Egzotyczne wakacje - co warto wiedzieć?

Egzotyczne wakacje - co warto wiedzieć?

Coraz więcej z Was decyduje się spędzić swój urlop w egzotycznym, urokliwym zakątku. Trudno się temu dziwić, bowiem odmienna kultura, zabytkowe budowle, gwarantowana pogoda czy przepiękne krajobrazy przyciągają jak magnes. Do tego ceny egzotycznych wyjazdów coraz częściej są zbliżone do tych, które dotyczą wyjazdów na bliższych kierunkach.

Wakacje w Turcji

Warto pamiętać, że taki wyjazd wiąże się nie tylko ze spakowaniem walizek i zabraniem ze sobą paszportu. W naszym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając się do egzotycznych krajów i jakie ewentualne utrudnienia mogą na Was czekać.

Dominikana – Saona – las palmowy przy plaży

Gdzie jechać na egzotyczne wakacje i ile to może kosztować?

Zacznijmy od tego, jakie kraje egzotyczne możecie obrać za cel swojej wymarzonej podróży. Wśród ofert touroperatorów znajdziecie, m.in.: Tajlandię, Dominikanę, Kubę, Meksyk, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chiny, RPA, Gambię,
Sri Lankę, Kenię, Kambodżę, Wietnam, Mauritius czy Wyspy Zielonego Przylądka.

Przeczytaj również: Czy i kiedy warto wybrać się na Dominikanę?

Zarówno osoby lubiące zwiedzanie, jak i turyści preferujący leniuchowanie na plaży będą zadowoleni, bowiem egzotyczne wczasy mogą mieć formę pobytu stacjonarnego w jednym hotelu lub wycieczki objazdowej (a następnie odpoczynku w jednym miejscu, czyli oferta 7+7).

W powszechnym mniemaniu taki wyjazd kojarzy się z luksusem, który kosztuje majątek, jednakże nie uwierzycie, ale ceny wycieczek w egzotyczne regiony świata zaczynają się od 3000 zł/os (za tydzień/8 dni). Oczywiście, im dalej, tym ceny będą wyższe – w górnym przedziale cenowym znajdują się takie kraje jak: Madagaskar, Zanzibar czy Kuba w połączeniu z Meksykiem. Nie mówiąc już o tak odległych regionach jak Australia, Kanada czy Panama. Niemniej jednak możecie się zdziwić jak porównacie np. koszty wyjazdów do Dominikany (nie „na Dominikanę” – przyp. red.) a tych do Portugalii, Hiszpanii – wierzcie nam, taniej możecie polecieć na Karaiby! Sprawdźcie sami.

Dominikana – płycizna Wanna Karaibów – w drodze na Saona

Jeśli chcecie sporo zaoszczędzić i nie boicie się samodzielnej organizacji wyprawy (np. na Bali, Malezji, Singapuru) to w przypadku egzotycznych krajów samodzielnie zorganizowany wyjazd będzie dla Was bardzo korzystną opcją, gdyż zazwyczaj najdroższy jest bilet lotniczy – wyżywienie czy zakwaterowanie jest naprawdę atrakcyjne cenowo.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zorientujcie się także, jakie są dodatkowe opłaty na miejscu. Np. turyści, którzy chcą wziąć udział w safari w Tanzanii muszą się liczyć z poniesieniem dodatkowych opłat (i to niemałych) za bilet wstęp do parków narodowych, koncesji, podatku turystycznego czy też transport, a zatem sam wynajem hotelu to nie jest wszystko.

Ile dni powinna trwać Wasza podróż? Długość podróży

Macie na oku super ofertę, jesteście podekscytowani i najchętniej już podpisywalibyście umowę. Jednakże pamiętajcie, że cel Waszej wycieczki powinien być dostosowany do liczby dni przeznaczonych na wypoczynek. Przeważnie wyjazdy do egzotycznych regionów cechują się długim czasem trwania, najczęściej powyżej 11 dni, gdyż dzięki temu można zobaczyć i poznać wszystko, co jest warte uwagi w regionie docelowym.

Wyspa Sal – Wyspy Zielonego Przylądka

Jeśli macie ograniczoną ilość czasu, warto pomyśleć o nieco bliżej położonej Gambii, Wyspach Zielonego Przylądka czy Emiratach Arabskich.

Przeczytaj również: Wyspy Zielonego Przylądka – podróż w poszukiwaniu szczęścia

Miejcie na uwadze fakt, iż nawet jeśli sam lot trwa ok. 6 godzin, to musicie również doliczyć dojazdy do lotniska wylotowego, pobyt na nim, dojazd do hotelu – tym samym może się okazać, iż 7-dniowy urlop skraca się do 5 dni.

