowanie lotu samolotu

Przygotowania do lotu mają miejsce nie tylko w danym dniu, ale nawet kilka tygodni wcześniej, bowiem planerzy lotów z linii lotniczych muszą najpierw ustalić, który samolot gdzie poleci oraz jaka załoga zostanie przydzielona do konkretnego lotu. Wiadomo, że w międzyczasie mogą wystąpić niespodziewane okoliczności, które będą wymagały zmian, dlatego odpowiedzialne za planowanie osoby muszą na bieżąco nad wszystkim czuwać.

Okrągłe okna w samolotach to konieczność

Ponadto, kontrolerzy lotu sprawdzają prognozy pogody, plany lotów oraz warunki w powietrzu, po to, aby zaplanować awaryjne trasy w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprzewidywalnych czynników.

Przeczytaj również: Pierwszy lot samolotem – co i jak, czyli co powinniście wiedzieć?

Nie możemy również zapominać o tak ważnej kwestii dotyczącej bezpieczeństwa, jak odpowiednie oszacowanie potrzebnej ilości paliwa. Niewiele osób wie, że samolot nie powinien lądować z wypełnionym bakiem, ale paliwa musi wystarczyć na cały lot. Pracownicy w swoich wyliczeniach powinni uwzględnić szacunkowy ciężar pasażerów, wagę bagaży, a także mieć na uwadze ewentualne zmiany wynikające z sytuacji awaryjnych (kiedy niezbędna będzie zmiana trasy lotu i piloci będą zmuszeni lądować na innym lotnisku niż zakładano początkowo).

„Na miejsca, gotów i… start”, czyli co dzieje się, w dniu Waszego wylotu

Gdy faza początkowa została zakończona, przechodzimy do zadań, jakie mają do wykonania pracownicy obsługi lotu i załoga w danym dniu. Załoga samolotu nie tylko dba o Wasz komfort i bezpieczeństwo w trakcie lotu, ale także musi sprawdzić czystość samolotu, zadbać o sprawdzenie działania urządzeń sanitarnych na pokładzie, przeliczyć, czy znajduje się wystarczająca ilość koców, posiłków, czy słuchawek (nie dotyczy tanich linii lotniczych). Zdarza się, iż na przygotowanie samolotu i oczyszczenie go personel ma zaledwie kilkanaście minut między jednym a drugim lotem – bardzo często przewoźnicy tak ustawiają plan, aby samolot który w danym dniu przywiózł turystów, od razu zabrał w drogę powrotną kolejnych. Dokładne sprzątanie samolotu przeważnie odbywa się jednak tylko raz dziennie, po ostatnim locie wykonanym danego dnia, dlatego tak ważne jest, abyście pozostawili po sobie w miarę czyste siedzenia – wczujcie się w innego pasażera, który będzie leciał danym samolotem, czy chcielibyście być na jego miejscu?

Przed startem samolot jest kontrolowany przede wszystkim pod względem technicznym, mechanicy sprawdzają, czy wszystko funkcjonuje jak należy, oraz w razie potrzeby muszą naprawić ewentualne usterki zgłoszone przez pilotów.

Ponadto, pracownicy lotniska muszą z zewnątrz przyjrzeć się maszynie i ustalić, czy nie ma żadnych widocznych uszkodzeń albo w czasie zimy, czy samolot nie jest ośnieżony/ zmrożony. W tym ostatnim przypadku należy go odmrozić specjalnymi środkami chemicznymi.

Odmrażanie samolotu przed startem na Dominikanę

Następnie muszą sprawdzić, czy pas startowy jest czysty, by samolot mógł bezpiecznie wzbić się w powietrze. W czasie naszych podróży nie raz obserwowaliśmy z okna samolotu jak obsługa lotniska urządzała sobie swego rodzaju „polowania” z auta, bowiem na pasie startowym pojawiły się np. kicające zające, które należało przegonić, aby nie zagrażały lądującym i startującym maszynom.

Przeczytaj również: Jaki bagaż do samolotu?

W czasie postoju samolotu cysterny dopompowują oszacowaną wcześniej ilość paliwa, a bagaże i cargo zostają załadowane do luku.
Spotkanie obsługi pokładowej odbywa się na 60 do 90 minut przed wylotem. Wtedy też pracownicy zostają wprowadzeni w plan lotu, mogą się poznać i przywitać, jeśli wcześniej ze sobą nie podróżowali. Piloci informują ich o szacowanym czasie lotu, możliwych turbulencjach, pogodzie w miejscu docelowym, itd.

Gdy pasażerowie przeszli „check in” i mogą wchodzić do samolotu, obsługa serdecznie ich wita, jednocześnie wskazuje, w której części znajdują się ich miejsca. W pierwszej kolejności zostają obsłużeni turyści z wykupioną opcją pierwszeństwa (np. osoby niepełnosprawne). Gdy już wszyscy wygodnie siedzą, konieczne jest sprawdzenie, czy bagaże są bezpiecznie schowane w miejscach nad głowami, a schowki zamknięte.

Nocny lot samolotem – oświetlony pokład

Następnie turyści są zapoznawani z prezentacją dotycząca bezpieczeństwa na pokładzie. I choć wiele osób lekceważąco podchodzi do takich instrukcji, to zachęcamy do wysłuchania ich, nigdy bowiem nie wiadomo, co może się zdarzyć w trakcie lotu.

Przeczytaj również: Po co są dziurki w oknach samolotu? Dlaczego samolot…?

W tym czasie piloci ustalają plan lotu z wieżą kontrolną i czekają na zgodę na start.

Trasa lotu samolotu – podgląd w trakcie lotu na Dominikanę

Kiedy ją uzyskają, spod kół samolotu zostają usunięte bloki hamujące i obsługa pasa pomaga wyprowadzić samolot na pas startowy. Ponownie piloci muszą czekać na zgodę wieży i kontrolerów na start samolotu, np. podczas naszego lotu z Pekinu do Warszawy musieliśmy czekać na płycie lotniska aż godzinę, gdyż panował tak wielki ruch. Dopiero po sprawdzeniu wszystkich list samolot może wystartować.

Przeczytaj również: Najlepszy plecak do samolotu, jaki udało nam się do tej pory kupić

Jak widzicie, w przygotowanie Waszego lotu jest zaangażowanych wiele osób i każda ma do wykonania swoje zadania, dlatego kiedy następnym razem będziecie narzekać, iż tak długo musicie czekać na wylot, to pomyślcie, iż przecież to chodzi o Wasze bezpieczeństwo. Po prostu z różnych przyczyn procedury się przedłużają, a Wy musicie być wyrozumiali.

Wakacje w Bułgarii