Lot - odprawa online

Lot - odprawa online

Jeśli należycie do grona turystów podróżujących tylko z niewielkim bagażem podróżnym to z pewnością znacie procedurę odprawy online. Nie jest ona skomplikowana, ale gdybyście o niej zapomnieli to Wasze roztargnienie może Was troszkę kosztować. Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z lataniem przygotowaliśmy przewodnik, który krok po kroku wyjaśni, co należy zrobić, aby samemu się odprawić przez internet. Co nam daje odprawienie się przez internet i jakie opłaty będziecie musieli ponieść, jeśli nie zrobicie tego w terminie? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

Wakacje w Turcji

Podróż samolotem umożliwia stosunkowo szybkie przemieszczanie się z jednego punktu do drugiego. Co więcej, ten środek transportu jest uznawany za najbezpieczniejszy. Oczywiście, czas podróży znacznie wydłuży się, gdy weźmiemy pod uwagę dojazd na lotnisko, czas oczekiwania na odprawę czy później odbiór walizek. Dobrą metodą, która pozwoli nie tylko na oszczędzenie czasu, ale i pieniędzy, jakie musimy przeznaczyć na dodatkowy bagaż główny (w tanich liniach trzeba za niego zapłacić), jest latanie z małym podręcznym bagażem. Wtedy też będziecie mogli skorzystać z odprawy online, o której chcemy Wam nieco więcej opowiedzieć.

Co to jest odprawa online?

W skrócie można powiedzieć, że taka odprawa to załatwienie większości formalności za pomocą sieci internet. Można taką odprawę przeprowadzić z pomocą komputera, telefonu, tabletu – wchodząc na stronę przewoźnika, u którego kupujemy bilet lotniczy. Taka odprawa jest swego rodzaju samoobsługą, gdzie to my wykonujemy sami czynności związanych z odprawą lotniczą. Zamiast na lotnisku wprowadzać dane przez obsługę lotniska, wprowadzamy je sami. Niektóre linie lotnicze mają do tego celu także dedykowane aplikacje mobilne, dzięki którym taka odprawa jest szybka i wygodna, a można ją sprawnie przeprowadzić z użyciem smartfona czy tabletu.

Lotnisko, odprawa
Odprawa online – wszystko warto załatwić przed pojawieniem się na lotnisku

Jak działa odprawa online? Jakie są jej zalety?

Wbrew pozorom odprawa online nie jest wyłącznie zarezerwowana dla osób latających z bagażem podręcznym, bowiem turyści podróżujący z bagażem rejestrowanym również mogą z niej skorzystać, jednakże powinni wtedy też nadać bagaż na stanowisku odprawy bagażowej.

Przeczytaj również: Bagaż podręczny – co można, a czego nie wolno zabierać do samolotu?

Odprawa online pozwala uniknąć zarówno kolejek, jak również gwarantuje nam miejsce w samolocie, co wcale nie jest takie oczywiste. Wiele linii lotniczych sprzedaje więcej biletów niż jest miejsc w samolocie, a podróżni zgłaszający się do odprawy jako ostatni, muszą zaczekać na alternatywne propozycje lotów. Jest to tak zwany overbooking. Jeśli nie chcecie, aby taka sytuacja się Wam przydarzyła to koniecznie musicie zadbać o swoją odprawę online. Ponadto, zazwyczaj osoby już odprawione kierowane są do osobnej kolejki, która jest sporo krótsza od tej głównej. Odprawa online zwykle kończy się na 2-3 godziny przed wylotem.

Jak wygląda odprawa online?

Gdy podróżujecie wyłącznie z bagażem podręcznym to check-in ogranicza się do sprawdzenia biletu, tożsamości pasażera i wyboru miejsca w samolocie. Cały ten proces można z powodzeniem przeprowadzić kilka godzin wcześniej z domu, wystarczy mieć przy sobie dokumenty osobowe oraz numer rezerwacji.

Przy zakupie biletu lotniczego online otrzymacie na swoją skrzynkę mailową potwierdzenie zakupu wraz z numerem rezerwacji. W nadesłanej wiadomości powinny się również znaleźć informacje na temat bagażu podręcznego, jego wymiaru oraz ewentualnych dopłat za nadbagaż lub nadanie bagażu głównego. Linie lotnicze zazwyczaj umożliwiają bezpłatną odprawę online 48 h przed wylotem (np. Wizzair, Ryanair), jeśli wykupicie wybór miejsca w samolocie to opcja ta będzie dostępna od razu (lub na 30 dni do wylotu). Po zalogowaniu się do swojego konta na stronie przewoźnika, będziecie mogli zobaczyć, od kiedy możecie się odprawiać online. Sama odprawa trwa zaledwie kilka minut i jest intuicyjna.