Przeczytaj również: Ile godzin wcześniej na lotnisku przed lotem

Gdy macie do dyspozycji dłuższy urlop (np. 2 lub 3 tygodnie) to możecie wybrać te dalsze kierunki. Do Tajlandii leci się ok. 11 godzin, do Meksyku (do miasta Cancun) lot trwa ok. 10 godzin, a do Dominikany ok. 11

Dominikana – lotnisko Santo Domingo (nas zaskoczyło swoją architekturą)

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie w egzotycznej podróży?

Warto także przed wyjazdem do odległego kraju zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdyż tam pojawiają się informacje na temat aktualnego stanu bezpieczeństwa. Tropikalne kraje charakteryzują się zróżnicowaną florą i fauną, odmienną niż w naszej szerokości geograficznej oraz innym klimatem. Koniecznie sprawdźcie także, czy w kraju do którego się wybieracie odnotowuje się zagrożenia chorobowe i czy wymagane są dodatkowe szczepienia. Najczęściej są to: WZW typu A i B, tężec oraz dur brzuszny.

Piękna plaża na Zanzibarze – widok, który zapamiętamy na zawsze

Przeczytaj również: Egzotyczne wakacje z dzieckiem

Jeśli podróżujecie do obszaru zagrożonego malarią, to powinniście mieć ze sobą leki na tę groźną chorobę. Informacje na temat tego, jakie szczepienia warto wykonać i w jakie medykamenty/ środki ochronne (np. przeciw komarom) należy się zaopatrzyć, uzyskacie w lokalnym oddziale Sanepidu lub też u lekarza medycy podróży.

Przede wszystkim zwracajcie uwagę to, co pijecie. Nawet jeśli lokalni mieszkańcy spożywają wodę prosto z kranu to bądźcie ostrożni. Najlepiej spożywać wodę butelkowaną, oryginalnie zakorkowaną.

Jakie pozwolenia/ dokumenty należy uzyskać?

Wasze przygotowania do dalekiej podróży powinny także koncentrować się na uzyskaniu niezbędnych pozwoleń – wiz. „Siła” polskiego paszportu jest oceniana na podstawie ilości krajów, do których wjedziecie bez wizy. Obecnie Polacy bez wizy wjadą do 119 państw świata. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że w przypadku podróży do 79 krajów i kilkunastu terytoriów zależnych, sam paszport będzie niewystarczający, bo musicie mieć elektroniczną lub papierową (wklejoną do paszportu) wizę turystyczną. Taki dokument będzie wymagany w przypadku podróży do m.in.: Stanów Zjednoczonych, Chin, Kuby, Senegalu.

Ponadto pamiętajcie, iż może zaistnieć konieczność wyrobienia wizy tranzytowej – nawet jeśli na terenie danego kraju przebywacie przez bardzo krótki czas, np. w trakcie przejazdu czy lotu. Taka sytuacja ma miejsce, gdy lecicie samolotem przez Stany Zjednoczone do dowolnego kraju Ameryki Południowej, czy w Indiach. Polscy turyści są zobowiązani do zdobycia takiej wizy tranzytowej we własnym zakresie.

Warto zawczasu poznać kulturę i zwyczaje danego kraju

Jak mówi znane przysłowie „co kraj, to obyczaj” tak będzie z wycieczką do tropikalnego, egzotycznego zakątka. Niezależnie od tego, gdzie się udacie, musicie mieć świadomość, iż jesteście tylko gośćmi. Aby uniknąć wpadek i nieporozumień powinniście wcześniej poczytać na temat obowiązujących zwyczajów, zachowania czy też języka i gestów. To, co dla nas, Europejczyków jest postrzegane jako coś normalnego i oczywistego za granicą może być odmiennie odebrane.

Dominikana – kobiety ubrane w stroje regionalne (za zrobienie zdjęcia musieliśmy zapłacić)

Jeśli chcecie uniknąć niepotrzebnego stresu, to warto poświecić trochę czasu i zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat kraju, będącego celem Waszej podróży (nawet jeśli podróżujecie w ramach wycieczki zorganizowanej z biurem podróży).

Na koniec, aczkolwiek bardzo ważne – to koniecznie pomyślcie o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym, tak abyście nie zostali zaskoczeni wysokimi kosztami leczenia w dalekich krajach, za które będziecie płacić później latami.

Wycieczka do egzotycznego kraju pozwoli Wam poznać świat i odmienne tradycje. Nie należy się bać nowości i tropikalnych miejsc – jeśli będzie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa nic Wam nie będzie grozić.

Wakacje w Bułgarii