Do kiedy trzeba wykorzystać urlop 2018?

Do kiedy trzeba wykorzystać urlop 2018?

Z końcem roku wiele osób robi sobie wszelkie podsumowania, także te dotyczące ilości dni do wykorzystania z urlopu 2018. Jeżeli do tego dodamy wiele szumu, który pojawia się w kontekście nadchodzących zmian w Kodeksie Pracy 2019, to tym bardziej chcecie się upewnić do kiedy trzeba wybrać przysługujący urlop.

Wakacje w Turcji

Do kiedy najpóźniej można wybrać urlop z 2018 roku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami mamy na to jeszcze trochę czasu. Tak jak w ostatnich latach, tak też w przypadku przysługujących dni urlopu z tego roku, będziecie mogli je wykorzystać do końca września 2019 roku. Dlatego jeżeli zostały wam jeszcze jakieś dni wolnego, to możecie je dodać do urlopu przysługującego na 2019 i już teraz planować czas wolny na przyszły rok.

Przeczytaj również: Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2019 roku?

Jeżeli macie wątpliwości ile dni wolnego rocznie wam przysługuje, to na ten moment urlopu wypoczynkowego możecie mieć albo 20 dni, albo 26 co zależy od waszego stażu pracy (tylko na podstawie umów o pracę), gdzie wyższy zakres urlopu zyskuje się po 10 przepracowanych latach.

Ponieważ do stażu pracy wliczany jest także czas edukacji, w różnych proporcjach, to dla przypomnienia podajemy obowiązujące zasady:

• maksymalnie 3 lata – zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa,
• maksymalnie 5 lat – średnia szkoła zawodowa,
• 5 lat – średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych,
• 4 lata – średnia szkoła ogólnokształcąca,
• 6 lat – szkoła policealna,
• 8 lat – szkoła wyższa.

Podany powyżej staż należy dodać do przepracowanego i wówczas uzyskuję się wskaźnik, który określa czy macie już 10 lat stażu pracy, a tym samym 26 dni urlopu. To się jednak może zmienić w 2019 roku, wraz z wejściem w życie nowego Kodeksu Pracy.

Przeczytaj również: Urlop – co się zmieni wraz z Kodeksem Pracy 2019?

Do kiedy będzie można wykorzystać urlop 2019?

Przyszły rok będzie niósł jednak za sobą trochę zmian w Kodeksie Pracy, które dotkną także sferę urlopową. Jedną z najważniejszych, jeżeli mowa o terminie do kiedy należy wybrać zaległy urlop, będzie właśnie czas do kiedy będziecie zobowiązani do skorzystania ze swojego urlopu. Nowe zapisy mają nakładać nowe zasady – urlop za 2019 rok będzie można wybrać do końca I kwartału 2020 roku. Jeżeli tego nie zrobicie, urlop przepadnie.

Urlopy – nowe zasady od 2019 roku (kliknij w zdjęcie i poczytaj)

Jak dla nas nowe zasady w sumie niewiele zmieniają, ponieważ staramy się wchodzić w kolejny rok z maksymalnie kilkoma zaległymi dniami wolnego. Teraz jednak będziemy próbowali cały przysługujący urlop wykorzystywać w tym samym roku, bo później jak skumuluje się ilość urlopów różnych pracowników, to może być problem z jego wybraniem… i co wówczas? Przepadnie?

Wakacje w Bułgarii