Odprawa online, komputer
Odprawa online – bardzo dokładnie sprawdzajmy poprawność wprowadzanych danych

Przede wszystkim wypełniacie swoje dane osobowe oraz podajecie dokument tożsamości, na podstawie którego będziecie podróżować (zostaniecie poproszeni o podanie jego numeru, daty ważności).

Kolejnym krokiem jest wybranie opcji specjalnych, czyli np. bagażu nadanego, większego bagażu podręcznego, opcji pierwszeństwa obsługi, ubezpieczenia podróżnego, wynajem auta czy znalezienie noclegu, itp. Wszelkie udogodnienia są oczywiście dodatkowo płatne. Gdy nie zdecydujemy się na wybór miejsca to linia przydzieli nam za darmo dowolne.

Warto dokładnie sprawdzić, czy zostały dobrze wprowadzone nasze dane osobowe, czy wszystko się zgadza (w razie pomyłki wszystkie zmiany są dodatkowo płatne), jeśli tak, to zatwierdzamy odprawę i zostaje dla nas wygenerowana karta pokładowa, z którą udajemy się do odprawy osobistej.

Niektóre linie zezwalają na wyświetlenie karty na komputerze lub telefonie komórkowym, jednakże my, jako zwolennicy tradycyjnych rozwiązań polecamy przyniesienie ze sobą wydruku (np. gdyby Wasz telefon nagle się rozładował).

Należy pamiętać, iż po dokonaniu odprawy nie ma możliwości wprowadzenia zmian w rezerwacji.

Często możliwa jest także darmowa odprawa online na lotnisku, w specjalnie oznakowanych punktach – swoim wyglądem przypominają one bankomaty. Urządzenie to po wprowadzeniu przez nas danych osobowych, wyborze miejsce i zatwierdzeniu go, również wydrukuje nam kartę pokładową.

Odprawa online znacznie usprawnia podróżowanie, gdyż po dotarciu na lotnisko, możecie śmiało ominąć stanowiska check-in oraz długie kolejki czekające na tradycyjną odprawę i udać się od razu do kontroli bezpieczeństwa.

W ten sposób zaoszczędzicie sporo czasu, jednakże miejcie na uwadze fakt, iż powinniście tak zaplanować przybycie na lotnisko, aby mieć ok. 10 minut na kontrolę bezpieczeństwa, a następnie aby dojść do swojego gate’u na 30-40 minut przed odlotem, co w przypadku dużych hubów lotniczych, jak Frankfurt nad Menem czy Schiphol w Amsterdamie jest naprawdę istotne.

Przeczytaj również: 

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?

Leki w samolocie

Jaki bagaż do samolotu?

10 najważniejszych rzeczy, które warto zabrać do samolotu

Odprawa, lotnisko
Odprawa online – zapominalscy słono zapłacą na lotnisku

Odprawa online a dodatkowe opłaty w tanich liniach lotniczych

Jak głosi znane przysłowie: „co tanie, to drogie” i można je odnieść do niektórych praktyk tanich linii lotniczych. W tym przypadku dotyczy to pozornego obniżania ceny biletu przez pobieranie dodatkowych opłat za usługi, które regularne linie oferują w standardzie. Należą do nich właśnie odprawa na lotnisku i przewóz bagażu rejestrowanego. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, to gdy decydujemy się na tanie linie to starajmy się spakować do wymaganego, jednego małego bagażu podręcznego.

Zapominalscy, którzy nie odprawią się online w terminie lub będą chcieli wydrukować kartę pokładową na lotnisku będą niestety musieli za to zapłacić. I to niemało!

Przykładowo, linie Wizz Air pobierają opłatę w wysokości 45 zł jeśli wybierzemy odprawę na lotnisku (przy pomocy strony internetowej), a 135 zł – jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie dopiero przed wylotem na lotnisku.

Z kolei w liniach Ryanair opłata za wydrukowania karty pokładowej na lotnisku wynosi aż 71 zł. Równie wysokie są dodatkowe opłaty zarówno za lot z bagażem rejestrowanym – ich dokładna wysokość uzależniona jest od pory roku (czy jest to termin w sezonie czy poza nim) i od trasy, na której podróżujemy.

Z naszego doświadczenia, musimy przyznać, że wygoda jaką zapewnia odprawa online jest bardzo duża i warto z takiej opcji skorzystać. Dużo sprawniej dostaniecie się na pokład, będzie prościej na lotnisku. A do tego wszystkiego znacznie taniej. Warto spróbować.

Wakacje w Bułgarii