Urlop - co się zmieni wraz z Kodeksem Pracy 2019?

Urlop - co się zmieni wraz z Kodeksem Pracy 2019?

Wraz z planowanymi zmianami w Kodeksie Pracy, mają pojawiać się również nowe zasady w zakresie urlopów. Z punktu widzenia pracownika, będą to zarówno dobre, jak i – niestety – także niekorzystne rozwiązania.

Wakacje w Turcji

Urlop – Kodeks Pracy 2019 – jakie zmiany na dobre?

Nie wszystkie zmiany, które planowano wprowadzić w Kodeksie Pracy mają zostać wprowadzone. W czasie odroczono szczególnie te zapisy, które budziły wiele kontrowersji i sprzeciwów tak ze strony pracowników, jak i pracodawców. Największe sprzeciwy dotyczyły zmian w zakresie ochrony kobiet w ciąży (m.in. możliwości ich zwalniania), bezpłatnych urlopów na żądanie.

Niemniej, to co nas najbardziej interesuje na tym blogu, to zasady dotyczące szeroko rozumianych urlopów wypoczynkowych. W tym przypadku część zmian ma się pojawić i to takich, które z pewnością ucieszą wiele osób, ale i takie, które już nie są takie miłe.

Zmiany w urlopach na korzyść pracownika

Z najważniejszych modyfikacji zapisów dotyczących urlopów, które mogą ucieszyć pracowników, to zasada, iż wszystkim od początku miałoby przysługiwać 26 dni urlopu. A nie jak to ma miejsce obecnie, gdzie ilość dni urlopu jest wyliczana na podstawie stażu pracy i początkujący pracownik na początku ma jedynie 20 dni urlopu, a prawo do 26 dni wolnego zyskuje się po 10 latach pracy (dodajmy – na podstawie umów o pracę, co jak wiemy nie jest zawsze możliwe!).

Przeczytaj również: Kiedy na urlop? Poza sezonem!

Wymiar stażu pracy do wyliczenia urlopu na ten moment wygląda tak, że wliczany jest do stażu okres edukacji, do którego dolicza się wypracowany już staż.

Kiedy na urlop? Dlaczego poza sezonem?

Edukacja edukacji nierówna i takie wskaźniki obecnie obowiązują do wyliczania ilości przysługującego urlopu:

  • maksymalnie 3 lata – zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa,
  • maksymalnie 5 lat – średnia szkoła zawodowa,
  • 5 lat – średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych,
  • 4 lata – średnia szkoła ogólnokształcąca,
  • 6 lat – szkoła policealna,
  • 8 lat – szkoła wyższa.

Przykładowo, jeżeli jesteś pracownikiem, który ma za sobą ukończoną uczelnię wyższą, a do tego momentu przepracowałeś 1 rok na podstawie umowy o pracę, to masz 9 lat stażu pracy. Wówczas brakuje Ci jeszcze 1 roku do uzyskania pełnego – 26 dniowego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Przeczytaj również: Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2019 roku?

Nowy kodeks ma znieść powyższe zasady, co z pewnością ucieszy pracowników poniżej 10-letniego stażu pracy.

Kiedy najlepiej urlop w 2019?

Zmiany w zasadach przyznawania urlopu, które mogą się nie podobać

Jak to w życiu, mają pojawić się także zmiany, które niekoniecznie będą się podobać.

Przedawnienie urlopu. Obecnie zaległy urlop, powinniśmy wykorzystać do końca września następnego roku. W nowym kodeksie ma to się zmienić i urlop miałby być wykorzystany maksymalnie do końca I kwartału kolejnego roku. Jeżeli pracownik tego nie zrobi, to urlop przepadnie. Natomiast jeżeli to z winy pracodawcy pracownik nie będzie mógł wykorzystać pełnego urlopu (mimo składania wniosków urlopowych), wówczas ma za niego otrzymać ekwiwalent – tj. dwukrotność wynagrodzenia jaki za dzień urlopu normalnie przysługuje.
Jeżeli ktoś lubił uzbierać kilka dni więcej z zaległego urlopu z poprzedniego roku, to czasami można było sobie pozwolić na naprawdę długie wakacje. Przy nowych zasadach nie będzie to już możliwe.

Kiedy na urlop – poza sezonem – wolne leżaki

Urlop na żądanie na nowych zasadach. Wszystko wskazuje, że zmiany dotkną także urlopów na żądanie, gdzie takowy trzeba będzie zgłosić pracodawcy nie później niż 24 godziny przed dniem kiedy będziemy chcieli z niego skorzystać. Oznacza to nie mniej ni więcej, że uzyskania urlopu na żądanie w tym samym dniu nie będzie możliwe (chyba, że macie wyrozumiałego pracodawcę i zgodzi się na zwykły urlop jak mu dacie znać przed rozpoczęciem pracy w danym dniu).
Ważne jednak, że wciąż będzie przysługiwało do 4 dni urlopu na żądanie – jego wymiar się nie zmieni.

Kiedy wejdą nowe zasady dotyczące zmian w urlopach?

Ministerstwo pracy zapewnia, że nowy Kodeks Pracy, a w tym planowane zmiany, o których piszemy powyżej, mają wejść w życie od 1 stycznia 2019r. Czy tak się stanie, to jeszcze nie jest pewne, ponieważ proces legislacyjny to nie zawsze da się tak szybko ukończyć. Czas pokaże.

Wakacje w Bułgarii